افق روشن
www.ofros.com

اخبار و مطالب کارگری هفته گذشته


ایلنا - هرا - فارس - مهر - شرق                                                                      یکشنبه ٢١ اسفند ماه ١٣٩٠

کارگران ذوب آهن اسدآباد در مقابل استانداری همدان تجمع کردند

كارگران دليل اعتراض خود را تحميل قراردادي عنوان كردند كه بر اساس آن نه‌تنها هیچ‌گونه حقی نسبت به ۴ ماه حقوق معوقه خود نخواهند داشت، بلکه حقوق و مزایای عادلانه‌ای هم برای ادامه کار در آن قرارداد دیده نمی‌شود.
ایلنا: کارگران ذوب آهن اسدآباد در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه خود در مقابل استانداری همدان تجمع کردند.
به گزارش خبرنگار ایلنا از همدان، كارگران دليل اعتراض خود را تحميل قراردادي در هفته اول بهمن‌ماه از سوي مسئولان ذوب آهن عنوان كردند كه بر اساس آن نه‌تنها هیچ‌گونه حقی نسبت به ۴ ماه حقوق معوقه خود نخواهند داشت، بلکه حقوق و مزایای عادلانه‌ای هم برای ادامه کار در آن قرارداد دیده نمی‌شود.
کارگران ذوب‌آهن غرب کشور مي‌گويند ۴ ماه است كه حقوق و عیدی دریافت نکرده‌اند.

---------------------------------

خودکشی یکی از کارگران اخراجی نساجی کردستان به دلیل فقر اقتصادی

خبرگزاری هرانا - یکی از کارگران اخراجی نساجی کردستان به نام "منصور زارعی" به علت بیکاری و فقر اقتصادی ناشی از آن، روز دوشنبه، پانزدهم اسفندماه خودکشی کرد و به زندگی خود پایان داد.
به گزارش هرانا به نقل از کمیته‌ی هماهنگی برای ایجاد تشکل‌های کارگری، منصور زارعی، ۴۲ ساله که از بیش از ۱۵ سال سابقه‌ی کار برخوردار بود، پیش‌تر در شرایط سخت و زیان آور قسمت ریسندگی کارخانه‌ی نساجی مشغول به کار بود.
موج بیکاری کارگران در طی ماه‌های اخیر و با اجرایی شدن طرح تعدیل اقتصادی(هدفمند سازی یارانه‌ها) روندی تصاعدی را در پی داشته است.
بر اساس اعلام نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در سال ۲۰۱۱ دست کم ۴۶۳۰۹ کارگر از کار اخراج شدند.
لازم به یادآوری ست که در ماه گذشته نیز یکی از کارگران قسمت رنگ گروه بهمن (مزدا) پس از اینکه از قرار داشتن نام خود در لیست اخراج پایان سال مطلع شد، در محوطه‌ی کارخانه دست به خودکشی زد و جان باخت.

