افق روشن
www.ofros.com

اعتراض كارگران آجر پزی سازمایه و دستمزد

معوقة، اعتراض کارگران در کرمان و صندوق نسوز خرم


آژانس ایران خبر                                                                                               دوشنبه ٣١ خرداد ١٣٨٩

اگر حقوق خودمان را تا ٢٠ تیر نگیریم همه چیزرا به آتش میكشیم

به گزارش خبرنگار آژانس ایران خبر، عوامل دولت كودتا، كه میلیاردها تومان پول حقوق معوقة كارگران كارخانه آجر پزی سازمایه را ، بالا كشیده اند، هنوز هم بعد از چند ماه ، با انواع بهانه ها، كارگران را دست بسر میكنند وهیچ جوابی بابت اینكه ، چه زمانی میخواهند این پول را به ٣۵٠ نفر از كارگران اخراجی این كارخانه پرداخت بكنند، نداده اند.
كارگران كارخانه هم آخرین مهلتی كه برای گرفتن حقوق خودشان مشخص كرده اند بیست ام تیرماه است كه گفته اند كه اگر تا این موقع حقوق خودشان را نگیرند، روز بیست ام با چند گالن بنزین در محل كارخانه تجمع دارند وهمه چیز را میخواهند آتش بزنند. عوامل حاكمیت در دادگستری پاكدشت ، طی ماه های اخیر تلاش كردند كه با دادن وعده های دروغ مانع برگزاری تجمعات اعتراضی این كارگران بخصوص در ماه خرداد بشوند.

--------------------

اعتصاب صدها تن از کارگران استان کرمان در اعتراض به اخراج

از روز دوشنبه ٢۴ خرداد ماه تا روز چهارشنبه ٢٦ خرداد به مدت سه روز ، بیش از چهارصد تن از كارگران کارخانه گندله‌سازی شركت سنگ آهن گل‌گهر سیرجان ، در اعتراض به اعلام نتایج آزمون استخدامی این شركت دست به اعتصاب زده و در ادامه در بلوار مالك اشتر سیرجان در مقابل واحد اداری شركت گل‌گهر تجمع كرده‌اند. بدنبال این موضوع خبرنگاران برای انعكاس تجمع كارگران به محل میروند ولی مزدوران اطلاعات، به خبرنگاران مراجعه كرده و مانع از انعكاس هرگونه خبری دراین رابطه شدند.
بعداز سه روز تحصن درمقابل واحد اداری شركت گل گهر ،كارگران به مقابل فرمانداری رفته و ساعاتی راهم درمقابل فرمانداری تجمع میكنند ولی متاسفانه هیچگونه پاسخی به آنها داده نمیشود. ونهایتا ازجانب كارگران ،تعدادی به عنوان نماینده آنها برای پیگیری موضوع به تهران میروند وكماكان بی پاسخ میمانند.
بنا به گفته كارگران ، این اعتصاب پس از آن شکل گرفت که در نتایج آزمون استخدام گندله سازی، تنها چهل تن از كارگران سابق پذیرفته شده اند و سایر كارگران و تكنسین‌های مجتمع پذیرفته نشده اند و اخراج می شوند. یكی از كارگران كه حدود ٦ سال سابقه كار داشت گفت: علیرغم همه ادعاهایی كه در این نظام میشود ، از كارگران بعنوان برده استفاده میشود سالیان عمرمان را در معادن كار كرده ایم ، اما بجای بیمه و دادن مزایا و تامین معیشت كارگرانی مانند ما ، مقامات به بهانه برگزاری آزمون می‌خواهند ما را اخراج كنند و برخی افراد دارای رابطه را باكارگران با سابقه و قدیمی كه همه دارای زن و بچه و زندگی و مشكلات معیشتی هستیم ، جایگزین كنند."
"قبلا مدیرعامل كنسرسیوم مجری طرح گندله‌سازی در پاسخ اعتراض‌ها، وعده داد كه نیروهای فعلی در اولویت باشند اما با اعلام نتایج آزمون مشخص شد كه فقط ده درصد از كارگران فعلی را پذیرفته‌اند كه تازه باید در مرحله گزینش هم شركت كنند."
این اعتراض‌ها در حالی صورت می‌گیرد كه پیش از این در فروردین‌ماه امسال و در زمان حضور محمود احمدی‌نژاد برای افتتاح مجتمع گندله‌سازی، کارگران به رییس دولت گفته بودند كه مسوولان قصد اخراج آن ها را دارند.

--------------------

تهدید و اخراج كارگران كارخانه صندوق نسوز خرم

به گزارش خبرنگار آژانس ایران خبــــــــر، دولت قصد دارد كارخانه صندوق نسوز خرم را به یك شركت خصوصی واگذار كند كه درنتیجه این موضوع تمام كارگران این كارخانه قدیمی بیكارمیشوند . كارفرمایان درجواب اعتراض كارگران به این موضوع آنها را تهدید كرده اند كه اگر سر این موضوع هرگونه اعتراض یا تجمع اعتراضی راه بیاندازند همه آنها را كه قراردادی هستند ،اخراج میكنند و از ماه پیش هم قراردادهای كارگران را ازسه ماه به قراردادهای یكماهه تنزل داده اند .

آژانس ایران خبر - ٣١/٣/١٣٨٩