افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، اطلاعیه و مصاحبه های کارگری


اخبار کارگری                                                                                                 پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸ فوریه ۲۰۲۱


اشورای بازنشستگان ایران: کرونا و اخراج، سفره کارگران را خالی‌تر از همیشه کرد‼

پتروشیمی ایلام اقدام به اخراج ۲۰۰ نفر از کارگران بومی شاغل در این مجتمع کرده است؛ اخراج کارگران این مجتمع در این روز‌های کرونایی، بسان ریختن بنزین بر آتش ست، آتشی که بجان زندگی کارگران نیازمند افتاده که برای تامین مخارج ضروری زندگی خود نیز با چالش شدید روبه رو هستند.
این کارگران با خالی شدن سفره خانوارشان، نه بیمه بیکاری گرفته اند و نه امیدی به بازگشت بکار دارند.
اما آنچه بیش از همه خاطر کارگران را پریشان کرده، عدم پاسخگویی مدیران مجتع پتروشیمی ایلام و سفر مدیر عامل این مجتمع به خارج از استان است.
پتروشیمی ایلام با حدود ۲ هزار نیروی متخصص و کارگر، بزرگترین واحد صنعتی در غرب کشور است!

**********

اردوی کار: اعتراض کارگران پتروشیمی سربندر و رانندگان شوش

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام اردوی کار اینجا مراجعه کنید.
روز سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹، جمعی از پرسنل پتروشیمی سربندر، در اعتراض به مدیریت سلیقه‌ای و عدم اعمال محدودیت‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی از سوی مدیرعامل شرکت، در محوطه این شرکت دست به تجمع اعتراضی زدند.
در یک اقدام اعتراضی دیگر نیز رانندگان خودروهای استیجاری مرکز بهداشت شهرستان شوش به دلیل عدم پرداخت حقوق و نبود امنیت شغلی مقابل ساختمان بهداشت این شهرستان تجمع کردند.

تجمع اعتراضی اهالی شهرک اندیشه قزوین مقابل استانداری قزوین
شهرک اندیشه در پنج کیلومتری قزوین واقع شده و شامل یک‌هزار قطعه زمین و متعلق به تعاونی مسکن ناجاست. تقریبا بخش قابل توجه و نیمی از این شهرک فاقد مشکل قانونی است، در حالی که مسئولان قضایی استان عنوان می‌کنند برخی از اراضی این شهرک دارای مشکل است.
یکی از اهالی شهرک اندیشه گفت: من و بسیاری از ساکنان این شهرک، زمین‌ها را از ۲۵ سال گذشته خریداری کرده‌ایم و زمین‌ها دارای سند است؛ اما دستگاه‌های اجرایی و اداری در این بین مشکلاتی را ایجاد کردند که ما اطلاعی از آن نداریم؛ زمانی هم که برای حل مشکل به دادسرا مراجعه می‌کنیم جواب مشخصی دریافت نمی‌کنیم.

**********

احضار علی نجاتی، کارگر بازنشسته هفت تپه

احضار علی نجاتی، کارگر بازنشسته هفت تپه برای اجرای حکم ۵ سال زندان و به گروگان گرفتن حقوق ناچیز بازنشستگی از طریق مسدود کردن حساب بانکی، عملی بسیار شنیع و ضد انسانی می باشد.
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

شورای بازنشستگان ایران:
غیرانسانی تراز این حربه برای فعالین معیشتی چیزی وجود ندارد که حساب بانکی مستمری بازنشسته را مسدود کنند و عملا" زندگی شخص به پایان برسد.
گروکشی نان و بیرون کشیدن لقمه فقر از دهان خانواده های کارگران معترض یک جنایت آشکار است.
احضار و زندانی کردن علی نجاتی و اقدام خلاف عرف و خلاف قانون و قلدرمنشانه ی مسدود کردن حقوق را بشدت محکوم میکنیم و خواهان منع تعقیب قضائی و رفع محدودیت از حساب بانکی ایشان هستیم.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: اعتراض کارگران قرارداد شرکتی مخابرات خوزستان

کارگران قرارداد شرکتی مخابرات خوزستان از امضای قراردادهای جدید خودداری کردند.
به گفته کارگران معترض ، سالهاست هیچ گونه تغییری در حقوق و مزایای آن‌ها نشده است به همین دلیل مخالف امضای قرار داد سه ماهه جدید هستند.
کارگران می گویند این قرارداد بدون اشاره به طبقه بندی مشاغل، بدون در نظر گرفتن مدرک تحصیلی کارکنان و تاثیر آن در مابه تفاوت حقوق دریافتی همچنین بدون لحاظ شدن مسئولیت‌هایی که احراز کرده‌اند بسته شده است.

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹

**********

بیانیه‌ی تشکل‌های مستقل کارگران، بازنشستگان و معلمان پیرامون حداقل مزد سال ۱۴۰۰

مزد کارگران در سال ۱۴۰۰ نباید از دوازده‌ و‌‌‌ نیم میلیون تومان کمتر باشد

سال‌هاست که نظام سرمایه‌داری و دولت‌های حامی آن، با استثمار هرچه شدیدتر و غیرانسانی‌ترِ کارگران آنان را به روز سیاه نشانده و از بسیاری از حقوق اجتماعی خود محروم کرده‌اند. تا جایی که طبقه‌ی کارگر ایران امروز در شرایط بسیار سخت و طاقت‌فرسایی زندگی می‌کند. براساس داده‌های آماری و تحقیقات برخی مراکز و موسسات اقتصادی، در شرایط کنونی بیش از ۴۰ درصد از مردم ایران که بخش قابل توجهی از آن را کارگران تشکیل می‌دهند در زیر خط فقرِ مطلق زندگی می‌کنند.
گرانی و تورم بیداد می‌کند و قیمت کالاها و مایحتاج روزمره و مورد نیاز مردم، هفتگی و گاه روزانه گران می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به قیمت خوراکی‌ها اشاره کرد که در کم‌تر از یک سال بنا به گفته مقامات رسمی بیش از ۵۷ درصد رشد داشته که در واقعیت بیش از این است. اختلاس و دزدی در بین برخی از مسئولین و مقامات متداول شده و بخش وسیعی از ثروت اجتماعی در کشور را به تاراج می‌برد. همه‌گیری ویروس کرونا بر بسیاری از مشاغل تاثیر منفی گذاشته و بخش‌های قابل توجهی از فرصت‌های شغلی را از بین برده است. قیمت دلار سیرصعودی داشته و به نوبه خود به رشدِ تورم در کشور دامن زده است. افزایش نرخ بیکاری، همراه با افزایش نرخ تورم، شاخص فلاکت در کشور را به میزان زیادی بالا برده است. تا آن جا که در شرایط کنونی یک شکاف ۳٦٠ درصدی بین دهک‌های اول و دهم وجود دارد که موجب شده است فاصله بین غنی و فقیر در جامعه به مرزِ انفجار برسد. برای مشاهده و مطالعۀ متن کامل اینجا مراجعه کنید.

**********

اردوی کار:: تجمع بزرگ و سراسری بازنشستگان

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام اردوی کار اینجا مراجعه کنید.

شورای بازنشستگان ایران: تجمع بزرگ و سراسری بازنشستگان

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام شورای بازنشستگان ایران اینجا مراجعه کنید.

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع بزرگ و سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام گروه اتحاد بازنشستگان اینجا مراجعه کنید.

شیراز
تجمع بزرگ و سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران
حقوقی که بازنشسته ها دریافت می کنند کفاف ده روز از مخارج ماهانه آنها هم نمی شود از اعتراض آنها برای احقاق حقوقشان باید حمایت شود .

خراسان رضوی
فیلم دیگری از تجمع اعتراضی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی
حقوق باز نشستگان باید متناسب با مخارج زندگی آنها باشد وگرنه چگونه میتوانند با حقوق ناچیز در این گرانی و تورم هزینه معیشت و مسکن و درمان خود و خانواده شان را تأمین کنند

کردستان- سنندج
تجمع اعتراضی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی
بی توجهی به و ضعیت معیشت و زندگی بازنشسته ها اقدامی ظالمانه نسبت به کسانی است که عمر و جوانی خود را در خدمت به مملکت گذارنده اند این قشر شریف شایسته برخورداری از حقوقی هستندکه بتوانند هزینه درمان و معیشت خود را تأمین کنند .

**********

شورای بازنشستگان ایران: بار دیگر همه باهم

فردا هستیم ۲۶ بهمن.
برای باز پس‌گرفتن حقمان که سالهاست از دسترسمان بدور است.
برای معیشت و درمانمان.
برای صندوقهایمان که همه " خودیها" از آن نصیب بردند و نه خودمان که مالکش هستیم.

ما همگی فردا خواهیم بود.

ساعت ۱۰/۳۰ تهران.‌مجلس     شهرستانها. تامین اجتماعی

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: فراخوان بزرگ بازنشستگان

بازنشستگان تأمین اجتماعی، کشوری و لشکری اتحاد، اتحاد

ما همگی می آییم     ۲۶ بهمن ساعت ۱۰/۳۰

تهران و شهرستان های هم جوار مقابل مجلس

شهرستانه ها همزمان و در مکان های در نظر گرفته شده

**********

اردوی کار: مرگ چهار نفر دیگر از پرستاران و کارکنان مراکز درمانی کشور در اثر فشار کار

اردوی کار: چهار نفر دیگر از کارکنان و پرستاران مراکز بیمارستانی سرخس، شیراز، سنندج وسورک بر اثر ایست قلبی وکرونا جان باختند.
«محسن نوربخش» پرستار بخش مراقبت‌های ویژه اورژانس سرخس ، «معصومه کاظمی» پرستار بااخلاق بیمارستان عاشوری سورک استان مازندران و «حمید رضا جوادی» کارشناس بیهوشی بیمارستان پیامبر رحمت سنندج، طی ۴۸ ساعت گذشته بر اثر ایست قلبی ناشی از فشار کار جان خود را از دست دادند. همچنین روز گذشته (۲۳ بهمن ماه) یکی از کارکنان شاغل دربخش تاسیسات بیمارستان بهشتی شیراز بنام «صمدشبان قصردشتی» نیز به علت ابتلا به کرونا جان خودرا از دست داد.
این چهار نفر از کارکنان جوان و با سابقه مراکز بیمارستانی خراسان رضوی، فارس،کردستان و مازندران بودند که از قرار معلوم جزء یکی که مبتلا به کرونا بود، مابقی سابقه هیچ نوع بیماری خاصی نداشته‌اند.
مرگ پرستاران براثر ایست قلبی در حین شیفت کاری، مسبوق به سابقه است

**********

اردوی کار: اعتراض کارگران شرکت تهران‌ جنوب و جمعی از دستفروشان خیابان فردوسی سنندج

کارگران شرکت تهران‌ جنوب، فعال در پروژه‌ بندرمجیدیه ماهشهر صبح امروز در اعتراض به اخراج گروهیِ همکارانشان توسط کارفرما، دست از کار کشیدند و مقابل درب شرکت تجمع گسترده‌ای شکل دادند‌./ عصرجنوب

امروز شنبه ۲۵ بهمن ماه ۹۹، جمعی از دستفروشان خیابان فردوسی سنندج، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، در مقابل ساختمان استانداری کردستان دست به اعتصاب و تجمع زدند.

**********

انجمن برق و فلز کرمانشاه

اعتصاب کارگران شرکت تهران جنوب در بتدر ماهشهر به دنبال اخراج ۲۵ کارگر شرکت. ۲۵ بهمن ۹۹

**********

اردوی کار: اعتصاب کارگران شرکت علملیات غیرصنعتی پتروشیمی ماهشهر

کارگران شرکت عملیات غیرصنعتی و خدمات صنایع پتروشیمی ماهشهر امروز یکشنبه ۱۹ بهمن ماه در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل مقابل شهرک بعثت تجمع کردند./ نفیرنفت

کارگران مهمان‌سراهای نفت و گاز گچساران در مقابل ساختمان اداری این شرکت دست به تجمع اعتراضی زدند. این تجمع در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و تبدیل وضعیت کارگران صورت گرفته است.

اردوی کار: اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی در اهواز

امروز یکشنبه ۱۹ بهمن جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی در اهواز به سوی استانداری خوزستان راهپیمایی کردند. معترضین بنر فریاد بازنشستگان گرسنه را در دست داشتند که سپس آن را بر دیوار استانداری نصب کردند.

**********

‍ شورای بازنشستگان ایران: تجمع سرایداران و خدمتگزاران مدارس دولتی تهران و البرز و ۴ حرکت اعتراضی دیگر

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام شورای بازنشستگان ایران اینجا مراجعه کنید.
تجمع سرایداران وخدمتگزاران مدارس دولتی تهران و البرز مقابل مجلس - یکشنبه ۱۹ بهمن "حقوق ما ۲ میلیون، خط فقر ۱۰ میلیون!"

اردوی کار: ۴ حرکت اعتراضی دیگر در ماهشهر، بریز، ساری و قزوین
روز شنبه ۱۸ بهمن ماه ۹۹، علاوه بر اعترا۱ثض کارگران هپکو و شهرداری سی سخت چهار حرکت اعتراضی دیگر نیز صورت گرفت که خبرهای انها امروز یکشنبه ۱۹ بهمن رسیده است. براساس این خبرها شماری از نیروهای پیمانکار شرکت عملیات غیر صنعتی و خدمات صنایع پتروشیمی بندر ماهشهر در اعتراض به وضعیت شغلی خود در مقابل حراست شهرک بعثت تجمع اعتراضی برپا کردند.

گروهی از بازنشستگان تامین اجتماعی و مستمری بگیران تبریز در محل کانون بازنشستگان تامین اجتماعی این شهر تجمع اعتراضی برپا کردند.

و طلبکاران شهرداری ساری نیز علیرغم ممانعت نیروهای انتظامی مقابل ساختمان شهرداری این شهر تجمع کردند.

بدنبال الکترونیکی شدن عوارضی‌ها و تداوم بیکاری و اخراج از کار نیز گروهی از کارکنان عوارضی قزوین در مقابل ساختمان استانداری دست به تجمع اعتراضی زدند.

