افق روشن
www.ofros.com

احضار مجید حمیدی، عدم پرداخت

... ،دستمزد کارگران تراکم و گزارشی از نیرو رخش


کمیته هماهنگی برای کمک                                                                                     شنبه ١٧ دیماه ١٣٩٠

اخراج ۵٠ نفر از کارگران شرکت ساختمانی چولاب

شرکت ساختمانی چولاب واقع در استان گیلان و در پروژه های راه سازی فعالیت می نماید . این شرکت چندین کارگاه در استان گیلان دایر نموده است . حدود چهل نفر از کارگران انزلی این شرکت که پروژه کمربندی شهر انزلی را در دست ساخت دارند ،در دیماه امسال از کار اخراج شدند .
همچنین حدود ده نفر از کارگران کارگاه تالش که در پروژه راه رضوانشهر به تالش را در دست ساخت دارند نیز از کار اخراج شدند .
قابل ذکر است ،اکثر کارگران این شرکت قرار داد یک ماهه دارند و پرداخت حقوق به کارگران با تاخیر ٢ الی ۳ ماهه صورت می گیرد .
کارگران این شرکت به دلیل آنکه شرکت با نام ساختمانی ثبت شده است شامل بیمه بیکاری نمی باشند و بعد از اخراج شدن
در پایان سال و آنهم با تاخیر در پرداخت حقوق در وضعیت مناسبی قرار نداشته و خانوده آنها نیز دچار بحران شده است .

شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۰

*************

مشکلات کارگران خدمات شهرداری شهرستان مهاباد

بعد از واگذاری خدمات شهرداری به بخش خصوصی ، پیمانکاران این بخش فشارهای زیادی را بر کارگران متحمل نموده اند .
ساعات کار کارگران را افزایش داده و به انان خاطر نشان کرده اند که روزهای جمعه را نیز باید در محل کار حاضر باشند البته نه به عنوان ساعات کار اضافی که مزد تعلق بگیرد بلکه بدون مزد اضافه کاری. همچنین از دادن عیدی و سنوات طفره رفته و اعلام نموده اند که در قبال پرداخت این مزایا هیچ مسئولیتی را به عهده نخواهند گرفت.
شایان ذکر است که پس از مراجعه کارگران به اداره کار به آنان اعلام شده که ما نمی توانیم در رابطه با اضافه کاری و سنوات هیچ دخالتی نماییم اما در رابطه با عیدی شاید بتواینم به این پیمانکار گوشزد کنیم.

شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۰

*************

عملی نشدن وعده مسئولان در قبال کارگران مجتمع صنعتی سما

سی نفر از کارگران کارخانه گونی بافی (مجتمع صنعتی سما) به علت پرداخت نشدن عیدی و سنوات سال ٨۹ و حقوق معوقه سال ۹۰ طی شکایتی در تاریخ ۱۳/۵/۱۳۹۰ به اداره کار شهرستان دهگلان از توابع شهر سنندج ، خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند. در اولین جلسه رسیدگی به خواسته کارگران در تاریخ ۱۹/۷/۱۳۹۰ حکم به پرداخت مطالبات کارگران و اجرای ماده ۱۴٨ قانون کار مبنی بر رفع خلا بیمه‌ای ایام کارکرد کارگران از سوی کارفرما جهت استفاده از تسهیلات بیمه بیکاری داده شد ، لذا با توجه به گذشت چندین ماه هیچ گونه اقدامی جهت احقاق حقوق کارگران این مجتمع از سوی مسئولین استان صورت نگرفته .
کارگران مذکور چندین بار دسته جمعی به اداره کار دهگلان و سنندج و همچنین استانداری استان کردستان مراجعه کرده‌اند اما متاسفانه تا به الان موفق به دریافت مطالبات خود نشده اند .
اکنون با توجه به فصل سرما و بیکاری کارگران ،خانواده‌های آنان در شرایط سختی به سر می‌برند .

شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۰

*************

گزارشی در رابطه با وضعیت فلاکت بار کارگران نیرو رخش کردستان

(نامه ارسالی از طرف یکی از کارگران نیرو رخش)

کارگران نیرو رخش کردستان ١٠ ماه است که حقوق نگرفته‌اند بارها دست به اعتراض زده و خواستار دریافت حقوق معوقه خود شده‌اند. اما کارفرما هر بار به بهانه‌ای از پرداخت حقوق کارگران شرکت خودداری می‌كند و با تهدید به اخراج کارگران قراردادی به خصوص کارگران زن، مانع شده است که کارگران دست از کار بکشند اما کارگران ناچار دست به شکایت کتبی زده و با مراجعه به استانداری و اداره کار شکایت خود را به این دو ارگان طرح کرده‌اند.
اما متاسفانه هنوز اداره کار به طور جدی جهت پرداخت حقوق کارگران کاری انجام نداده است. با اینکه حدود سه ماه است که کارگران شکایت کرده‌اند نه تنها کاری انجام نشده بلکه جهت جلوگیری از شکایت کارگران با راهنمائی کردن کارفرما بر علیه کارگران توطئه کرده اند. از جمله اینکه چند روز پیش از شروع فصل زمستان سه نفر از ماموران اداره کار به شرکت مراجعه کرده‌ و طی جلسه‌ای ظاهرن از کارفرما تعهد شفاهی گرفته‌اند تا در اصرع وقت جهت پرداخت حقوق عقب افتاده کارگران اقدام کنند اما جلسه با این وعده کاذب به پایان رسید و دو روز بعد ماموران اداره ضدکارگری کار جلسه مخفیانه‌ای پشت درهای بسته شرکت بدون حضور نماینده کارگران برگزار کرده و با همکاری هم تصمیم گرفتند جهت جلوگیری و پس گرفتن شکایت کارگران دست به اخراج بزنند و این کار را هم عملی کردند .
و در نهایت اینکه روز ٣٠/٩/١٣٩٠ حکم اخراج هشت نفر از کارگران قدیمی به آنها ابلاغ شد بدون ابنکه حقوق و مزایا ی عقب افتاده آنها نیز پرداخت شود . کارگران نیرورخش چاره‌ای جز اعتراض و اعتصاب نداشته و باید به این اعتراضات ادامه دهند و متحدانه با همبستگی همکاران و خانواده‌ هایشان در جلوی استانداری و اداره کار تجمع کرده و خواستار پرداخت حقوق معوقه و جلوگیری از اخراج باشند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری - شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۰

*************

احضار مجید حمیدی به دادگاه

بر اساس گزارش رسیده، صبح روز چهارشنبه ١۴/١٠/٩٠ مجید حمیدی یکی از فعالین کارگری به دادگاه احضار شد تا آخرین دفاعیات خود را ارائه دهد .
مجید حمیدی در سال ٨٨ دستگیر شد و با قرار وثیقه از زندان اداره اطلاعا ت آزاد شد. او روز پنجشنبه مورخ ٢٦ مهر ١٣٨٦ با شلیک چندین گلوله مورد سوء قصد قرار گرفت و در این اقدام تروریستی جان سالم بدر برد، اما هنوز گلوله های بر جای مانده در سرش، سلامتی شنوایی و بینایی اش را تهدید می کند و احتمال فلج شدن او را افزایش می دهد.
. بنا به گفته پزشک معالج، یکی از گلوله‌ها که از پشت سر به وی اصابت کرده، روی عصبی که در ارتباط با چشم و دهان است، قرار گرفته که به دلیل حساسیت عمل، شدت جراحت و احتمال تاثیر منفی روی قسمتی از صورت او، عمل جراحی به تعویق افتاده است و همین امر، سلامتی جسمی مجید حمیدی را شدیدا به خطر انداخته است. مجید حمیدی نیاز به مراقبت جدی و فضای امن جسمی و روحی دارد. پس هر گونه شوک فیزیکی و یا عصبی سلامتی وی را به خطر می‌اندازد .
لازم به ذکر است که دادگاهی مجید حمیدی از سال ١٣٨٨ تا به حال برگزار نشده است.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری - ١۵ دی ۱۳۹۰

*************

عدم پرداخت حقوق کارگران پتروشیمی تراکم

شرکت پتروشیمی تراکم واقع در روستای سرینجیانه از توابع سنندج دارای شصت نفر پرسنل می‌باشد. کارگران این شرکت دو ماه است که حقوق نگرفته‌اند و در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه‌شان، روز چهار شنبه ١۴/١٠/٩٠ به مدت ٢ ساعت دست از کار کشیده و در مقابل دفتر این شرکت تجمع کردند.
لازم به ذکر است که کارفرمای این شرکت قول داده است که تا روز شنبه حقوق آنان را پرداخت نماید . کارگران اظهار داشتند که در صورت عدم پرداخت حقوقشان درروز شنبه دوباره دست از کار خواهند کشید.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری - ١٠ دی ١٣٩٠