افق روشن
www.ofros.com

نگرانی دو سازمان حقوق بشری از وضعیت رضا شهابی


بهروز کارونی                                                                                                دوشنبه ١۴ آذر ماه ١٣٩٠

دو سازمان حقوق بشری با انتشار بیانیه مشترکی نسبت به وضعیت جسمانی رضا شهابی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، ابراز نگرانی کردند.
بر اساس این بیانیه، وضع سلامتی رضا شهابی، خزانه‌دار و عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، در پی اعتصاب غذای او رو به وخامت رفته است.
رضا شهابی روز ۲۲ خرداد سال گذشته توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت شد و تاکنون در زندان اوین زندانی بوده است.
این فعال کارگری در روزهای اخیر در اعتراض به وضعیت نامشخص خود دست به اعتصاب غذا زده است.
مسعود شفیعی، وکیل مدافع آقای شهابی، در گفت‌و‌گو با رادیو فردا، با اشاره به اینکه تاکنون چند جلسه دادگاه موکلش برگزار شده است، می‌افزاید: «آخرین جلسه دادگاه هم حدود پنج ماه پیش بود که به طور معمول باید منجر به اتخاذ تصمیم یا تجدید وقت می‌شد که هنوز این اتفاق نیفتاده است و به من هم گفتنه‌اند خودشان در این زمینه اطلاع خواهند داد.»
آقای شفیعی به این پرسش که اتهام‌های رضا شهابی چیست، پاسخ می‌دهد: «اتهام آقای رضا شهابی مواد ۵۰۰ و ۶۱۰ قانون مجازات است؛ یعنی اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق آنچه در کیفرخواست به عنوان ارتباط با گروهک منافقین آمده و همچنین فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی.»
مسعود شفیعی با اشاره به اینکه به کیفرخواست صادر شده علیه موکلش، مبنای حقوقی و قضایی ندارد، می‌افزاید: «تقاضای برائت موکلم را دارم یعنی اعتقادی به این اتهامات ندارم. در حال حاضر بیش از ۱۸ ماه است که موکل من در بازداشت به سر می‌برد در حالی که قراری که در کیفرخواست برای او صادر شده قرار بازداشت نیست و او می‌توانست به قید وثیقه بیرون باشد. این طور که خانواده آقای شهابی به من اطلاع دادند حتی وثیقه را جهت تودیع فراهم کردند اما هنوز این اتفاق نیفتاده و متأسفانه آقای شهابی هنوز در بازداشت است.»
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه نیز تاکنون بار‌ها خواستار آزادی عضو هیئت مدیره خود شده است.
سعید ترابیان، مسئول روابط عمومی این سندیکا، در گفت‌و‌گو با رادیو فردا با اشاره به بلاتکلیفی رضا شهابی در زندان می‌گوید: «تا آنجا که ما اطلاع داریم فعالیت‌های او فقط سندیکایی و در راستای احقاق حقوق کارگران بوده است.»
آقای ترابیان ضمن رد اتهام‌های وارد شده به رضا شهابی می‌افزاید: «من فکر می‌کنم این اتهامات واهی است و او به خاطر فعالیت‌های سندیکایی دستگیر شده است.»
فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه نوشته‌اند که حکومت به قصد درهم شکستن رضا شهابی، به بازداشتش ادامه می‌دهد.
در این میان، بر اساس گزارش‌ها، آقای شهابی اخیراً به علت درد گردن به بیمارستان منتقل شد و پزشکان پس از انجام «ام آر آی» تشخیص دادند که وضع چند مهره گردن او بد‌تر شده و باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد.
نادر نادری، برادر زن آقای شهابی، به رادیو فردا می‌گوید که به تشخیص پزشکان، آقای شهابی پس از عمل باید شش ماه استراحت کند و در صورت بستری نشدن در بیمارستان، ممکن است طرف چپ او فلج شود.
در این می‌ان، بر اساس آخرین اخبار، رضا شهابی روز نهم آذر به بهداری زندان اوین منتقل و توسط پزشکان اعزامی سازمان پزشکی قانونی معاینه شد.
تاکنون خبر دیگری در مورد رضا شهابی منتشر نشده است.

رادیو فردا - بهروز کارونی - ۱۳/۰۹/۱۳۹۰