**********

‍ انجمن برق و فلز کرمانشاه: تداوم بازداشت و بلاتکلیفی مهران رئوف در زندان اوین

مهران رئوف، فعال کارگری با گذشت ۱۱۰ روز از زمان دستگیری کماکان به صورت بلاتکلیف در یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در زندان اوین بسر می‌برد.
مهران رئوف در تاریخ ۲۵ مهرماه امسال توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده بود.
اخیرا کمیسیون‌های کارگران اسپانیا ضمن انتشار بیانیه‌ای با امضای بیش از یک میلیون عضو همبستگی خود را با آقای رئوف و فعالین کارگری مجتمع صنعتی نیشکر هفت تپه اعلام کرده‌اند.

**********

‍ گزارش مختصری از تجمع بازنشسته های کرمانشاه امروز ۱۵ بهمن

بازنشستگان تامین اجتماعی کرمانشاه امروز ۱۵ بهمن بر خلاف سابق که در محوطه حیاط تامین اجتماعی و دور از انظارعمومی تجمع میکردند اینبار در مقابل تامین اجتماعی در بلوار اصلی شهر (بلوار بهشتی) تجمع کرده و پس از مدتی ، تعداد زیادی از جمعیت، رفتند وسط بلوار با سر دادن شعارهای مطالباتی.
تا حدودی در بلوار ترافیک ایجاد شده بود. در ابتدا دو ماشین پلیس و چند مامور نیرو انتظامی در آنجا مستقر شده بودند ولی بعد از مدتی که جمعیت وسط بلوار آمدند ، نیروهای امنیتی و ماشین پلیس ریختن آنجا ، فرمانده نیروی انتظامی آمد که جمعیت را روانه محوطه تامین اجتماعی برای گفتگو با مسیولین کند، که شعار وعده وعید کافیه.... سر داده شد و کسی زیر بار نرفت .
فرمانده نیروی انتظامی ناچار شد فرماندار و رئیس اداره تامین اجتماعی را به خارج از ساختمان و بین تجمع کنندگان بیاورد.
چند نفر از بازنشستگان خشمگین که جلو صف روی جدول بلوار ایستاده بودند ، جیب خالی کت هایشان را که نماد سفره خالی ست، بیرون آورده بودند. راننده های عبوری هم با شعار و بوق زدن از مقابل تجمع کنندگان رد می‌شدند. زنی که سخنرانی کوتاه و سرشار از خشمی داشت می‌گفت شوهرم بیماره و ما ۹۸۰ هزار تومان مستمری از کار افتادگی میگیریم ، با این پول چطور میشه زندگی کرد؟!! باید اینقدر فریاد بزنیم تا حقمان را بگیریم.
همراه با این تجمع در سایر شهرستانهای بزرگ نیز برای چندمین بار بازنشستگان تجمعات سراسری داشته اند. وضعیت غیرقابل تحمل زندگی، بازنشستگان را به خیابان آورده و تا دستیابی به حقوق مطابق هزینه های واقعی زندگی، دست از تجمعات اعتراضی برنخواهند داشت.
#تاحق_خودنگیریم_ازپا_نمی_نشینیم
#حقوق_مطابق_هزینه_سبدمعیشت

شورای بازنشستگان ایران

**********

اردوی کار: اعتراض کارگران پتروشیمی شیمی بافت و اخباز تجمع بازنشستگان در چند شهر

بیش از ۷۰ نفر از کارگران پتروشیمی شیمی بافت در پی اجرای ناقص طرح طبقه بندی مشاغل برای دومین روز متوالی در مقابل درب این پتروشیمی اعتراض کردند. کارگران با در دست داشتن پلاکاردهایی خواهان اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل و رفع تبعیض ها شدند.

تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی چهارشنبه ۱۵ بهمن۹۹ تهران

تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی چهارشنبه ۱۵ بهمن۹۹ تبریز

گردهمایی جمعی از بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی رشت امروز چهارشنبه ۱۵ بهمن۹۹ در برابر اداره ی کل تأمین اجتماعی

گردهمایی اعتراضی جمعی از بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی اراک در برابر اداره ی کل تأمین اجتماعی استان مرکزی (سمت چپ) و تجمع بازنشستگان کرمانشاه

**********

اطلاعیه عمومی شماره یک به مردم ایران: از کارگران هفت تپه

رونوشت به تمام رسانه ها
کارگران، مزدبگیران، معلمان، پرستاران، دانشجویان، بازنشستگان و عموم مردم شریف ایران

مستحضرید که بعد از سال ٩٧ که اعتراضات با شکوه ما با دستگیری و شکنجه و اعتراف اجباری علیه همکاران ما ادامه پیدا کرد ما در سال بعدش در ٩٨ و ٩٩ نیز چند ماه در اعتصاب بودیم. خواسته ما لغو خصوصی سازی و واگذاری شرکت به کارگران و یا بازگشت شرکت به بخش عمومی-دولتی با نظارت کامل شورای مستقل کارگری است.
شاهد بوده اید که نمایندگان مجلس و رئیس قوه قضائیه و بسیاری مسئولین وعده ها دادند که حق کارگران هفت تپه ضایع نخواهد شد ولی همه قوا با همکاری حسن روحانی و معاون اولش و وزرایش تا کنون فقط و فقط به نفع کارفرمای اختلاسگر هفت تپه عمل کرده اند. کارفرمایی که با اعتبار شرکت ما، دو میلیارد دلار (برابر دستمزد سه نسل ِ نج هزار کارگر)، اختلاس کرده اما آزاد است ولی برای ده ها کارگر هفت تپه همین چند هفته قبل پرونده امنیتی درست کردند.
دادستان کل کشور، منتظری و معاون رئیس قوه قضائیه یعنی الفت کمال همکاری را با اختلاسگران میکنند و حتی دادگاه اختلاس را متوقف کردند. دادگاهی هم که برای بررسی خلع ید از بخش خصوصی قرار است تشکیل شود لابد با رشوه های اسدبیگی اختلاسگر و با اعمال نفوذ منتظری و الفت به نفع غارتگران بخش خصوصی رای خواهد داد. فرزندان منتظری دادستان کل کشور و برادر جهانگیری از شرکای اختلاس های اسدبیگی کارفرمای بخش خصوصی هستند.
قالیباف و نیکزاد و هیات رئیسه مجلس از وزیر اقتصاد روحانی حمایت میکنند و حتی اجازه نمایش استیضاح را نمیدهند ولی از طرفی می خواهند ادعا کنند دنبال عدالت هستند! ملاحظه میکنید که هر سه قوا با تمام قوا از اختلاسگران حمایت می کنند.

مخاطبان عزیز!
مبلغ اختلاس اسدبیگی کارفرمای هفت تپه با همدستی لیستی از بیش از چهل مدیر ارشد و مسئول حکومتی، برای ایجاد بالغ بر یک میلیون شغل کفایت میکند اما حقوق کمتر از پنج هزار کارگر هفت تپه باید هر بار با جنگ پرداخت شود . تازه اعلام میکنند مازاد نیرو دارند در حالی که هفت تپه ظرفیت اشتغال هفت هزار کارگر را دارد.

هم سرنوشتان عزیز؛
میدانید که جناح قالیباف-رئیسی و سایر اصولگرایان قصد دارند چهره ای به اصطلاح رئوف و عدالت محور از خود نشان بدهند که برای انتخابات ریاست جمهوری خودشان را بهتر و با “صلاحیت” تر از روحانی و سایر اصلاح طلبان نشان دهند در حالی که در ضد کارگری بودن یکی هستند. برای کسانی که مستقیما تجربه نکرده اند از تجارب خودمان میگوییم: در این چند سال همه مسئولان و جناح ها، به طور مشترک در سرکوب مطالبات هفت تپه و تلاش برای خفه کردن صدای اعتراض ما شریک بوده اند و هیچ جناحی و مسئولی کوچکترین کمکی حتی به صورت نمایشی به کارگران هفت تپه نکرده است.

ما اعلام میکنیم که شاید کمتر جایی در مملکت باشد که مثل هفت تپه هر روز و هر هفته یک مسئول درباره اش سخنرانی نکرده باشد زیرا ما همیشه در حال حق خواهی و اعتراض بوده ایم و برای همین مستقیما به چشم خود دیده ایم که هیچ کدام ازاین مسئولین و جناحها چه اصلاح طلب و چه اصولگرا یا میانه یا...نه تنها با کارگران و مردم همراه نیستند بلکه هر کدام سهم خود از رشوه و فساد و مکیدن خون ما را طلب میکنند.

ما اعلام میکنیم که دو آزمون و دو پرونده مهم هفت تپه یکی دادگاه اختلاس نجومی ارز و دیگری دادگاه برای تصمیم گرفتن درباره خلع ید کارفرمای فاسد هفت تپه، نشانه مشخصی است که ثابت میکند جناح اصولگرا هم عینا مثل روحانی-جهانگیری است. درمورد انتخابات هم باید ایندفعه قویترو متحدانه تر اعلام موضع کنیم. مخاطبان عزیزی که همیشه با ما همدل بوده اید!

مسئولین مختلف در سرکوب مطالبات برحق کارگران هفت تپه خودشان را به طور کامل نشان داده اند. الان هم دادگاه مربوط به خلع ید کاملا بی سر و صدا و قطعا تحت نفود منتظری در حال نقشه کشیدن علیه ماست. هر روز تکلیف تعداد بیشتری از همکاران ما با هر دو جناح روشن تر میشود! با توجه به اینکه اوضاع برای ما و شما به بدترین شکل رسیده است، ما تصمیماتی داریم و به اقدامات اعتراضی فکر کرده ایم که به تدریج با شما در میان خواهیم گذاشت.
به نظر ما ضروری است که همه ما در هر کجای کشور که هستیم درباره سرنوشت مشترک مان و برای کسب مطالبات اجتماعی و سیاسی و طبقاتی و اقتصادی و برحق خودمان، اشتراک نظر و اقدام سراسری و متحدانه کنیم. ما به زودی درباره این اقدامات سراسری که در برنامه داریم رو به عموم اطلاعیه خواهیم داد و از شما میخواهیم که با ما همراهی کنید.

جمعی از کارگران هفت تپه - یکشنبه - ۱۲ بهمن

**********

اردوی کار: تجمع کارگران روزمزد بیکار زاهدان در برابر سازمان تامین اجتماعی

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام اردوی کار اینجا مراجعه کنید.
امروز دوشنبه ۱۳ بهمن ماه، چند تن از کارگران روزمزد در زاهدان در مقابل ساختمان تامین اجتماعی تجمع کرده و انتظار دارند که مسئولین صدای آنها را بشنوند. حرفهایشان شنیدنی است هر چند روشن است که هیچ مسئولی صدایشان را نخواهد شنید و مرهمی بر زخم هایشان نخواهد گذاشت تجمع کارگران روزمزد بیکار زاهدان در برابر سازمان تامین اجتماعی

**********

تا پایان دریافت مطالباتمان می ایستیم

روز ۲۶ بهمن می آییم وخواهان:
واکسن کرونا برابر با استانداردهای جهانی وکاملا رایگان هستیم.
بیمه کارآمد وخدمات درمان رایگان بجای بیمه تکمیلی تحمیلی هستیم.
باتوجه به اینکه صندوق های بازنشستگی ازجمله صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی توسط ما بازنشستگان، در دوران اشتغال تغذیه شده لذا هیچکدام از مسولین نباید دارایی صندوق ها تصاحب کنند. واین صندوق ها باید فقط با نظارت نمایندگان واقعی ومنتخب خود بازنشستگان و بصورت دوره ای مدیریت شود.

۲۶ بهمن ساعت ۱۰/۳۰ مقابل مجلس

گروه اتحاد بازنشستگان

**********

بیانیه پایانی تجمع ۷ بهمن بازنشستگان

با توجه به افزایش سرسام آور همه ساله هزینه‌های زندگی و عدم افزایش حقوق بازنشستگان براساس افزایش هزینه‌های زندگی منطبق بر ماده ۹۶، و وضعیت بد معیشتی بازنشستگان و مستمری بگیران هر روز بیشتر از روز قبل رو به وخامت گذاشته، اما دولت همچنان از پرداخت بدهی خود به صندوق بازنشستگان تأمین اجتماعی که بالغ بر ۳۴۰ هزار میلیارد تومان است علی الرغم بند الف ماده ۱۲ قانون برنامه ششم توسعه، خودداری می نماید.
این درحالی است که هیچ مسئولیتی هم در قبال سازمان تأمین اجتماعی برعهده نمیگیرد و روسای کانون عالی کارگری و نمایندگان مجلس نیز علیرغم تمامی وعده هایی که داده اند نتوانسته اند مطالبات ما را تا اجرایی شدن آنها پیگیری نمایند. ما بازنشستگان امروز در اینجا جمع شده ایم که یکبار دیگر با صدای بلند مطالبات قانونی و مشروع خود به شرح زیر را بیان کرده و خواهان اجرای فوری آنها شویم:

خواسته اصلی بازنشستگان:
- اصلإح متناسب‌سازی از ابتدای سال ۱۳۹۹ بر اساس افزایش نسبت همسانسازی بازنشستگان کشوری و لشکری از محل تتمه ۳۳ هزار میلیارد تومان و اضافه کردن بر پایه حقوق مستمری در حکم بازنشستگان
- دائمی نمودن قانون متناسب‌سازی در احکإم و فیش حقوقی بازنشستگان
۱- براساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، درصد افزایش حقوق بازنشستگان باید یکسان بوده و هریک از این بازنشسته‌ها به تناسب پرداخت حق بیمه از افزایش حقوق برخوردار ‌شوند؛ سازمان تأمین اجتماعی تا قبل از پایان سال ۱۳۹۹ مکلف به افزایش و ترمیم عقب ماندگی حقوق بازنشستگان همتراز با نرخ تورم و افزایش هزینه های زندگی و خط فقر است که الان به ده میلیون تومان رسیده است از ابتدای سال ۱۳۹۹ می باشد.
۲- سازمان تامین اجتماعی طبق ماده ۵۴ قانون تامین اجتماعی مسئول تامین درمان کامل بازنشستگان بیمه ‌پرداز اجباری به طور مستقیم است وما خواهان اجرایی شدن این ماده قانونی هستیم.
۳- ما خواهان اجرای بند (ب) ماده ۱۲ برنامه ششم توسعه اقتصادی هستیم که سازمان تامین اجتماعی را مکلف به متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران بر اساس افزایش هزینه زندگی و همانند بازنشستگان کشوری و لشکری می نماید می باشیم.
۴- ما خواهان رفع تبعیض بین بازنشستگان همکار و غیرهمکار سازمان تامین اجتماعی و لغو ماده ۶۹ آیین نامه استخدامی سازمان تامین هستیم.
۵- ما خواهان پرداخت عیدی برابر با شاغلین کارگری به میزان ۲ ماه مستمری به بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی هستیم.
۶- سازمان تامین اجتماعی مسئول اجرای وظایف حمایتی و دولتی از گروه‌های حمایتی نمی‌باشد. و باید هزینه‌های حمایتی از گروه‌های حمایتی را از دولت اخذ نماید و نباید از دسترنج بازنشستگان و شاغلان بیمه‌پرداز برای گروه‌های حمایتی هزینه گردد. لذا لازم است از این گونه اهمال‌کاری‌ها جلوگیری شود.
۷- سازمان تامین اجتماعی موظف است به وضعیت از کار افتادگان و مستمری بگیرانی که در شرایط سخت مالی بسر می برند و توان اداره امور خود و انجام شغل دیگری را ندارند رسیدگی نموده و مشکل معیشتی و بیمه آنها را حل نماید.
۸- با اینکه در آذر ماه وعده داده شده بود که افزایش مستمری مشاغل سخت و زیان آور بابت ۴ درصد پرداختی، انجام می‌شود اما اینکار صورت نگرفته و میبایست که بابت مشاغل سخت وزیان آور این افزایش صورت بگیرد.
۹- ما خواهان‌ اجرای بند ج ماده ۱۱۲ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و پرداخت حق منطقه جنگی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در مناطق جنگی هستیم.
در پایان بر دو نکته میخواهیم تاکید کنیم:
یکم: هر گونه اظهار نظر غیرکارشناسانه و غیرقانونی از جانب برخی مسئولین و یا مجریان صداوسیما در مورد حقوق بازنشستگان را محکوم کرده و از آنها میخواهیم در بیان مطالب دقت نظر لازم را مبذول کنند.
دوم: در صورتی که به خواسته های فوق ترتیب اثر داده نشود حق تجمع و اعتراض مجدد برای بازنشستگان و مستمری بگیران محفوظ است.

بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی

هفتم بهمن ماه ۱۳۹۹

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی تبریز

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام گروه اتحاد بازنشستگان اینجا مراجعه کنید.
امروز سه شنبه ۷ بهمن، تجمع مسالمت آمیز بازنشستگان(سراسری) تبریز در اعتراض به شرایط معیشتی شان، مورد هجوم نیروی انتظامی با هدف ممانعت و بر هم زدن برگزاری تجمع، قرار گرفت. ضمن محکوم نمودن حمله به این تجمع، تاکید می کنیم: آزادی تجمع، اعتراض، اعتصاب، تشکل مستقل و آزادی بیان فارغ از شرایط امنیتی حق مسلم بازنشستگان و تمامی شهروندان می باشد. فریاد فریاد از این همه بیداد!!

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: ۵ کولبر جانباخته در کنار هم به خاک سپرده شدند

بالاخره پس از ۸ روز پیکرهای‌ یخ‌زده‌شان به خانواده‌ها تحویل داده شد و دقایقی پیش با همکاری مردم روستای کوران هر ۵ کولبر جانباخته را در کنار هم به خاک سپردند. این تراژدی هولناک برای کولبران محرومی که لقمه نانشان را در خون و با جانشان باید کسب کنند، کماکان تداوم دارد. با شلیک گلوله های ماموران به خون می غلطند، از بیم شلیک و دستگیری، از کوه پرتاب گشته و پیکرشان در هم خرد می شود و یا در برف و سرمای استخوان سوز، یخ زده و مدفون میگردند. بر تمامی لحظه به لحظه زندگی کولبران فقر و مرگ و نیستی حاکم است. کولبری شغل نیست! نان در خون زدن است! بیکاری و بی درآمدی و ضجه های گرسنگی و مرگ عزیزان! فرزند یخ زده ام فقط ۱۸ سال داشت، سرمایه ننگت باد!

**********

اردوی کار: تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی

**********

اردوی کار: بازداشت افشین الهی

اعتراض پرستاران بیمارستان مرکزی شیراز/ تجمع شماری از مربیان‌ پیش‌دبستانی

افشین الهی، کارگر پخش مواد غذایی نوشین در شهر سقز روز شنبه ۴ بهمن توسط نیروهای لباس شخصی دستگیر شد.
در موج اخیر یورش های سازمان یافته نیروهای اطلاعاتی و امنیتی در کردستان که هنوز ادامه دارد تاکنون بیش از هفتاد نفر بدون هیچ اتهام مشخصی دستگیر شده‌اند.

اعتراض پرستاران بیمارستان مرکزی شیراز
پرستاران بیمارستان مرکزی شیراز با شعار اعتراض! عدالت! دست به اعتراض زدند
دوشنبه ۶ بهمن ماه، پرستاران بیمارستان مرکزی شیراز در اعتراض به بی عدالتی و عدم پرداخت حقوق ها و پائین بودن حقوق هایشان در بیمارستان تجمع کردند

تجمع شماری از مربیان‌ پیش‌دبستانی اخراج شده‌
امروز دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹، شماری از مربیان‌ پیش‌دبستانی اخراج شده‌ در شهرستان باغملک استان خوزستان، با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل فرمانداری این شهر خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند./ عصر جنوب

**********

در یورش نیروهای امنیتی و حراستی به تجمع کارکنان نفت در تهران حداقل ۱۲ نفر دستگیر شدند

براساس گزارش ها در جریان یورش نیروهای امنیتی و انتظامی به تجمع کارکنان نفت حداقل ۲۰ نفر دستگیر شدند. براساس این گزارش شرح ماوقع بدین صورت است که حدود ۱۰دقیقه مانده به ساعت ۱۰ صبح تعداد کمی از همکاران (حدود۵۰نفر) که زودتر از بقیه در محل حاضر شده بودند کمی عجله بخرج داده و علیرغم حضور تعداد کثیری از ماموران نیروی انتظامی و #حراست_وزارت به سمت درب قدیم رفته و شروع به بازکردن بنرهای تهیه شده نمودند که در همان ابتدا با ورود مامورین پلیس و حراست به ماجرا، کار به تشنج کشیده شد و تعداد زیادی #بازداشت شدند که پس از چند دقیقه درهنگام انتقال به ون پلیس برخی از همکاران از مهلکه گریختند و در نهایت ۱۲نفر بازداشت شدند؛
۵نفر از همکاران به کلانتری ۱۴۸ انقلاب و ۷نفر دیگر به کلانتری ۱۰۷ فلسطین منتقل شدند، که البته پس از پیگیری های فراوان و برقراری تماس با هرکسی که می توانست مفید باشد نهایتا ساعت ۱۶ پس از اخذ تعهد از همکاران آنها را رها کردند.
طبق مشاهدات میدانی جمع کثیری در خیابان های اطراف وزارت پیگیر ماجرا و منتظر بودند که حداقل جمعیتی بالغ بر ۸۰۰ نفر آمده بودند جهت شرکت در گردهمایی، عده ای از #بازنشستگان بهمراه خانواده آمده بودند، تعدادی از ایثارگران حضور داشتند و جمعیت زیادی از کارکنان نفت که بعد از برخورد شنیع پلیس و حراست متفرق شده بودند.
پایگاه اطلاع رسانی مطالبات کارکنان رسمی صنعت نفت ایران در ادامه گزارش خود آورده است: «بعد از بازداشت همکاران چندین نوبت سعی شد با آقای مینو تماس برقرار شود جهت اعلام تخلف پلیس و حراست سازمان که به هیچ دلیل موجهی کارکنان رسمی را بازداشت کردند، بلکه ایشان پادرمیانی کرده و عزیزان همکار آزاد شوند ولی متاسفانه به بهانه های مختلف تمایلی به صحبت نداشته و این ارتباط حاصل نشد.

**********

کارگران و چگونگی تعیین دستمزد

طبقه کارگر بیش از ۸۰% ثروت کشور را تولید می کند و اکثریت جمعیت این طبقه شهرنشین است، بنایراین مزد حداقل کارگران باید به اندازۀ هزینۀ متوسط زندگی یک خانوار چهار نفرۀ شهری باشد و برای تعیین هزینۀ متوسط خانوار شهری، می توان به آمار رسمی هزینۀ خانوار بانک مرکزی رجوع کرد. حال ممکن است کسی بگوید که این، تئوری تعیین میزان مزد حداقل نیست و بنابراین اساساً منکر ضرورت ارائۀ معیاری برای تعیین میزان مزد حداقل شود. در مورد ضرورت ارائۀ معیاری کمّی باید گفت نخست اینکه برای تعیین میزان مزد حداقل به ناچار باید مبلغی را مشخص کرد و بدون این کمیت مشخص مبارزه برای افزایش مزد حداقل ممکن نیست. تاریخ جنبش کارگری پر از این گونه مقادیر کمّی و عددی است مانند خواست ٨ ساعت کار در روز که خواست کارگران آمریکا در اعتصاب و تظاهرات بزرگ و خونین اول ماه مه ١٨٨٦شیکاگو بود که به روز جهانی کارگر تبدیل شد. به همین شکل می توان از چهل ساعت یا سی و پنج ساعت کار در هفته، از پنج هفته مرخصی با حقوق در سال، از بازنشستگی پس از سی سال کار، از ١٦ هفته مرخصی بارداری برای زنان کارگر (یا ٦ ماه یا یک سال بر حسب مطالبات کارگران کشورهای مختلف)، از ممنوعیت کار کودکان و نوجوانان زیر ١٦ سال یا ١٨ سال، از ٦ سال یا ٩ سال (یا ١١ یا ١٢ سال) تحصیلات رایگان و اجباری و غیره و غیره صحبت کرد. حتی خواست افزایش مزد به تناسب تورم، یا افزایش مزد به تناسب تورم و بارآوری کار و غیره مقادیری کمّی هستند. مثال های بیشتری می توان ذکر کرد. اینها فرسنگ شمارهائی در مبارزات کارگرانند و طبیعی است که فرسنگ شمار نشان دهندۀ یک عدد باشد! نبود یک تئوری مورد توافق عام برای روز کار هشت ساعته به معنی نامربوط بودن و نابجا بودن خواست روز کار هشت ساعته نیست. همۀ ارقامی که ذکر کردیم تاریخ دارند و همگی در مقاطعی خواست و شعار کارگران برای این یا آن مورد بوده اند یا هنوز هستند؛ همگی اینها اهدافی کمّی هستند. بدین سان برای خواست مزد حداقل هم کمیت یا معیاری کمی لازم است. همین شعارها و کمیت ها بیانگر خواست و نیاز کارگران می باشند و منطق خاص خودشان دارند.

گروه اتحاد بازنشستگان

**********

اردوی کار: سه اعتراض کارگری

تجمع اعتراضی در دانشگاه آزاد بناب
کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد بناب امروز یکشنبه ۵ بهمن به علت عدم دریافت حقوق دو ماه در ساختمان اداری دانشگاه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

اعتصاب کارگران راه آهن نورآباد اراک وراهگرد
امروز یکشنبه ۵ بهمن کارگران راه آهن نورآباد که چندین ماه حقوق و بیمه دریافت نکرده اند دست به اعتصاب زده اند. این کارگران جزو پرسنل قرار دادی شرکت جوش گستر اراک هستند.

تجمع پرستاران بیمارستان میلاد
دومین تجمع اعتراضی پرستاران بیمارستان میلاد تهران امروز یکشنبه ۵ بهمن در اعتراض به‌سلب حقوق برگذار شد.

**********

اطلاعیه شورای بازنشستگان ایران:

تجمع کارکنان رسمی وزارت نفت به خشونت کشیده شد

طبق فراخوان قبلی، و اعلام پایگاه اطلاع رسانی مطالبات کارکنان رسمی صنعت نفت ،امروز ساعت ۱۰ صبح از طرف کارکنان رسمی وزارت نفت تجمعی جهت پیگیری مسائل و مطالباتشان برنامه ریزی شده بود که با استفاده از نیروی قهریه توسط نهادهای امنیتی این تجمع به تشنج کشیده شد.
درحال حاضر تعدادی از همکاران بازداشت شده و با ون های شیشه دودی به مقصدی نامعلوم انتقال داده شدند.
تجمع و گردهمائی مسالمت آمیز کارکنان برای پیگیری مشکلاتشان حقوق ابتدائی کارکنان شاغل و بازنشسته است.
حمله به تجمعات حق طلبانه این همکاران محکوم است و همه بازداشت شدگان باید بفوریت آزاد شوند

**********

اردوی کار: اعتصاب کارگران در پارس جنوبی

اردوی کار: کارگران فاز۱۹ پارس جنوبی از صبح روز پنجشنبه گذشته دست به اعتراض زده اند. پیمانکار جدید با وجود گرانی و افزایش قیمت ها در قرارداد جدید حقوق کارگران را ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش داده است.
براساس قانون عدم رعایت عرف کارگاه تخلف پیمانکار به حساب می آید اما در پارس جنوبی قانون مورد توجه قرار نمی گیرد و هر روشی برای افزایش نرخ استثمار نیروی کار بلامانع است.
گفتنی است امروز شنبه ۴ بهمن در فاز یک پارس جنوبی اعتصاب است

**********

تجمع سراسری بازنشستگان

تعیین حقوق ودستمزد بازنشستگان باید با توجه به قیمت اقلام سبد معیشت ونیازهای انسانی یک خانوار 4نفره برای هرسال ومتناسب با در صد واقعی نرخ تورم محاسبه گردد. بخش عظیم دستمزد تمام حقوق بگیران شاغل وبازنشسته برای تامین مسکن به مصرف میرسد.

تجمع سراسری بازنشستگان سه شنبه ۷ بهمن ۹۹

ساعت ۱۰:۳۰ صبح

تهران وشهر های همجوار: خیابان آزادی مقابل سازمان تامین اجتماعی

شهرستانها: همزمان و مکان مورد توافق عزیزان

**********

ممنوعیت خرید واکسن کرونا و چند نکته!

