افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


اخبار کارگری                                                                                                      یکشنبه ٢۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸ اکتبر ۲۰٢٠


محمد قراگوزلو: ۲۷ مهر در بستر بیماری

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام شورای بازنشستگان ایران اینجا مراجعه کنید.
این تصویرمریم شرفخواه است. پرستاری متعهد و خوشرو و با پشتکار و مسوولیت عمیقا انسانی. مادر دو فرزند با دنیایی آرزو.
روز دوم که من با مرگ دست و پنجه نرم می کردم خبر آمد که خانم شرفخواه نیز به دلیل شدت بیماری کرونا درگذشته است.
در نگاه نخست مرگ هر بیمار و حتا پزشک و پرستار در شرایط جنگی اپیدمی شاید طبیعی به نظر برسد. اما، اما در جمهوری اسلامی که مقامات ارشد در سوراخ های خود تپیده اند و مردم را بدون هرگونه حمایت مالی و قرنطینه و پشتیبانی غذایی و بیمه بیکاری فی امان الله رها کرده اند این مرگ ها طبیعی نیست.
پنهانکاری، آمار دروغ، فساد و اختصاص امکانات به خودی ها و فروش داروی حیاتی در بازار آزاد به قیمت های میلیونی ، بالا کشیدن همان اندک بودجه ( صدقه ) یک میلیارد دلاری به بهانه تورم زایی، تست های گران ( تا ۸۵۰ هزار تومان ، اکسیژن پرتابل ساعتی ۳۰ هزار تومان روزی ۷۰۰ هزار تومان درست یک سوم دستمزد ماهانه کارگر ) پر شدن تخت های بیمارستانی و از همه بدتر سیاست به غایت پلید بازار مقدس محور، کنکور، بازگشایی مدارس ، عزاداری ها و باز گشایی مراکز مذهبی زیر فشار یک مشت مداح قالتاق و قرنطینه نکردن شهرهای آلوده مانند قم و در نهایت بی برنامگی مطلق از عوامل اصلی این مرگ و میرهاست که حتا آمار رسمی و دولتی آن ( که به گفته کارشناسان یک سوم واقعی است ) ایران را با وجود کادر درمان مجرب و زحمتکش در مرکز آلوده ترین مرکز جهان در کنار آمریکا و برزیل و هند نشانده و این هنوز ابتدای کار است.
کافی ست پرسیده شود ..... آن۲۵۰۰۰۰۰ هزار دز واکسن آنفولانزا را چه کردید؟
***
این ها مرگ ناشی از بیماری نیست. قتل است. قتل عمد که از صدر تا ذیل حکومت در آن دخیل هستند و روزی نه چندان دور باید پاسخگو باشند.

محمد قراگوزلو

۲۷ مهر در بستر بیماری

*********

اردوی کار: همبستگی کارگری محور اعتراض کارگران «پارس آمپول» است

اتحاد و همبستگی کارگران با نمایندگان انتخابی خود که کارفرما برای تنبیه کارگران از کار اخراج کرده از محورهای اعتراض کارگران پارس آمپول است.
داوود میرزایی از خانه کارگر ساوه گفته: «حدود چهل روز پیش کارگران از روند تولید و پروسه‌های کار نارضایتی داشتند؛ مثلاً می‌گفتند کار سه نفر را دو نفر مجبورند انجام دهند؛ کارفرما به کارگران معترض گفت ده نفر نماینده انتخاب کنید تا بیایند برای مذاکره؛ کارگران ده نفر را انتخاب کردند و کارفرما با آنها وارد گفتگو شد اما بعد از چند روز، همان ده نفر به ناگاه اخراج شدند! حالا کارگران دست از کار کشیده‌اند و می‌گویند باید همکاران ما به سر کار خود بازگردند.»
«در پارس آمپول، ده کارگری که از حقوق همکاران خود دفاع کرده‌اند، بیکار شده‌اند و کارگران می‌گویند تا این ده نفر برنگردند، ما نمی‌توانیم کار کنیم! از این ده نفر، یک نفر نماینده قانونی کارگران بوده است که اداره کار هم نمایندگی این کارگر را پذیرفته است.»
در هفته جاری کارگران «پارس آمپول» در نشانه اعتراض به اخراج همکاران خود دست از کار کشیدند و تجمع اعتراضی ترتیب دادند؛ بعد از دو روز اعتراض، ظاهراً بیست و پنجم شهریور، جلسه‌ای با حضور مسئولان محلی و نمایندگان کارگران و کارفرمایان برگزار شده اما این جلسه نتیجه روشنی نداشته است؛ هنوز مشخص نیست که آیا آن ده کارگری که چهل روز پیش برای پیگیری حقوق همکاران خود با کارفرما مذاکره کردند، سر کار بازخواهند گشت یا نه

*********

اعدام "نوید"، طناب دار بر گردن کارگران و محرومان!

