افق روشن
www.ofros.com

اعتصاب کارگران کارخانه کاشی و سرامیک گیلانا


كمیته هماهنگی برای كمك                                                                               سه شنبه ١٣ دی ماه ١٣٩٠

حدود یک سال است که کارخانه کاشی و سرامیک گیلانا دچار بحران گردیده و کارگران این کارخانه در حال حاضر هفت ماه حقوق معوقه خود را دریافت نکرده اند .
کارخانه ابتدای شهر منجیل (حدود ٧٠ كیلومتری شهر رشت) واقع شده و ٢۵٠ کارگر در چهار شیفت کاری مشغول به کار می باشند.
کاشی گیلانا متعلق به ۴ سهامدار خصوصی بوده که بیشترین سهامدار در حال حاضر مدیریت کارخانه را عهده دار می باشد.
این کارخانه مبالغ زیادی به شرکت های آب و برق و گاز بدهکار است و همچنین بدهکاری به سازمان تامین اجتماعی برای کارگران مشکلات فراوانی را بوجود آورده و این مسئله باعث شده دفترچه های بیمه کارگران از طرف این سازمان تمدید نشود و به همین دلیل کارگران و خانواده هایشان در زمینه درمانی دچار مشکلات عدیده ای شده اند و از طرف دیگر حدود هفتاد نفر از کارگران این شرکت منتظر بازنشستگی می باشند که باز هم به علت بدهی کارخانه به سازمان تامین اجتماعی در وضعیت بلاتکلیفی به سر می برند.
هفته گذشته تعداد زیادی از کارگران در مقابل استانداری گیلان تجمع نموده و خواستار رسیدگی به مشکلات خود شدند اما پاسخ درست و قانع کننده ای از طرف مسئولان مربوطه دریافت نکردند.
به گفته چند تن از کارگران ،سهامدارن این کارخانه در گذشته وام های کلانی دریافت نموده و اقساط آن را پرداخت نکرده اند و حالا به ما کارگران فشار می آورند و می گویند بروید به استانداری شکایت کنید تا از این طریق کارفرمایتان بتواند وام های دیگری دریافت کند و مشکل شما را حل کند این در شرایطی است که کارخانه محصولات خوب و با کیفیتی تولید می کرد و به اصطلاح سود ده بوده است.
کارگران در آخرین اقدام خود برای بدست آوردن حقوق معوقه ،تصمیم گرفتند در داخل کارخانه و پای دستگاه ها اعتصاب نموده و تولید را متوقف کنند و در پی این اقدام ،کارفرما مجبور شد بخش بسیار ناچیزی از حقوق کارگران را پرداخت نماید تا کارگران راضی شوند مجدد به کار خود بازگردند.

كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل های كارگری - دی ١٣٩٠