افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


کمیته هماهنگی برای کمک                                                                                                            شنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲ مارس ۲۰۲۲


حمله وحشیانه به معلمان در رودسر و ضرب و شتم معلمان زن

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب کمیته هماهنگی برای کمک اینجا کلیک کنید.
بنا بر گزارش شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، نیروی انتظامی با اعلام و به بهانه رزمایش اطراف اداره آموزش و پرورش رودسر را به محاصره درآوردند.
پس از شکل‌گیری هسته اولیه تجمع معلمان در رودسر، پلیس با خشونت اقدام به پراکنده نمودن معلمان نموده، خودروهای حامل معلمان از سایر شهرها را متوقف نموده و افراد را ضرب و شتم کرده‌اند.
نیروهای امنیتی مینی‌بوس حامل معلمان بندرانزلی که قصد شرکت در تجمع حمایتی از آقای قاسم‌زاده را داشتند، ابتدا به یک خیابان محل استقرار سپاه منتقل نمودند و هنگامی که معلمان از ما ماشین پیاده شدند با توهین و فحاشی ماموران روبرو شده و توسط نیروهای یگان ویژه که سر و صورت خود را پوشانده بودند به صورت وحشیانه مورد ضرب و شتم قرار گرفتند به طوری که متاسفانه دو نفر از معلمان زن با توجه به آسیب‌دیدگی راهی بیمارستان شده و وضعیت خوبی ندارند.
همچنین امروز صبح در حالی که عزیز قاسم‌زاده به همراه خانواده خود راهی دادگاه بود. نیروهای امنیتی با هتک حرمت خانواده و خشونت مانع همراهی اعضای خانواده شده، با مادر ایشان با خشونت برخورد شده و ایشان را هل داده و بر زمین زده‌اند. گوشی و تلفن برادر آقای قاسم‌زاده را ضبط نمودند.
تاکنون اسامی افراد بازداشت شده از این قرار است: امیرحسین آقاجان (از بستگان آقای قاسم‌زاده)، محمود صدیقی‌پور حسن نظریان مسعود فرهیخته و محمود بهشتی لنگرودی

معلم زندانی آزادباید گردد

*********

جدول افزایش دستمزد سال ۱۴۰۱ کارگران

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جزئیات افزایش دستمزد کارگران را در سال ۱۴۰۱ اعلام کرد.
بر این اساس؛
کمک هزینه مسکن از ۴۵۰ به ۶۵۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد.
بن کارگری از ۶۰۰ هزار تومان به ۸۵۰ هزارتومان افزایش پیدا کرد.
حداقل حقوق یک کارگر با ۲ فرزند از ۴ میلیون و ۳۷۶ هزار تومان به ۶ میلیون و ۷۲۵ هزار تومان افزایش یافت.
حقوق یک خانواده با یک فرزند نیز از ۴ میلیون و ۱۱۱ هزار تومان به ۶ میلیون و ۳۰۷ هزار تومان رسیده است.

*********

آزادی ریبوار عبداللهی از زندان سنندج

بنا به گزارش دریافتی چهارشنبه، ۱۴۰۰/۱۲/۱٨ ریبوار عبداللهی، فعال کارگری بعد از ٣٨ روز بازداشت توسط نیروهای امنیتی، با قرار وثیقه ۱۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان مرکزی سنندج آزاد گردید.
لازم به ذکر است آزادی ایشان همراه با استقبال گرم خانواده و دوستان و جمع کثیری از کارگران سنندج قرار گرفت.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری آزادی ریبوار عبدالهی را به خانواده به ویژه همسر پر تلاش ایشان و دختر نازنینشان (روزا) که در این مدت بارها به دستگیری ایشان اعتراض کردند، دوستان و آشنایان و همه کارگران تبریک و شاد باش می گوید و خواهان آزادی تمامی کارگران و فعالین کارگری و دیگر زندانیان سیاسی در بند می باشد.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

۱۴۰۰/۱۲/۱۹

*********

احضار غالب حسینی.

غالب حسینی فعال کارگری از طرف نهادهای امنیتی و اطلاعاتی سنندج احضار شد.
بر اساس گزارش رسیده غالب حسینی فعال کارگری و از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری روز نوزدهم اسفند ماه طی تماس تلفنی از طرف حفاًًظت اطلاعات سنندج احضار شده که در روز شنبه ۲۱ اسفند درآن نهاد امنیتی حضور داشته باشد.
این در حالی است که طی روزهای گذشته چندین بار از طریق تماس تلفنی به اداره گذرنامه و اداره اماکن احضار شده بود. لازم به یاد آوری است که در روز های قبل از هشت مارس نهادهای امنیتی فشار بر فعالین کارگری و مدنی در سنندج را افزایش داده بودند تا از برگزاری مراسم روز جهانی زن ممانعت به عمل آید.
کمیته هماهنگی احضار و تهدید اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری و دیگر فعالین کارگری و مدنی را شدیدا محکوم کرده و خواهان پایان دادن به این فضای پر از ارعاب می باشیم.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

*********

پیام اسماعیل بخشی:

