افق روشن
www.ofros.com

تعویق ۲ ماه دستمزد كارگران سولفات سدیم، گرانی

نان و کاهش دستمزد كارگران نانوا و ادامه مشکلات در ذوب فلز ابهر


خبرگزاری کار ایران                                                                                            دوشنبه ١٧ مهر ١٣٩١

تعویق ۲ ماه حقوق كارگران سولفات سدیم صفائیه

۲ ماه حقوق كارگران كارخانه سولفات سدیم صفائیه گلشن طبس، به تعویق افتاده است.
غلامرضا محمدی، دبیر خانه كارگر طبس با اعلام این خبر در مورد معوقات حقوقی ۳۵ کارگر این کارخانه به ایلنا گفت: طی شش ماه گذشته معوقات حقوقی کارگران این واحد تولیدی بیش از ۵ ماه به تعویق افتاده بود، که با پی گیری کارگران مقرر شد کارگران برای دریافت مطالبات خود هر ماه دو برج حقوق دریافت کنند كه اكنون با شدت گرفتن مشكلات مكالی این طرح متوقف شده است.
این فعال كارگری معوقات کنونی کارگران را در حال حاضر دو ماه عنوان کرد و اظهار داشت: دلایل عدم پرداخت حقوق کارگران به اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها و چند برابر شدن هزینه سوخت و عدم پرداخت یارانه بخش تولید و تسهیلات بانکی به این واحد بر می‌گردد.
این فعال کارگری در خصوص سایر مشکلات این کارخانه اضافه کرد: این کارخانه با هزینه گزافی اقدام به خرید سوخت بعد از هدفمندی یارانه‌ها کرده بود و اکنون با مشکل مالی مواجه شده و امروز هم عدم پرداخت بدهی‌های مالی یکی از شرکت‌های مس سر چشمه به کارخانه سولفات سدیم نیز یکی دیگر از دلایل کسری بودجه این شرکت است.
محمدی در این زمینه افزود: باتوجه به اینکه ماده سولفات سدیم ماده کمیاب و دارای ماندگاری بسیار کم است و نیار به آبیاری دارد از این رو در صورت کاهش خریداران، این محصول در انبار‌ها مانده و فاسد خواهد شد.

---------------------------

گرانی نان، دستمزد كارگران نانوا را هم كاهش داده است

رئیس انجمن صنفی کارگری نانوایی‌های استان همدان از حقوق و دستمزد اندک کارگران نانوایی‌های سطح استان انتقاد کرد و آن را به دلیل اجرای ناصحیح طرح هدفمندی یارانه‌ها دانست.
فتحعلی نیازی در توضیح این مطلب به ایلنا گفت: کارگران نانوایی‌ها در وضعیت اقتصادی بسیار بدی به سر می‌برند و حقوق تعیین شده برای آن‌ها کفاف هزینه‌های زندگی‌شان را نمی‌دهد.
وی با اشاره به تاثیرات منفی طرح هدفمندی یارانه‌ها بر زندگی کارگران گفت: به دلیل افزایش قیمت ناگهانی که بر اثر این طرح رخ داد و به خصوص بعد از خرداد ماه که ۳۰ درصد به قیمت انواع نان اضافه شد، حقوق بسیاری از کارگران نانوایی‌ها کاهش یافته است.
نیازی ادامه داد: این مسئله موجب شد مردم نان کمتری بخرند و به تبع آن نیز میزان پخت نانوایی‌ها کاهش یافت. از طرفی سیاست مسئولان استان صدور مجوز و ایجاد تسهیلات برای تاسیس نانوایی‌های جدید است که موجب افزایش این واحد‌ها در سطح استان شده است. همه آنچه گفته شد موجب شده است تا کارفرمایان این واحد‌ها حقوق کمتری را به کارگران خود پرداخت کنند.
عضو کانون انجمن‌های صنفی کارگری نانوایی‌های کل کشور در پایان با انتقاد از عدم نظارت وزارت کار بر نانوایی‌ها اعلام کرد: متاسفانه نظارتی از سوی وزارت کار بر مسائل بهداشتی و ایمنی و مهم‌تر از همه دستمزد کارگران وجود ندارد.

---------------------------

مشکلات کارخانه ذوب فلزات ابهر ادامه دارد

دبیر اجرایی خانه کارگر خرمدره گفت: کارخانه ذوب فلزات ابهر همچنان تعطیل و۳۰۰ کارگر آن بیکار هستند.
کاظم خلجی ضمن بیان مطلب فوق به ایلنا افزود: یکی از مهم‌ترین قطبهای صنعتی واشتغال زا یی دراستان زنجان کارخانه ذوب فلزات ابهر بود که متاسفانه به سبب تغییرات متعدد اعضای هیات مدیره و مسائل مالی این کارخانه از دو سال پیش با مشکلات مالی مواجه شد و سرانجام در چند ماه گذشته تعطیل و ۳۰۰ کارگر آن بیکار شدند.
این فعال کارگری با تاکید بر راه اندازی مجدداین واحد صنعتی وحل مشکلات آنان تصریح کرد: درپی شکایت کارگران برای دریافت مطالباتشان به اداره کار شهرستان ابهر با خبر شدیم بخش از مطالبات کارگران بصورت نقدی پرداخت شده و مابقی کارگران با داشتن حکم مصادره اموال در حال توقیف اموال این کارخانه هستند.
وی اظهار داشت: بهتر است کارگرانی که در حال حاضر بیکار بوده و چندین ماه دیگر مستمری بیمه بیکاری آنان قطع می‌شود برای احیاء وراه اندازی کارخانه تمام تلاش خودرا بکار گیرند. چرا که با متلاشی شدن این بنگاه اقتصادی امید به بازگشت بکارشان از بین خواهد رفت.
به گفته خلجی مشکلات این واحد تولیدی از سوی مالکان کارخانه بدهی‌های معوقه و عدم وجود نقدینگی اعلام شده است که امید واریم با پی گیری مسئولان استانی وکشوری برای مرتفع سازی مشکلات این واحد بزرگ و اشتغالزا مجددا فعالیت ان از سر گرفته شود وتمام کارگران آن دوباره بازگشت بکار شوند.