آیا موضع عدم خرید واکسن کرونا و دامن زدن به مرگ بیماران کرونایی و میلیون ها انسان در معرض خطر، تنها امری سیاسی است؟
هلدینگ عظیم" ستاد اجرایی فرمان امام" یکی از بزرگترین کارتلهای سرمایه داری در ایران است.
گروه دارایی "بنیاد برکت" از زیر مجموعه های این هلدینگ دست اندرکار ساخت واکسن کرونا ست. این ستاد یکی از درنده ترین کارتلهای سرمایه داری در ایران است. مشخص است که مسئولان با استفاده از موقعیتشان در قدرت و در مقابله با کنسرنهای دارویی بین المللی جان مردم ایران را وثیقه رقابت بازار خرید یا تولید واکسن در حوزه شرکت های سرمایه داری و هلدینگ های وابسته به منافع جناح حاکم ذی نفع در این سرمایه گذاری، برای کسب سود های کلان می‌نماید.
عدم خرید واکسن از کشورهای آمریکا، انگلیس و فرانسه ارتباط مستقیم با کسب سود در این بازار سلامتی دارد. کالایی شدن سلامتی آنهم در دوران بحران سلامتی و سودبری از این بازار، استراتژی حاکم در رقابت با شرکت های جهانی ِ تولید کننده واکسن و ممنوع کردن واکسن‌های خارجی کرونا در کسب سود بیشتر برای هلدینگ های خصوصی داخلی ِ "بنیاد برکت" و هلدینگ "ستاد اجرایی فرمان امام" نهفته است. اعلام جنگ بر علیه سلامتی مردم در این واقعیت خلاصه می‌شود:قدرت سیاسی در اختیار کسب فوق سود! اما نکته قابل اهمیت بی اعتنایی نسبت به سلامتی مردم، مولفه مهمی است که نزد سیستم حاکم، از تاریخی طولانی برخوردار است.
جنگ، سیل، زلزله، آتش سوزی ها، فقر، گرانی، سرکوب اعتراضات و اکنون ویروس مهلک کرونا و تهیه واکسن کرونا شاهدی بر این واقعیت است که سلامتی و جان مردم نزد حکومت گران از هیچ اهمیتی برخوردار نیست. آنچه قابل اهمیت و ارجحیت دارد، سودبری از امتیاز تولید واکسن کرونا و انباشته کردن ثروت می باشد.
خواست تهیه فوری واکسن کرونا و شروع واکسیناسیون رایگان، استاندارد و عمومی، جهت پیشگیری از گسترش این ویروس کشنده، مطالبه ضروری و جدی توده های مردم می باشد. برخورداری از دستاوردهای پزشکی، خدمات و امکانات درمانی - بهداشتی حق مسلم همگان است. دولت و نهادهای مسئول موظفند بدور از تحمیل هرگونه نظرات غیرعلمی و بی اعتبار، امر واکسیناسیون عمومی را همان گونه که در سایر نقاط جهان اجرایی گردیده، به فوریت آغاز نموده و به این خواست توده های میلیونی مردم گردن نهند!
این است خواسته ملت/ واکسن، بهداشت، سلامت!

گروه اتحاد بازنشستگان - ۹۹/۱۰/۲۸

**********

اردوی کار: آرش جوهری به ۱۶ سال حبس تعزیری محکوم شد

آرش جوهری، فعال کارگری توسط دادگاه انقلاب تهران به ۱۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. جوهری که در تاریخ ۱۵ مهرماه امسال توسط ماموران اطلاعات سپاه در تهران بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد موسوم به بند دو الف زندان اوین منتقل شد، هم اکنون در بند عمومی زندان اوین بسر می‌برد. در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر، با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۰ سال حبس برای وی قابل اجرا خواهد بود.
بر اساس این حکم که اخیرا توسط دادگاه انقلاب تهران صادر و ابلاغ شده است، #آرش_جوهری از بابت اتهام اداره کردن دسته‌جات غیرقانونی با هدف برهم زدن امنیت کشور به ۱۰ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام اجتماع و تبانی به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

**********

تجمع بزرگ بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی

برای دستیابی به مطالبات و حقوق از دست رفته

سه شنبه ۷ بهمن ۹۹ ساعت ۱۰: ۳۰ صبح

تهران: وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی

استان کرمانشاه: مقابل تأمین اجتماعی

**********

اتحاد بازنشستگان: سلامت مردم را بیش از این به بازی نگیرید، واکسن حق مسلم ماست

بسیاری از کشورها برای مقابله با ویروس کرونا به واکسیناسیون رو آورده‌اند تا جمعیت خود را در برابر ویروس مرگبار کرونا ایمن کنند، اما مسئولان و دست اندرکاران کشور ما تا کنون فقط حرف زده‌اند؛ بدون داشتن کمترین دانش علمی حکم ممنوعیت استفاده از واکسن‌های فایزر و واکسن مشترک انگلیس و سوئد را صادر کرده‌اند؛ تا امروز کمترین اهمیتی به افکار عمومی و مطالبه‌ی واکسیناسیون عمومی و رایگان نداده‌ و از هیچ جای دیگری هم به صورت انبوه واکسنی وارد نکرده‌اند.
ما بازنشستگان که زندگی خود را برای سازندگی این سرزمین گذاشته و در ایام بازنشستگی دچار بیماری‌های مختلف زمینه‌ای هستیم، جزء گروه‌های پرخطر به‌شمارمی‌آییم؛ کسانی که پس از کادر درمان، در صف قربانیان کرونا قرار دارند ما بازنشستگان هستیم.
حق ما نیست که شاهد باشیم زندگی و سلامت‌مان بازیچه‌ی مطامع سیاسی شده و سکوت کنیم.
حق ما نیست که شاهد باشیم و ببینیم چطور آنان که خود از امکانات تزریق واکسن برخوردارند بی هیچ ملاحظه‌ای پا بر گلوی ۸۴ میلیون شهروند می‌گذارند و حیات و سلامت‌شان را گروگان عقاید منسوخ خود می‌کنند و سکوت کنیم.
حق ما نیست شاهد باشیم که خودکامگی در اتحاد با کرونا چگونه از ما قربانی می‌گیرد و سکوت کنیم.
حق ما نیست شاهد انفعال، بی‌عملی و عادی سازی نبود واکسن برای واکسیناسیون عمومی باشیم و سکوت کنیم، واکسن حق مسلم همه‌ی مردم است.
ما از همه‌ی بازنشستگان از هر گروه و با هر مطالبه‌ای می‌خواهیم که به نبود واکسن کرونا و واکسیناسیون فوری، عمومی و رایگان اعتراض کنند و آن را در صدر مطالبات خود بگذارند.

اتحاد بازنشستگان - ۹۹/۱۰/۲۶

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: دومین روز اعتصاب کارگران معدن روی گوجهر راور

دومین روز اعتصاب کارگران معدن روی گوجهر راوربرای اعتراض به سطح پایین حقوق ونداشتن امنیت شغلی!
روز چهارشنبه ۲۴ دی برای دومین روز متوالی، کارگران معدن روی گوجهر راوردراستان کرمان به اعتصابشان در اعتراض به سطح پایین حقوق ونداشتن امنیت شغلی ادامهدادند.
یکی از کارگران اعتصابی معدن روی گوجهر راوربه خبرنگاریک رسانه محلی گفت: با ۲ فرزند، ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد. او از مخارج سنگین زندگی و اینحقوق کم گله دارد. امنیت شغلی هم که مثل همیشه پازل گمشده زندگی کارگران است.
بر اساس گزارش همین منبع خبری محلی،مدیرعامل این معدن قصد افزایش حقوق راداشته اما با مخالفت هیات مدیره مواجه شده است. حتی خبرهایی از تغییر مدیر عامل نیزشنیده می‌شود.
حدود ۲۲۰ کارگر در این معدن مشغول به کار هستند. معدنی که از سال ۸۶ تا ۹۴ درمقاطع زمانی مختلف با تعطیلی مواجه شده و ۵ مدیرعامل عوض کرده است.

**********

اردوی کار: فراخوان به تجمع بزرگ اعتراضی در برابر وزارت نفت

جمعی که بر خود نام «گروه افکار» گذاشته فراخوانی برای تجمع بزرگ اعتراضی در برابر وزارت نفت منتشر کرده است. متن این فراخوان به شرح زیر است:
«ما کارکنان رسمی اعضای گروه افکار که در حال حاضر متشکل از حدود پنج هزار کارمند نفت هستیم و قطعا طی روزهای آینده بیشتر و بیشتر خواهیم شد، از این لحظه به صورت رسمی اعلام می‌کنیم بدلایل ذکر شده زیر اقدام به گردهمایی عظیم مورخه چهارم بهمن ماه خواهیم نمود.
۱- ابطال اساسنامه تحمیلی صندوق نفت.
۲- بهبودی وضعیت بهداشت و درمان صنعت نفت برای تمام کارکنان رسمی.
۳- تخصیص وام های مناسب به تمامی کارکنان رسمی، البته پرداخت از طریق همان صندوق نفت نه نهادی دیگر مثل بانک مسکن و... .
۴- تعیین تکلیف و رفع مشکل تعدیل مدرک کارکنان رسمی.
۵- رفع مشکل کارکنان رسمی شاغل در شرکت های واگذار شده، بخصوص لغو مشکل انتقالی.
۶- تشکیل شورای اداری و استخدامی نفت جهت انجام اصلاحات مورد نیاز برای اجرای کامل ماده ده، بدلیل جلوگیری از تفاسیر و برداشت های غلط، از نظر ما کارکنان رسمی نفت ماده ده تحت هر شرایطی باید برای کلیه کارکنان رسمی بخصوص واحدهای عملیاتی به صورت کامل اجرایی شود.
۷- عدم همخوانی مبالغ بن کارت با تورم موجود.
۸- تفاوت مبلغ ماده ۱۱۲ با چیزی که در قانون اشاره شده است.
۹- بحث مالیات های سنگین و تصاعدی.
همچنین از بقیه همکاران اعم از بازنشستگان گرامی، ایثارگران عزیز و سایر همکاران رسمی خانواده نفت که بدلیل موارد ذکر شده بالا تمایل به شرکت در گردهمایی تاریخ چهارم بهمن ماه دارند دعوت می‌شود جهت همفکری و هماهنگی بیشتر به جمع گروه افکار بپیوندند.
اعضای خانواده رسمی صنعت نفت برای احقاق حق از دست رفته و آینده خودمان، یکبار دیگه اتحاد و یکپارچگی خود را در برابر مسولین بی کفایت وزارت نفت بخصوص شخص وزیر و جناب آقای مینو نشان خواهیم داد تا دیگر هیچکس در هیچ پست و مقامی در ذهن خود فکر خراب کردن صنعت نفت و از بین بردن سرمایه انسانی متخصص و زحمت کش آن نباشد.
یکبار برای همیشه ریشه عوامل تضعیف صنعت نفت و ظلم به نیروی انسانی خانواده بزرگ نفت را میخشکانیم.
به سایر نهادها توصیه می‌کنیم از این حرکت صنفی ما کارکنان رسمی نفت سواستفاده نکنند و بیشتر از این باعث ناراحتی نشوند.

میعادگاه ما ساعت ده صبح روز شنبه مورخه ۴ بهمن ماه ۱۳۹۹، جلو ساختمان وزارت نفت.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع پرستاران بیمارستان میلاد تهران مقابل ورودی بیمارستان

دستمزدها را افزایش دهید، حق کرونا بپردازید!

جمعی از پرستاران بیمارستان میلاد تهران امروز سه شنبه (۲۳ دی ماه) در مقابل ورودی‌های بیمارستان برای مطالبات خود دست به تجمع اعتراضی زدند. در این تجمع، جمعی از پرستاران و پرسنل بیمارستان شرکت کرده‌اند.
این پرستاران می‌گویند: از زمان آغاز کرونا، برخلاف پرستاران سایر بیمارستان‌ها حق کرونا نگرفته‌ایم؛ دستمزد ما نیز در ماه‌های اخیر افزایش نیافته است؛ این در حالیست که بعد از پذیرش بیماران کرونایی، کار ما سخت و پرخطر شده است.
این پرستاران خواستار افزایش ۵۰ درصدی دستمزد، پرداخت حق کرونا و پاداش معوق، برقراری امنیت شغلی و عقد قرارداد رسمی و رسیدگی به مطالبات خود شدند.
این در حالیست که مدیرعامل بیمارستان با تاکید بر شرکتی و خودکفا بودن میلاد میگوید: بودجه برای پرداخت حق کرونا و افزایش مزد نداریم. در پلاکاردهایی که در دست داشتند نوشته شده بود: پاداش‌های معوقه را پرداخت کنید!

**********

شورای بازنشستگان ایران: جوانمیر مرادی با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شد!

جوانمیر مرادی روز ۱۴ دی ۹۹ توسط،نیروهای سپاه پاسداران کرمانشاه به اتهام تبلیغ علیه نظام وعضویت در گروهای معاند بازداشت شد وبعد از ٨ روز به قرنطینه زندان دیزل آباد انتقال یافت.
مصادیق اتهامات وارده از قبیل فعالیت در دفاع از حقوق کارگران ،مصاحبه با کانالهای ماهواره ای خارجی در رابطه باوضعیت زندانیان وشکنجه زندانیان سیاسی،پیام ویدیویی به مناسبت سالگرد جانباختگان سال ۹٨ ،مخالفت با اعدام نوید افکاری وروح الله زم ،توزیع کمکهای مالی در میان کودکان کار وخیابان وانتشار گزارش وعکس از لحظه توزیع اقلام کمکی از طریق کانال انجمن صنفی کارگران برق وفلز کار کرمانشاه میباشد.
لازم به ذکر است که کانال انجمن صنفی برق وفلز کار کرمانشاه توسط اطلاعات سپاه مسدود شده وگوشی جوانمیر مرادی همچنان در دست اطلاعات سپاه میباشد. (فوزیه خالصی همسر جوانمیر مرادی)

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز بساط انتخابات شورای اسلامی را برهم زدند

امروز و طبق اعلام قبلی قرار بود انتخابات فرمایشی شورای اسلامی کار در گروه ملی صنعتی فولاد اهواز برگزار شود که کارگران کارخانه با درایت ‌و جسارتی بی نظیر مانع از برگزاری این دسیسه کارفرما ‌‌و عوامل مدیریت شدند.
کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز طی روزهای گذشته اعلام کرده بودند که شورای اسلامی کار را نه تنها قبول ندارند بلکه مانع از ایجاد این تشکل که دست ساز کارفرما و دولت است میگردند.
بر همین اساس کارگران از ساعت ۸ صبح با تجمع در‌ محیط کارخانه مصرانه خواهان جلوگیری از برگزاری انتخابات شدند و ساعت ۹/۳۰ که مسئولین حراست قصد داشتند تا صندوق انتخابات را در محل مسجد دایر نمایند کارگران معترض مانع از این کار شدند و عوامل حراست و اداره کار را از شرکت بیرون راندند.
کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز خواهان تشکیل تشکل مستقل خود هستند و کاملاً بر ماهیت شورای اسلامی کار به عنوان یک نهاد ضد کارگری که در خدمت منافع کارفرما و نهادهای دولتی است واقف اند.