گردن "نوید افکاری" کارگر معترض طعمه طناب پوسیده سیستم منحط سود محور و به غایت ظالمانه ای گشت تا به زعم حاکمان، "آبان" ها و اعتصابات و تجمعات اعتراضی روزافزون متوقف و به عقب رانده شود. تا اعتصاباتی همچون ۸۰ روز رزمندگی و مقاومت کارگران نیشکر هفت تپه بر سر خواسته هایی سراسری مانند توقف خصوصی سازی و فساد و غارتگری، در نطفه خفه گردد. پیام این قتل عمد دولتی و سرکوب گسترده سیستماتیک مستقیما پیام به مبارزات وسیعترین طبقه اجتماعی و زحمتکش ایران است که دیگر چنین حجم بالایی از فقر و فلاکت، تبعیض، فساد و انحطاط را بر نتافته و راهی جز حضور در خیابان و فریاد طوفنده‌ اعتراض، مقابل خویش ندارد. فریاد خشم و اعتراضی که هر بار از دل کارخانه ها و مراکز کار، از مدارس و دانشگاه ها، از بیمارستان ها، از درون زندان های جهنمی، از سوی زنان پیشرو، مادران داغدار و دادخواه، فعالان عرصه محیط زیست و سایر جنبش های جاری علیه ستم و ویرانگری زبانه می کشد. پیام علیه حضور فعال و موثر مردم محروم در تعیین سرنوشت ِ زیست و معیشت شان و سد کردن برپایی تشکل های مستقلشان است. پیامی خونین از سوی مشتی اقلیت برخوردار و قبضه کننده تمامی اهرم های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جامعه به نفع سرمایه داران و کارفرمایان، به اکثریت زحمتکشی که حق حیات انسانی اش را سلب و تباه نموده اند. به یک کلام پیام به ممنوعیت هر نشانی از تحول و آزادگی و بالندگی در زندگی مردم محروم است! اما کارگران، معلمان، پرستاران، بازنشستگان، دانشجویان، زنان و ... نیز با سرفرازی، ایستادگی و پیگیری خواست های همه جانبه و روزافزون، پیام و مهر خود را بر تمامی مبارزات دهه های اخیر حک نموده و یکصدا به پیش گام برمیدارند. "نوید" فرزند ما و خیابان های شهر، نماد کار و رنج و "دی"و "آبان" ها، خروش متحدانه مردمی علیه #نه به اعدام و سرکوب است! آری "نوید" رسواگر تمامی پلیدی ها و صدایی از اعماق جامعه به جان آمده اما به پا خواسته است که متوقف نخواهد ماند!

"قهرمان" خاطره ات جاودان🌷

گروه اتحاد بازنشستگان - ۹۹/٦/۲۵

*********

بیانیه در ارتباط با اعدام نوید افکاری

تمام ارکان، ارگانها و دستگاههای حکومت بسیج شدند و نوید افکاری را به قتل رساندند.
نوید افکاری زندانی سیاسی بازداشت شده در جریان خیزش توده ای مرداد ٩٧ بامداد ۲۱ شهریور ۹۹ با بسیج تمام ارکان حکومت برای مقابله با ده ها میلیون مردم معترض ایران، در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد.
نوید افکاری به نمایندگی از اکثریت مردم ایران، کارگران، معلمان، بازنشستگان، زنان، جوانان و دانشجویان و هر انسان منزجر از فقر، گرسنگی، زندان، شکنجه، اعدام، کشتار و به نمایندگی از همه انسانهای آزادیخواه اعدام شد.
نوید افکاری سمبل میلیونها انسان بود که خیزشهای ۸۸، ٩٦،٩٧ و ٩۸ را رقم زدند و عزم خود را برای پایان دادن به همه مصیبت ها و نکبت هایی که بر سرشان آوار شده بود، جزم کرده بودند. حکومت این را به خوبی درک کرده است که جامعه دیگر قتل و کشتار و شکنجه و اعدام را بر نمی تابد و سکوت نخواهد کرد. خیزشهای ۸۸ تا ٩۸ را به چشم دیده است و امروز انزجار از سیستم قتل و کشتار و گرسنگی توده ای در ازای دزدیها و غارتگریهای سازمانیافته در تمام ارکان قدرت در وجود مردم را کاملا حس می کند.
قتل نوید و نویدها علی رغم اعتراضات مردم ایران و سازمانها و نهادها مدافع حقوق انسان و حتی باشگاه‌های ورزشی، واکنشی به مردم خشمگین ایران بود. واکنشی جبونانه تا بلکه جامعه معترض و تشنه آزادی، رفاه و خوشبختی که به میدان آمده و فریاد دیگر بس است را سر می دهد، به عقب نشینی و سکوت وادار کند!
نباید بیشتر از این اجازه داد تا نویدهای دیگری که هم اکنون در زندان و اسارت هستند را اعدام کنند.
هزاران انسان به تنگ آمده از این جهنم تحمیلی که به خاطر پایان دادن به آن در خیزش های ۸۸ تا ٩۸ شرکت کرده و بازداشت شده اند، همچنان زیر شکنجه و اعتراف گیری اجباری هستند. تعداد زیادی محکوم به اعدام شده اند و هر لحظه بیم آن می رود که به قصد انتقام جویی و زهر چشم گرفتن از مردم، اعدامشان کنند.
باید متحدانه دست بکار شویم و نگذاریم اعدامشان کنند. خانواده های این زندانیان باید جلو بیافتند و در مقابل زندانها اقدام به تجمع دستجمعی کنند و به همه مردم فراخوان حمایت دهند. ما مردم وظیفه داریم برای رسیدن به سعادت و خوشبختی و آزادی در کنار خانواده های زندانیان باشیم، آنها را حمایت و در تجمعاتشان وسیعا شرکت کنیم. همه زندانیان سیاسی را باید از زندانها و شکنجه گاهها نجات داد.