---------------------------------

بیانیه كمیته مزد استان تهران: سبد هزینه خانوار 795 هزار تومان است

شكاف 465 هزار تومانی مزد و هزینه
شرق: اسفند به نیمه رسید و چانه‌زنی‌های مزد، رنگی كاملا جدی به خود گرفت. 10 روز پیش بود كه وزیر كار از آغاز جلسات تعیین حداقل دستمزد 91 خبر داد و اعلام دستمزد حداقلی كارگران در سال آتی را به پس از انتخابات مجلس موكول كرد. انتخابات مجلس كه وزیر كار تعیین مزد كارگری را به پس از برگزاری آن موكول كرده بود، برگزار شد و دیروز كمیته تخصصی مزد كانون هماهنگی شورای اسلامی كاراستان تهران، با انتشار بیانیه‌ای و با در نظر گرفتن 35 قلم كالای اساسی و حذف كالاهای یارانه‌ای از كالاهای ضروری، سبد هزینه خانوار را 795 هزار و 595 تومان اعلام كرد.سبد هزینه‌ای خانوار چهار نفری كه براساس ماده 41 قانون كار باید حداقل حقوق با توجه به آن و نرخ تورم سالانه تعیین شود تنها خبر این بیانیه نبود، خط فقر شدید كه به گفته حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا منظور از خط فقر شدید تامین غذاست نیز ازسوی این كمیته 575 هزار و 400 تومان برآورد شد. این در حالی است كه حداقل حقوق كارگران در سال‌جاری 330 هزار و 300 تومان تعیین شد و صدای كارگران مبنی بر اینكه معیشت خانواده كارگری با این میزان حقوق بسیار سخت خواهد بود، نشنیده گرفته شد و اكنون سبد هزینه خانوار چهار نفری با حذف كالاهای یارانه‌ای از این سبد، 795 هزار و 595 تومان اعلام می‌شود كه این سبد هزینه‌ای با حداقل حقوقی كه یك كارگر ساده در كشور می‌گیرد، شكاف465 هزار و 295 تومانی را به نمایش می‌گذارد. در سال‌های اخیر توجه به سبد هزینه خانوارچهار نفری در تعیین حداقل دستمزد كه در قانون كار نیز به آن اشاره شده، نادیده گرفته شد و بیش از هر چیز نرخ تورم مورد توجه بوده است. اتفاقی كه عینیت آن در سال 88 به نمایش درآمد و در حالی كه بر سر افزایش 15 درصدی دستمزدها توافق شده بود با اعلام نرخ تورم 10 درصدی از سوی بانك مركزی در سال 88، حداقل دستمزد بازنگری شده و كاهش یافت و رشدی 9 درصدی را تجربه كرد. اما با این وجود كمیته‌های مزد باز هم سبد هزینه خانوارهارا بررسی كرده و هر ساله سبد هزینه خانوار را برای افزایش قدرت چانه‌زنی خود در جلسات مزد برآورد می‌كنند. سبد هزینه‌ای كه با حداقل دستمزدها شكاف قابل توجهی را تجربه می‌كندو چاره‌ای برای چند شغله بودن یا روی آوردن به شغل‌های كاذب یا افزایش انحرافات اجتماعی باقی نمی‌گذارد. بر همین اساس، كمیته مزد استان تهران در بیانیه‌ای كه منتشر كرد، نوشت:«امیرالمومنین علی (ع) در زمان خلافت می‌فرماید: در كوفه هیچ انسانی نیست، مگر اینكه از نعمت الهی برخوردار باشد. همانا پایین‌ترین سطح زندگی در میان مردم نان گندم رامی‌خورد (حداقل خوراك) و در سایه می‌نشیند (مسكن) و از آب فرات می‌نوشد (آب سالم).سال 90 را متفاوت نسبت به سال‌های گذشته پشت سر می‌گذاریم كه شاهد نوسانات افزایش نرخ تورم در كالاهای اساسی و كاهش قدرت خرید مردم به خصوص اقشار حقوق‌بگیر را در برداشته است .
این كمیته جهت تحقق ماده 41 قانون كار كه از مترقی‌ترین قوانین بین‌المللی است با حضور شركای اجتماعی و رعایت اصل سه‌ جانبه‌گرایی شورای‌عالی كار همه‌ساله موظف است حداقل مزد كارگران را برای نقاط مختلف كشور با توجه به معیارهای جهانی تعیین كند. كمیته بررسی مزد استان تهران پس از برگزاری جلسات متعددكارشناسی و تحقیقات همه‌جانبه از تمام نقاط كشوری و با حذف كالاهای یارانه‌ای از سبدخانوار مبلغ 950/955/7 رال برای یك خانواده چهار نفره براساس 35 قلم كالا اعلام می‌دارد.