اتحاد کارگران
درود برکارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز که با اتحاد ویکی شدنشان توانستند ماهیت ضد کارگری شورای اسلامی کار را بر ملاکنند.

صدای کارگرلن: جلوگیری کارگران فولاد اهواز از برگزاری "انتخابات" شورای اسلامی برای کارخانه فولاد

کارگران: اینجا گروه ملی است و ما تصمیم میگیریم چه نوع تشکلی داشته باشیم.
صبح امروز دوشنبه ۲۲ دی ماه مسئولین فولاد اهواز با همدستی اداره کار و مدیریت این شرکت و خانه کارگریها علیرغم مخالفت قاطعانه کارگران فولاد اهواز، بنا بر برنامه ریزی قبلی تلاش کردند که به خیال خود انتخابات برای ایجاد شورای اسلامی در این شرکت را به راه بیندازند. اما با مقابله متحدانه و قاطع کارگران روبرو شده و بساطشان را جمع کردند و رفتند.
بنا بر خبر قرار بود آنها ساعت ٩ صبح انتخابات شان را برگزارکنند. از همین رو کارگران از همه بخشهای شرکت از ساعت ٨ صبح در محلی که برای برپایی این نمایش معرفی شده بود، تجمع کردند و به محض ورود عوامل اداره کار و حراست از آنها خواستند که بساطشان را جمع کنند و بروند. ولی در پاسخ به کارگران گفته شد که دستور صریح دارند تا "
صندوق رای" را در محل مستقر و رای گیری کنند. اما کارگران قاطعانه ایستاده و اعلام کردند که اجازه نمیدهند. در ادامه بحث و جدل هایی میان کارگران و عوامل اجرایی در گرفت که منجر به ایجاد درگیری فیزیکی بین مسئول حفاظت اداره حراست با تعدادی از کارگران گردید و کارگران معترض صندوق رای گیری را تخریب کردند. سرانجام با دخالت نیروهای انتظامی مسئول حراست و هیئت اداره کار از محل دور شدند و قبل از ترک شرکت اعلام کردند که صورتجلسه ای تنظیم و اعلام خواهند کرد که کارگران ضمن مخالفت شدید مانع از استقرار هیئت برگزاری انتخابات شورای اسلامی شده اند. کارگران نیز در پاسخ قاطعانه اعلام کردند و گفتند: "اینجا گروه ملی است و ما کارگران تصمیم میگیریم چه کاری انجام شود.
نه مسئولین شرکت و نه دیگر مقامات هیچکدام حق تصمیم گیری برای ما را ندارند". کارگران گروه ملی فولاد از زمان اعتراضات در سال ۹۷ به دنبال ایجاد تشکل مستقل کارگری هستند.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع ۲۱ دیماه بازنشستگان تامین اجتماعی ودیگر بازنشستگان،دریک صف متحد!

تجمع ۲۱ دیماه بازنشستگان تامین اجتماعی وتدیگربازنشستگان دریک صف متحد در مقابل مجلس برای دادخواهی وحقوق از دست رفته خود و اجحاف حکومت که بازنشستگان وشاغلین وسایر حقوق بگیران ومستمری بگیران را به فقر مطلق کشانیده وبخصوص این اجحاف را برلایه های پائینی تامین اجتماعی دو چندان وارد کرده است ودر حالیکه حکومت بیش از ۳۰۰هزار میلیارد تومان از سرمایه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا) را حیف ومیل نموده وبه شستا بدهکار است دریک عمل هدفمند ومشهود بمنظور تفرقه افکنی دربین بازنشستگان در تقسیم مبلغ اندکی برای همسان سازی با توجه به بالا رفتن ارزش دلار وپائین آمدن ارزش ریال، در نتیجه بالا رفتن قیمت کالاها و افزایش هزینه سبدمعیشت خانوار ، سهم ناچیزی را برای تامین اجتماعی در نظر گرفت.
همزمان مامورین خود را برای تفرقه افکنی بین تجمع کنندگان گسیل کرد اما بازنشستگان وشاغلین که هر لحظه با فلاکت، با این زندگی بی سر وسامان دست وپنچه نرم میکنند با درد مشترک برای احقاق حقوق خود به اتحاد بیشتر روی آورده اند.
از آنجائیکه سطح زندگی ما بازنشستگان، در همین چند ماه اخیر به گرسنگی وتنگنای بیشتری درمعیشت وبهداشت ودرمان کشیده شده است و محدودیت شرایط کرونائی وسوء استفاده مسئولین از این شرایط وعدم پذ یرفتن کوچکترین مسئولیتی درقبال ما مردم، تا جائیکه پس از وعده وعید های دروغین برای خرید واکسن معتبر ومورد تائید سازمان بهداشت جهانی بیکباره بمانند همیشه ، زیر قول وقرارهای خود زدند و چشم بر اینهمه کشت و کشتار از طریق ویروس کرونا بستند که خود مزید بر فقر و گرسنگی هولناک شده است.
بازنشستگان تامین اجتماعی ودیگر بازنشستگان هم سرنوشت درحالیکه دو تن از خانمها وچهارتن از آقایان بازنشسته با تاکید بر گرفتن حق وحقوق واتحاد وهمبستگی و شرح وضعیت کنونی ، سخنرانی نمودند، تجمع کنندگان نیز با سر دادن شعارهای زیر که حاکی از وضعیت بغرنج باز نشستگان است تجمع اعتراضی را ادامه دادند:
--تا حق خود نگیریم/از پای نمی نشینیم
--فقط کف خیابان/بدست میاد حقمان
--خواسته اصلی ما/حقوق طبق تورم
--شعار ما این زمان/معیشت است ودرمان
--حقوق ما سه میلیون/خط فقرده میلیون
--بیمه تکمیلی/دزد سر گردنه
--دزدیهای نجومی/فلاکت عمومی
--اتحاد،اتحاد/بازنشستگان،اتحاد
--مجلس، دولت /بس است،فریب ملت
ضمنا بیانیه ای که باتشکر وتقدیر از مجلس ودولت ودیگر مسئولین!!! از طریق یکی ازبازنشستگان خوانده میشد مورد اعتراض همگانی بازنشستگان قرارگرفت، ودر پایان شعارهای مستقل فوق تکرار گردید.     محسن نورائی . بازنشسته

**********

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی

۲۱ دی ساعت ۱۰/۳۰

تهران: مقابل مجلس    مراکز استان ها: مقابل استانداری ها     شهرستان ها: مقابل فرمانداری ها

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام اردوی کار اینجا مراجعه کنید.

**********

اردوی کار: احضار هاله صفر زاده و علیرضا ثقفی برای تحمل یکسال حبس و توطئه اخراج ابراهیم عباسی

هاله صفر زاده و علیرضا ثقفی که در ششم اردیبهشت ۹۸ در پارک جهان نمای کرج همراه با ده نفر دیگر از فعالان کارگری بازداشت شده و سپس به یکسال زندان محکوم شده بودند اکنون با اخطار به وثیقه گذار به شعبه اجرای احکام کرج احضار شده اند.

توطئه اخراج ابراهیم عباسی
بعد از اینکه هیئت داوری خصوصی سازی رای به عدم خلع ید اسدبیگی داد، حمله‌ای دیگر به فعالان کارگری مستقل هفت‌تپه شروع شده. حمایتشون کنیم...آنها از منافع شخصی شون گذشتند.

**********

اردوی کار: تجمع مربیان پیش دبستانی در ایذه و وضعیت زنان بیخانمان آسیب دیده بیمار

مربیان پیش دبستانی در ایذه امروز پنجشنبه ۱۸ دی تجمع اعتراضی خود را ادامه دادند . يكي از اين مربيان معترض گفته :«با گذشت دو سال حق بيمه آنها پرداخت نمي شود و با گذشت دو سال هنوز نتيجه اي نگرفته اند»

زنان بیخانمان آسیب دیده بیمار
زنان بیخانمان آسیب دیده بیمار، توسط بیمارستان با زخم های باز و جدی ترخیص میشوند و بیمارستان با تاکسی میفرستتشون تا تو #پارک شوش رهاشون کنند و میروند.
حتی لباس بیمارستان تن مددجو هاست.

**********

اردوی کار: تجمع گروهی از پرستاران مقابل استانداری خوزستان و چند خبر دیگر

جمعی از پرستاران بیمارستان های اهواز و چند شهر دیگر صبح امروز مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.
پرستاران به تبعیض در پرداخت حقوق معترض اند و همسان سازی حقوق و مزایا با شاغلین همتراز در کادر درمانی را خواستارند
به گفته این پرستاران از چند ماه پیش به یکباره بخشی از حقوق دریافتی و مزایا کسر شده و این امر در ماههای بعدی نیز ادامه یافت.
پرستاران معترض می گویند: با توجه به ویروس کووید ۱۹ طی یکسال گذشته ما شرایط سختی را پشت سر گذراندیم، اما متاسفانه به جای قدردانی؛ حقوق ما را کم کردند.
این پرستاران خواستار دخالت استاندار و رییس دانشگاه علوم پزشکی برای جلوگیری از تضییع حقوق خود شدند.
پیش از این پرستاران مقابل دانشگاه علوم پزشکی اهواز چند تجمع صنفی داشتند

تنی از نیروی‌های شرکت نفت گچساران
امروز یکشنبه ۱۴ دی ۹۹، تنی از نیروی‌های شرکت نفت گچساران در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود، در مقابل دفتر مرکزی این شرکت تجمع کردند. این افراد با پهن کردن سفره خالی، درخواست وصول مطالبات خود را دارند.

تجمع دستفروشان سنندج
امروز یکشنبه ۱۴ دی ۹۹، دستفروشان سنندج، برای دومین روز متوالی در خیابان فردوسی و میدان آزادی این شهر تجمع کردند. معترضان دلیل تجمع شان را جلوگیری از ادامه فعالیت شغلی خود در خیابان فردوسی سنندج، ذکر کردند.

تجمع اعتراضی نیروهای شرکتی بخش سلامت در مقابل استانداری اصفهان

**********

نامه سرگشاده زندانیان سیاسی اوین و رجایی شهر: به ضرب و شتم زندانیان پایان دهید!

۶۷ نفر از زندانیان سیاسی زندان های اوین و رجایی شهر در نامه ی سرگشاده ای به ضرب و شتم مداوم زندانیان در زندان ها اعتراض کرده اند. در این بیانیه آمده است:
روز جمعه پنجم دی ماه، دو زندانی سیاسی، افشین شهسواری و حمید منافی، در سالن قرنطینه زندان اوین مورد ضرب و شتم مأموران قرارگرفتند، که در جریان آن افشین شهسواری به شدت مضروب شد. مأموران او را از سالن بیرون بردند و در جایی که دوربین قرار نداشت دست‌هایش را با دست‌بند بستند و بار دیگر بیرحمانه به او حمله‌ور شدند.
ضرب‌وشتم و جرح زندانیان به دست مأموران سابقه‌ای دیرینه وچندین دهه‌ای دارد؛ اما ازآنچه در ماه‌های اخیر رخ داده و برملا شده است، میتوان به این موارد اشاره کرد:
ضرب‌وجرح مهدی مسکین‌نواز و رضا محمدحسینی در زندان رجایی‌شهر؛ گلرخ ایرایی و سهیلا حجاب در زندان قرچک، نرگس محمدی در زندان اوین و نوید افکاری در زندان عادل‌آباد شیراز.
ضرب‌وجرح زندانی، تنها به جسم او آسیب نمی‌رساند بلکه باتحقیری که در خود دارد، روان او را نیز به‌شدت آزار می‌دهد؛ به‌ویژه که اینگونه حمله‌ها با الفاظ رکیک وفحاشی همراه است. فرد زندانی هرکس که باشد و به هردلیلی که زندانی شده باشد، دارای حقوقی است؛ یا باید باشد. حفظ شأن و کرامت انسانی؛ حفظ جان و سلامت روانی و جسمانی ازحقوق اولیه هر زندانی است و زندان‌بانان از صدر تا ذیل و کلان تا خرد، موظف به تأمین و رعایت آن هستند. معیار انسانیت و مدنیت هر حکومت به میزان رعایت و تأمین حقوق زندانی و چگونگی برخورد با او بستگی دارد. معیاری که حاکمیت ایران در چند دهه اخیر همواره آن را زیر پا گذاشته است؛ نمونه‌اش مواردی است که برشمردیم؛ مشتی کوچک از خروار. طرفه آنکه موارد گفته شده مربوط به زندانیان سیاسی است؛ یعنی کسانی که اصلاً نباید زندانی می‌شدند. ساده‌انگارانه است اگرگمان بریم اینگونه برخوردها ناشی از قصور و خطای چند مأمور دون‌پایه “خودسر” است.
ما زندانیان امضاکننده این بیانیه، ضمن محکوم کردن ضرب ‌و شتم و جرح زندانیان خواهان پایان دادن به این برخورد ستم‌گرانه و سرکوب‌گرانه هستیم و باجدیت خواسته ی به حق خود را پیگیری می‌کنیم.


