افق روشن
www.ofros.com

،دستگیری و بازجویی فعالین کارگری

اخراج ۵٠ کارگر در سنندج و کشته و مجروح شدن کارگران خباز


کمیته هماهنگی برای کمک                                                                              چهارشنبه ٣ فروردین ١٣٩٠


اخراج ۵٠ کارگر شرکت کارین صنعت سنندج

بر اساس خبر رسیده به کمیته هماهنگی، کارفرمای شرکت کارین صنعت در شهر سنندج ۵٠ نفر از کارگران خود را اخراج کرد.
خبر رسیده حاکی است که کارفرمای شرکت کارین صنعت حدود ١١ ماه است که حقوق کارگران را پرداخت نکرده است. کارفرما به کارگران چک پرداخت کرده است که کارگران پس از مراجعت به بانک، با حساب خالی شرکت مواجه شده‌اند ضمن اینکه از کارفرما نیز هیچ اثری نمی یابند.
این در حالی است که الباقی ٢٠ نفر از کل ٧٠ نفر کارگر این شرکت با وجود اینکه ١١ ماه حقوق طلب دارند در بلاتکلیفی کامل به سر میبرند.
کارگران اخراج شده و دیگر کارگران باقی مانده در شرایطی در بی پولی زندگی را سر میکنند و به دلیل طلب داشتن حقوق معوقه موفق نشده اند برای انجام کمترین مقدار جهت خرید نوروز برای اعضای خانواده ی خود اقدام کنند و حتا برای امرار معاش معمول خود دست به قرض گرفتن از دوستان و اقوام خود زده اند.
کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ضمن محکوم کردن این اقدام کارفرمای شرکت کارین صنعت، خواهان پرداخت بی چون و جرای تمامی حقوق معوقه و مطالبات دیگر کارگران میباشد. ٢٩ اسفند ماه ١٣٨٩

****************

دستگیری و بازجویی چند تن از اعضای کمیته هماهنگی در سنندج

بر اساس خبر ارسالی به کمیته ی هماهنگی در واپسین روز سال٨٩، عوامل امنیتی و اطلاعاتی در شهر سنندج با تهدید و احضار چند تن از اعضای کمیته ی هماهنگی به مدت چند ساعت آنها را مورد بازجویی و تهدید قرار داده اند.در بازجویی ها افراد بازداشت شده مورد سوال قرار گرفته اند که چرا برای ساعات پایانی سال به همراه اعضای خانواده ی خود قصد جمع شدن با دیگر دوستان خود داشته و یا قصد شرکت در برنامه ی شادی به مناسبت آغاز سال نو داشته اند.
وفا قادری، جلیل محمدی،غالب حسینی،کوروش بخشنده از اعضای کمیته هماهنگی و طیب چتانی و خلیل دورگیران از کوهنوردان سنندج افراد بازداشتی بوده اند که تا ساعاتی پیش از آغاز سال نو در حالت بازداشت و تحت بازجویی بوده اند.از افراد نامبرده خواسته شده که تعهدات کتبی در موارد مختلف بدهند که مورد اعتراض آنان قرار گرفته است.نامبردگان در موارد مختلف از جمله فعالیت های کمیته هماهنگی مورد سوال و تهدید قرار گرفته اند.بازجویان بدون به دست آوردن هیچ گونه موفقیتی در اخذ تعهد و یا موثر واقع شدن تهدید هایشان ناچار شدند افراد مذکور را پس از چند ساعت آزاد کنند.
١ فروردین١٣٩٠

****************

کشته و مجروح شدن پنج نفر بر اثر انفجار در یکی از خبازی‌های شهر سقز

بر اساس گزارش رسیده به کمیته هماهنگی، روز دوشنبه اول فروردین ماه ١٣٩٠، انفجاری در یکی از خبازی‌های شهر سقز واقع در محله تازآباد، روی داد که منجر به کشته و زخمی شدن پنج نفر شد.
این گزارش حاکی است که، بر اثر انفجار ناشی از کوره پخت بربری، "علی محمودی" و "اشکان فکری" که فقط هشت سال سن داشت، جان باختند و سه نفر دیگر به شدت مجروح شدند. لازم به ذکر است که مجروحین را به بیمارستانی در شهر سنندج انتقال دادند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری - ٢ فروردین ١٣٩٠