افق روشن
www.ofros.com

گزارشی از شرکت جهاد نصر کردستان


کمیته هماهنگی برای کمک                                                                                     جمعه ٧ خرداد ١٣٨٩

شرکت جهاد نصر یکی از شرکت های نیمه دولتی و نیمه خصوصی است که در استان کردستان فعالیت می کند. این شرکت از جمله مراکز ورشکسته دولتی بود که با سپردن پروژه مسکن مهر توسط ستاد مسکن استانداری کردستان به آن، دوباره رونق گرفت. در حال حاضر جهاد نصر در استان، بر روی پروژه های متفاوتی مانند: تصفیه خانه شهر سقز، سد زیویه و راه سازی مسیرهای سنندج به شهرهای کامیاران، مریوان و دهگلان و مهم تر از همه پروژه آماده سازی مسکن مهر کار می کند. در حالی که این شرکت، ماشین آلات خود را از کشور ژاپن خریداری نموده است، اما از پرداخت حقوق کارگران طفره می رود. علاوه بر این، مسئولین این شرکت، بخش هایی از پروژه ها را به پیمانکار داده و خود در آن شریک هستند و از ثروت حاصل از استثمار کارگران و پول اقشار کم درآمد، سرمایه خود را افزایش می دهند.
بیش از ٣٠٠ کارگر در شرکت جهاد نصر کردستان کار می کنند که از یک تا ده سال، سابقه دارند و با آنها به صورت یک ماهه و سه ماهه و برای مهندس ها، یک ساله، قرارداد می بندند. قرارداد را در ابتدا با کارگران به صورت سفید امضا و حتی آخر آن را هم بدون تاریخ است. در ابتدای آن هم قید می کنند که کارگر کلیه مطالبات خود را دریافت نموده است. این شیوه سالهاست که ادامه دارد و آخر هر سال تا پنجم سال آینده کارگران قرارداد ندارند و برگ تسویه حساب سالانه را دال بر گرفتن کلیه حق و حقوق به آنها تحمیل وبه امضا می رسانند .این شگرد را برای فرار از قوانین نیم بند کار انجام می دهند.
تقریبا اکثر شرکت ها با توان مالی که دارند، از اداره کار و امور اجتماعی بعنوان مشاور حقوقی خود استفاده کرده و با ترفند و تفسیر ماده و تبصره های قانون کار، کارگران را از لحاظ قانونی، بی حقوق و بیشتر استثمار می کنند. کارگران حتی از نماینده کارگر که از راه های قانونی بتواند به آنها کمک کند، محروم هستند. پروژه مسکن مهر شرکت جهاد نصر در سنندج نیز در دو شیفت کاری مشغول به کار بوده و حدود ١٠٠ نفر کارگر در آنجا مشغول به کارند. شیفت روز از ساعت ٧ صبح تا ٦ غروب و ٨٠ نفر کار می کنند و شیفت شب از ساعت ٦ غروب تا ۴ صبح و ٣٠ نفر کار می کند. اداره کار و بازرسین آن به راحتی از کنار این مسائل عبور کرده و خود را به بی خبری می زنند و از منافع سرمایه داران حمایت می کنند. کارگران این شرکت بر روی حدود ١٢٠ دستگاه ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین و سبک از قبیل لودر، بیل مکانیکی، بولدوزر، گریدر و کمپرسی و دیگر ماشین های سبک مشغول به کارند.
هر یک از مسئولین شرکت جهاد نصر تعدادی از اقوام و آشنایان خود را استخدام کرده و از مازاد سود کارگران به آنها ماهیانه حدود یک میلیون تومان حقوق پرداخت می کنند. در حالی که کار مفیدی هم انجام نمی دهند. این در حالی است که اضافه کار و حقوق قانونی کارگران به شکل های مختلف پایمال می شود. مثلا حق سنوات سالیانه به حقوق آنها اضافه نمی شود و یا اضافه کار جمعه و روز های تعطیل با روز عادی همسان محاسبه می شود و حق نوبت کاری ندارند. در این شرکت ایمنی محیط کار اهمیت ندارد و لباس و کفش کار، عینک و ماسک مخصوص گرد و غبار هم به کارگران داده نمی شود.
هم اکنون کارگران جهاد نصر که اکثر آنها متاهل و دارای فرزند و مستاجر هستند، چهار ماه است که حقوق نگرفته اند. این در حالی است که مدیران این شرکت با حاصل دسترنج این کارگران، هریک برای خود مشغول مال اندوزی هستند. سال گذشته کارگران پروژه مسکن مهر برای گرفتن مطالبات خود دست به اعتصاب زدند و موفق شدند مطالباتی مانند حقوق معوقه، حق نوبت کاری و حق ماموریت و اضافه کاری را بدست آورند. کارگران باید متحد شوند و اعتراض کنند و چاره ای جز متحد شدن و اعتراض و ایجاد تشکل واقعی خود ندارند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

اردیبهشت ٨٩

www.khamahangi.com
www.komitteyehamahangi.blogfa.com
komite.hamahangi@gmail.com