افق روشن
www.ofros.com

،اخبار و گزارشات کارگری: كارگران چینی البرز

...داروی سازی عبیدی، مطالبات چایکاران گیلان و تجمع کارگران خاور رشت


ایران خبر - هرانا                                                                                                  دوشنبه ۵ مهر ١٣٨٩


حق وحقوق كارگران كارخانه چینی البرز قزوین را خواهرزاده امام جمعه مشهد بالا كشیده است

روز یك شنبه حدود ٧٠ نفر از كارگران كا رخانه چینی البرز قزوین برای پیگیری مطالبات و حقوقهای خود مقابل این شركت تجمع كردند ,به گزارش خبرنگار آژانس ایران خبــــــــر مسئول این كارخانه خواهر زاده واعظ طبسی امام جمعه مشهد میباشد كه علاوه بر كارخانه های مشهد چندین كارخانه دیگر نیز در شهرهای مختلف دارد اما حقوق كارگران رانمیدهد و حق وحقوق آنها را به جیب میزند , كارگران این كارخانه از یكسال تا ١۴ ماه حقوق طلب دارند.
كارگران این كارخانه تاكنون اعتراضات زیادی كرده اند اما متاسفانه به اعتراضات آنها پاسخ مثبت داده نشده است.

--------------

گزارشی از ركود وبحران در كارخانه داروی سازی دكترعبیدی

كارخانه دارو سازی دكتر عبیدی واقع در مسیر جاده قدیم كرج با حدود ١٨٠ نفر كارگر, یكی از كارخانجاتی است كه درحال حاضر با مشكلاتی مواجهه است كه باعث ركود و بحران در كار این كارخانه شده است . روز چهارشنبه ٣١ شهریور ١٨ نفر از كارگران قراردادی این كارخانه به بهانه اتمام زمان قرار داد وبدون پرداخت هیچگونه حق بیمه بیكاری از كار اخراج شدند . از جمله فشارهایی كه بر روی كارگران وارد میشود عدم رسیدگی به وضعیت بیمه های درمانی از طرف صندوق تآمین اجتماعی است كه كارگران علیرغم اینكه همواره درمعرض انواع آسیب ها دركار با دستگاهها هستند ولی در برابر هرگونه حادثه ای امكان مراجعه به مراكز درمانی دولتی برای آنها یا وجود ندارد ویا بسیار مشكل است ودفترچه های بیمه تعدادی از كارگران تمدید نشده است وكارگران باید هزینه های گران درمانی را از حقوق ناچیزخودشان بپردازند.

--------------

کارگران شرکت جهاد توسعه خدمات زیرزمینی ٩ ماه است حقوق نگرفته اند

به گزارش خبرنگارآژانس ایران خبـرکارگران شرکت جهاد توسعه خدمات زیرزمینی مدت ٩ ماه است که حقوق ، مزایا و عیدی خود را به دلیل پایان یافتن اعتبار مالی پروژه ملی چهارخطه کردن راه آهن تهران - ورامین نگرفته اند. این كارگران درزیر بار فشار طاقت فرسای معیشتی قراردارند .

--------------

مطالبات چایکاران گیلان معوق مانده است

به گزارش خبرنگارآژانس ایران خبـــر بیش از یک ماه است که مسئولان استان گیلان اعلام کرده اند نرخ خرید چای از کشاورزان این استان افزایش می یابد و تمامی مطالبات آنان هم پرداخت می شود، اما متأسفانه نه تنها نرخ خرید سال گذشته اعمال شده است، بلکه مطالبات چایکاران هم تا کنون پرداخت نشده است.