۱. بکتاش آبتین (اوین) ۲. غلامرضا آوانلو (اوین) ۳. شاهپور احسانی راد (زندان تهران بزرگ) ۴. مطلب احمدیان (زندان رجایی‌شهر) ۵. سعید اصغری (اوین) ۶. سعید اقبالی (اوین) ۷. محمد امیرخیزی (زندان رجایی‌شهر) ۸. کیوان باژن (اوین) ۹. وحید بنی‌عامریان (اوین) ۱۰. سینا بهشتی (اوین) ۱۱. علی حسن‌بیگی (اوین) ۱۲. پیمان پورداد (اوین) ۱۳. آتبین جعفریان (اوین) ۱۴. یاسین جمالی (اوین) ۱۵. علی‌اصغر حسنی‌راد (اوین) ۱۶. مهدی حسین‌پور (اوین) ۱۷. لطیف حسینی (زندان رجایی‌شهر) ۱۸. روح‌الله خزلی (اوین) ۱۹. مصطفی خسروی (اوین) ۲۰. رضا خندان مهابادی (اوین) ۲۱. سهیل خیرآبادی (اوین) ۲۲. مهدی دارینی (اوین) ۲۳. امیرسالار داودی (اوین) ۲۴. فرزین رضایی روشن (اوین) ۲۵. داود رمضان‌زاده (اوین) ۲۶. مصیب رئیسی یگانه (اوین) ۲۷. حمیدرضا سادات شریفی (اوین) ۲۸. سینا سالک (اوین) ۲۹. سیدجواد سیدی (اوین) ۳۰. پیام شکیبا (زندان رجایی‌شهر) ۳۱. پوریا شهرآبی (اوین) ۳۲. افشین شهسواری (اوین) ۳۳. بهنام شیخی (اوین) ۳۴. اصغر شیری (اوین) ۳۵. آرش صادقی (زندان رجایی‌شهر) ۳۶. حسن صادقی (زندان رجایی‌شهر) ۳۷. کیوان صمیمی (اوین) ۳۸. سینا ظهیری (اوین) ۳۹. صادق عباسی (اوین) ۴۰. اسماعیل عبدی (اوین) ۴۱. سهیل عربی (زندان رجایی‌شهر) ۴۲. جعفر عظیم‌زاده (زندان رجایی‌شهر) ۴۳. ابوالفضل غسالی (اوین) ۴۴. احمد فارسی (اوین) ۴۵. محسن فرید (اوین) ۴۶. محسن قربانی (اوین) ۴۷. محسن قنبری (اوین) ۴۸. میثم گلشنی (اوین) ۴۹. جواد لاری (اوین) ۵۰. نصرالله لشنی (اوین) ۵۱. امین لقایی (اوین) ۵۲. سعید ماسوری (زندان رجایی‌شهر) ۵۳. رضا محمدحسینی (زندان رجایی‌شهر) ۵۴. مجید محمدعلی ها (اوین) ۵۵. حسین محمودی (اوین) ۵۶. عبدالرسول مرتضوی (اوین) ۵۷. مهدی مسکین‌نواز (زندان رجایی‌شهر) ۵۸. پوریا مضروب (اوین) ۵۹. ابوالحسن منتظر (اوین) ۶۰. محمدعلی منصوری (زندان رجایی‌شهر) ۶۱. سینا منیرزاد (اوین) ۶۲. علی موسی‌زاده فرکوش (زندان رجایی‌شهر) ۶۳. امیرحسین میرخلیلی (اوین) ۶۴. سیامک میرزایی (اوین) ۶۵. احمد نادری (اوین) ۶۶. حسین هاشمی (اوین) ۶۷. بهزاد همایونی (اوین) ۶۸. رمضان همتی (اوین)

**********

انجمن کارگران برق و فلزکار کرمانشاه: جوانمیر مرادی را دستگیر کردند

ساعتی پیش مامورین امنیتی جوانمیر مرادی دبیر کانون صنفی برق و فلز کرمانشاه را دستگیر کردند
مامورین امنیتی ظهر امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه طی تماس تلفنی با جوانمیر مرادی خواهان کار تعمیر برق سوله ایی میشوند و جوانمیر بدلیل بیکاری میپذیرد پس از اینکه جوانمیر مرادی به مکان مورد نظر میرود او را دستگیر میکنند و همراه وی به منزلش حمله میبرند و آنجا را مورد تفتیش قرار میدهند گوشی جوانمیر مرادی را نیز با خود میبرند

**********

اردوی کار: تجمع بازنشستگان در شهرهای ایران

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام اردوی کار اینجا مراجعه کنید.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان : تجمع بازنشستگان در شهرهای ایران

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام اینجا مراجعه کنید.

**********

شورای بازنشستگان ایران : تجمع بازنشستگان در شهرهای ایران

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام شورای بازنشستگان ایران اینجا مراجعه کنید.

**********

بیانیه تجمع کنندگان امروز بازنشستگان تأمین اجتماعی

ما بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی در چند سال اخیر به این نتیجه رسیده‌ایم که تمامی تبعیضات و مشکلات ما از جانب سازمان تأمین اجتماعی بر ما وارد ‌گردیده، به دلیل این است که دولت مبلغ هنگفتی را که‌ ‌طی‌ سنوات گذشته به صندوق تأمین اجتماعی بدهکار می باشد پرداخت نمی نماید. فلذا ما خواهان برگرداندن و اعاده این مبلغ ‌به صاحبان واقعی آن یعنی بازنشستگان بوده و در همین راستا خواستار رفع تبعیضات و همچنین اجرای قوانین به شرح ذیل می باشیم.
۱- با توجه به شروع جلسات شورای عالی کار در خصوص افزایش حقوق کارگران و تورم افسار گریخته سال جاری ما خواهان افزایش ۵۰‌ درصدی حقوق‌ برای‌ بازنشستگان‌ و مستمری‌ بگیران‌ در سال ۱۴۰۰ هستیم‌ و همچنین‌ تاکید می‌گردد بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی‌ می باید در تعیین دستمزد خود دخیل و تصمیم گیرنده باشند.
۲- از آنجا که سازمان تأمین اجتماعی مطابق با ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی موظف‌ به افزایش و ترمیم عقب ماندگی حقوق بازنشستگان برابر با نرخ تورم می باشد تقاضا داریم در این زمینه اقدام عاجل صورت پذیرد.
۳- ما خواهان اجرای‌ کامل همسان سازی از طرف سازمان تأمین اجتماعی مطابق بند ب ماده ۱۲ قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی و‌ همچنین‌ همسان سازی‌ بازنشستگانی‌ که‌ در سال ۹۹‌ بازنشسته شده اند، هستیم.
۴- از آنجا که سازمان تأمین اجتماعی طبق ماده ۵۴ قانون‌؛ مسئول درمان کامل بازنشستگان و بیمه پرداز اجباری به طور مستقیم می باشد.‌ لذا خواهان اجرای صحیح آن قانون می باشیم.
۵- ما خواستار دریافت مزایای شغلی بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی متناسب با شاغلین‌ هستیم.
۶- ما خواهان پرداخت عیدی برابر با شاغلین به بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی هستیم.
۷- ما خواهان رفع تبعیض بین بازنشستگان همکار و غیر همکار که بر اساس ماده ۶۹ ‌مصوب‌ سال ۷۸ که بدین گونه سازمان تأمین اجتماعی‌ عمل‌ کرده می باشیم.
۸- همانطور که مطلع هستید‌ سازمان تأمین اجتماعی مسئول اجرای وظایف حمایتی نمی‌باشد و باید هزینه های حمایت از گروه‌های حمایتی را از دولت‌ اخذ نماید و نباید از دسترنج بازنشستگان و شاغلین بیمه پرداز اجباری برای گروه های حمایتی هزینه گردد وخواستار جلوگیری از این گونه اهمال کاری ها می باشیم.
۹- ما خواهان اصلاح اساسنامه سازمان تأمین اجتماعی ‌بوده ‌و‌ همچنین خواهان اداره این سازمان براساس سه جانبه گرایی می باشیم.
۱۰- ما خواهان‌ اجرای بند ج‌ ماده ۱۱۲‌ قانون‌ برنامه‌ ششم‌ توسعه پرداخت حق منطقه جنگی بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در مناطق جنگی و همچنین برداشتن این گونه تبعیضات آشکار بین صندوق های بازنشستگی می باشیم.

در پایان اعلام می نماییم:
۱- هرگونه تصمیم گیری در مورد بازنشستگان بدون حضور نمایندگان منتخب، فاقد اعتبار است.
۲- در صورتی که به خواسته های فوق ترتیب اثر داده نشود حق تجمع و اعتراض برای بازنشستگان محفوظ می باشد.

بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی

۱۴ دی ماه ۱۳۹۹

**********

اردوی کار: تجمع دست اندرکاران تئاتر، در مقابل ساختمان مجلس

امروز یکشنبه ۱۴ دی ۹۹، شماری از دست اندرکاران تئاتر، در مقابل ساختمان مجلس دست به تجمع اعتراضی زدند.
معترضان که به دلیل تعطیلی نمایش‌های تئاتر و تماشاخانه‌ها در بحران کرونا، با مشکلات معیشتی مواجه هستند، مطالبات خود را دریافت حقوق بیکاری و تسهیلاتِ بیمه و درمان و دارو، رفع خسارت‌های ناشی از کرونا، تخصیص کمک‌های مالی بلاعوض و وام‌های با سود کم، تخصیص بودجه حمایتی برای جلوگیری از تعطیلی روزافزون تئاترهای خصوصی و تعیین مستمری برای سرپرست خانوارهای کم‌بضاعت و پرداخت اجاره‌‌های معوقه‌ مسکن آنان، عنوان کردند.

**********

فراخوان به تجمع بازنشستگان

تهران: مقابل سازمان تامین اجتماعی

شهرستان ها: مقابل اداره کل تامین اجتماعی

یکشنبه ۱۴ دی ماه ساعت ۱۰/۳۰

**********

در تجمع ۱۴ دی شرکت می‌کنیم!

ما به تبعیض و اجحاف آشکار نسبت به بازنشستگان تامین اجتماعی در خصوص افزایش ناچیز دستمزد معترضیم،
ما به پائین‌تر بودن سطح افزایش حقوق و مستمری از تورم و گرانی کمرشکن معترضیم،
به این که افزایش حقوقی به ما تعلق نمی‌گیرد مگر آن که گرانی آن را قبلا از سفره‌مان ربوده باشد معترضیم،
به این معترضیم که قدرت خرید بسیاری از کالاهای اساسی را از دست داده‌ایم، ولی به جای حقوق متناسب با نرخ تورم، اینک می‌خواهند به همان نان سفره‌ی ما هم دستبرد بزنند،
به این که تامینِ اجتماعی نداریم و با تبعیض و تفرقه بین گروه‌های بازنشستگان، مانع اتحاد مطالبه‌گرانه‌ی ما می‌شوند؛ از این که تشکل‌های مستقل بازنشستگان و مطالبات پایه‌ای ما را به رسمیت نمی‌شناسند و با حامیان و برگزیدگان خود به نام نمایندگان ما، علیه مناقع ما، تصمیم‌گیری می کنند معترضیم... .
برای رساندن صدای اعتراض خود به گوش مسئولان، در تجمع ۱۴ دی در تهران و شهرستان‌ها در برابر سازمان تامین اجتماعی شرکت می‌کنیم.

یکشنبه ۱۴ دی ساعت ۱۰/۳۰

مقابل سازمان تامین اجتماعی (خیابان آزادی، حدود خیابان بهبودی )

اتحاد بازنشستگان - ۹۹/۱۰/۱۰

**********

سرکوب مزدی با ورود به «مزد منطقه‌ای»

دروغ بزرگی بنام "توافق و رضایت از مزد"!!
دولت و نهادهای در قدرت به بهانه اینکه : « متقاضی کار حتی به پائین تر از حداقل مزد رضایت دارد و توافق میکند ، پس کسی حق دخالت ندارد»، با شیادی، فقر و فلاکت و حقارت مزدی را نهادینه میکنند !

اما واقعیت این است که:
شما مشتی غارتگر اول آمده اید همه ثروت و منابع این مردم و حاصل دسترنج کار را با زور گلوله و زندان به « تقسیم غنائم» سرقت کرده اید. همه بحران های اقتصادی را خودتان گَند زده اید و بر سر مردم آوار کرده اید. با بی لیاقتی همه اقتصاد و معاش مردم را به لجن کشانده اید وسفره نانِ مردم را به گرو گرفته اید. یک شرایط بشدت نابرابر و استیصال معیشتی را برلشکر بیکاران تحمیل کرده اید ، بعد میگوئید توافقی ست؟! مگر برای کارگر انتخاب دیگری جز تن دادن به این بردگی یا مردن از گرسنگی باقیمانده ست؟ کدام توافق ، کدام رضایت؟! مگرچاره دیگری هم هست!
همه آنچه تا کنون بُرده اید و مالک شده اید متعلق به این مردم است. این شرایط را بوجود آورده اید تا کارگر به فروش نیروی کارش به قیمت ارزان و مفت تن دهد . این شرایط بهشت سرمایه و جهنم کارگر است. نه توافق داریم و نه رضایت!
کارگران ، بازنشستگان و لشکر جویای کار و مردم این جامعه تصمیم گرفته اند با دخالتگری اجتماعی شان شرایط معاش و زندگی شان را بهبود و تغییر دهند!

شورای بازنشستگان ایران

**********

اردوی کار: اعتصاب کارگران هفت تپه

امروز صبح چهارشنبه دهم دیماه، کارگران تجهیزات مکانیکی اعتصاب کردند. این اعتصاب در اعتراض به فیش حقوقی صادر شده برای ۴ نفر از همکاران زندانی در برج ۸ بود که برای آنها غیبت رد کردند. همکاران در مقابل مدیریت تجهیزات حدود یکساعت تجمع کردند و دلیل این اقدام را جویا شدند. مدیریت تجهیزات اعلام کرد که تایم شیت ها را پر و ارسال کرده است اما از سمت مدیریت (یعنی آمیلی) غیبت خورده اند. کارگران در مقابل دفتر مدیریت شرکت جمع شدند اما کسی پاسخگو نبود. بعد از نیم ساعت همکاران به کار بازگشتند.

**********

«با کدام جرأت ادعای تولید چنین واکسنی را داریم؟»

۱۶۷ داروساز ایران در نامه‌یی به رئیس سازمان غذا و دارو، مطالعات بالینی در ایران برای تولید واکسن کرونا را «در حد یک شوخی» خواندند و نوشتند:
«با کدام جرأت ادعای تولید چنین واکسنی را داریم؟»
در این نامه با اشاره به شروع واکسیناسیون ضد کرونا در بسیاری کشورها، از «بی‌برنامگی وحشتناک» در تأمین واکسن کرونا در ایران انتقاد شده است.
نویسندگان این نامه از سازمان غذا و داروی ایران خواسته‌اند که «به موقع، و نه بعد از مرگ سهراب» نسبت به خرید و واردات واکسن کرونا اقدام کند.
این داروسازان هم‌چنین از این‌که افراد با تخصص‌های غیردارویی، نظر تخصصی دارویی می‌دهند انتقاد کرده و برخی موضوعات مطرح شده در رسانه‌های داخل ایران درباره تولید واکسن داخلی کرونا را «توهین به شعور علمی داروسازان و صرفاً بهانه‌یی برای عدم تأمین واکسن» توصیف کردند.