هشت مارس روز اعتراض زنان علیه تبعیض و نابرابری ست و الا زن بودن یا مرد بودن تبریک ندارد.
" زنان معترض به تبعیض و نابرابری ، زنان مبارز راه آزادی " روزتان مبارک ✌️🌷

*********

هفتمین روز تجمع جمعی از معلمان حق التدریسی

که از شهرهای مختلف کشور به تهران آمده اند، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در مقابل سازمان امور استخدامی این معلمان خواستار صدور حکم استخدامی معلمان مرحله سوم و چهارم شدند./ دوشنبه نهم اسفندماه

*********

دریافتی: تصویر دو جوان که در پاوه دچار گازگرفتگی شده و جان باختند

مسئول فوریتهای پزشکی پاوه در ادامه مصاحبه خبری خود هویت این دو جوان را فردین پناهی و چیاکو طاهرنیا ۲۴ و ۲۵ ساله، کولبر و اهل روستای دله‌مرز سروآباد اعلام کرد. عزیزی افزود؛ زمان فوت این دو جوان هنوز مشخص نیست و تحقیقات لازم برای چگونگی گاز گرفتگی در دست بررسی می باشد.

*********

شعبان محمدی از اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان - مریوان بازداشت شد.

صبح امروز یکشنبه دهم بهمن ماه ۱۴۰۰ شماری چند از نیروهای امنیتی که خود را مامور اطلاعات معرفی کرده بودند با یورش به منزل شعبان محمدی از اعضای انجمن صنفی معلمان مریوان، وی را دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

*********

تجمع بازنشستگان گیلانی مقابل سازمان تامین اجتماعی

بازنشستگان تامین اجتماعی گیلان ضمن تجمع مقابل سازمان تامین اجتماعی رشت خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.
امروز یکشنبه دهم بهمن ماه بازنشستگان گیلانی مقابل سازمان تامین اجتماعی تجمع اعتراضی برگزار کردند و به نشانه فقر و اوضاع بد معیشتی خود، سفره خالی پهن کردند و مطالبات خود را مطرح کردند. بالا رفتن مستمری‌ها به اندازه‌ی خط فقر، رفع تبعیض و ارائه خدمات درمانی رایگان از عمده مطالبات بازنشستگان تامین اجتماعی می باشد.

*********

گرامی باد یاد و خاطره کارگران جانباخته معدن مس خاتون آباد

چهارم بهمن، هیجدهمین سالگرد هجوم حافظان و مدافعان سرمایه به کارگران معدن مس خاتون آباد و جان باختن ۴ تن از آنان را به جامعه کارگری و خانواده های گرامی آن عزیزان تسلیت می گوئیم. ۱۹ سال پیش در چنین روزی کارگران معدن مس خاتون آباد همراه با خانواده هایشان، جهت رساندن صدای حق طلبی و مظلومیت خویش و پیگیری خواست ها و مطالبات برحق کارگران این معدن، از جمله لغو قراردادهای موقت و سفید امضاء، توقف اخراج کارگران و حذف شرکتهای پیمانی و واسطه ای و در یک کلام حفظ امنیت شغلی کارگران، به طرف فرمانداری شهر بابک در حال حرکت بودند که به دستور مقامات دولت اصلاح طلب خاتمی، از زمین و هوا مورد تهاجم و گلوله باران حامیان سرمایه قرار گرفته و چهار نفر از آنان به نام های ریاحی، مهدوی، جاویدی و مومنی و یک دانش آموز به نام پورامینی جان خود را از دست دادند و شماری از کارگران نیز مجروح شدند.
حکومت حامی سرمایه قصد داشت تا با دست یازیدن به این تهاجم جنایتکارانه، در همان آغاز کار از سر گیری و گسترش جنبش کارگری، کارگران را به شدت سرکوب نموده و با مرعوب نمودن آنان، طبقه کارگر ایران را از ادامه پیگیری خواست ها و مطالبات خویش باز دارد. غافل از آن که این قبیل تعرض ها و کشتارها نمیتواند کارگران و توده های مردم به جان آمده از فقر و بی حقوقی مطلق را برای مدتی طولانی به عقب رانده و ساکت و خاموش برجای خود بنشاند. تجارب جنبش کارگری در طول سال های بعد از آن نیز آشکارا این واقعیت را به اثبات رسانده است. تا آن جا که کارگران در بعد از آن کشتار، در بسیاری از مراکز کار و تولید از جمله معادنی چون بافق، چادرملو، تکاب و ... و کارخانه ها و مراکزی چون شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، شرکت نیشکر هفت تپه، و کارخانه هایی چون هپکو و آذرآب در اراک، فولاد اهواز، و بسیاری دیگر از مراکز کار و تولید به جدّ پیگیر خواست ها و مطالبات کارگران بوده و توانستند در شرکت اتوبوس رانی تهران و شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، ضرورت امر سازماندهی و ایجاد تشکل های مستقل کارگری را در محیط های کار، با فداکاری فعالان و پیشروان خود به پیش ببرند و در شرکت نیشکر هفت تپه با شعار نان، کار، آزادی، اداره شورایی، راه را ادامه داده و حمایت دیگر بخش های جنبش های پیشرو اجتماعی از جمله دانشجویان، معلمان و بازنشستگان را با خود همراه سازند.
در پایان ضمن تسلیت مجدد به طبقه کارگر و خانواده های کارگران جانباخته معدن مس خاتون آباد و زنده نگه داشتن یاد و خاطره آن عزیزان جان باخته و آن حرکت حق طلبانه و کارگری، کشتار وحشیانه کارگران توسط عوامل سرمایه را محکوم نموده و خواهان ایجاد تشکل های مستقل کارگری همراه با قدرت شورایی کارگران در محیط های کار و زندگی آنان می باشیم.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