٢۴/٠٦/۱۳۹۹


٢- انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه

۳- سندیکای نقاشان البرز

۴- شورای همبستگی کارگری

۵- گروهی از فعالین کارگری سقز

٦- گروهی از فعالین لغو کار کودکان

*********

خبرِ کانون نویسندگان: اعد ام نوید افکاری، جوان معترض

صبح امروز شنبه ٢٢ شهریور نوید افکاری جوانی که به سبب شرکت در اعتراضات تابستان ۱۳٩٧ بازداشت شده بود، به اتهام قتل اعدام شد. دو برادر دیگر او نیز با حکم های سنگین در زندان به‌سر می‌برند. اعدام او در شرایطی انجام گرفت که برادران افکاری و وکیل آنها روند دادرسی و اتهام‌های منتسب شده را ناعادلانه ، غیر شفاف و همراه با شکنجه اعلام کردند. پس از انتشار اخبار مربوط به برادران افکاری و حکم‌های سنگین آنها به ویژه حکم دو بار اعدام نوید در داخل و خارج ایران موجی از مخالفت برخاست. بسیاری از چهره‌ها و شخصیت‌های معروف ورزشی، هنری و سیاسی خواستار لغو حکم اعدام نوید شدند با این همه، با شتاب‌زدگی عریان، صبح روز شنبه ٢٢ شهریور حکم اعدام نوید اجرا شد. او پیش‌تر در فایل صوتی گفته بود: «. . .اگر اعدام شدم، همه بدانند در قرن بیست‌ویکم، با این همه سازوکارهای حقوق بشری و سازمان ملل و شورای امنیت و غیره، یک انسان بی‌گناه در حالی که با تمام توانش تلاش کرد و جنگید، اعدام شده است. . . »