بنابراین با توجه به نظریات متولیان افزایش دستمزد كه ابراز می‌دارند، بالا‌بردن دستمزدمنجر به افزایش نرخ تورم می‌شود در مقایسه با سال‌های 89 و 90 كه كمترین نرخ افزایش دستمزد را طی یك دهه‌ گذشته داشته‌ایم، نشانگر آن است كه بیشترین نرخ تورم را دریافت كرده‌ایم. نظر كمیته این است كه افزایش دستمزد و بالا‌بردن قدرت خرید اقشار حقوق‌بگیرنه تنها باعث افزایش تورم نمی‌شود، بلكه رونق اقتصادی و كمك به چرخش چرخ‌های بنگاه‌های تولیدی و خدماتی و نشاط اجتماعی را به همراه خواهد داشت. در همین خصوص علی‌اكبر عیوضی،رییس كمیته‌ تخصصی مزد كانون شوراهای اسلامی كار استان تهران به ایسنا گفت: از آنجاكه بر اساس معیار‌ها و استاندارد‌های بین‌المللی تنها 17 قلم ماده غذایی برای تعیین خط‌فقر یا گرسنگی انسان‌ها در نظر گرفته می‌شود: براین اساس روزانه باید دو هزار كالری برای بزرگسالان و هزار و 800 كالری برای خردسالان در سبد هزینه‌ خانوار لحاظ شود. وی با تاكید بر اینكه اقلامی كه امسال در كمیته مزد در نظر گرفته شده، 35 قلم كالای ضروری است، گفت: از این‌رو كمیته مزد استان تهران با حذف كالاهایی كه به آنها یارانه تعلق می‌گیرد و همچنین انجام تحقیقات میدانی، جمع‌آوری اطلاعات از تشكلات مختلف و تعاونی‌های بزرگی كه اقلام در آنها براساس نرخ مصوب دولتی توزیع می‌شود، 35 كالا را به جای 17قلم كالا مدنظر قرار‌ داده‌است. رییس كمیته مزد استان تهران ادامه داد: به دلیل حذف یارانه‌ها یك‌سری اقلام نظیر نان، آب، برق، گاز و مبلغ اجاره‌ بها و خرید مسكن را ازاقلام ضروری سبد هزینه‌ خانوار حذف كرده‌ایم. وی با بیان اینكه براساس بررسی‌های مادر كمیته مزد استان تهران خوراكی‌ها از ابتدای سال‌جاری تا بهمن‌ماه از 26 تا 40 درصدافزایش قیمت داشته است، بیان كرد: از ابتدای امسال براساس اعلام سایت‌های رسمی و درصدتورمی كه كمیته‌ ما لحاظ كرده و منتهی به بهمن‌ماه سال‌جاری نیز بوده ‌است، 26 درصدتورم را اعلام می‌كنیم، ولی در بعضی از اقلام خوراكی پروتئینی مثل شیر و گوشت ما افزایش40 درصدی را نیز شاهد بوده‌ایم. عیوضی با تاكید بر اینكه به علت نوسان شدید نرخ تورمتعیین حداقل دستمزد سال 91 متفاوت‌تر از سال‌های قبل است، گفت: ما شاهد یك‌سری تاثیرات در افزایش تورم و نرخ طلا و ارز بوده‌ایم. در سطح جامعه یك نرخی است كه به صورت طبیعی افزایش می‌یابد و در مقابل یك نرخی است كه میزان افزایش آن منطقی نیست. از این رو بایدگفت افزایش نرخ طلا و ارز روی سایر اقلام كشور نیز تاثیر گذاشته است.
رییس كمیته مزد استان تهران افزود: بالا‌رفتن نرخ طلا و ارز به دست خود دولت است و نه مردم، نه كسبه و نه اتحادیه هیچ نقشی در نوسان قیمت آنها ندارد. وی با تاكید بر اینكه مهم‌ترین عامل تمایزتعیین حداقل دستمزد سال 91 با سال‌های آینده به‌ دلیل همین نوسانات است، تصریح كرد:ما در تعیین سبد هزینه‌ خانوار در بسیاری از جاها از حداقل‌ها نیز پایین‌تر آمده‌ایم كه اگر كسی مدعی شد این رقم‌ها منطقی نیست، بتوانیم حقیقت محض بودن آن را ثابت كنیم.عیوضی گفت: در خانواده فقط بحث خوراك مطرح نیست، تحصیل، آموزش، مسكن، حمل‌ونقل و بسیاری چیزهای دیگر نیز در سبد هزینه‌ خانوار حایز اهمیت و جزو نیازهای ضروری است. رییس كمیته مزد استان تهران با بیان اینكه بالا‌بودن هزینه‌های استیجاری باعث می‌شود سرپرست خانوارهانتواند خواسته‌های ضروری اعضای خانواده را تامین كند، گفت: به همین دلیل است كه ماشاهد رشد پدیده‌هایی نظیر چند شغلی‌بودن در كشور یا بروز سایر معضلات دیگر می‌شویم.وی ادامه داد: سرپرست خانوار مجبور است بسیاری از نیاز‌های ضروری اعضای خانواده رابه خاطر پرداخت هزینه‌های اجاره‌ بها حذف كند و این موضوع در حال حاضر یكی از معضلات جامعه ماست. عیوضی در ادامه با بیان اینكه در كلان شهرها 20 درصد به میزان سبد هزینه‌خانوار و خط فقر شدید اضافه می‌شود، گفت: این 35 قلم كالایی كه ما در نظر گرفته‌ایم شامل تمام كالاهایی است كه در طول یك ماه خورده و نوشیده و صرف ضروریات می‌شود. بدون احتساب تفریحات و اعیاد.

