افق روشن
www.ofros.com

تجمع کارگران سد داریان، اعتصاب کارگران

پارسیلون و تعویق دستمزد کارگران پیمانی شهرداری کرمانشاه


کمیته هماهنگی برای کمک                                                                                   جمعه ١٣ اسفند ١٣٨٩

توضیحی در باره خبر سد داریان پاوه

ما در اطلاعیه دیگری خبر تجمع کارگران سد داریان پاوه در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد را انتشار دادیم، اما بر اساس خبرتکمیلی دریافتی، کارگران این پروژه تجمع خود را در محل کار انجام داده و خواسته خود را طرح کرده اند. بنابراین خبر تجمع کارگران در محل فرمانداری پاوه اشتباه بوده و ما از این بابت از همه این کارگران این پروژه و خوانندگان، پوزش می خواهیم.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

١٣ اسفند ١٣٨٩

تجمع اعتراضی کارگران سد داریان پاوه

بر اساس خبر دریافتی ٧٠٠ نفر از کارگران سد مخزنی داریان در تاریخ ٧/١٢/٨٩ جهت دریافت شش ماه حقوق معوقه خود در مقابل فرمانداری پاوه دست به تجمع زدند. آنها که در دو شیفت روز و شب در این پروژه کار می‌کنند، توانستند بعد از ٣ روز اعتراض، حقوق ٣ ماه خود را دریافت کنند. هم‌چنین کارگران اعلام نمودند که اگر تا ٢٠ اسفند نسبت به پرداخت مابقی حقوق آنها اقدام نشود، بار دیگر در مقابل فرمانداری شهرستان پاوه دست به تجمع اعتراضی می‌زنند.
در حالی کارگران به این موفقیت دست یافتند که روز بعد وقتی که جهت حضور بر سر کار، در محل ایستگاه سرویس حاضر شدند، ماشین‌های ایاب و ذهاب در محل نبود و آنها ناچار شدند که با خودروهای کرایه عمومی به سر کار بروند. اما به محض ورود کارگران، کارفرما و مامورین حراست از ورودشان جلو گیری نموده و اعلام کردند که همگی آنها اخراج‌اند. کارگران با اتحاد و همبستگی خود به این تصمیم اعتراض کردند. وقتی که این خبر در شهر پخش گردید، مقامات فرمانداری پاوه برای جلوگیری از اعتراض عمومی و همراهی مردم، کارفرمایان را ملزم کردند که کارگران را بازگشت به کار نماید.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری ضمن حمایت از خواسته‌های کارگران سد داریان پاوه، بار دیگر خواستار پرداخت کلیه‌ی حقوق‌های معوقه کارگران می باشد. ١٠ اسفند ١٣٨٩

*****************

اعتصاب کارگران کارخانه پارسیلون خرم آباد

بر اساس خبر ارسالی به کمیته ی هماهنگی ،کارگران کارخانه ی پارسیلون واقع در خرم آباد لرستان در روز یکشنبه ٨ اسفند ماه ٨٩ به چهارمین روز اعتصاب خود ادامه دادند. این کارگران در اعتراض به عدم پرداخت چهار ماه از حقوق خود ،در محوطه ی کارخانه دست به تجمع اعتراضی زده اند.
کارخانه ی پارسیلون تولید کننده انواع نخ های نایلونی می باشد که پیشتر بالغ بر ٢٠٠٠ کارگر داشت و در اثر بازخرید و اخراج اکنون فقط در حدود ۵٠٠ کارگر دارد. این کارخانه در سالیان اخیر همواره شاهد اعتراضات بسیاری از سوی کارگران بوده است. ٩ اسفند ١٣٨٩

*****************

به تعویق افتادن دستمزد کارگران پیمانی شهرداری منطقه ٦ کرمانشاه

بر اساس خبر دریافتی کارگران رفتگر شهرداری منطقه شش کرمانشاه مدت چهار ماه است که دستمزدهای خود را از شرکت پیمان‌کار دریافت نکرده‌اند. این کارگران که ۴٠ نفر می‌باشند و معابر شهرک‌های الهیه و معلم را نظافت می‌کنند، بارها نسبت به پیمان‌کار بابت عدم پرداخت حقوق خود، معترض بوده‌اند، اما تاکنون نتیجه‌ای نگرفته‌اند.
کارگران رفتگر منطقه شش شهرداری کرمانشاه به صورت قراردادهای سه ماهه برای این شرکت کار می‌کنند و مبلغ دستمزد آنها ٣٠٣ هزار تومان می‌باشد. این کارگران از ساعت ۵ صبح کار خود را شروع و بیش از ١٠ ساعت کار می‌کنند و روزهای جمعه و تعطیلات رسمی نیز باید سر کارشان حاضر باشند. این در حالی است که آنها بابت ساعت کار اضافی و ایام تعطیل، مبلغی دریافت نمی‌کنند.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری خواستار پرداخت کلیه حقوق‌های معوقه کارگران ایران است و سرمایه‌داران و پیمان‌کاران بدون هیچ عذر و بهانه‌ای، باید تمامی دستمزدهای کارگران را پرداخت کنند. هم‌چنین باید دست شرکت‌های پیمانی که به صورت واسطه‌گی و دلالی و بدون هیچ زحمتی، از حاصل دسترنج کارگران سودهای کلان می برند، کوتاه شود. هر انسان جویای کار، باید با امضای قراردادهای دائم، امنیت شغلی‌اش تامین گردیده و با پرداخت دستمزد مکفی، خود و خانواده‌اش در آسایش و آرامش بسر ببرند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

۵ اسفند ١٣٨٩

www.khamahangi.com
komite.hamahangi@gmail.com