*********

موفقیت ۸۰ درصدی کمپین اعتصاب کارگران نفت و گاز

گزارش کارگران پایپینگ و پروژه‌ای نفت و گاز:
با درود بیکران و عرض ادب و احترام خدمت همه‌ی عزیزان پروژه‌ای
برادران عزیزان توجه داشته باشید، طی پنج مرحله از کمپین‌ها با همکاری بسیاری از نیروهای زحمت‌کش و باغیرت پروژه خوشبختانه به موفقیت تقریباً ۸۰ درصد رسیدیم. شرکت‌ها و پیمانکاران از این اتحاد کارگران وحشت کرده و از این همبستگی کارگران متعجب هستند. کارفرمایان و پیمانکاران دیگر می‌دانند حق کارگر را نمی‌توانند چپاول کنند؛ بخصوص همه‌ی پیمانکاران که حساب کار دستشان آمده که دیگر نمی‌توانند کارگر را فریب دهند و با حقوقِ کم کارگران را مشغول کنند.
ما کارگران پروژه‌ای تا کِی باید بگوییم، فلان پیمانکار فامیل هست یا فلان پیمانکار از اقوام ما است، دوست ما است و سرمان را پایین بیندازیم و باحقوق کم کار کنیم، آنهم در زمانه‌ای که پراید ۱۰۴ میلیون تومان شده است؟ تا کِی باید خوابگاه با امکانات کم، سرویس رفت و آمد با وضعیت افتضاح، غذای بی‌کیفیت را تحمل کنیم؟ هر جا و در هر پروژه دیدید که حقوق، بیمه، خوابگاه، غذا، سرویس و دیگر شرایط کار، وضعیت نابه‌سامانی دارد، سریعاً با دوستان خود مشورت کنیم؛ اتحاد داشته باشیم و دست از کار بکشیم و اعتصاب کنیم تا متصدی کار شرایط کارگاهش را برایمان درست فراهم سازد. من ِ کارگر پروژه‌ای چجوری با یک مربای سه در سه و با یه کره سه در سه از ساعت ۶ صبح تا ساعت ۱۲ ظهر کار کنم؟ نه دیگر زمان حق‌خوری شرکت‌ها وپیمانکاران زالو صفت به پایان رسیده است. به تمامی شرکت‌ها وپیمانکاران در سال ۱۳۹۹ اتحاد خودمان را نشان دادیم و بازهم در کمپین‌های بعد با اتحاد بیشتر نشان خواهیم داد.
دوستان عزیزان! در اکثر پروژه‌ها و با همکاری و همیاری همه‌ی شما عزیزان و به لطف کمپین با افزایش حقوق نیروها موافقت شده است. به عنوان مثال جوشکار برق آرگون کربن که قبل از کمپین حقوقش ۶.۵ یا ۷ میلیون تومان بوده، الان با ۱۰ یا ۱۱ یا ۱۲ میلیون تومان مشغول بکار شده‌اند. فیتر که قبل از کمپین با حقوق ۵.۵ و ۶ میلیون تومان مشغول بوده، بعد از کمپین و الان با حقوق ۸ میلیون تومان مشغول بکار شده‌؛ داربست بند که قبل از کمپین باحقوق ۴ یا ۴.۵ میلیون تومان مشغول بوده، الان و بعد از کمپین با حقوق ۷ یا ۷.۵ میلیون تومان مشغول بکار هستند.
از اینجا خواهش داریم از تمام عزیزانی که بدور ازخانواده و در گرما و شرجی در عسلویه و دیگر مناطق کسور مشغول بکار هستند، طبق کمپین‌ها مشغول بکار شوند و شرکت‌ها و پیمانکاران زالو صفت بدانند و هوشیار باشند که حقوق کارگران اجرایی پروژه‌ای اعم از جوشکار، فیتر، مونتاژکار، داربست بند، مکانیک، انبار دار ، برق کار کمکی و سایر مشاغل پروژه هر سال افزایش خواهد داشت.
ما کارگران پروژه و صنعت کشور همان افرادی هستیم که تا پای جان از میهن عزیزمان دفاع خواهیم کرد. حق ما کارگران پروژه بیش از این حقوق‌های ناچیز است و در آخر شرکت‌ها و پیمانکاران بدانند کارگران دیگر در برابر ظلم‌های شما سکوت نخواهیم کرد و با اتحاد همه‌ی کارگران زحمتکش هر سال حقوق‌های کارگران پروژه افزایش خواهند داشت.

به امید اتحاد بیشتر برای کارگران زحمتکش پروژه‌های کشور


*********

اردوی کار: اعتصاب و تجمع ۳ روزه کارگران شرکت پارس سوئیچ زنجان

اعتصاب و تجمع ۳ روزه کارگران شرکت پارس سوئیچ زنجان با دستیابی به بخشی از مطالبات کارگران پایان یافت
اعتصاب وتجمع کارگران شرکت پارس سوئیچ زنجان دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت مطالبات که از روز سه شنبه ۱۱ شهریورآغاز شده بود پس از ۳ روز در پی دست یابی کارگران به بخشی از مطالباتشان خاتمه یافت..
به گفته مدیر وزارت کار استان زنجان: قرار شده ٨۰ درصد پاداش افزایش تولید پرداخت شود، به اضافه اینکه برای مبلغ پاداش افزایش تولید نیز بیمه واریز شود؛ لیست ماه که واریز نشده بود انجام شود ونیروهای شرکتی نیز در هر ماه به ترتیب اولویت سابقه به قرارداد مستقیم با پارس سوئیچ تبدیل شوند. پارس سوئیچ در حال حاضر دارای حدود ۳۵۰ کارگر است.

