افق روشن
www.ofros.com

اخراج حدود ۴٠٠ کارگر سد بن یر، گزارشی

... كوتاه از وضعیت کارگران فیبر سازی و بازهم تصادف


كمیته هماهنگی برای كمك                                                                                 پنجشنبه ٣ آذر ماه ١٣٩٠

اخراج حدود ۴٠٠ نفر از كارگران مشغول به كار در سد بن یر

بنا به گزارش دریافتی، ‌كارفرمای سد بن یر واقع در جاده سنندج - مریوان بطور گسترده و دسته جمعی حدود ۴٠٠ نفر از كارگران مشغول به كاردر این واحد را از كار اخراج كرده است.
این اخراجهای جمعی که مربوط به شرکت استراتوس و جهاد توسعه می باشد از تاریخ ١٨/٨/٩٠ شروع وتا اکنون هم ادامه دارد به طوری که از ١٨ آبان تا ٢ آذر ١٣٩٠ نزدیك به ۴٠٠ نفر از این کارگران اخراج شدند که شامل ١۴ نفرراننده، ١۵٠ نفر ار عملیات خاک رس و۵ نفراز كارگران جهاد توسعه همچنین ٢٠٠ نفر كارگران مشغول به كار در شرکت استراتوس می باشند.
لازم به ذكر است كه در تاریخ ٢٩ آبان ،بازرس تامین اجتماعی جهت بررسی وضعیت كارگران اخراجی در محل كار حاضر شد اما متاسفانه طبق روال همیشگی كاری از دست ایشان بر نمی آمد.
كارگران اخراجی حدود ٣ ماه حقوق معوقه دارند كه به صورت چك های سه و چهار ماهه به آنان پرداخت گردید و از هیچ گونه مزایایی هم برخوردار نمی باشند . همچنین حدود ۵٠ راننده كه با ماشین های شخصی خود در این واحد ها مشغول به كار بودند از كار اخراج شدند و قسمت سنگ شكن نیز بطور كامل تعطیل شد و در حال حاضر حدود ٧٣٠ كارگر در سد آزاد بن یر در حال كار هستند كه هر لحظه احتمال اخراج این كارگران وجود دارد.

***********

گزارشی كوتاه از وضعیت کارگران کارخانه های فیبر سازی کامیاران

كارگران مشغول به كار در واحد های تولیدی فیبر سازی واقع در شهرستان كامیاران در وضعیت نامناسب كاری می باشند بطوری كه سه کارخانه فیبر سازی در شهرستان كامیاران مشغول تولید بوده که میانگین حدود ١٠ کارگر در هر واحد تولیدی و در دو شیفت مشغول به كار می باشند.
بنا به گفته یكی از كارگران، کارفرمای این کارخانه ها اغلب از بیمه کردن کارگران امتناع می کنند یا پرداخت بیمه همیشه با تاخیر صورت می گیرد. در ارتباط با دستمزد نیز متاسفانه در شرایط مناسبی قرار ندارند بطوری كه با ساعت كاری ٧ صبح تا ۴ بعد از ظهر حتی حقوقی كمتر از آنچه كه قانون كار اعلام كرده یعنی زیر ٣٠٠ هزار تومان دریافت می كنند و بیشتر مواقع مجبود به اضافه كاری و آنهم تا ساعت ١٢ شب می باشند و در بیشتر موارد نیز حقوق ناچیز آنها نیز با چندین ماه تاخیر پرداخت می شود.

***********

بازهم تصادف در جاده شهر صنعتی رشت

صبح پنجشنبه (سوم آذر ماه) سرویس کارخانه اشی مشی در جاده لاکان - رشت با کامیونی تصادف کرد در این حادثه هفت نفر از کارگران زخمی و به بیمارستان اعزام شدند.
این جاده که منتهی به شهر صنعتی رشت می شود یکی از خطرناک ترین وغیر استاندارد ترین جاده های ایران بوده و روزی نیست که در این جاده حادثه ای رخ ندهد، حوادثی که بارها جان کارگران و رانندگانی را که از این مسیر رفت و آمد می کنند گرفته است. در گزارشات قبلی نیز از حوادث مربوط به این جاده در این سایت درج گردیده.

كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل های كارگری

٣ آبان ١٣٩٠