**********

اطلاعیه نشریه گام: کانال نشریه را در اینستاگرام و توییتر ترک کنید

قبل از هر کلامی لازم است از همه‌ی کسانی که نشریه گام را هم در دوره‌ی انتشار هجده شماره و چه در دوران سرکوب و زندان تنها نگذاشتند و همراهی خود را تا کنون قطع نکردند، از صمیم قلب قدردانی خود را اعلام کنم. همچنین به‌ویژه از کارگران هفت تپه و تمام نهادهای اجتماعی، فعالان کارگری، سوسیالیست‌های طبقه‌ی کارگر و آزادی‌خواهان و برابری‌طلبان، که نشریه گام را در این راه پرخطر و پرهزینه هم‌گام «ما» بودند، سپاسگزاری کنم. در ادامه طی این اطلاعیه اعلام می‌کنم، که پس از پایان بازجویی‌ها و بازپرسی‌های طاقت‌فرسای بندهای امنیتی، پس از هجوم به اعضای گام و طی شدن دوران بازداشت موقت، علی‌رغم تلاش برای باز پس‌گیری اکانت‌های صفحه‌ی اینستاگرام و کانال توییتر «گام»، در این امر موفق نشدم. عدم دسترسی گام به اینستاگرام و توییتر خود، این امکان را محتمل می‌کند، که این اکانت‌ها در اختیار دستگاه قضایی و امنیتی، یا افرادی فاقد مسولیت و خارج از مجموعه‌ی این نشریه قرار داشته باشند. از طرف دیگر به دلیل خارج شدن امکان دسترسی نشریه گام به دو ابزار رسانه‌ای مذکور، نمی‌تواند مسولیتی در قبال پیام‌های ارسالی، مکالمه‌های احتمالی در این فضاهای مجازی را برعهده بگیرد. لذا از همه‌ی دنبال کنندگان نشریه گام در اینستاگرام و توییتر تقاضا می‌کنم، این فضای‌های مجازی که سابقا متعلق به «گام» بوده را ترک کرده، و لطفاً از دریافت و ارسال پیام جدا خودداری فرمایید.

باتشکر

امیرحسین محمدی فرد - ۷ دی ۱۳۹۹

**********

گروه اتحاد بازنشستگان : تداوم تجمعات اعتراضی کارگران مناطق آزادو ویژه ماهشهر

تجمع اعتراضی کارگران در بندر ماهشهر
جمعی از کارگران مناطق آزاد و ویژه بندر ماهشهر صبح روز دوشنبه ٨ دیماه در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای معوقه خود و همچنین اجرای طرح طبقه بندی مشاغل سخت و زیان آور در این منطقه شدند.
به گفته یکی از کارگران معترض،علیرغم برگزاری جلسات متعدد در کمیسیون کارگری شهرستان بندر ماهشهر و تصویب چند مصوبه کارگری، عملا کمکی به رفع مشکلات کارگران نشده است. این کارگر با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی شهرستان بندر ماهشهر و بندر خمینی در استان خوزستان، افزود «با وجود اینکه این دو منطقه برای صنعت و تجارت کشور بسیار استراتژیک محسوب می‌شوند، اما کارگران شاغل در آن‌ها و در کل کارگران مناطق آزاد و ویژه در شرایط سختی به سر م برند.

**********

اردوی کار: هفت‌تپه ۲۴۰۰ میلیاردتومانی را به شش میلیارد فروخته‌اند

احمد نادری، نماینده مجلس از تهران در مجلس، امروز درباره واگذاری کارخانه نیشکر هفت‌تپه در جلسه سوال از وزیر اقتصاد گفته: «ماجرا از این قرار است که یک اَبَرمتهم ارزی حدود یک‌و‌نیم میلیارد دلار ارز می‌گیرد که از خارج کالای اساسی وارد کند اما او پول را سریعا به رالا تبدیل کرده و هیچ کالایی را وارد نمی‌کند.
این پول در کشور چرخش کثیف داشته و با شش‌‌میلیارد تومان از آن کارخانه عظیم نیشکر هفت‌تپه را که ۲۴۰۰میلیاردتومان می‌ارزیده، خریده؛ یعنی در سال ۱۳۹۴، این شرکت را ۲۱۰میلیاردتومان فروخته‌اند اما این خریدار، نهایتا بیش‌تر از شش‌میلیاردتومان نداده هفت‌تپه جز کارخانه‌ها، ماشین‌آلات و ابزارها، ۳۰هزار هکتار زمین هم دارد. »

**********

پایتان را از گلوی کارگران هفت تپه بردارید!

شرم کنید! دیگر با چه زبانی و چقدر بگویند که این وضعیت را نمیپذیریم و قابل قبول نیست.
سالهاست که در این اردوگاه برده گی مزدی که «هفت تپه» است، از استثمار و «بی عدالتی » پا فراتر گذاشته اید و رسما" دارید شیره جان ِ کارگران را سّر میکشید. روزی نیست که جدال و کشمکش کارگران هفت تپه در برابر صفی از مُفتخوران ، صدر خبرها نباشد.
آشکارا و با قُلدری، از کارفرما و وزیر و وکیل و امام جمعه، تا استاندار و همسرش و امنیتی ها و آمنه بازجو...، یک جبهه، یک لُجستیگ تمام عیار را علیه هفت تپه سازمان داده اید . هر بار که کارگر هفت تپه معترض وضعیتش شد شما قشون سّرش ریختید.
مدام فریاد کشیدند این «مزدهای حقارت» مان را به گرو نگیرید، سفره هایمان خالی ست و خانوارمان گرسنه اند. اما شما گرفتید و بُردید و زدید.
هفت تپه بارها فریاد کشید، حداقل به قوانین کذائی خودتان پای بند باشید، چرا دیگر از سفره مان میدزدید؟! چرا اوباش اجیر میکنید؟!
اعتصابات را به زور قُشون پس زدید علیه شورای مستقلِ کارگران عمل کردید و نمایندگانِ هفت تپه را ریختید سّرش و بردید شکنجه کردید، رُسوا شدید و نمایش«کی بود کی بود» راه انداختید! شرم از شما خجلت زده شد.
اما با هر « فتح الفتوحی » که به رُخ مان کشیدید، درست است که زخم خوردیم و گرسنگی کشیدیم، اما «هفت تپه» جلوتر آمد!
"هفت تپه" چند سال است زیر ضربات باطوم و بگیر و ببند شماست، اما پا پس که نمیکشند،هیچ! جامعه را هم پشت سرخود آورده اند. میگویند کارخانه مال ماست و پدارنمان هم اینجا بوده اند، برایش زحمت کشیده ایم.
دارید منبع نان و زندگی مان را میبلعید و ویرانه اش میکنید، نخواستید و نمیتوانید سّرو سامانش بدهید، خودمان اداره اش میکنیم!
کارگران، خصوصی سازیها و همه تبعاتش را نه با روضه خوانی های شیادانه متولیان و مدافعان این نظم سرمایه که با جیب و سفره نانِ خانوار و سهم شان از عرصه های زیستی شان قضاوت میکنند.
میدانند خصوص سازی اسم رمز تقسیمِ رانتی ثروت و داشته های این مردم در دایره قدرتِ حکومتی و یک تعرض بی در و پیکر بر دسترنج و همه شرایط کار و زیست شان است . هجوم بربریت سرمایه بر همه دستاوردهای قِدمت ِجنبش کارگری و آوار تبعات بحران های اقتصاد فروپاشیده را کارگران بر مُزد و معاش و عرصه های زندگی شان دارند تاوان میدهند.
کارگران از شاغل و بازنشسته، بیکاران و همه اردوی مزدی کار، روایت های شما و تعاریف تان از معیشت و سطح حقارت زندگی که برایشان بتصویر میکشید را نمیپذیرند ، میدانند کمی آنطرف تر در جهان چه خبر است و کارگر آلمانی و سوئدی با چند ساعت کار چطوری زندگی میکنند و چه بدست آورده اند. میدانند بچه هایشان با چه امکاناتی درس میخوانند و هزینه درمان خانوارشان چگونه است . کارگر اینجا بلحاظ خواسته رفاه و افق مطالباتی و آزادی، خودش را و زندگیش را با جهان متمدن مقایسه میکند. دنیای آزاد گردش اطلاعات نورافکن به زندگی امروز جوامع بشر انداخته است. هاج و واج و کور که نیستند.
خواست قاطعانه خلع ید از هر خصوصی سازیِ «هفت تپه»، ترجمه دفاع قاطعانه کارگران و خانوارهایشان از معاش و بقاء شان در وضعیت موجود است.
این «غول» ازشیشه بیرون آمده است. مطالبات و خواست های «هفت تپه» جان دارد و پا در آورده و حصارهای اردوگاه را در نوردیده و مُهرش را بر جنبش عظیم کارگری کوبیده و حک کرده است . «هفت تپه» نمادِ اعتراض کارگران و اردوی مزدی کار بطور کلی علیه وضع موجود است!
شما متولیان و مدافعان بربریت سرمایه، بر کوهِ نفرت و باروت خشم کارگران و...نشسته اید!

#خلع_ید_یک_کلام_والسلام

#هفت_تپه_مال_کارگران

**********

اردوی کار: سومین روز تجمع اعتراضی کارگران اخراجی پتروشیمی ایلام

اردوی کار امروز پنجشنبه ۴ دی سومین روز تجمع اعتراضی کارگران اخراجی پتروشیمی ایلام در شهرستان چوار برگزار شد.
تجمع بیکاران در برابر پتروشیمی ها و اعتراض به عدم استخدام بیکاران بومی، اعتراض رانندگان اتوبوسرانی ارومیه و اعتراضات بازنشستگان تامین اجتماعی در هفته های اخیر جنبه سریالی یافته است.

**********

اردوی کار: کارگران هفت تپه سه ماه حقوق معوقه دارند

حقوق کارگران هفت تپه برای سومین ماه متوالی پرداخت نشده است. آخرین حقوق پرداختی به این کارگران به مهرماه گذشته مربوط است. بعلاوه در حالی که ماه دی فرا رسیده هنوز نی ها بریده نشده و شکری هم تولید نشده است. با این حال توجه از کارگران هفت تپه و مشکلات فوری آنها در خصوص دستمزد و راه اندازی تولید به سمت نهاد داوری در باره قرارداد واگذاری شرکت نیشکر هفت تپه معطوف شده است. این در حالی است که حتی اگر این نهاد داوری که اجلاس خود را دو هفته به تاخیر انداخته حکم خلع ید از اسدبیگی را تایید نماید با توجه به نقش قوه قضائیه، سپاه ، بسیج و نیروهای امنیتی و گرایش «عدالتخواه»، احتمال می رود که همین جریان برنده مناقشه با دولتی ها بر سر مالکیت هفت تپه باشد که قطعا حل مشکلات کارگران هفت تپه و مطالبه اکثریت این کارگران نیست. علت این که از نهاد داوری آبی برای کارگران گرم نمی شود و ارتباطی با سایر مطالبات فوری کارگران هفت تپه ندارد این است که خلع ید واقعی هم قرار نیست با حضور مستقل کارگران و نمایندگان مستقل آنها و مرتبط با اجرای سایر مطالبات شان صورت بگیرد بلکه قرار است در پشت درهای بسته یک نهاد داوری حاکمیتی، بیرون از حضور و نظر و اراده کارگران عملی شود.

**********

اردوی کار: از گزارش یک بازنشسته از تجمع حمایتی امروز از مطالبات کارگران هفت تپه در تهران

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام اردوی کار اینجا مراجعه کنید.
«....هر لحظه به تعداد حامیان راستین کارگران هفت اضافه می‌شد و چهره‌هایی که در جریان بازداشت اسماعیل بخشی مدتها حبس کشیده بودند دیده می‌شدند.
همچنین حضور پر رنگ بازنشستگان، دانشجویان و فعالین زن بین جمعیت مشهود بود.
شعارهای حامیان واقعی کارگران:
*دانشجو، کارگر/ اتحاد اتحاد
*مرگ بر ستمگر / درود بر کارگر
*از هفت تپه تا تهران/اتحاد کارگران
*نان، کار، آزادی/ اداره‌ی شورایی
*لغو خصوصی سازی خواسته‌ی اصلی ماست.