*********

اردوی کار: تجمع مردم شهرستان چاه ریگان مقابل فرمانداری

امروز ۲۰ شهریور ماه ۹۹، مردم چاه ریگان شهرستان کهنوج به دلیل صدور شروع به کار مجوز معدن سیلیس این منطقه که میتواند باعث از بین رفتن محیط زیست و حیات وحش شود، مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.
مردم چاه ریگان، دوستداران محیط زیست و کوهنوردان با این تجمع خواستار تجدید نظر در مورد مجوز این معدن شده اند.
بر اساس اعلام منابع محلی، (تخریب محیط زیست، آب شرب ، تهدید حیات وحش و اثرات زیست محیطی بر مردم) از جمله مشکلات و ‌معضلات تاسیس این معدن در منطقه چاه ریگان است.
با عدم توجه به مشکلات و معضلات که در آینده می تواند تبدیل به یک فاجعه در این منطقه شود درصدد هستند بهره برداری و استخراج از معادن به هر شکل ممکن با به خطر انداختن جان شهروندان کارشان را عملی کنند

*********

اردوی کار: تجمع کارگران آبفای شهری آبادان

اردوی کار: کارگران آبفای آبادان در اعتراض به تاخیر در پرداخت حقوق، حق بیمه و دیگر مزایای خود امروز چهارشنبه ۱۹ شهریور دست از کار کشیدند و مقابل اداره امور آبفای آبادان تجمع کردند.
یک کارگر معترض گفته: از ابتدای سال جاری تاکنون حق بیمه کارگران آبفای شهری آبادان به تامین اجتماعی واریز نشده ضمن اینکه بخشی از حقوق سه ماهه اول و سه ماه دوم سال جاری نیز هنوز پرداخت نشده است.
این کارگر که به دلیل تمدید نشدن اعتبار دفترچه بیمه درمانی خود و خانواده اش برای درمان کودک بیمارش با مشکل مواج شده افزود:با توجه به پرداخت نشدن حق بیمه نمی‌توانیم از خدمات بیمه درمانی استفاده کنیم.
یکی دیگر از کارگران آبفای شهری آبادان گفت: با وضعیت گرانی و هزینه بالای مخارج زندگی ، عقب افتادن حقوق ، زندگی کارگران شاغل در آبفای شهری آبادان را با مشکل مواجه کرده است.
رییس اداره آبفای آبادان گفته: حدود ۲۰۰ نیروی پیمانکار در حوزه شهری آبفا مشغول به کار هستند که سه ماه حقوق آنها عقب افتاده است.

*********

اردوی کار: دومین روز اعتصاب واعتراض همزمان ۴ واحد صنعتی و خدماتی ماهشهر

ماهشهر اعتراضات فراکارخانه ایِ منطقه ایِ همزمان را کلید زد: دومین روز اعتصاب واعتراض همزمان ۴ واحد صنعتی و خدماتی ماهشهر!
روز دوشنبه ۱٧ شهریور برای دومین روز متوالی، کارگران ۴ واحد صنعتی وخدماتی ماهشهر به اعتصاب و تجمعاتشان در راه دست یابی به مطالباتشان ادامه دادند.
این اولین بار است که ۴ واحد صنعتی وخدماتی ماهشهر همزمان دریک روز دست به اعتصاب زده اند وهمچنین به اعتراضشان برای دومین روز متوالی ادامه داده اند.
دومین روز اعتصاب و تجمع همزمان مربوط به کارگران خدمات اجتماعی پتروشیمی بندرامام دراعتراض به انتقال اجباری به شرکت عملیات غیرصنعتی ماهشهر، کارگران شهرداری ماهشهر دراعتراض به عدم پرداخت حق طرح طبقه بندی مشاغل، کارگران شهرداری‌ بندر امام دراعتراض به عدم پرداخت حقوق ومطالبات و رانندگان سرویس‌های رفت و آمد و کارگران منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر نسبت به عدم پرداخت مطالبات از طرف پیمانکاران است.

*********

دومین روز گردهمایی کارگزاران مخابرات روستایی

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام شورای بازنشستگان ایران اینجا مراجعه کنید.
"وزیر تعاون! استعفا، استعفا!":

دومین روز گردهمایی کارگزاران مخابرات روستایی در برابر مجلس، در اعتراض به نابرابری دریافتی خود با کارکنان «دائمی»! معترضان از پانزده استان کشور ازجمله خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، قزوین، گیلان، همدان، خوزستان، لرستان و هرمزگان به تهران رفته و در مقابل مجلس تجمع کرده اند.

*********

گردهمایی آموزگاران نهضت سوادآموزی

گردهمایی آموزگاران «نهضت سوادآموزی» در برابر مجلس، در اعتراض به شرایط شغلی ناپایدار و با خواست استخدام رسمی خود.

*********

اردوی کار: تجمع کارگران هلدینگ خلیج فارس و ...

در اعتراض به تصمیم هلدینگ خلیج فارس مبنی بر انتقال کارگران شرکت خوارزمی پتروشیمی بندر امام به شرکت عملیات غیر صنعتی و خدمات صنایع پتروشیمی بندر ماهشهر، این کارگران دست به تجمع زدند

ریزش معدن در کرمان دو کشته و مجروح به جا گذاشته و تعدادی را در تونل معدن گرفتار کرده است
اردوی کار: ریزش تونل معدن ذغال سنگ هجدک در کرمان؛ صبح امروز یکشنبه ۱۶ شهریور باعث مرگ یک معدنچی و مصدومیت یک کارگر دیگر شد که به کمک اورژانس به بیمارستان باهنر کرمان اعزام شده است. رییس اورژانس کرمان گفته: «از وضعیت باقی افراد محبوس در تونل فعلا اطلاعی در دست نیست.»