این برآورد واقعی به نظر نمی‌رسد
رییس كمیته مزد استان تهران در حالی ازواقعی بودن این برآوردها خبر داده و می‌گوید حاضر است حقیقت محض بودن آن را ثابت كندكه حسین راغفر، در گفت‌وگو با شرق سبد هزینه خانوار چهار نفری در كشور را بیش از این ارقام دانسته و معتقد است كه در كلان شهرها این سبد، هزینه‌ای بیش از یك میلیون تومان را برای خانوار چهار نفری با خود همراه می‌كند. وی ادامه می‌دهد: یكی از اقلام مهم در تعیین سبد هزینه خانوار چهارنفری مسكن است، باید دید در كجای شهر تهران می‌توان خانه‌ای دو خوابه برای چهار نفر را با اجاره ماهانه كمتر از 500 تا 600 هزار تومان اجاره كرد كه براساس آن بتوان پذیرفت، سبد هزینه خانوار 795 هزار تومان باشد. استاداقتصاد دانشگاه تهران و دانشگاه الزهرا با اشاره به اینكه هزینه‌های زندگی در شهر تهران با تمام كلان شهرهای كشور متفاوت است، یادآور می‌شود: می‌توان گفت خط فقر در تهران می‌تواندبیش از یك میلیون تومان باشد.
وی خاطرنشان می‌كند: باید دید منظور از خط فقر شدیدیكه 565 هزار تومانی برآورد شده است، چیست؟ از دید ما خط فقر شدید یعنی تامین غذای یكخانوار چهار نفری. اگر خط فقر شدید را 565 هزار تومان در نظر بگیریم و سبد هزینه خانواررا 795 هزار تومان تعیین كنیم به این معناست كه برای هزینه‌های حمل‌ونقل، بهداشت، پوشاك و مهم‌تر از همه مسكن یك خانوار چهار نفری تنها 230 هزار تومان در نظر گرفته‌ایم كه حتی با یك حساب ساده نیز نمی‌تواند این سبد هزینه درست باشد. وی درخصوص اینكه آیا افزایش واقعی دستمزدها براساس سبد هزینه خانوار می‌تواند راه‌حل مناسب و درستی باشد در شرایطی كه كارفرمایان می‌گویند توان افزایش حقوق كارگران را ندارند؟ می‌گوید: اینكه كارفرمادستمزدها را اصلاح كرده و افزایش دهد، راه‌حل منطقی‌ای نیست. كارفرما و كارگر هر دوقربانی نظام اقتصادی حاكم و تورم بالای كشور شده‌اند كه قدرت خرید آنها را فرسوده كرده است. عامل اصلی افزایش تورمی است كه ناشی از سیاست‌های اقتصادی است و دولت باید به فكر اصلاح این سیاست‌ها باشد.
راغفر با اشاره به تجربه كشورهایی همچون كره‌جنوبی ادامه می‌دهد: در برخی كشورها، دولت‌ها به كارفرما یارانه دستمزد پرداخت می‌كنند و به این ترتیب كارفرما و كارگر را در تامین هزینه‌های خانوار كارگری یاری می‌دهند. دولت می‌تواند از تجربه سایر كشور‌ها در این زمینه استفاده كند. در این میان و با وجود شکاف 465هزارتومانی بین حداقل حقوق و سبد هزینه خانوار که نگرانی از افزایش جرایم اجتماعی را افزایش می‌دهد، صحبت از افزایش 20درصدی حداقل دستمزد در سال 91 ورسیدن این حقوق حداقلی به 400هزارتومان است. حقوقی که باز هم سبد هزینه خانوار را پوشش نخواهد داد و با توجه به تورمی که سال آتی نیز در کمین هزینه‌ها نشسته است به نظر می‌رسداین شکاف بیشتر از سال جاری خواهد شد.

