افق روشن
www.ofros.com

پس از مخابرات، سپاه پاسداران "تراکتور سازی کردستان" را نیز تصاحب کرد

آژانس ایران خبر                                                                                  سه شنبه ١۴مهر ۱٣٨٨

پس از کش و قوسهای فراوان سرانجام "شرکت مالی و اعتباری مهر" وابسته‌ به "سپاه پاسداران" علیرغم مقاومت شدید مدیران شرکت تراکتور سازی کردستان، موفق به‌ تصاحب آن شده‌ و به‌ مدیر عامل کنونی آن اخطار داده‌ که‌ در اولین فرصت ممکن "استعفا" دهد و این خواسته‌ با مخالفت مدیر مذکور و مقامات مسئول در استانداری کردستان مواجه‌ گردیده‌ است.
شرکت تراکتور سازی کردستان که‌ بخشی از شرکتهای اقماری تراکتور سازی ایران است، از شروع سال در برنامه‌ خرید سپاه پاسداران قرار گرفته‌ است اما مقاومت مدیران آن تا چند روز گذشته‌ این اقدام را به‌ تاخیر انداخته‌ بود. این در حالی است که‌ طی چند روز گذشته‌ "موسسه‌ مالی و اعتباری مهر" وابسته‌ به‌ سپاه پاسداران اقدام به‌ خرید آن کرده‌ و از مدیر کنونی آن را تحت فشار قرار داده‌ که‌ یا در اسرع وقت استعفا داده‌ و یا آنکه‌ وام هنگفتی از موسسه‌ نامبرده‌ درخواست کند. اما این خواسته‌ نیز مورد قبول وی قرار نگرفته‌ است. اصرار مسئولین شرکت مهر وابسته‌ به‌ سپاه مبنی به‌ استعفای مدیرعامل تراکتور سازی کردستان ابعاد دیگری به‌ قضیه‌ داده‌ است تا آنجا که‌ مدیرعامل تراکتور سازی کردستان ضمن مخالفت با استعفا و گرفتن وام، گفته‌ که‌ به‌ غیر از برکناری به‌ هیچ شیوه‌ دیگر مسئولیتش را واگذار نخواهد کرد.
یک منبع آگاه در استانداری کردستان ضمن افشای این خبر اعلام کرد که‌ اختلاف بر سر فروش کارخانه‌ تراکتور سازی کردستان تا جایی پیش رفته‌ که‌ استاندار خود شخصا برای جلوگیری از این اقدام سپاه پاسداران به‌ تهران رفته‌ و مقامات مسئول در کابینه‌ دولت و وزارتخانه‌های مرتبط را از مسئله‌ آگاه کرده‌ اما تا کنون تلاشهایش نتیجه‌ ای نداده‌ است. مدیرعامل کنونی شرکت تراکتور سازی کردستان از مدیران بومی بوده‌ و تلاشهای فراوانی برای پیشرفت کارخانه‌ مذکور انجام داده‌ و علاوه‌ بر سوددهی و استفاده‌ از کارگران بومی سعی در توسعه بیشتر آن داشته‌ است اما فشار سپاه پاسداران مبنی بر جانشینی یک سرهنگ سپاه به‌ جای مدیر کنونی آن "داوود امراه نژاد"، تاکنون ثمر نداده‌ و ماجرای واگذاری شرکت مذکور را بغرنج تر کرده‌ است. شایان ذکر است که‌ "شرکت تراکتور سازی کردستان" تنها واحد تولیدی و بزرگ در غرب کشور است، ١٦٠ پرسنل و کارگر دارد.
موسسه‌ مالی و اعتباری مهر که‌ در آغاز سال جاری علیرغم مخالفتهای فراوان مدیران ونمایندگان مجلس استان آذربایجان شرقی، شرکت تراکتور سازی تبریز را نیز با مبلغی ١٧٧ میلیارد تومانی تصاحب کرده‌ و مدیر عامل آن شرکت را نیز وادار به‌ استعفا کرده‌ و تغیرات بسیاری در سطح مدیریت آن کارخانه‌ ایجاد کرده‌ بود و اکنون نیز یکی از سرهنگهای سپاه پاسداران به‌ نام "ع، حنفی" را به‌ منظور جایگزینی مدیرعآمل کنونی شرکت تراکتور سازی کرستان تعیین کرده‌ است.

آژانس ایران خبر- ۱۳/۷/۱۳۸۸