۳ بهمن ۱۳۹۹

*********

تداوم نبردی سخت و نابرابر برای تعیین حداقل مزد سال ۱۴۰۱

ماه‌ها و هفته‌های آخر هر سال زمان از سرگیری نبردی نابرابر، دشوار و حیاتی به منظور تعیین حداقل مزد و افزایش سطح عمومی دیگر مزدها برای سال آینده است. در یک سوی این نبرد میلیون‌ها کارگر زن و مرد در رشته‌های مختلف صنعت، خدمات و کشاورزی قرار دارند که خواستار مزدی درخور در مقابل فروش نیروی کار خود هستند، مزدی که پاسخگوی هزینه‌های روزافزون زندگی و تامین کننده نیازهای فزاینده‌ی خود و خانواده‌هایشان باشد. در طرف دیگر این نبرد، سرمایه‌داران و دولت حامی آنها و عوامل وابسته به کارفرمایان و دولت که زیر عنوان دروغین «نماینده کارگران» در «شورای عالی کار» قرار دارند که به شیوه‌های مختلف می‌کوشند تا آنجا که ممکن است سطح مزدهای واقعی، یعنی قدرت خرید کارگران، را پایین نگاه دارند و سهم هرچه بیشتری از تولید اجتماعی کارگران را به تصاحب سرمایه در آورند.
متن کامل بیانیه را اینجا کلیک کنید.

*********

نامه‌ی سرگشاده یک بازنشسته

من اسماعیل گرامی کارگر بازنشسته کارخانه ی کارتن سازی که خواهان افزایش حقوق خود ودیگر بازنشستگان طبق قانون بوده ودرتجمعات قانونی بازنشستگان شرکت کرده ام ، با قوانین جمهوری اسلامی ایران مجرم شناخته شده ومحکوم به ۴ سال حبس شده ام و هم اکنون مدت ۹ ماه است که در " زندان تهران بزرگ " بسر می برم. درکجای دنیا یک فرد بازنشسته با ۶۶ سال سن وبیماری های صرع ، پروستات ، کمردرد ودندان دردهای پی درپی فقط به خاطر اعتراض به عدم پرداخت حقوق خود وشرکت درتجمعات مجرم شناخته شده وبه حبس محکوم می گردد؟
حکومت جمهوری اسلامی ایران درحالی با یک بازنشسته چنین برخوردی می کند که ادعای رعایت حقوق بشرش گوش جهانیان را کر کرده است. " زندان تهران بزرگ " که درآن محبوس هستم نمونه ای از زندان های ایران است که آب آشامیدنی ندارد و زندانی باید خود خریداری نماید. حتی از نظر مواد غذایی دارای کیفیت بسیار پایین است! که درمواردی زندانی خود مجبور به خرید مواد وطبخ آن است.
در " زندان تهران بزرگ " حتی آب گرم مناسب برای استحمام وجود ندارد.
من اسماعیل گرامی صدایی از بازنشستگان بودم واز تمامی بازنشستگان ، همکاران ، دوستان ، و آشنایان انتظار دارم صدای من باشند واین نامه را به هر زبانی که برایشان مقدور است ترجمه کرده وآن را برای سندیکاها واتحادیه های کارگری کشورهای مختلف وهمچنین سازمان حقوق بشر ارسال نمایند تا جهانیان بدانند که ادعای رعایت حقوق بشر حکومت جمهوری اسلامی ایران دروغی بیش نیست.

اسماعیل گرامی - کارگر بازنشسته

زندان تهران بزرگ

۱۴۰۰/۱۰/۶ برابر ۲۷ دسامبر ۲۰۲۱

*********

اعتصاب و تجمع کارگران معادن سنگ آهن مرکزی ایران در بافق

روز چهارشنبه اول دی‌ماه کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بافق در اعتراض به اقدام مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد مبنی بر تغییر مدیر عامل این شرکت دست از کار کشیدند. کارگران معترض مقابل درب ورودی معدن چغارت تجمع کردند.

*********

خاکسپاری زنده یاد موسی عجمی

امروز پنجشنبه ۲ دیماه ۱۴۰۰ مراسم خاکسپاری موسی عجمی در شاهین شهر برگزار شد. در این مراسم بیانیه کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری از طرف یکی از حاضرین قرائت و در ادامه قطعه شعری خوانده شد.

یاد مهربانش برای همیشه گرامی باد!

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

۲ دی ماه ۱۴۰۰