افق روشن
www.ofros.com

!دزدی مدیران، تعویق دستمزدها و بن های بدون خوارو بار

خودروکار                                                                                      پنجشنبه ١٢ شهریور ۱٣٨٨


(ایران خودرو) مهر کام پارس - ایتکو پرس

دزدی مدیران، دستمزدهای پرداخت نشده کارگران!
بنا به خبر دریافتى٬ کارگران ایران خودرو برای دریافت دستمزدهاى ناچیزشان با مشکلات جدی روبرو هستند. بیش از ۵٠٠٠ نفر از کارگران شرکت مهر کام پارس تاکنون مبالغ مربوط به حق آکورد و رکورد (پاداش اضافه تولید) ٣ ماه گذشته خود را٬ که برای هر یک از کارگران مبلغی بین ٢٠٠ تا ٢۵٠ هزار تومان است٬ دریافت ننموده اند. دستمزدهای ماهیانه با تاخیر و انواع کار شکنی پرداخت می شود. بن ها و کمک های ناچیز غیر نقدی را که هر ماهه به کارگران پرداخت می شد چند ماهی است بطور کامل قطع کردند. در عین حال با تقلیل شیفتهای کاری از ٣ شیفت به ٢ شیفت و با سرشکن نمودن حجم کار یک شیفت کاری حذف شده بین دو شیفت کاری موجود بر شدت و حجم کار کارگران افزوده اند.
قطع و کاهش مزایای ناچیز کارگران و افزایش هر چه بیشتر شدت کار و استثمار، این سیاست و شعار همیشگی سرمایه داران و حکومت اسلامیشان برای رسیدن به سودهای نجومی است. این سیاستى است که سرمایه داران برای انهدام و نابودی هر چه بیشتر خانواده های کارگری پیش میبرند. یک دلیل و توجیه نپرداختن دستمزد و مزایاى کارگران مسئله بحران و ورشکستگی اقتصادی و توجیهاتى دراین زمینه است. این در حالى است که براى دزدیهای کلان باندهای مزدور حکومت اسلامی در ایران خودرو محدودیت و بحران وجود ندارد! کارگران مرتبا به عدم پرداخت دستمزدهایشان و نچرخیدن زندگى فلاکت بارشان بعناوین مختلف اعتراض کردند. زرکش مدیر مهر کام پارس و عوامل همدستش این روز ها در برابر اعتراضات مکرر کارگران با عوامفریبی فقط وعده امروز و فردا دادند و با مظلوم نمایی کارگران را دعوت به "صبر و برد باری" می کنند! البته در بسیاری موارد هم کارگران معترض را به اخراج از کار تهدید نموده اند .
جالبتر و شنیدنی تر از همه اینها دزدی کلان و جدید ٢٧ میلیارد تومانی زرکش و و همدستانش می باشد که در روزهای اخیر بد جوری افشا شده و خبر این دزدی کلان همچنان دهان به دهان در میان کارگران گرسنه و معترض میچرخد. چندی پیش پس از رو شدن این دزدی کلان٬ نجم الدین مدیر ایران خودرو شخصا به مهر کام پارس آمد و پس از جلسه چندین ساعته ای که پشت درهای بسته با زرکش و دیگر مدیران مهر کام پارس داشتند٬ ابتدا اعلام شد زرکش برکنار میشود. اما روزهای بعد اعلام نمودند زرکش مرتکب دزدی نشده فقط شر کت مهر کام پارس دچار کسری بودجه شده و تا جبران این زیان های مالی زرکش در پست خود ابقا خواهد شد!؟
شر کت مهر کام پارس با بیش ۵٠٠٠ نفر کارگر قرار دادی سفید امضا و یک طرفه در ٢ شیفت فشرده و سنگین کاری واقع در جاده مخصوص کرج از مراکز اصلی و مهم تولید و تهیه انواع سپر و داشبرد و دیگر قطعات و لوازم جانبی خودرو می باشد .
ایتکو پرس
کارگران سایتهای یک و دو ایتکو پرس تا این لحظه با گذشت ٣ روز از پایان ماه هنوز موفق به دریافت دستمزدها و مبالغ اضافه کاری مرداد ماه خود نشده اند. امروز سوم شهریور عوامل کارفرما با گستاخی در جواب جمعی از کارگران معترض که خواهان دریافت دستمزدهای خود بودند٬ گفتند همینه که هست تا هفته و روزهای آینده هم باید صبر کنید! این روزها بعلت فشار و شدت کار، ساعات طولانی کار و عدم پرداخت دستمزدها٬ اوضاع در میان کارگران ایتکو پرس بشدت ملتهب و بحرانی است.

ایران خودرو - مهر کام پارس

بن های بدون خوار و بار روی دست کارگران!
بنا به خبر دریافتى٬ در پی اعتصاب دو ساعته دو هفته پیش کارگران سپر سازی و دیگر بخشهای مهرکام پارس که طی این اعتصاب کارگران خواهان نقد شدن مبالغ چند ماهه حق آکورد و رکورد و همچنین بن های خوار و بار خود که چندین ماه است پرداخت نشده است شدند. فشار کار، دستمزدهای پرداخت نشده٬ و روشدن دزدیها و فساد باند زرکش مدیر مهر کام پارس٬ اوضاع را در میان کارگران مهر کام پارس بشدت بحرانی کرده است.
این روزها علاوه بر دزدی ٢٧ میلیارد تومانی زرکش و همدستانش اعلام نموده اند در حال حاضر شرکت مهر کام پار س با مبلغی حدود ١٢٠ میلیارد تومان کسری بودجه روبرو است! ضیایی معاون زرکش در هراس از اعتصاب و اعتراضات کارگری هر روزه در بخشها و سالنهای مختلف حاضر شده٬ کارگران را جمع نموده و با عجز و لابه و اینکه مشکلات و بی پولی زیاد است٬ کارگران گرسنه و ناراضی را با وعده های دروغ تشویق به صبر و بردباری می نماید. در راستای این عوام فریبی ها طی روزهای گذشته تعدادی ورق پاره های بی ارزش به نام بن خوار و بار گوشت و روغن و برنج را به کارگران داده اند. یکی از کارگران می گفت این کاغذ پاره ها در جیب ما پوسید و خبری از خوار و بار نیست که نیست. لازم به یاد آوریست سرمایه داران و عواملشان همیشه بنجل ترین و پست ترین نوع خوار و بار و مواد غذا یی را که بسختی قابل استفاده است را تحت عنوان بن خوار و بار برای بالا کشیدن بخش دیگری از دستمزدهای پرداخت نشده به کارگران تحمیل می کنند.
شرکت مهر کام پارس با بیش از ۵٠٠٠ نفر کارگر قرار دادی سفید امضا با قرار دادهای یک طرفه و پایه دستمزد های ٢٦۴ هزار تومانی در ٢ شیفت فشرده و سنگین کاری واقع در جاده مخصوص کرج از جمله مراکز مهم ایران خودرو در زمینه تهیه و تولید سپر و داشبرد و انواع لوازم جانبی خودرو می باشد .

كارگران ایران خودرو پنجشنبه دوازدهم شهریور ١٣٨٨