--------------

گزارشی از تجمع اعتراضی کارگران خاور رشت در مقابل استانداری گیلان

صبح روز شنبه ٣ مهرماه ٨٩ در حدود ٢٠٠ نفر از کارگران ِ کارخانه ی خاور رشت که تعدادی از ایشان زنان کارگر بودند ، در مقابل استانداری استان گیلان در شهر رشت تجمع نموده و خواهان پاسخگویی مسولان نسبت به وضعیت کارگران این کارخانه شدند.
کارخانه ی ریسندگی خاور رشت که در کیلومتر ۵ جاده رشت - فومن قرار دارد در حال حاضر حدود ٣٠٠ کارگر زن و مرد دارد که حدود ۴٠ نفر از آنها استخدام بوده و مابقی به صورت قراردادی کار می کنند . این کارخانه در گذشته بیش از هزار نفر کارگر داشته که به تولید نخ مشغول بوده اند و بخشی از تولیدات کارخانه صادر می شده است. یکی از کارگران حاضر در تجمع امروز عنوان نموده است ، که حدود هفت ماه حقوق و مزایا دریافت نکرده است و سقف مطالبات برخی از کارگران به 5 میلیون تومان نیز میرسد.این کارگران تا کنون چندین بار در مقابل استانداری تجمع نموده و هر بار با وعده و وعید های مسوولین مواجه شده اند و تا کنون نتیجه ی مثبتی نگرفته اند.
این کارگر در ادامه می گوید با توجه به اینکه به تازگی کارفرما در حدود ٢ میلیارد و هشتصد میلیون تومان وام از اداره صنایع دریافت نموده است ، با این وجود هیچ اقدامی برای پرداخت مطالبات معوقه ی کارگران نکرده است.
نیروی انتظامی با حضور در محل تجمع کارگران ِ کارخانه خاور، اقدام به تهدید و پراکند ه کردن کارگران نمود به صورتی که کارگران ناچار شدند در دسته های چند نفری و در اطراف استانداری به تجمع خود ادامه دهند و منتظر بازگشت نمایندگان خود باشند که برای پیگیری مطالباتشان به داخل استانداری مراجعه کرده بودند.

--------------

بلاتکلیفی بیش از چهارصد هزار کودک افغان همزمان با بازگشایی مدارس

خبرگزاری هرانا - علی‌رغم گذشت ۵ روز از بازگشایی مدارس تکلیف ۴۰۰ هزار کودک افغان که نیروی کار خیابان‌ها و کارگاه‌ها هستند، همچنان نامشخص است.
به گزارش ایلنا، اکرم خاتم، فعال حقوق کودکان در این زمینه گفت: دولت ایران در سال جاری به ادامه تحصیل کودکان فاقد کارت اقامت در مدارس ایران ادامه می‌دهد و این امر موجب شادی کودکان افغان و خانواده‌های آنان شده است؛ اما این نکته را نباید از نظر دورداشت که این کودکان تنها حدود ۳۰ هزار نفر از این کودکان راشامل می‌شود و جمع کثیری از آنان به دلایلی چون نداشتن شهریه مدرسه دولتی و یا نیاز شدید خانواده به درآمد آنان امسال نیز روزهای خود را به جای پشت نیمکت مدارس در مراکزی که به کار اشتغال دارند سپری می‌کنند.
خاتم در عین حال ابراز امیدواری کرد که عدم ثبت نام این کودکان در برخی شهرها، ‌با وجود سپری شدن پنجمین روز از بازگشایی مدارس، ناشی از ازدحام کار در مدارس باشد و مشکل دیگری نداشته باشد.
به گفته این فعال حقوق کودک، در حالی که بسیاری از موسسات بین‌المللی بنا به اهداف خود مایل هستند که به دولت ایران در زمینه رفع موانع تحصیل کودکان مهاجر کمک کند بهتر است، پرداخت هزینه‌های تحصیلی این کودکان از قبیل شهریه، نوشت‌افزار و سایر هزینه‌ها به این موسسات سپرده شود. خاتم در ادامه به اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و تاثیر آن بر روی خانواده‌های افغان اشاره کرد و ادامه داد: تحقق این طرح بر اقشار آسیب‌پذیر ایران فشار وارد کرده و شدت آن بر خانوارهای مهاجر که از هیچ گونه یارانه‌ای برخوردار نیستند، ابعادنگران کننده دارد و به طور حتم تاثیر آن در ترک تحصیل بیشتر فرزندان و ناامنی تغذیه‌ای بر روی کودکان نیز غیرقابل کتمان است.
به گفته این فعال حقوق کودک لازم است که دولت برای حمایت از خانواده‌های افغانی به خصوص کودکان و آموزش آنها مطابق با کنوانسیون حقوق کودک راه‌کار عملی ویژه‌ای اتخاذ کند و مانع شود که تحمیل هزینه‌های حاصل از هدفمند شدن یارانه‌ها موجب فاصله گرفتن کودکان افغان از تحصیل و گرایش آنها به کار می‌شود. این فعال حقوق کودک همچنین در مورد ثبت نام گسترده‌ای که اخیرا در تمام شهرها و روستاها از مهاجرین فاقد کارت اقامت به عمل آمد اشاره کرد: استقبال چشمگیر مهاجرین افغان از این طرح تنها با امید بهبودی وضعیت نابسامانشان در ایران صورت گرفته وآنان آرزومند تغییر سیاستهای دولت و حمایت بیشتر هستند.