افق روشن
www.ofros.com

تجمع كارگران لوله سازی اهواز و اخبار بیکاری و بلاتکلیفی کارگران


اینا- ایلنا                                                                                                          یکشنبه ۵ دیماه ١٣٨٩


تجمع كارگران به جان آمده كارخانه لوله سازی اهواز

آژانس ایران خبـر: صبح امروز شنبه، كارگران لوله سازی اهواز كه تعدادشان به ١٠٠ نفر می رسید، در مقابل ساختمان حراست این شركت تجمع كردند. خواست آنها، تعیین تكلیف وضعیت بازنشستگی و نیز پرداخت حقوق به تعویق افتاده ٢٠ ماهه شان بود. شایان ذكر است كه طی ۴ ماه گذشته، این كارگران ٣ تا ۴ بار نسبت به مشكلات شان دست به اعتراض زده اند، اما هیچگاه جوابی از سوی مسئولین امر دریافت نكرده اند.

---------------------------

به دنبال حذف یارانه ها چند كارخانه به تعطیلی كشیده شد ند

آژانس ایران خبـر: با اجرای طرح ضد مردمی حذف یارانه ها کارخانجات تولیدی بلوک‌های ساختمانی که دستگاههای آنها یا با برق و یا ماشین آلاتی که با گازوئیل کار می‌کنند بوده است، ناگزیر از تعطیلی و اعلام ورشکستگی شده اند . از جمله نمونه این کارخانجات، شرکت تیرچه بلوک شرق، تیرچه بلوک بهادر ، مصالح امید را می‌توان نام برد. این شركتها كارگران خودشان را جواب كرده اند.

---------------------------

تعطیلی كارخانه نساجی اطلس بافت تهران به دلیل نداشتن مواد اولیه

آژانس ایران خبــر:كارخانه نساجی اطلس بافت در تهران به دلیل عدم تامین مواد اولیه مورد نیاز، به تعطیلی كشانده شد. یكی از كارگران این كارخانه در این باره گفت: به وعده و وعیدها توجه نكنید، بیایید و واقعیت ها را ببینید كه صنعت و اقتصاد و تولید مملكت، نابود شده است!

---------------------------

كارگران شهد ناب بلاتكلیف هستند

ایلنا: دبیراجرایی خانه‌كارگراستان كهكلویه و بویراحمد از تعطیلی‌كارخانه شهدناب خبرداد.
علیرضا جنتی درگفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به این كه شهدناب در زمینه تولید آب میوه فعالیت می‌كرد،افزود: حدود ٢٢ نفر در این كارخانه شاغل بودند اما سرمایه‌گذاررغبتی به ادامه‌كار نداشت و این واحد را ٢ سال است كه تعطیل‌كرده و همچنان این تعطیلی پابرجاست.
وی با اشاره به این كه هیات تشخیص و حل اختلاف اداره‌كارحكم به بازگشت به كار شاغلان شهدناب داده است، خاطر نشان‌كرد: با این حال مدیریت به حكم اداره كار تمكین نمی‌كند وكارگران همچنان بلاتكلیف هستند.

---------------------------

بیمه بیكاری كارگران نساجی كرمان قطع شد

ایلنا: دبیر اجرایی خانه كارگر كرمان می‌گوید: به دنبال اتمام مهلت پرداخت مقدری بیمه بیكاری به كارگران باقیمانده مجتمع نساجی كرمان این كارگران برای تامین معاش و استفاده از مزایای بازنشستگی دچار مشكل شده‌اند.
عباس كاربخش در گفتگو با خبرنگار ایلنا، گفت: در پی بروز بحران در واحدهای نساجی كشور، تجمع نساجی كرمان در سال‌های گذشته تعطیل شده است.
وی با بیان اینكه در این كارخانه نزدیك به ٧٠٠ كارگر مشغول به فعالیت بودند، گفت: به دنبال بروز بحران و تعطیلی مجتمع نساجی كرمان، كارفرما با تمامی كارگران تسویه حساب كرد و در این رابطه نزدیك به یكصد نفر از كارگران به صندوق بیمه بیكاری معرفی شدند.
كاربخش افزود: در حال حاضر مدتی است كه مهلت پرداخت مقرری بیمه بیكاری به این گروه از كارگران نساجی كرمان پایان یافته است.
دبیر اجرایی خانه كارگر كرمان با بیان اینكه برای بازگشت به كار و اشتغال مجدد این كارگران هیچ فرصت شغلی یافت نمی‌شود؛ تاكید كرد: نساجی كرمان از مدت‌ها قبل به جمع كارخانه‌های تعطیل شده پیوسته است.
این فعال كارگری خواستار رسیدگی مسوولان به وضعیت كارگران باقیمانده نساجی كرمان شد.

---------------------------

شركت ایران ترمه همچنان تعطیل است

ایلنا: دبیراجرایی خانه كارگر استان قم گفت: شركت ایران ترمه و تهران پتو عملا تعطیل است.
علی طالبی درگفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با بیان این لیست بیمه حدود ١۵٠ كارگر شركت ایران ترمه و تهران پتو برای تكمیل سابقه و استفاده از مستمری بازنشستگی به تامین اجتماعی ارسال می‌شود،افزود: لیست بیمه این كارگران ٢ سال است كه به تامین اجتماعی داده می‌شود بدون اینكه فعالیتی تولیدی دراین شركت انجام شود.
دبیراجرایی خانه‌كارگر استان قم با بیان اینكه ضعف نقدینگی از علت‌های اصلی تعطیلی شركت ایران ترمه و تهران پتو است، تصریح كرد: البته به علت فوت صاحب شركت و بی‌تدبیری بازماندگان این واحد متحمل ورشكستگی شد.
این مقام كارگری با هشدار نسبت به وضعیت واحدهای تعطیل شده استان قم خاطرنشان كرد: ادامه وضعیت موجود و نبود برنامه از سوی مسوولان وزارت صنایع و كار و استانداری مشكلات كارگری قم را تشدید خواهدكرد.