افق روشن
www.ofros.com

!افزایش ساعت کار، دستمزدهای پرداخت نشده کارگران

خودروکار                                                                                               جمعه ١٣ آذر ۱٣٨٨


ایران خودرو: شرکت مهرکام پارس

افزایش ساعت کار، دستمزدهای پرداخت نشده کارگران!

بنا به خبر دريافتى٬ زمان کاری در شرکت مهر کام پارس ایران خودرو٬ که قبلا ٣ شیفت ٨ ساعته بود٬ اخیرا بنا به دستور کیانمهر مدیر جدید مهر کام پارس٬ به دلیل افزایش تولید و با استفاده از همان تعداد کارگران سابق٬ به ٢ شیفت کاری ١٢ ساعته تغییر داده اند! با اجرای این تصمیم ضد کارگری کیانمهر، عملا روزی ۴ ساعت به زمان کاری کارگران افزوده شده است. در جواب اعتراض کارگران به افزایش ساعت کار٬ کیانمهر گفته است ١۵ درصد به مبلغ آکورد (حق بهره وری) کارگران اضافه خواهد شد. قابل توجه است که میانگین دریافت آکورد هر کارگری حدود ٦٠ هزار تومان است که ١۵ درصد افزایش آن در ماه میشود ٩ هزار تومان!! این یعنی افزایش بیش از ١٠٠ ساعت کار کارگران در ماه در ازای مبلغ ٩ هزار تومان دستمزد! تازه اگر دستمزد هم بموقع پرداخت شود٬ که نميشود!؟
علاوه براین٬ حق آکورد کارگران مربوط به ۴ ماه گذشته؛ اردیبهشت، خرداد، تیر و مرداد بدلیل دزدی سرمایه داران و عوامل کارفرما تاکنون پرداخت نشده است. کیانمهر با گستاخی به کارگران معترض گفته است: این طلب شما مربوط به دوره زرکش مدیر سابق است٬ تا ببینیم چکار میکنیم! همچنین دستمزدهای مهر ماه کارگران در ماه پیش با بیش از ٢٠ روز تاخیر پرداخت شد. در مقابل این تاخیر کارگران با افزایش ضایعات به اعتراض پرداختند. این تاکتيک اعتراضی کارگران نتیجه داد و دستمزدهای آبانماه بموقع و بسرعت به حساب کارگران واریز شد.
لازم به یادآوری است شرکت مهرکام پارس در برابر ایران خودرو متعهد است اگر روزانه قطعه های سفارشی ایران خودرو را با یک دقیقه تاخیر ارسال کند باید یک میلیون تومان خسارت به ایران خودرو بپردازد. حالا اگر کارگران فقط با یکروز اعتصاب کار را بخوابانند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ روشن است کیانمهر و همدستانش بدجوری در مخمصه خواهند افتاد و ناچارند تسلیم خواستهای کارگران شوند! کارگران مهر کام پارس نبايد زير بار اين بردگى تمام عيار بروند. ساعات اضافى کار داوطلبانه کارگران بايد با نرخ دو برابر دستمزد ساعات عادى کار پرداخت شود. امنیت شغلی، دستمزدهای مکفی مطابق با سطح تورم و نیازهای یک زندگی انسانی، بیمه بیکاری، لغو قراردادهای سفید امضا و یک طرفه پیمانکاری، حق تشکل و اعتصا ب و 5 روز کاری 6 ساعته در هفته ازجمله حقوق ابتدائی کارگران است.
شر کت مهر کام پارس با بیش از ۴٠٠٠ کارگر قراردادی سفید امضا و پیمانی با پایه دستمزدهای ٢٦۴ هزار تومانی٬ هم اکنون در ٢ شیفت ١٢ ساعته٬ واقع در جاده مخصوص کرج ازجمله مراکز اصلی تولید سپر و داشبرد و دیگر لوازم جانبی اتومبیل میباشد. همچنین کیانمهر و همدستانش از باندهای نزدیک به احمدی نژاد قاتل میباشند.

كارگران ايران خودرو - دوشنبه نهم آذر ١٣٨٨