تجمع کارگران غیر نیشکری در مقابل فرمانداری شوش و مقابل استانداری خوزستان در اهواز امروز یکشنبه ۱۶ شهریور هم با مطالبه بازگشت به کار و تبدیل وضعیت قراردادی برگزار شد

*********

گروه اتحاد بازنشستگان: موسیوند و عظیم‌زاده به اعتصاب غذا پایان دادند

بهنام موسیوند و جعفر عظیم‌زاده دو فعال و زندانی سیاسی که هر دو به دلیل انتقال غیرقانونی و پنهانی به سلول‌های انفرادی زندان رجایی‌شهر کرج دست به اعتصاب غذا زده بودند، با انتقال از سلول انفرادی به بند عمومی، به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

*********

بیانیه پیرامون تشدید شرایط بحرانی جعفر عظیم زاده

جعفر عظیم زاده رئیس هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران از روز ۲۶ مرداد در پی انتقالش به زندان رجایی شهر دست به اعتصاب غذا زده است و امروز بیستمین روز اعتصاب غذای خود را پشت سر میگذراند.
طبق اخبار‌ منتشر شده که از داخل زندان به بیرون درز کرده است جعفر عظیم زاده از هفته قبل از خوردن قند نیز خودداری نموده است و سه روز است که تنها آب میخورد اما معده‌اش آب را هم پس میزند.
در هفته‌ی اخیر نیز تلاش‌های همسر وی برای موافقت دادیار ناظر بر زندان‌ها برای ملاقات خانواده با جعفر و یا تماس تلفنی جعفر با خانواده بی نتیجه مانده است و مسئولین نه اجازه تلفن به جعفر می‌دهند و نه اجازه ملاقات خانواده با او.
جعفر عظیم زاده کماکان در سلول انفرادی محروم از تمام امکانات زندان( هواخوری، کتاب، روزنامه، تلویزیون،تماس تلفنی و ملاقات) محبوس است در‌حالیکه بایست سریعاً آزاد گردد و برای درمان به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شود.
جعفر عظیم زاده بخاطر فعالیتهای صنفیِ کارگری و سازماندهی اعتراض چهل هزار نفره کارگران برای افزایش دستمزدها توسط نهادهای امنیتی دستگیر و توسط قوه قضاییه به شش سال زندان محکوم گردید. با آغاز شیوع بیماری کرونا و بخشنامه آزادی زندانیان در‌تاریخ ۲۸ اسفند ۹۸ بایست آزاد میگردید اما حفاظت اطلاعات سپاه بخاطر اینکه مانع از آزادی وی گردد اقدام به پرونده سازی مجددی علیه او نمودند که در اردیبهشت ماه به ۱۳ ماه حبس مجدد محکوم شد و کماکان او را در زندان نگه داشتند. به دنبال این اقدام ‌‌برای اینکه صدای اعتراض این کارگر زندانی را خفه کنند و به قصد نابودی او، در اقدامی فریبکارانه و با اعلام انتقال او به بیمارستان، جعفر را به زندان رجایی شهر منتقل نموده و ‌در سلول انفرادی محبوس کردند.
نهادهای امنیتی و مسئولین زندان حتی حاضر نیستند که جعفر را به بند عمومی منتقل کنند تا جامعه ‌‌و خانواده را در بیخبری کامل از وضعیت این فعال کارگری نگه دارند. تمام این اقدامات ما را بیشتر بر این باور استوار میکند که نهادهای امنیتی درصدد کُشتن جعفر عظیم زاده هستند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران با اعلام نگرانی شدید از تشدید شرایط بحرانی جعفر عظیم زاده خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط وی و بستری او در بیمارستانی خارج از زندان برای مداوا است.
همچنین اعلام می‌کنیم چنانچه این روند ناحق در حق جعفر عظیم زاده ادامه یابد قطعاً ما به همراه دیگر کارگران و آزادیخواهان ساکت نخواهیم نشست و به هر طریقی که ممکن باشد چه در سطح جامعه ‌و چه در سطح بین‌المللی دست به اقدامات اعتراضی خواهیم زد.

