افق روشن
www.ofros.com

ادامه اعتصاب کارگران آزمایش، تعطیلی

... یكی پس ازدیگری كارخانه ها، ورشکستگی چند واحد شیلات و


ایران خبر - جام جم                                                                                              پنجشنبه ٩ تیرماه ١٣٩٠

تعطیلی یكی پس ازدیگری كارخانه ها

و واحدهای تولیدی همزمان با وعده های اشتغالزایی

مطابق گزارش دریافتی همزمان با بحث ها و وعده های اشتغالزایی ، اغلب كارخانه ها یا شدت بحران آنها بیشتر شده و یا تعطیل گردیدند. یكی از فعالین كارگری كه به امر صنعت نساجی تخصص دارد , در این زمینه از تعطیلی كارخانه فرش باف دریزدطی چند روز اخیر به ایران كارگر خبر داد و گفت:” علاوه بر تعطیلی نساجی املش با آن همه سابقه اقتصادی و كارگری ، موارد بسیار زیادی از نساجی های كوچك و بزرگ هم در تهران و هم در استانهای كرمان، خراسان رضوی ، اصفهان ، یزد و قزوین و .... وجود دارد كه تعطیلی آنها نشان میدهد روند بحران در این صنعت بدلیل ورود جنس های چینی و هم بدلیل تاثیرات نایاب شدن قطعات خراب و استهلاك دستگاه های فعلی كارخانه این مشكل، رشد تصاعدی گرفته اند.

تعطیلی كارخانه سیم لاكی در مشهد

كارخانه بزرگ تولیدی سیم برق لاكی در مشهد از اول تیرماه بطور كامل تعطیل گردید. كارخانه سیم لاكی تولیدی سیم های برق پمپ ها و سیم موتورهای برق و سیم های ساختمانی و ....كه در جاده فریمان واقع شده و دارای ٩٠ كارگر بوده بدلیل اشباع بودن بازار از اجناس خارجی و مواجه بودن با كمبود نقدینگی وعدم حمایت ازجانب دولت دچار بحران گردیده است .به گزارش تارنمای ایران كارگر این كارخانه ازاول تیرماه بطور كامل تعطیل گردید.
به گفته یكی از كارگران این شركت این تعطیلی كارخانه و بیكار شدن كارگران در حالی صورت میگیرد كه در تبلیغات رژیم وعده های اشتغال زایی همه جا را گرفته است .

-------------------------

ورشكستگی ۵ واحد بزرگ تعاونی ماهی و شیلات چهار محال و كهكیلویه

پنج واحد بزرگ تعاونی ماهی و شیلات چهار محال وکهکیلویه ظرف یک هفته ورشکست شدند. به گزارش ایران كارگر طی هفته گذشته پنج واحد بزرگ شیلات در استان چهار محال و کهکیلویه ورشکست شدند, علت ورشکستگی عدم توجه دولت به هزینه های ویران کننده برق و ... است. متاسفانه بعد از صنعت طیور و دام حالا شیلات هم در حال نابودی است.
به گفته جواد شماعی که خود دو واحد بزرگ شیلات دارد, علاوه بر افزایش بی رویه عوامل انرژی و حمل ونقل با افزایش دلار , دیگر خرید تخم و بچه ماهی های ارو پایی به ویژه دانمارکی و فرانسوی به هیچ وجه صرفه اقتصادی ندارد. در ضمن لازم به ذکر است صد ها هزار نفر که مستقیم و غیر مستقیم از صنعت شیلات امرار معاش میکنند در آستانه خطر بیکاری هستند.

-------------------------

تداوم اعتصاب وتحصن كارگران كارخانه آزمایش مرودشت

تحصن و اعتصاب كارگران كارخانه آزمایش مرودشت ادامه دارد. بنا به گزارش دریافتی اعتصاب و تحصن كارگران كارخانه آزمایش كه از روز چهارشنبه هفته گذشته شروع شده بود كماكان ادامه دارد.
به گزارش ایران كارگر , یكی از كارگران متحصن گفت:” مسؤلین وحتی شوراهای كارگری مستمر كارگران راتهدید میكنند تا كارگران را سر كار برگردانند , اما كارگران میگویند كه تا حقوق ما داده نشود سر كار برنمیگردیم.”
بر اساس گزارش دریافتی كارگران گفته اند كه اگر به درخواستهای آنها پاسخ مثبت داده نشود برای ادامه اعتراض به تهران خواهند رفت.