**********

اردوی کار: بازداشت موقت چند نفر از حامیان مستقل مطالبات کارگران هفت تپه پس از تجمع تهران

امروز و لحظاتی پس از اتمام تجمع مقابل دادگستری و در محل پارک دانشجو تعدادی از فعالین کارگری داوود رفیعی، امیر امیرقلی، عسل محمدی، هیراد پیربداقی، امیرعباس آزرموند و مرتضی سیدی توسط نیروهای امنیتی در محل بازداشت و تحت بازجویی قرار گرفته و پس از تهدیدهای مکرر آزاد شدند. «کمپین دفاع از زندانیان هفت تپه و اعتراضات کارگری » با انتشار این خبر آورده است:« این رفتارهای نهادهای امنیتی با حامیان واقعی کارگران هفت ‌تپه در حالی بود که چند قدم آن طرف بسیجیان و عدالت‌خواهان شرکت کننده در تجمع با آسودگی محل را ترک کردند و ماموران پلیس امنیت نیز اذعان داشتند شرکت در این تجمع هیچ جرمی ندارد. »

**********

اعلام تقدیر و تشکر از تجمع کنندگان در تهران

تجمع امروز در مقابل وزارت دادگستری برای تاکید بر خواسته خلع ید از بخش خصوصی فاسد و جنایتکار هفت تپه، به واقع برگ پرافتخاری در تاریخ مبارزات مشترک کارگران هفت تپه، دانشجویان، کارگران و بازنشستگان در خارج از خوزستان بود.
بر اساس اخبار و گزارشات دریافتی و بر خلاف تصویر یک جانبه و تعدادی گزارشات شیطنت آمیز توسط برخی منابع خاص، تعداد زیادی از تجمع کنندگان از میان اقشار مختلف و مستقل از دانشجویان و بازنشستگان، معلمان و کارگران بوده اند. درست است که رسانه های نزدیک به یک طیف معین، بیشتر، تجمع هم طیفی های خود را پوشش دادند اما بر اساس تصاویر دریافتی دیگر و اخبار موجود، دست کم بیش از نیمی از جمعیت تجمع کننده از اقشار دیگر و طیف های مستقل بودند. این اقشار مستقل حاضر در تجمع اجازه ندادند که صدای آنها توسط یک طیف معین، حذف بشود و شعارهای مستقل خود را سر دادند.
ما کارگران هفت تپه از صمیم قلب این همراهی شما عزیزان را در ذهن و دل و جان خود حفظ خواهیم کرد. از شما عزیزان تشکر میکنیم که به راستی نشان دادید اتحاد و آگاهی راه اتصال مطالبات مشترک و برحق همه ماست.
واقعیت این است که امروز حول مساله هفت تپه افراد زیادی تجمع کردند که همگی سیاست خصوصی سازی را به باد انتقاد گرفتند. سیاستی که روزگاری کسی حتی جرات نمیکرد درباره آن زبان به نقد بگشاید و همکاران ما برای نقد به همین خصوصی سازی چه زجرها و شکنجه ها کشیدند! اما امروز به همت مبارزه مشترک کارگران هفت تپه و دیگر نقاط تولید و خدمات، ما علیه همین سیاست خصوصی سازی با صدای رسا شعار میدیم. این تجمع و شعار دادن علیه سیاست های نولیبرالی و علیه خصوصی سازی، یعنی این آیه مقدس مناسبات سرمایه داری، خود یک دستاورد برای جنبش کارگری است که موفق شده است یکی از مطالبات طبقاتی خود را به درجات بیشتری به سطح علنی جامعه بکشاند.
تلاش ما برای رساندن عمق این مبارزه طبقاتی به مسایل بنیادین دیگر و تا همراه کردن طیف های مختلف دیگر ادامه خواهد داشت. در هر حال اما تا همینجای کار، تجمع امروز در مقابل وزارت دادگستری که بنا به فرخوان ما انجام شده بود پیروزی بزرگی برای همه ما است.
بدینوسیله از همه عزیزانی که برای تاکید بر یکی از مهم ترین مطالبات برحق و مستقل و طبقاتی کارگران هفت تپه( لغو خصوصی سازی) تجمع کردند تشکر میکنیم و دست شما را به گرمی میفشاریم. ما کارگران هفت تپه در مبارزه شما عزیزان علیه نابرابری و مناسبات سرمایه داری، خود را شریک میدانیم و خوشحالیم که امروز رشته پیوند ما در خوزستان با عزیزان دیگری در نقاط دیگر قوی تر و جدی تر شد. پیروزی از آن ماست زیرا که متحدیم ! به زودی جشن پیروزی را مشترکا برگزار خواهیم کرد و به سوی هدف های دیگری نشانه خواهیم رفت!

جمعی از کارگران هفت تپه از بخش های مختلف

چهارشنبه - ۳ دی ۱۳۹۹

**********

حمایت از فراخوان کارگران هفت‌تپه و اسماعیل بخشی

بیانیه تشکلها و گروهای کارگری، بازنشستگان، دانشجویان، فارغ التحصیلان بیکار، ورزشکاران و جوانان و بیکاران محلات:

روز چهارشنبه سوم دیماه ۱۳۹۹، با گذشت بیش از پنج سال از اعتراضات و اعتصابات گسترده کارگران هفت‌تپه در برابر سرمایه‌دارن "شرکت کشت‌و‌صنعت نیشکر هفت‌تپه" و مدافعین حکومتی سرمایه‌داران، جلسه هیئت داوری دادگاه برای تعیین تکلیف آینده اقتصادی این شرکت و زندگی هزاران کارگر در این شهر، برگزار خواهد شد. اعتراضات و اعتصاباتی که از یکسو موجب به خط شدن دولت و وزارتخانه‌هایش، نیروهای انتظامی، امنیتی، قضایی و سایر ارگان‌های حکومت سرمایه‌داران علیه معیشت کارگران و نمایندگان آنها شد؛ و از سوی دیگر، میلیون‌ها نفر از کارگران، معلمان، دانشجویان، زنان، بازنشستگان و غیره را در کنار و نیز در جبهه اعتراض کارگران هفت‌تپه علیه سیستم غارتگری قرار داد؛ تا جایی که در سال‌های اخیر، فریاد مطالبه‌گری کارگران هفت‌تپه، بازتاب‌دهنده خواسته‌ها و اعتراضات بخش وسیعی از جامعه علیه کلیت دم و دستگاههایی بوده که زندگی مردم ایران را در عمیق‌ترین تنگناها و بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی فرو برده است.
🔹از این رو، ما تشکل‌ها و گروه های امضاکننده این بیانیه، ضمن اعلام همبستگی با کارگران هفت‌تپه و اعلام حمایت از فراخوان اسماعیل بخشی به نمایندگی از این کارگران، همه کارگران، معلمان، بازنشستگان، دانشجویان، دانش آموزان، کارگران بیکار و جوانان جویای کار و همه مردم آزادیخواه را فرا می‌خوانیم تا با به اشتراک گذاشتن هشتگ #خلع_ید_یک_کلام_والسلام ، به کارزار سراسری در حمایت از کارگران هفت‌تپه بپیوندید و به هر طریق ممکن به صدای اعتراض کارگران هفت‌تپه در برابر سیستم تبعیض و استثمار بدل شوید. هفت‌تپه پایتخت اعتصاب جهان و طنین فریاد "اداره شورایی" در کل جامعه ایران است؛ فریادی که بخشهای معترض جامعه بویژه دانشجویان مدت‌ها است پرچم آن را به‌دست‌گرفته‌اند و با سر دادن شعار نیرومند "فرزند کارگرانیم، کنارشان می‌مانیم"، بر ضرورت همبستگی دانشجویان و کارگران و همگرایی مطالبات‌شان در برابر کل مفتخوران سرمایه‌دار، تاکید داشته‌ایم.

۱- تشکل دانشجویان پیشرو دانشگاه اصفهان

۲- تشکل دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

۳- گروهی از دانشجویان دانشگاه آزاد نجف آباد

۴- گروهی از دانشجویان دانشگاه های هنر تهران

۵- گروهی از دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر تهران

۶- گروهی از دانشجویان دانشگاه بهشتی تهران

۷- گروهی از دانشجویان دانشگاه پیام نور تهران جنوب

۸- گروهی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس

۹- گروهی از دانشجویان دانشگاه مازندران

۱۰- گروهی از دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل

۱۱- گروهی از دانشجویان دانشگاه علامه تهران

۱۲- انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه

۱۳- گروهی از فارغ‌التحصیلان رشته شیمی دانشگاه رازی کرمانشاه

۱۴- گروهی از ورزشکاران رزمی کار کرمانشاه

۱۵- سندیکای نقاشان البرز

۱۶- گروهی از کارگران بیکار خیابان فرح، سنندج

۱۷- گروهی از کارگران ساختمانی کمربندی ۱۷ شهریور، سنندج

۱۸- گروهی از کارگران جوشکار خیابان چهارباغ، سنندج

۱۹- گروهی از کارگران ساختمانی خیابان ۱۷ شهریور، سنندج

۲۰- گروهی از کارگران بیکار روستای نوره، سنندج

۲۱- گروهی از کارگران بیکار شهرک صنعتی (کارخانه شیر)، سنندج

۲۲- گروهی از کارگران مرغداری‌های مریوان

۲۳- گروهی از فعالین کارگری سقز

۲۴- گروهی از کارگران لوله کش ساختمانی سقز

۲۵- گروهی از کارگران نقاش ساختمانی سقز

۲۶- گروهی از کارکران برق کار ساختمانی سقز

۲۷- گروهی از کارگران بیکار و جوانان بیکار محلات کریم آباد، تپه شافعی، بردبران و تپه مالان سقز

۲۸- گروهی از کارگران پتروشیمی سبلان عسلویه

۲۹- گروهی از کارگران پتروشیمی جم عسلویه

۳۰- گروهی از کارگران پتروشیمی بوشهر عسلویه

۳۱- گروهی از کارگران پتروشیمی صدف عسلویه

۳۲- گروهی از کارگران پتروشیمی دماوند عسلویه

۳۳- گروهی از فعالین لغو کار کودکان

۳۴- سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

۳۵- بازنشستگان فلزکارمکانیک

۳۶- بازنشستگان سندیکای بافنده سوزنی تهران

۳۷- جمعی از بازنشستگان فرهنگی و تامین اجتماعی تهران

۳۸- گروهی از دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد

همچنین جمع‌های زیر نسبت به انتشار بیانیه اعلام همبستگی کردند:

۱- گروهی از کارگران شرکت پارس خودرو تهران

۲- گروهی از معلمان شهر ایلام

۳- کمپین پیشتازان مدنی

۴- کمپین حقوق بشر ایران

زنده‌باد مبارزات کارگران هفت‌تپه

۲ دیماه ۱۳۹۹

**********

اردوی کار: تجمع اعتراضی جمعی از کارگران سایت الفین پتروشیمی ایلام

جمعی از کارگران سایت الفین پتروشیمی ایلام شهرستان چوار با چندین سال سابقه کاری و بومی منطقه و مشغول به کار بوده با توجه به بهره برداری سایت الفین در روزهای نزدیک به ناحق اخراج شدند و نور چشمی ها و سفارشی ها جای آنها را گرفتند.

**********

اسماعیل بخشی: درخواست یاری کارگران هفت تپه از مردم ایران

این یک بیانیه یا فراخوان نیست، این درخواست یاری کارگران رنج کشیده‌ی #هفت‌_تپه از همه‌ی مردم ایران است. مردم عزیز و شریف ایران مطلع هستید که شرکت نیشکر هفت‌تپه چه از نظر تولید و چه از نظر رفاه و معیشت کارگرانش روزگاری سرآمد مجموعه‌های تولیدی و کارگری در دنیا بود اما از سال نود و چهار در یک پروسه‌ی خلاف و غیرقانونی، پس از واگذاری این شرکت به بخش خصوصی که امروز متهم ردیف اول بزرگترین پرونده فساد ارزی و پولشویی کشور است علاوه بر نابودی صنعت تولید شکر در این شرکت عظیم، چیزی جز فقر و رنج و یأس و ناامیدی و انباشت مطالبات محقق نشده برای کارگران، نداشته است.
پس از پنج سال مبارزه کارگران هفت‌تپه علیه این بخش فاسد و سرمایه‌خوار و تحمل انواع رنج ها و هزینه‌های امنیتی و اقتصادی برای فعالین کارگری نیشکر هفت تپه در گام اول موفق شدیم پرونده فساد مالی و اختلاس مالکان تحمیلی را به دادگاه بکشانیم و در گام دوم پس از سه ماه اعتصاب در گرمای تابستان و فضای آلوده‌ی کرونایی و ایستادگی و پافشاری کارگران برای مطالبه اصلی‌مان یعنی خلع ید بخش خصوصی از هفت‌تپه، با وجود تمام حمایت‌های بی‌منطق دولت از این بخش فاسد، موفق شدیم پرونده واگذاری غیرقانونی شرکت را روی میز هیات داوری بگذاریم حال پس از چند ماه تاخیر و سنگ‌اندازی‌های دولت و وزارت اقتصاد روز چهارشنبه جلسه هیات داوری برای تعیین تکلیف آینده‌ی هفت‌تپه برگذار خواهد شد از آنجایی که امیدی به استقلال اعضای این هیات داوری برای دادن رای نهایی به سود کارگران هفت‌تپه نداریم از تمام مردم ایران، دانشجویان، کارگران، معلمان و تمام کنشگران اجتماعی در حوزه‌های مختلف و از همه عزیزانی که دوست داشتن به ما کمک کنند و به یادمان بودند می‌خواهیم در کنار ما باشند و با فریادمان هم فریاد شوند و از ساعت بیست و یک امشب یک دی ماه تا روز چهارشنبه سوم دی ماه که جلسه هیأت داوری برگذار می‌شود با نوشتن این جمله و این هشتگ یاری مان کنید:

مطالبه اصلی کارگران هفت تپه:

#خلع_ید_یک_کلام_والسلام

#آزادسازی_هفت_تپه_از_بخش_خصوصی

**********

اردوی کار: تجمع کارکنان سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام اردوی کار اینجا مراجعه کنید.
صبح امروز یکم دی ماه کارکنان سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در محل سازمان منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر دست به اعتراض زدند‌.
کارکنان معترض می گویند، ۹ سال از تبدیل وضعیت آن ها گذشته اما طرح طبقه بندی که اکثر پتروشیمی ها اجرا کرده اند با مخالفت مدیرعامل برای کارکنان سازمان منطقه ویژه اجرا نشده است.

**********

سخنی کوتاه با همکاران بازنشسته و بیان چند نکته

کسانی هستند که می گویند: "مبارزۀ صنفی" و سیاسی را باید از هم جدا کرد. آنها می گویند کارگران و سایر زحمتکشان و بازنشستگان فقط باید "مبارزۀ صنفی" کنند.
آنها اعتقاد دارند که باید به فعالیت برای افزایش سطح معیشت قناعت کرد و سیاست را به روشنفکران و سیاسی ها سپرد. این نظریه با هر عنوان و زیر هر پوششی که باشد بدون شک به تداوم وضع موجود کمک می کند. باید راه درست مبارزه را آموخت. باید آموخت که در جامعه طبقاتی هیچ مبارزه ای وجود ندارد که بدون برخورد به سیاست و قدرت دولتی امکان پیشرفت داشته باشد. مبارزه توده مردم در هر سطحی به ناچار به سد قدرت سیاسی مستقر در جامعه برخورد می کند و چه بخواهیم یا نخواهیم خصلت سیاسی دارد. جامعه ای که از طبقات مختلف و با منافع متفاوت تشکیل گردیده و اقلیتی مالک وسایل تولید و قدرت سیاسی، همۀ ثروت های جامعه را به نفع خویش مصادره می کند و اکثریت مطلق جامعه را مطیع فرمان ها و قانون خود می کند و به مردم ستم روا می دارد را نباید با تئوری پردازی های گمراه کننده از دید مردم پنهان و شناعت طبقاتی شان را کم رنگ کرد. اگر کارگران، معلمان، پرستاران و دیگر زحمتکشان جامعه و بازنشستکان آگاه نباشند که چه کسانی سیه روزی موجود را بر آنان تحمیل کرده است و چگونه باید برای حقوق اجتماعی خود مبارزه کنند، چگونه می توانند راه نجات خود از ستم طبقاتی را بشناسند و برای رهایی از آن متحدانه مبارزه کنند؟!

گروه اتحاد بازنشستگان - دی ماه ۹۹