---------------------------------

نرخ خط فقر شدید در كشور ۵۷۵ هزار و ۴۰۰ تومان برآورد شد

ایلنا: مسئول کمیته مزد استان تهران از افزایش نرخ خط فقر خبر داد و گفت: طبق معیارهای بهداشت جهانی، نرخ خط فقر شدید در کشور ۵۷۵ هزار و۴۰۰ تومان برآورد شده است.
علی اکبر عیوضی در گفتگو با خبرنگار ایلنا ضمن بیان مطلب فوق یاد‌ آور شد: نرخ سبد هزینه خانوار کارگری با در نظر گرفتن ۲۰۰۰ کالری برای افراد بازرگسال و ۱۸۰۰ کالری برای کودکان و همچنین حذف کالاهای یارانه‌ای از قبیل آب، برق، گاز و نان برای سال آینده ۷۹۵ هزار و ۵۹۵ تومان تعیین شده است.
گفتنی است، اظهارات مسئول کمیته مزد از میزان نرخ سبد هزینه خانوار در حالی مطرح می‌شود که پیش از این فرامرز توفیقی عضو کمیته مزد تهران با احتساب افزایش ۴۴ درصدی قیمت مسکن و خوراک نرخ سبد هزینه خانوار را ۹۲۰ هزار تومان اعلام کرده بود.

---------------------------------

معاون وزیر تعاون: طرح «استاد ـ شاگردی» كلید خورد

مهر: معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اعلام آغاز اجرای طرح «استاد ـ شاگردی» در برخی از استان‌ها، از آخرین تصمیمات شورای‌عالی اشتغال در مورد پرونده زودبازده‌ها و اولویت‌های سه‌گانه آن خبر داد. محمدحسین فروزان‌مهردر ارتباط با روند اجرای طرح استاد - شاگردی گفت: چیزی كه در این بخش تاكنون مشخص شده،مذاكره با كارفرمایان است. معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، اظهار داشت: ما در حال مذاكره با كارفرمایانی هستیم كه ممكن است به دلیل محدودیت‌های قانون كاری و تامین اجتماعی تاكنون نتوانسته‌اند این فضا را برای گسترش فرصت‌های شغلی استاد - شاگردی به وجود بیاورند. وی در این ارتباط كه می‌توان مشاغل خانگی را جایگزین طرح بنگاه‌های كوچك زودبازده دانست؟ با رد این مساله، گفت: برنامه اشتغال كشور هم طرح‌های بزرگ صنعتی مانند پتروشیمی و فولاد و هم پروژه‌های متوسط و كوچك را در نظر دارد. ازسویی نیز كسب و كارهای خرد و روستایی مدنظر قرار می‌گیرد.

