افق روشن
www.ofros.com

میزان حداقل دستمزد برای کارگران در سال آینده ۵۴۶ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شد

ایرنا                                                                                                             چهارشنبه ۵ اسفند ۱٣٨٨

رئیس کمیته مزد استان تهران گفت: پس از نشست‌های مکرر کانون‌های استانی، میزان حداقل دستمزد کارگران برای سال آینده پنج میلیون و ۴۶۵ هزار ریال (۵۴۶ هزار و ۵۰۰ تومان) محاسبه شد.
به گزارش ایرنا، علی‌اکبر عیوضی روز دوشنبه در گردهمایی ماهانه شوراهای اسلامی کار استان تهران‌، افزود: رقم مذکور از طریق تعیین سبد حداقل هزینه خانوار کارگری، محاسبه شده ست. وی یادآور شد: براساس ماده ۴۱ قانون کار، دستمزد سالانه کارگران با احتساب نرخ تورم هر سال که از سوی بانک مرکزی اعلام و همچنین سبد هزینه خانوار متوسط محاسبه می‌شود. وی با اشاره به محاسبه سبد هزینه خانوار، اضافه کرد: در این سبد ٣٣ قلم کالای ضروری برای کارگران در نظر گرفته شده و مبالغ هر قلم کالا پس از ۱۰ بار پرسش در نقاط مختلف شهر، محاسبه شده است. وی گفت: کارگران باید از تولیدات داخلی استفاده کنند و از خرید کالاهای خارجی بطور جدی پرهیز کنند. خرید کالای داخلی اگر گرانتر از مشابه خارجی باشد، به نفع تولید ملی است.
عیوضی با اشاره به قانون هدفمندکردن یارانه‌ها، گفت: با توجه به اینکه قانون هدفمندکردن یارانه‌ها از سال آینده در کشور اجرا می‌شود، بنابراین باید مزد شناوری را برای کارگران در نظر گرفت که در صورت افزایش قیمت‌ها بتوان از بروز شرایط دشوار معیشتی آنها جلوگیری کرد.