افق روشن
www.ofros.com

،بیکاری جوانان در خاورمیانه

اخراج بجای پرداخت مزایا و راه آهن عدم پرداخت دستمزد


مهر - ایلنا - اینا                                                                                              چهارشنبه ٦ بهمن ١٣٨٩

سازمان بین المللی کار: یك‌چهارم جوانان خاورمیانه بیكار هستند

سازمان بین‌المللی کار متوسط بیکاری را در جهان ٢.۶ درصد اعلام کرد، که در این میان منطقۀ خاورمیانه یک‌چهارم جوانان آن بیکار گزارش شده اند. به گزارش ایلنا، طبق اعلام سازمان بین المللی كار (ILO)، با وجود جهش بالا در رشد اقتصادی بسیاری از كشورها، آمار رسمی بیكاران در جهان سال میلادی گذشته به ٢۰۵ میلیون نفر رسید كه نسبت به سال ٢۰۰٩ تغییر نكرده بود و ٢٧.۶ میلیون نفر بیشتر از دوران قبل از بحران اقتصادی جهانی در سال ٢۰۰٧ بود.
این سازمان اعلام کرد كه میزان متوسط بیکاری در جهان همچنان در حد٢.۶ درصد باقی مانده است که در مقایسه با سال گذشته به میزان جزئی کاهش پیدا کرده است با وجود این هنوز میزان بیکاری در جهان بسیار بیشتر از رقم ۵.۶ پیش از بحران مالی جهان است.
بنا بر این گزارش، معضل بیکاری بیشتر مربوط به جوانان است. آمارها نشان می‌دهد كه بیشتر افزایش بیکاری مربوط به کشورهای توسعه یافته و اتحادیه اروپا است. بر اساس پژوهش و گزارش فوق، در آفریقا ٢٣ درصد و در خاورمیانه نیز یک‌چهارم جوانان بیکار هستند. ایران، آمار متناقض مسئولین
چندی پیش معاون سرمایه انسانی و توسعه اشتغال وزیر کار جمهوری اسلامی، جمعیت جوینده کار در ایران در سال گذشته را حدود دو میلیون و ۹۰۰ هزار نفر اعلام کرده و نرخ بیکاری را ۱۱ و ۹ دهم درصد ذکر نموده بود.
به گزارش مهر، محمدحسین فروزان مهر خاطرنشان کرده بود: در سال ۸۸، جمعیت مرد جویای کار در سراسر ایران، ۱۰ و هشت دهم درصد از جمعیت مردان سراسر کشور را شامل شده و جمعیت زنان جویای کار در سراسر ایران ۱۶ و هشت دهم درصد می باشد.
آخرین رقمی که از سوی مرکز آمار ایران منتشر شده، مربوط به نرخ بیکاری در بهار امسال بود که نرخ بیکاری را ۱۴ و شش دهم درصد نشان می‌داد و این آمار گویای این بود که برخلاف ادعای مقام های دولت محمود احمدی نژاد، از جمله رئیس مرکز آمار، نرخ بیکاری روندی صعودی دارد. با این همه، عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر کار ، این آمار را اشتباه و غیر واقعی دانسته بود.
چند روز پیش حسن روحانی، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه "یکی از شاخص‌هایی که براساس آن می‌توان در رابطه با وضعیت معیشت مردم قضاوت کرد، بیکاری است"، گفته بود "در حال حاضر بالای ٣۰ درصد از جوانان کشور بیکار هستند. یعنی بیش از ٣۰ درصد از جوانان کشور درآمد صفر دارند."
گفتنی است آمار دقیق بیکاری در کشور، کماکان با نرخ های متناقضی از سوی مرکز آمار ایران و مراکز رسمی مشابه اعلام می شود و هنوز وزارت کار و مرکز آمار ایران، میزان دقیق بیکاران کشور را اعلام نکرده اند.
اما محمود احمدی نژاد بارها مدعی شده است که نرخ بیکاری تا دو سال دیگر یا تا پایان دوره ریاست جمهوری اش، "به صفر کاهش خواهد یافت."

--------------------

اخراج کارگران برای فرار از پرداخت مزایای آخر سال

دبیراجرایی خانه کارگر قزوین می‌گوید: با نزدیک شدن به روزهای پایان سال برخی کارفرمایان برای فرار از پرداخت حقوق و پاداش پایان سال اقدام به آغاز تعدیل کارگران خود کرده اند.
عید علی کریمی در گفت و گو با ایلنا گفت: ‌همه ساله با آغاز ماه‌های پایانی سال شاهد تعدیل گروهی کارگران کارخانه‌ها هستیم.
وی با بیان اینکه این کارگران به صورت قراردادی و پیمانی مشغول به کار هستند گفت: کارفرمایان برای صرفه‌جویی در هزینه‌های خود با این کارگران زودتر از موعد اتمام قرارداد تسویه حساب می‌کنند. این فعال کارگری گفت: البته در صورت وخیم نشدن شرایط تولید، بخشی از این کارگران با آغاز سال جدید توسط همان کارفرمایان به مرور جذب محیط‌های کاری می‌شوند.

--------------------

كاركنان شركت راه آهن بوشهر ٦ ماه بدون حقوق

آژانس ایران خبـــر: ٦ ماه است كه كارگران شركت راه آهن بوشهر حقوق ماهانه خود را دریافت نكرده اند. آنها اكنون دچار مشكلات مالی عدیده ای هستند و برای تامین مایحتاج اولیه خود در مضیقه می باشند. یكی از كارگران این شركت گفت, برای گذران امور زندگی اش مجبور است كه شبها در شركت كار كند و روزها مسافركشی نماید تا بلكه بتواند مخارج خانواده اش را تامین كند. این كارگر زحمتكش گفت, با آنكه این میزان, كار می كند وقتی برای دریافت حقوق مراجعه می كند, در بسیاری موارد به او گفته می شود كه دولت حق پیمانكار را نداده و نمی توانند به او حقوقی پرداخت كنند.