افق روشن
www.ofros.com

اخراج کارگران آنتن سازی کیهان و تعویق ٩ ماه دستمزد كارگران ساردو


کمیته هماهنگی برای کمک                                                                                   شنبه ٢ مهرماه ١٣٩٠

كارگران شركت ساردو، ٩ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند

بر اساس گزارش رسیده، شرکت راه سازی "ساردو" واقع درجاده سنندج - ديواندره، مدت ٩ ماه است که حقوق کارگران این شرکت را پرداخت نکرده است.
شرکت راه سازی "ساردو"، در حال ساخت تونل است. در اين شركت ۵٠ كارگر مشغول به كار مي باشند. بنا به گزارش کارگران این شرکت، پيمانكار بودجه ي دريافتي را در کارهای دیگری سرمایه گذاری کرده و حقوق كارگران را پرداخت نمي كند. کارگران شرکت مذکور جهت رسیدگی به مشکلاتشان، به مراکز دولتی مراجعه کرده اما هیچ اقدامی صورت نگرفته است.
لازم به ذکر است که کارگران به علت نداشتن مخارج زندگی، مجبور به ترك محيط كار خود شده اند.

پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۰

******************

اخراج کارگران شرکت آنتن سازی کیهان

شرکت کیهان واقع در شهر صنعتی رشت که از چند سال قبل درحال تولید آنتن تلویزیون و آیفون تصویری است و اخیرا هم تصمیم گرفته که لامپ روشنایی تولید کند و خط تولید آن هم در حال راه اندازی است ، تعداد ١۵ نفر از کارگران خود را بدون پرداخت حق سنوات و سایر مزایا که از ١٨ ماه تا ٣ سال سابقه کاری دارند ، اخراج نموده است .
مدیریت شرکت که شخصی به نام پور قلی است، همه روزه با اتومبیل مدل بالای لکسوس ١٢٠ میلیون تومانی خود ، جلوی کارگران ، مانور اقتدار و قدرت می دهد کارگران را تهدید نموده می گوید : " من با بیمه هماهنگ هستم . شما هیچ کاری نمی توانید انجام دهید " و یا " فعلن سود من از کارخانه کمتر از آن چیری است که بتوانم شما را در شرکت مشغول به کار نمایم " !؟
البته گفته وی در هماهنگی با بیمه، زیاد هم بی ربط نیست . چراکه به روایت کارگران شرکت، هر زمان که مامور بیمه برای بازدید به آنجا می آید، قبل از ورودش "آژیر" و "چراغ" مخصوص بیمه فعال شده و کارگران باید ظرف مدت زمانی کوتاه و به هر طریقی که شده متواری شوند ، تا نماینده‌ی بیمه که مثلن باید مدافع حقوق کارگران باشد، از وجود احتمالی کارگران شرکت بویی نبرده و گزارشی هماهنگ با آقای "پورقلی" مدیریت "با انصاف " شرکت به اداره بیمه ارایه نماید!
این ارتباط و هماهنگی نامیمون و مشمئز کننده، حتی در پرداخت حق بیمه توسط خود کارگران نیز به وضوح نمایان است. چرا که مبلغ دریافتی پرسنل به عنوان حقوق ماهانه، بعد از کسر حق بیمه کامل آنان که باید از طرف کارفرما پرداخت گردد، به آنان داده می شود و اداره بیمه هم که در چند صد متری آن شرکت قرار دارد، مثلن از این موضوع بی اطلاع است !!.
کارگران برای جلوگیری از این گونه اخراج‌‌های بی دلیل و بازگشت به کار، چار‌ه‌ای جز اتحاد، اعتراض و مبارزه‌ی دسته‌ جمعی ندارند زیرا بسیاری از این اخراج‌ها محصول سیاست "تسامح و تساهل " ادارات کار و بیمه با کارفرمایان طماع و سود طلبی هم‌چون "پور قلی" است، اداراتی که بنا به ادعای خودشان حافظ منافع کارگران‌اند!

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری - شهریور ٩٠