افق روشن
www.ofros.com

چهل و هشت سال زندان برای یازده فعال صنفی و کارگری

سه کارگر در آتش‌سوزی چاه نفت سوختند


کمیتۀ‌ دانشجویی - ایسنا                                                                                    جمعه ٧ بهمن ماه ١٣٩٠

چهل و هشت سال زندان برای یازده فعال صنفی و کارگری

با حکم شعبه ۱۰۲ دادگاه جزایی زرین شهر، یازده تن از فعالان صنفی و کارگری شهر اصفهان با اتهاماتی همچون «تبلیغ علیه نظام» در مجموع به چهل و هشت سال حبس تعزیری محکوم شدند.
به گزارش کمیته‌ی دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، شعبه ۱۰۲ دادگاه جزایی زرین شهر اصفهان آقایان یوسف مهرپویا، جمشید عسکریان، علی هاشم پور، حیدر علی علیرضایی، غلامرضا رحمانی، علیرضا رضایی، مجتبی شریفی، حسین سرشومی، بهزاد باقری، غلیرضا ریاحی و ابراهیم نوری را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به نفع گروههای مخالف داخل و خارج از کشور، «تبانی به اقدام علیه امنیت داخلی کشور»، «مشارکت در تشکیل گروه دژبان زاینده رود» به قصد اقدام علیه امنیت کشور و بر هم زدن امنیت کشور و «نگهداری و استفاده از تجهیزات ماهواره ای» و بر اساس مواد ۵۰۰، ۶۱۰ و ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی هر یک به تحمل چهار سال و پنج ماه حبس تعزیری و سه میلیون ریال جزای نقدی محکوم نمود.
بر اساس اعلام تارنمای مدافع، نامبردگان بیست و ششم اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۹ و همزمان با روز کارگر توسط وزارت اطلاعات اصفهان بطور غیر قانونی و بدون حکم قضایی بازداشت، و به مکان نامعلومی منتقل شده و سپس به بند «الف ط» زندان اصفهان اعزام گردیدند.
بر اساس این گزارش، برخی از بازداشت شدگان مدت بیست و سه روز و برخی نیز مدت پنجاه روز در سلول انفرادی بوده و از داشتن وکیل مدافع و ملاقات با خانواده خود محروم بودند.
این افراد پس از اخذ اقرار مبنی بر همکاری با گروههای مخالف نظام تحت شکنجه های جسمی و روحی و روانی مامورین وزارت اطلاعات با قرار وثیقه سنگین پانصد میلیون ریالی آزاد گردیدند.
این گزارش می افزاید که علت اصلی بازداشت متهمین این بوده است که دو روز پیش از روز کارگر آقای هاشم پور و شریفی که هر دو در کارخانه ذوب آهن اصفهان مشغول به کار بوده اند به دلیل وضعیت بغرنج شغلی خود از دیگر کارگران شرکت ذوب آهن دعوت به عمل می آورند که در روز کارگر گردهمایی را تشکیل داده و اعتراض خود را نسبت به وضعیت کارگری در این روز مهم بیان کنند. این دو اعلامیه ای تنظیم و مشغول پخش اعلامیه در محل کار خود می شوند که در اولین روز پخش اعلامیه این دو در اصفهان بازداشت می گردند و متعاقب آن مامورین وزارت اطلاعات اقدام به بازداشت افراد دیگر می نمایند.

**************

سه کارگر در آتش‌سوزی چاه نفت سوختند

فرمانده انتظامی گچساران گفت: چاه نفت شماره ۱۵ در سه راه بی‌بی حکیمه در گچساران از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد آتش گرفت.
به گزارش سرویس «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سرهنگ قدرت‌الله بیعت‌اصل در این باره گفت: عصر چهارم بهمن ماه بر اثر تعمیر و جوشکاری در خط انتقال لوله گاز در سه راه بی‌بی حکیمه ، سه کارگر در آتش سوختند.
وی اظهار کرد: دو کارگر که به طور کامل در آتش سوخته‌اند، به مرکز درمانی در شهرستان گناوه انتقال یافتند که حال عمومی آنها مطلوب نیست و یک نفر دیگر بصورت سطحی تحت مداوا قرار گرفت.
فرمانده انتظامی گچساران در پایان اضافه کرد: با توجه به حضور همزمان پلیس و آتش‌نشانی در محل، حریق مهار و علت آتش‌سوزی توسط کارشناسان تحت بررسی است.