-------------------------

بلاتكلیفی ٧٠ درصد كارگران كارخانه نساجی مخمل كاشان

آژانس ایران خبر : هفتاد درصد كارگران كارخانه نساجی مخمل كاشان واجد شرایط بازنشستگی در بلاتكلیفی بسر می برند. به گزارش رسیده ازكاشان ؛ سازمان تامین اجتماعی كه مسئول بازنشستگی و اعطای بیمه بازنشستگی به كارگران این كارخانه می باشد؛ ماهها است كه از اعطای بازنشستگی تعداد زیادی از كارگران رسمی كارخانه امتناع كرده و كارگران را در بلاتكلیفی قرار داده است.
به گزارش ایران كارگر در حال حاضر ٧٠ درصد كارگران این كارخانه واجد شرایط بازنشستگی هستند , اما سازمان تامین اجتماعی با طرح موانع متعدد مثل قانون كار و غیبت كارگران ازاعطای بازنشستگی به كارگران خودداری می كند.
بنا به گزارش دریافتی؛ كارگران این كارخانه ٦ ماه حقوق معوقه دارند كه هنوز به آنها پرداخت نشده است و كارگران به این لحاظ در وضعیت بد معیشتی بسر می برند.

-------------------------

اعتراض كارگران و بازنشستگان

به انتقال درمان از تامین اجتماعی به وزارت بهداشت

جام جم آنلاین: جمعی از کارگران سازمان تامین اجتماعی که عمدتا از شهرستان پاکدشت می باشند در اعتراض به وضعیت نامناسب بهداشتی و درمانی خود و عدم دریافت حقوق کافی از صبح امروز مقابل مجلس تجمع کردند.
به گزارش جام جم آنلاین، تجمع کنندگان که به صورت آرام مقابل درب شمال مجلس حضور دارند از نمایندگان مجلس جهت رفع مشکل خود استمداد می طلبند تجمع کنندگان که نسبت به جدایی درمان از سازمان تامین اجتماعی هم اعتراض دارند با خود پارچه نوشته هایی همچون:«تامین اجتماعی بدون درمان مستقیم مانند پیکر بی سر است»، «نمایندگان مجلس بدانند انتخابات در پیش است به کارگران خیانت نکنند»، «با جدا شدن درمان از تامین اجتماعی مخالف بوده و برای دفاع از آن از جان خود می گذریم»

-------------------------

تجمع اعتراضی مقابل سازمان مسکن و شهرسازی کرمانشاه

صبح چهارشنبه دهها فارغ التحصیل رشته معماری کرمانشاه در اعتراض به طرح اخیر سازمان مسکن و شهرسازی مقابل ساختمان این سازمان در کرمانشاه تجمع کردند .بنابر گزارش کرمانشاه پست، در طرح ابلاغ شده اختیارات طراحی و نقشه کشی شغلی از این فارغ التحصیلان سلب و تنها به حق نظارت آنها اشاره شده است . تجمع کنندگان با طرح این سئوال که چرا این طرح فقط در استان کرمانشاه اجرایی شده ؛ خواستار پاسخگویی مسئولان به کاهش شدید درآمدی و خالی شدن هر چه بیشتر سبد اقتصادی خود بدلیل اجرا شدن این طرح شدند.
در زمان برگزاری این تجمع مسئولان سازمان یادشده با حضور در میان جمع قول پیگیری خواست های اعتراضی آنان را دادند اما معترضان بر عزم خود بر ادامه تجمعات در صورت عدم پیگیری خواست خود تأکید کردند.
برنامه اعتراضی مهندسین معماری استان کرمانشاه بدون هیچ درگیری حوالی ساعت ١٢ ظهر پایان یافت .