افق روشن
www.ofros.com

وضعیت بحرانی در سیمان ایلام، خطر بیكاری ١٠ هزار نفر

...در برق تهران، تجمع کارگران نساجی مازندران، رانندگان اتوبوس زیرخط فقر و


کانون. ایلنا. اینا                                                                                          چهارشنبه ٢٢ تیرماه ١٣٩٠


وضعیت بحرانی در كارخانه سیمان ایلام و بازداشت های مشكوك

كانون حمایت ازخانواده جانباختگان وبازداشتی ها اوضاع منطقه كارخانه سیمان ایلام و روستاهای اطراف آن بسیار ملتهب است. بر اساس گزارشات، شبانه دو یا سه نفر از اهالی روستاها ویا كارگران ساكن در این منطقه را بازداشت میكنند.در بین مردم شایع گردیده كه اتفاقاتی در رابطه با كارخانه سیمان قرار بوده كه انجام گیرد.

------------------------

خطر بیكاری ١٠ هزار نفرازكاركنان برق استان تهران

مسئول روابط عمومی انجمن صنفی پیمانكاران ساختمان و تاسیسات استان تهران از به خطر افتادن اشتغال ١٠ هزار نفر كاركنان این صنعت خبر داد.
بهروزكاظمی درگفت‌وگو با خبرنگار ایلنا افزود: در نوزدهم تیرماه نامه‌ای را به وزارت نیرو ارسال كردیم مبنی بر اینكه جهت مذاكره‌ برای دریافت مطالبات خود امروز به حمل وزارت نیرو مراجعه و خواسته خود را مطرح خواهیم كرد.
وی با بیان این كه حدود ١٠٠ نفر از پیمانكاران عضو انجمن به وزارت نیرو مراجعه كردند، اظهارداشت: معاون هماهنگی شركت توزیع برق وزارت نیرو به جمع آن آمد و ازنامه دفتر رئیس جمهور مبنی بر پرداخت ۵٠٠ میلیارد تومان از مطالبات ٨ هزار میلیارد تومانی پیمانكاران صنعت برق كشور خبر داد.
وی گفت: طلب‌های ثبت شده پیمانكاران استان تهران حدود ١٠٠ میلیارد تومان و طلب‌های ثبت نشده آنان نیز حدود ۵٠ میلیارد تومان است. وی تصریح كرد: به نظر می‌رسد با توجه به طلب ١۵٠ میلیارد تومانی پیمانكاران توزیع برق استان تهران از وزارت نیرو و قبول دولت برای پرداخت ۵٠٠ میلیارد تومان به پیمانكاران سراسركشور سهم استان تهران چیزی حدود ٢٠ میلیارد تومان خواهد شد كه جوابگو نخواهد بود.

------------------------

تجمع کارگران نساجی مازندران در مقابل فرمانداری قائمشهر

تعدادی از کارگران واحد نساجی مازندران صبح امروز، چهارشنبه، به دلیل عدم دریافت ۱۳ ماه حقوق اقدام به راهپمایی از درب کارخانه تا فرمانداری قائمشهر نمودند.
بدنبال عدم پاسخ گویی مناسب مسئولین استانی صبح امروز تعداد کثیری از کارگران نساجی مازندران با در دست داشتن پلاکارد وپارچه‌هایی مبنی بر اینکه ۱۳ ماه است حقوق دریافت ننموده‌اند و با توجه به اینکه استانداری مازندران متعهد شده بود که مشکلات کارگران نساجی مازندران را پیگیری نماید ولی تاکنون نمایندگان دولت در استان هیچگونه حرکتی در این زمینه انجام نداده‌اند.
چند تن از کارگران معترض در گفتگویی با ایلنا اظهار داشتند از سوی استانداری مازندران مدیر کل کار استان مامور مستقیم پیگیری مسائل نساجی مازندران شده است که متاسفانه عدم پاسخگویی شفاف ایشان تا کنون نسبت به آخرین وضعیت مذاکرات وپیگیری‌ها منجر به اعتراض جدید کارگران گردیده است. نساجی مازندران یکی از کارخانه‌های بزرگ نساجی در کشور به شمار می‌رود به دلایل سوء مدیریت و عدم عوامل اقتصادی در طی ۲۰ سال گذشته دچار بحران شده است.

