افق روشن
www.ofros.com

افزایش قیمت گوشت و نان و كارخانه‌های ایران در آستانه ورشكستگی

آژانس ایران خبر                                                                                              یکشنبه ١١ بهمن ۱٣٨٨

افزایش قیمت گوشت و نان در ایران پایان ندارد

خبرنگار آژانس ایران خبر: با وجود وعده‌های مكرر مسوولان مبنی بر كنترل قیمت‌ها، نه تنها قیمت اقلام مصرفی مورد نیاز مردم كاهش نیافته‏، بلكه شاهد تداوم رشد قیمت كالاها و اجناس هستیم. به گزارش خبرنگار ما، قیمت نان طی هفته‌های اخیر به شدت افزایش یافته و تعداد زیادی از واحدهای نانوایی به ویژه در شهرهای بزرگ، به دلیل قطع سهمیه آرد دولتی خود، مجبور به خرید آرد با قیمت آزاد شده‌اند و همین امر، افزایش بی‌سابقه قیمت نان را كه از اقلام مورد نیاز مردم است در پی داشته است. هم‌اكنون قیمت آرد از ٧۵ ریال به ۴۵٠ ریال افزایش یافته و این در حالیست كه با توجه به گرانی برنج، نان به قوت اصلی مردم به ویژه اقشار ضعیف جامعه تبدیل شده اما با افزایش بی‌سابقه قیمت نان، مردم در تامین نان مورد نیاز خود هم با مشكل مواجه شده‌اند.
وضعیت در مورد گوشت، از نان هم بدتر است به طوریكه قیمت هر كیلو ران گوسفندی از مرز ١٧ هزار تومان هم گذشته است. عامل اصلی گرانی بی‌سابقه گوشت، سرگردانی متولیان امر در تنظیم بازار است به طوریكه تا چندی پیش وزارت جهاد كشاورزی و شركت پشتیبانی امور دام به عنوان دستگاه مشاور تنظیم بازار مواد پروتئینی، متولی ساماندهی بازار این محصولات بودند اما عدم توفیق این وزارتخانه در مهار گوشت قرمز، باعث شد مسوولیت تنظیم بازار این محصولات به وزارت بازرگانی واگذار شود اما این تغییر رویه هم كه حاصل ضعف مدیریت بازار است، مانع از افزایش قیمت نشده و رشد بی‌سابقه قیمت گوشت همچنان ادامه دارد.

كارخانه‌های ایران در آستانه ورشكستگی: تولید شركت زامیاد به شدت كاهش یافت

خبرنگار آژانس ایران خبر : پس از ورشكستگی بسیاری از كارخانه‌ها و برندهای معتبر و تجاری ایران، اكنون به نوبت به كاهش تولید محصولات شركت زامیاد رسیده است‎‏؛ بطوری‌كه مجموع تولیدات این شركت در سال جاری - تا پایان آذرماه- ٣٤ درصد كاهش یافته است. یك منبع آگاه در شركت زامیاد در گفت‌وگو با خبرنگار آژانس ایران خبر گفت: شركت زامیاد با كاهش شدید میزان تولید مواجه شده به طوریكه امسال تنها ٢٣٧٧٩ دستگاه وانت نیسان تا پایان آذرماه تولید كرده درحالیكه این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۴٩۴٠٣ دستگاه بوده است. به گفته این منبع آگاه، هم‌اكنون صدها وانت نیسان در انتظار فروش، در انبار زامیاد دپو شده است. به نظر می‌رسد با تداوم این وضعیت كه حاصل سوءمدیریت سیاستگذاران اقتصادی كشور و ابلاغ سیاست‌های نادرست است، شاهد بیكاری جمع زیادی از كاركنان این شركت در قالب طرح تعدیل نیرو و اضافه شدن یك كارخانه ورشكسته دیگر به كارخانجات ورشكسته قبلی باشیم.

آژانس ایران خبر - ١١/١١/١٣٨٨