افق روشن
www.ofros.com

موافقت با خواست های ۱۸۰۰ کارگر پیمانی مجتمع پتروشیمی تبریز


بهروز کارونی                                                                                                     جمعه ٢٠ اسفند ١٣٨٩

اعتصاب ۱۸۰۰ کارگر پیمانی مجتمع پتروشیمی تبریز با قبول درخواست آنها از سوی استانداری آذربایجان شرقی و وزارت کار و امور اجتماعی روز سه شنبه پایان یافت.
این کارگران از روز هفتم اسفند ماه در اعتراض شرایط کاری خود دست به اتعصاب زده بودند.
درخواس ۱۸۰۰ کارگر پیمانی مجتمع پتروشیمی تبریز، حذف پیمانکار و قرارداد مستقیم کاری با این واحد تولیدی و نیز برخورداری ازحقوق و مزایایی بود که برای کارگران رسمی در نظرگرفته شده است.
یکی از کارکنان مجتمع پتروشیمی تبریز به رادیو فردا گفت: کارگرانی که در این مجتمع شاغلند، بین ۱۵ تا ۱۷ سال سابقه کار دارند که پا به پای نیروهای رسمی کار کرده اند و از آنان مانند همین نیروها کار کشیده شده است.
درخواست های ۱۸۰۰ کارگر پیمانی مجتمع پتروشیمی تبریزدرحالی مطرح شده است که آنان درشرایط دشواری کارمیکنند.
یکی از کارکنان این مجتمع، تعلق نگرفتن کارانه به این ۱۸۰۰ کارگر را از جمله تبعیضی می داند که به گفته او، بر آنان اعمال می شود و می افزاید: اگر اضافه کاری هم به این کارگران تعلق بگیرد، اختیاری است و شامل همه نمی شود وبرخی اوقات حتی اضافه کاری کالشان پرداخت نمی شود.
وی همچنین با انتقاد از اینکه کارگران پیمانی مجتمع پتروشیمی تبریز حقوق و مزایای مساوی با نیروهای رسمی را دریافت نمی کنند، اضافه می کند: یک کارگر پیمانی دستمزدی در حدود ۴۰۰ هزار تومان در ماه دریافت می کند که این مبلغ در صورت پرداخت اضافه کاری به او به حدود ۵۰۰ هزار تومان در ماه می رسد و این در حالیست که شرایط کار این کارگران بسیار سخت است و به طور مداوم با مواد شیمیایی کار می کنند.
کارگران پیمانی این واحد تولیدی در جریان اعتراض صنفی ۱۱ روزه خود می گفتند که حذف نشدن پیمانکار برخلاف مصوبه هیئت دولت در زمینه تبدیل وضعیت استخدام کارگران متخصص و فنی پیمانی به وضعیت قراردادی بوده است.
به گفته یکی از کارکنان مجتمع پتروشیمی تبریز، خواست های اعتصابیون پس از موافقت استانداری آذربایجان شرقی و وزارت کار و امور اجتماعی پایان یافت.
او می گوید: مقام های استانداری آذربایجان شرقی و وزارت کار و امور اجتماعی از کارگران سه ماه مهلت خواسته اند تا نسبت به تحقق خواسته های آنان اقدام کنند.
مجتمع پتروشیمی تبریز که جزو یکصد شرکت برتر ایران در سال مالی۱۳۸۸ قرار دارد، بر اساس شاخص های مالی همان سال، از سوی سازمان مدیریت صنعتی ایران به عنوان سومین شرکت بزرگ و برتر اقتصادی منطقه شمال غرب ایران شناخته شد.
این مجتمع در سال گذشته، علاوه بر ارائه ۲۶۵ هزار تن انواع محصولات پتروشیمی به صنایع پایین دست داخلی، محصولاتی به ارزش ۶۴ میلیون دلار نیز به ۲۳ کشور جهان صادر کرده است.

تجمع اعتراضی کارگران نساجی مازندران
خبرگزاری ایلنا روز چهارشنبه گزارش داد که تعداد زیادی از کارگران نساجی مازندران درمقابل فرمانداری قائمشهر تجمع کردند .
در این تجمع اعتراضی، کارگران نساجی مازندران با در دست داشتن پلاکاردهایی، خواستار تحقق وعده های صاحبان این کارخانه برای پرداخت حقوق معوقه شان شدند.
نساجی مازندران یکی از کارخانه‌های بزرگ نساجی در ایران به شمار می‌رود و به دلایل سوء مدیریت و مشکلات اقتصادی در ۲۰ سال گذشته دچار بحران شده است.
در همین حال، دبیراجرایی خانه‌کارگر ساوه روز چهارشنبه به خبرگزاری ایلنا ‌گفت: حداقل ۲۴ واحد تولیدی دراین منطقه به دلیل داشتن شرایط بحرانی در پرداخت مطالبات کارگران خود دچارتاخیر جدی هستند.
مهدی زمانی نوری اشاره کرد: دراین کارخانه‌ها که در زمینه‌های متفاوت تولیدی چون ساخت لوله و پروفیل، آلومینوم، فولاد، چوب، شیشه و شیر و لبنیات فعالیت دارند، بیش از ۱۸۰۰ کارگر مشغول فعالیت هستند.
این عضو خانه کارگر با اشاره به اینکه بیشتر مطالبات معوقه کارگران این واحدهای تولیدی مربوط به سال‌های اخیر و عیدی پاداش پایان سال است، گفت: در برخی از این کارخانه‌ها با کارگران حتی بابت پرداخت مطالبات مربوط به چهار سال اخیرنیز تسویه حساب نشده است.
وضعیت نابسامان اقتصادی در ایران که بر فعالیت کارخانه ها و واحدهای تولیدی تاثیر گذاشته، باعث شده است که در ماه های اخیر، گزارش های بسیاری در مورد اعتراض ها و اعتصاب های کارگران در آبادان، کرمانشاه، رشت، اهواز، اصفهان و شیراز منتشر شود.

رادیو فردا - بهروز کارونی - ۱۸/۱۲/۱۳۸۹