افق روشن
www.ofros.com

ناکامی قاتل کارگران در ایفای نقش فرشته نجات


کمیته هماهنگی                                                                                                       جمعه ٣٠ مهر ١٣٨٩

در خبرها آمده است که وكلاي ٣٣ معدنچي نجات يافته از معدن مرگ در شيلي اعلام كردند كه موكلانشان لحظاتي پيش از وقوع حادثه به دليل ارتعاشات و شواهدي مبني بر ريزش معدن قصد خروج از معدن را داشته اند، اما رئیس معدن اجازه‌ خروج را به آنان نداده است. بر اساس این گزارش، گروهي از وكلاي اين ٣٣ معدنچي به همراه يكي از نمايندگان پارلمان شيلي يادآور شدند كه اين کارگران معدن در ساعت ١١ صبح روز حادثه با شنيدن صداها و نشانه‌هايي ناشي از سقوط و ريزش سنگ قصد خروج از معدن را داشتند اما كسي به حرفشان گوش نكرد و پس از ريزش معدن مجبور شدند ٦٩ روز در عمق ٧٠٠ متري زمین با مرگ دست و پنجه نرم کنند. به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، «سباستين پينرا» رييس جمهوری شيلي نيز عنوان كرد كه تمام مراحل قانوني براي شناخت مقصر وقوع اين حادثه انجام مي‌شود.
به نظر می رسد که سرمایه دار قاتل کارگران فعلا در ایفای نقش فرشته نجات آنان شکست خورده است. اما باید منتظر پرده های بعدی نمایش ماند و دید آیا دولت سرمایه داری شیلی همدست خود را بالاجبار قربانی منافع کل طبقه سرمایه دار خواهد ساخت یا او را تبرئه خواهد کرد.

کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری

٢٩ مهر ١٣٨٩