---------------------------------

اعتراض بازنشستگان نفت به بلاتکلیفی ۳ ساله در پروژه ساخت‌ مسکن

در اعتراض به عملکرد کانون بازنشستگان نفت صورت گرفت

خبرگزاری فارس: جمعی از اعضای تعاونی مسکن کانون بازنشستگان صنعت نفت در اعتراض به بلاتکلیفی ۳ ساله در اجرای پروژه ساخت مسکن توسط این تعاونی امروز در دفتر این کانون تجمع کردند.
یکی از تجمع کنندگان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهارداشت: حدود ۳ سال پیش برای خرید مسکن از طریق کانون بازنشستگانصنعت نفت اقدام و مبلغ ۱۸ میلیونو ۵۰۰ هزار تومان به حساب این کانون واریز کردیم. وی افزود: پس از گذشت مدتی اعضای هیأت مدیرهتعاونی مسکن کانون بازنشستگان نفت اعلام کردند که در تحویل زمین مورد نظر برای ساختمسکن مشکل حقوقی ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه ۵۶ نفر از بازنشستگان نفت برای خرید مسکن ازطریق کانون ثبت نام کرده‌اند، اظهار داشت: ۳ سال پیش حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از اعضای کانون دریافت شدو تاکنون نیز اقدام موثری صورت نگرفته است. این بازنشسته معترض ادامه داد: حقوق پایینبازنشستگی کفاف حل مشکلات زندگی و هزینه درمان ما را نمی‌دهد و این در حالی است کهکانون بازنشستگان نفت نیز پول دریافتی را به ما باز نمی‌گرداند.
وی با بیان اینکه امروز حدود ۳۰ نفر از افرادی که برای خرید مسکن در کانونبازنشستگان ثبت نام کرده‌اند در محل این کانون تجمع کردند، از مسئولان وزارت نفت خواستتا به مشکل بازنشستگان رسیدگی کنند.

---------------------------------

تعطیلی كارخانه چكیده صنعت ساوجبلاغ و بیكاری ١٠٠ كارگر

یک فعال کارگری در ساوجبلاغ از تعطیلی کارخانه چکیده صنعت با بیشاز ۱۰۰ کارگر خبر داد.
دبیر اجرایی خانه کارگر ساوجبلاغ در گفتگو با ایلنا ضمن اعلام تعطیلی کارخانه چکیده صنعت، اظهار داشت: بیش از ۱۰۰ کارگر این کارخانه تولید کننده چرم دور شیشه اتومبیل، در حال حاضر در بلاتکلیفی بسر برده و خواستار دریافت مطالبات معوقه خود از صاحبان کارخانه هستند.
کرمعلی سامانی‌پور افزود: کارخانه ایرکست که تولید کننده کوره‌های حرارتی است نیز به دلایل مشابهی ۵ ماه حقوق ۹۰ کارگر خود را پرداخت نکرده است. او با اشاره به مشکلات صنایع تولیدی در شهرستان ساوجبلاغ تصریح کرد: بخش عظیمی از صنایع تولیدی این شهرستان به دلیل عدم حمایت دولت از بخش صنعت در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، دچار مشکل شده است.
این فعال کارگری با بیان اینکه به دلیل تحریمهای صورت گرفته اکثر صنعت گران این منطقه با عدم ورود مواد اولیه تولید مواجه شده‌اند افزود: با شروع سال جدید کارخانجاتیکه نیاز به واردات مواد اولیه دارند با مشکل جدی مواجه خواهند شد.
او با تاکید بر اینکه همه این واحد‌های تولیدی نیاز به حمایت دولت دارندگفت: افزایش قیمت انواع حامل‌های انرژی منجر به چالش صنایع تولیدی و افزایش قیمت تمام شده محصولات آنان شده است.
این فعال كارگری با بیان اینكه ادامه روند کنونی تبعات اقتصادی و اجتماعی غیر قابل جبرانی در پی‌خواهد داشت، در خاتمه اظهار کرد: شهرستان ساوجبلاغ با داشتن بیش از ۶۰۰ واحد تولیدی مهم، با وجود مشکلات فراوان، به تولید ادامه می‌دهند.