افق روشن
www.ofros.com

تجمع کارگران کنف کار برای چندمین بار در مقابل استانداری گیلان

کمیته هماهنگی برای کمک                                                                          دوشنبه ٢٣ آذر ۱٣٨٨


تجمع کارگران کنف کار برای چندمین بار در مقابل استانداری گیلان

کارگران کارخانه کنف کار رشت امروز یکشنبه بیست و دوم آذر برای چندمین روز متوالی در مقابل درب استانداری دست به تجمع زدند . کارگران با نصب پلاکارد هایی در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات خود توسط کارفرما که بیش از ۵ سال به تعویق افتاده است ، اعتراض نمودند . کمیته هماهنگی همان طور که در بیانه ای در تاریخ ٢٧/٨/٨٨ دست به افشاگری و محکومیت این اقدام ضد انسانی سرمایه داران و عوامل آن ها زده بود ، بار دیگر، ضمن اعلام حمایت از این کارگران ، از تمامی انسان های شریف و آگاه می خواهد به هر شکل ممکن از جمله پوشش خبری و رسانه ای به یاری این زحمتکشان برخیزند.

کمیتۀ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

٢٢/٩/١٣٨٨

www.khamahangi.com
www.komitteyehamahangi.blogfa.com
komite.hamahangi@gmail.com

-------------------------------

تجمع كارگران دو كارخانه در مقابل استاندارى گیلان

فارس: كارگران دو كارخانه ایران‌ كنف و كنف‌ كار در مقابل استاندارى گیلان تجمع كردند و خواستار احقاق حق خود شدند. تعداد زیادى از كارگران دو كارخانه مذكور بعد از ظهر امروز بار دیگر براى اعتراض به عدم رسیدگى به وضعیت كارگران مقابل استاندارى گیلان تجمع كردند. یكى از كارگران كارخانه كنف‌كار در گفتگو با فارس وضعیت نابهنجار كارگران و ناتوانى آنها در تامین معاش خانواده و نیز عدم دریافت پنج سال حقوق و مزایا را از دلایل تكرار تجمع‌هاى كارگرى مقابل استاندارى گیلان عنوان كرد.
وى كه خواست نامش فاش نشود، اظهار داشت: از ١٨٣ كارگر كارخانه كنف‌كار رشت حدود ١۵٠ نفر با سابقه ٢٠ سال به بالا شرایط بازنشستگى دارند ولى به دلیل بدهى سنگین كارخانه به اداره بیمه و عدم پرداخت كارمزد، هنوز بلاتكلیف هستند.
این كارگر گفت: كارخانه كنف‌كار از سال ٨٣ كه به علیرضا جزایرى اهوازى واگذار شد هنوز حقوق معوقه كارگران را به‌رغم اینكه وام‌هاى میلیارد تومانى گرفته است، پرداخت نكرده است.
این كارگر با اشاره به وضعیت بسیار نامناسب كارگران افزود: از سال ٨٣ تاكنون سه تن از كارگران این كارخانه به دلیل شرمندگى نزد خانواده خود و فقر مالى دست به خودكشى زدند كه آخرین نفر نیز صبح امروز اقدام به اینكار كرد كه از مرگ نجات یافت. وى اظهار داشت: برخى از كارگران كه شرایط انجام كار را دارند شغل دوم اختیار كردند ولى تعدادى از كارگان نیز به دلیل عدم توانایى قواى جسمى از اداره امرار معاش زندگى بر نمی‌آیند.
این كارگر كارخانه كنف‌كار گفت: زندگى خانوادگى بسیارى از كارگان در حال از هم پاشیدن است و تا این لحظه نیز استاندارى جز متفرق كردن كارگران و كندن پارچه‌هاى ما كارى نكرده است.
یكى از كارگران كارخانه ایران كنف نیز در این گفتگو اظهار داشت: این كارخانه از سال ٨٣ بر اثر بحران برف سنگین تعطیل شد و خسارت زیادى به كارخانه وارد آمد و از آن روز تاكنون وضعیت كارگران در حالت بحرانى قرار دارد.
وى با اشاره به اینكه مدیرعامل این كارخانه عطا‌ءالله صدر رفیعى استاد دانشگاه آزاد رشت است، گفت: این شخص تولید كارخانه را متوقف و آن را تخریب كرد. این كارگر افزود: ما خواستار حقوق معوقه خود و حق بازنشستگى هستیم و كمیسیون كارگرى نیز به وعده‌هاى خود عمل نمی‌كند و تاكنون ٧٢ كارگر این كارخانه با ٢٢ سا ل سابقه كارى و استفاده از بیمه بیكارى بلاتكلیف هستند.
وى اظهار داشت: از مسئولان استان به ویژه از استاندار گیلان انتظار داریم وضعیت كارخانه و كارگران را مشخص كنند و به پرسش‌هاى ما پاسخ دهند. این كارگر ایران‌كنف ادامه وضعیت فعلى را به صلاح ندانست و گفت: در صورت تداوم این كار نمی‌توانیم پاسخگوى فرزندان خود باشیم و ترس از اینكه فرزندان ما به انحراف كشیده شوند خواب را از ما ربوده است.
كارگران دو كارخانه مذكور یكصدا گفتند كه مسئولان تكلیف ما را مشخص كنند و پاسخگوى ما باشند. ٢١/٩/٨٨

کمیتۀ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

٢٢/٩/١٣٨٨