------------------------

اخراج ٧٠ كارگر كارخانه قند ورامین

یك فعال كارگری گفت :” كارخانه قند ورامین كه بیش از ۵٠٠ كارگر داشت طی چندروز اخیر ٧٠ كارگرخودرا اخراج كرده است ، این كارگران سالهاست كه دراین كارخانه مشغول به كاربودند، اما بدلیل تعطیل شدن تولیدقند، ازكاراخراج شده اند. به گزارش ایران كارگر این كارگران بعضا سالهادراین كارخانه كارمیكردند ولی متاسفانه بدلیل نداشتن هیچگونه امنیت شغلی وبدلیل اینكه عموما قراردادی هستند بسادگی ازكاربركنارشدند.

------------------------

رانندگان اتوبوسرانی زیر خط فقر

فقر وگرانی دامن رانندگان اتوبوس های درون شهری را گرفته است. گرانی وفقر روز افزون موجب شده تا برخی از رانندگان اتوبوس های درون شهری تهران اقدام به گدائی مودبانه ومحترمانه کنند. با بالارفتن نرخ سوخت،کالاها وخدمات افزایش چند درصدی کرایه اتوبوس ها برای صاحبان ورانندگان این اتوبوس ها کفاف دخل وخرج ومخارج روزانه وتهیه معاش روزانه را نمی دهد. به ویژه رانندگان پایه یک درون شهری که به صورت قراردادی با شهرداری ویا شرکت های خصوصی فعال در ناوگان درون شهری تهران کار می کنند،با مشکل مالی وفقر روزازفزون دست به گریبان شده اند. این رانندگان برای آنکه بتوانند بخشی از مشکلات مالی خود وخانواده شان را حل کنند از مردم ومسافران تقاضا کرده اند تا با پرداخت ٢۵ تومانی اضاف بر کرایه مصوب آنها را یاری کنند.
در حقیقت این شیوه ی محترمانه ای برای گدائی است. برخی گزارش ها وشواهد نشان می دهد که در بیشتر مسیرهایی که شهرداری، شورای شهروفرمانداری تهران نرخ کرایه اتوبوس ها را با رقم هایی مانند ٧۵ تومان،١٢۵ تومان، ١٧۵ تومان ٢٢۵ تومان ویا ٢٧۵ تومان تعیین کرده، رانندگان اتوبوس ها به بهانه ی نبود پول خرد و٢۵ تومانی حاضر به پس دادن بقیه پول به مسافران نیستند. به هر صورت از هردو زاویه که به این مساله نگریسته شود می توان به این واقعیت پی برد که رانندگان اتوبوس های درون شهری به دلیل مسائل مالی در مضیقه به سر می برند و توان تهیه مخارج روزانه ی زندگی خود را ندارند. ازسوی دیگر هم گران شدن کرایه ی اتوبوسها برای مردم عادی شرایط را بسیار دشوار کرده است زیرا بخش مهمی از درآمد خود را باید به طور روزانه وماهانه صرف کرایه ورفت وآمد کنند.

------------------------

بیش از ۵ ماه است كه حقوق كارگران كارخانه پارس متال پرداخت نشده است

كارخانه پارس متال كه بیش از ۵٠٠ كارگر دارد در حال حاضر حقوق ۵ ماه از كارگران خودرا پرداخت نكرده است وكارگران از این بابت بشدت تحت فشا رهستند. به گزارش ایران كارگر یكی از كارگران این كارخانه گفت:” مدت طولانی است كه حقو ق ما صفرصفر نشده ودر حال حاضر نزدیك به شش ماه حقوق طلب داریم، علیرغم اعتراض وپیگیریهای مستمری هم كه داشته ایم ولی متاسفانه هیچكس پاسخگونیست وكارگران از این بابت دربلاتكلیفی هستند، همچنین كارگران از بابت مشكلات معیشتی باتوجه به گرانی روزافزون بشدت تحت فشا ر میباشند”