#جان_جعفر_عظیم_زاده_در_خطر_است
#جعفر_عظیم_زاده_آزاد_باید_گردد
#آزادش_کنید

اتحادیه آزاد کارگران ایران - چهاردهم شهریور نود و نه

*********

اردوی کار: اعتصاب كارگران شهردارى شهر حميديه وارد چهارمين روز خود شد

اردوی کار: كارگران شهردارى حميديه امروز ۱۳ شهريور به دليل عدم پرداخت حقوق ۹ ماهه شان و ۱۵ ماه بدون بيمه به نشانه اعتراض براى چهار روز متوالى از كار دست كشيده اند.
به گفته اهالی شهر؛ خيابان ها پر از زباله و باعث نارضایتی مردم از بوی تعفن زباله ها در کنار خیابان ها و سطل های زباله شده است. يكى از اهالى مى گويد: اخيراً يك شهردار غير بومى در شهر منصوب شد و هيچگونه كارى براى مردم انجام نداده است

*********

چهارده همین روز اعتصاب غذای جعفر عظیم زاده

جان جعفر عظیم زاده در خطر جدی قرار دارد

جعفر عظیم زاده اعلام‌کرده است که:
۱- در اعتراض به فریب و انتقال به انفرادی زندان‌ رجایی شهر به جای بیمارستان
۲- عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در مقابله با بیماری کرونا و نشر اخبار دروغ مبنی بر عدم بیماری کرونا در زندان اوین از طریق اخبار ۲۰:۳۰ و همکاری مسئولین زندان و‌ علی‌الخصوص پزشک بهداری برای پنهان نگه داشتن شیوع کرونا در زندان و مشارکت در سلب حیات زندانیان ‌‌و فریب اذهان عمومی
۳- بیخبری خانواده و آزار و شکنجه روحی آنان و سرگردانی خانواده در بیمارستانهای شهر تهران
از همان بدو‌ انتقال به سلول انفرادی زندان‌رجایی شهر در یکشنبه شب ۲۶‌مرداد دست به اعتصاب غذا ‌زده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

*********

اردوی کار: تجمع اعتراضی کارگران کارخانه آی تی آی شیراز

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه آی تی آی شیراز در مقابل ساختمان استانداری فارس، برای رسیدگی به مطالباتشان نماینده کارگران کارخانه آی تی آی شیراز که تولید کننده تجهیزات مخابراتی است، درباره مطالبات کارگران گفت: "پرداخت مطالبات با احتساب خسارت تاخیر بدون هیچ قید و شرطی و تغییر هیئت اجرایی مستقر در کارخانه از جمله مهمترین مطالبات کارگران است".

گزارشی از ۲۹ روز اعتصاب حوزه نفت و گاز کشور

در پی ۲۹ روز اعتصابات سراسری در حوزه نفت و گاز کشور مراکز کارگری بیشتری با آن همراه شده و در برخی مراکز نیز کمپین اعتراضی پایپینگ و اکیپ پروژه‌ای برای افزایش دستمزد پیروز شده و افزایش دستمزد مطلوب کارگران اعمال شده است. اعتصابات دومینویی نفت از همین کمیپن آغاز شد. اما این کمپین چگونه کار خود را شروع کرد و در مقابل مانع‌تراشی ها و اعتصاب شکنی‌ها چه کرد؟

در جدال اعتصابات نفت و گاز
کارگران پیمانکاری و پروژه‌ای صنایع نفت و گاز کشور از جمله پایپینگ جوشکار، فیتر، فورمن و مونتاژ کار، اخیراً با تشکیل کمپین اعتراضی، اعتصابات سراسری برای افزایش دستمزد را کلید زدند. این کمپین‌ها در پنج مرحله زمانی شروط خود را از جمله دستمزدهای پیشنهادی کارگران،…

اعتراض جمعی از کارگران پروژه بید بلند خلیج‌فارس

جمعی از کارگران پروژه بید بلند خلیج‌فارس در بندر مجیدیه شهرستان ماهشهر، امروز شنبه ۸ شهریورماه ۱۳۹۹، در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی و مزایای شغلی خود دست از کار کشیده و در محوطه این شرکت تجمع کردند.

