افق روشن
www.ofros.com

اعتصاب کارگران پارس متال، تعطیلی

هدیه صفاهان و بحران در كارخانه های كاغذسازی


آژانس ایران خبـر                                                                                               پنجشنبه ٩ دیماه ١٣٨٩


كارگران كارخانه پارس متال تهران در اعتراض و اعتصاب

براساس خبرهای دریافتی از تهران روز چهارشنبه ٨ دیماه، كارگران كارخانه پارس متال در مقابل این كارخانه تجمع كردند و دست به تحصن زدند. یكی از كارگران این كارخانه در این باره گفت:” وضعیت اسفبار ما، یك ماه است كه ادامه دارد. همه مقامات از این موضوع با خبر هستند اما اقدامی نكرده اند. یك ماه است كه برق واحد تولیدی ما بدلیل بدهی یك میلیارد و ٣٠٠میلیون تومانی كه به شركت برق داشته ایم، قطع شده است. این قطعی برق، پیامدش متوقف شدن فعالیت های تولیدی در خطوط تولید بوده است”.
این كارگر در ادامه افزود:” پیش از اینكه تولید كارخانه در ماه گذشته متوقف شود، ٣٩٧ كارگر در این كارخانه مشغول به كار بودند. از این تعداد، ١۴٠ نفر قراردادی و بقیه رسمی بودند. خوب است بدانید كه این كارگران، تنها حقوق فروردین و آبان خود را دریافت كرده اند و به ازای سایر مطالبات شان، تا پایان آبانماه تنها ۵٠ هزار تومان علی الحساب دریافت كرده اند و در مورد سایر حقوق شان پاسخی دریافت نكرده اند”.
وی تاكید كرد كه وضعیت معیشتی كارگران بسیار اسفبار است، آنها به نان شب محتاج هستند. وضعیت به گونه ای است كه دو تن از كارگران به دلیل كمبودهایی كه در زمینه تامین معیشت خانواده شان داشته اند، در زندان به سر می برند. از این رو، تجمع كارگران ادامه خواهد داشت چون وضعیت برای آنها روز به روز سخت تر و غیرقابل تحمل تر می شود.

************

كارخانه نساجی ”هدیه صفاهان” در آستانه تعطیلی كامل

كارخانه نساجی هدیه صفاهان تهران در آستانه تعطیلی كامل قرار گرفته است. طی هفته گذشته، ٦ كارگر دیگر این كارخانه اخراج شده اند. یكی از كارگران كارخانه در مورد شرایط كارخانه گفت:” نساجی صفاهان دارای ٢۵ ماشین نساجی است كه قابلیت كار دارند، ولی بدلیل بحرانی كه تولید داخلی، بویژه صنعت نساجی را در برگرفته اكنون تنها ٧ ماشین در مدار كار قرار دارند و بقیه دستگاهها، بلااستفاده می باشند”.
وی افزود: ”به دو دلیل مشخص هم مشكلات ما افزایش پیدا كرد. یكی اینكه ما بازار فروش برای پارچه ها و محصولات تولید شده، نداریم چون همه بازارها از پارچه های چینی پرشده اند و دیگر این كه مواد اولیه و نخ در اختیارمان گذاشته نشده است”.

************

كارخانه های كاغذسازی در تهران اكنون با بحرانی جدی روبرو شده اند و در آستانه تعطیلی قرار دارند. با توجه به مشكلاتی كه برای كارخانه ها در زمینه تامین مواد اولیه به وجود آمده، در حال حاضر كارخانه های كاغذسازی در آستانه ورشكستگی قرار گرفته اند.
یكی از فعالین كارگری در این باره گفت: كاغذسازی كهریزك اكنون از مواد اولیه خود كه سولفات آلومینیوم است برخوردار نیست، به همین دلیل امكان بهره دهی آن به حداقل رسیده است.