*********

کانون نویسندگان ایران: طرح نمایندگان مجلس؛ تامین اختناق در فضای مجازی

روز دوشنبه ۳ شهریور ۴۰ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح «ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» را به هیئت رئیسه‌ی مجلس تحویل دادند که بر مبنای آن پیام‌رسان‌های «تولید داخلی» جایگزین پیام‌رسان‌های اجتماعی خارجی شود.
در این طرح برای کسانی که بدون مجوز اقدام به ارائه‌ی پیام‌رسان اجتماعی می‌کنند یا به تکثیر و توزیع وی‌پی‌ان و فیلترشکن می‌پردازند مجازات نقدی بیست تا هشتاد میلیون ریال و حبس شش ماه تا دو سال تعیین شده است.
در این طرح یک نهاد با نام «هیئت سازماندهی» متشکل از رییس مرکز فضای مجازی، نماینده وزارتخانه‌های ارتباطات، ارشاد، اطلاعات، دادستانی کل کشور، کمیسیون فرهنگی ، صدا وسیما ، اطلاعات سپاه، سازمان تبلیغات، نیروی انتظامی و سازمان پدافند غیر عامل پیش‌بینی شده که وظیفه‌ی آن دادن مجوز به پیام‌رسان‌ها، پایش، نظارت بر عملکرد آنها و رسیدگی به شکایات است.
پیش از این نیز فضای مجازی در ایران با محدودیت و فشار مواجه بوده است و کاربران مورد تهدید و سرکوب بوده‌اند. در گزارشی که سازمان گزارشگران بدون مرز در اسفند سال گذشته به مناسبت «روز جهانی مبارزه با سانسور سایبری» منتشر کرد نام شورای عالی فضای مجازی در ایران جزو ۲۰ نهادی بود که بدترین کارنامه را در سرکوب کاربران و فضای مجازی دارند.

*********

اردوی کار: ادامه اعتراضات کارگران بازنشسته تامین اجتماعی خوزستان

ادامه اعتراضات کارگران بازنشسته تامین اجتماعی خوزستان نسبت به سطح نازل حقوق وعدم همسان سازی با تجمع مقابل اداره تامین اجتماعی شعبه ۵ اهواز
روز سه شنبه ۴ شهریور، کارگران بازنشسته تامین اجتماعی خوزستان درادامه اعتراضاتشان نسبت به سطح نازل حقوق وعدم همسان سازی منجمله تجمع ۲۵ مرداد ماه سال جاری دست به تجمع مقابل ساختمان تامین اجتماعی شعبه ۵ اهوازواقع در گلستان فلکه کارگرزدند وخواهان پاسخ به خواسته های مندرج در نامه مورخ ۲۵ مردادشان شدند.
بنابه گزارش منتشره درشبکه های اجتماعی، تجمع کنندگان از رئیس تامین اجتماعی در خواست حضور در جمع تجمع کنندگان را داشته، اما برخلاف انتظار تجمع کنندگان، رئیس ادار از حضور استنکاف نمود. و از طریق حراست اداره به تجمع کنندگان اعلام نمود که چند نفر به نمایندگی سایر کارگران بازنشسته به داخل ساختمان ورودنمایند. این مسئله با مخالفت شدید کارگران بازنشسته روبرو شد و کارگران اعلام نمودند که همه میباید به داخل ساختمان ورود نموده و مسئولین در حضور کلیۀ تجمع کنندگان پاسخگو باشند. درنهایت تجمع کنندگان علی رغم مقاومت حراست به سالن اداره ورود نمودند.

*********

اردوی کار: حمله نیروی انتظامی به کارگران اعتصابی هفت تپه و بازداشت حداقل یک کارگر

در پی توطئه مشترک جناح های حاکمیت و مافیای اسدبیگی در اعلام رسمی پایان اعتصاب کارگران هفت تپه و واکنش قاطع کارگران نسبت به این توطئه و ادامه اعتصاب، از شوش خبر رسیده که نیروی انتظامی امروز با کارگران اعتصابی در مقابل فرمانداری برخورد کرده و حداقل یک کارگر دستگیر شده است.

*********

کارگران هفت‌تپه در هفتاد و دومین روز از اعتصاب، مقابل فرمانداری

همکاران گرامی ما به حمایت شما نیازمندیم. هم اکنون حضور گسترده ماموران امنیتی در مقابل کارگران معترض در درب فرمانداری! ما دنبال حق و حقوقمون اومدیم و به هیچ کدامشون نرسیدیم. ولی الان جلوی درب فرمانداری پر از نیروی انتظامی است که میگه اینجا حق تجمع ندارید. همکاران لطفا همگی به درب فرمانداری بیایید. هیهات من الذله....

شورای بازنشستگان ایران

*********

تجمع اعتراضی کارگران ذوب‌آهن اردبیل

کارگران ذوب آهن اردبیل روز سه‌شنبه چهارم شهریور مقابل استانداری اردبیل تجمع اعتراضی برگزار کردند.
این کارگران اعم مطالبات خود را معوقات مزدی، پایین بودن حقوق، مشکلات بیمه‌ای و درخواست بازنشستگی در موعد مقرر عنوان کردند.
شرکت ذوب آهن اردبیل از بزرگ ترین مراکز صنعتی استان است که در حوزه آهن آلات و فولاد فعالیت دارد. در سبد تولیدات این مجموعه می توان به میلگرد ساده و آجدار اشاره نمود.

شورای بازنشستگان ایران