افق روشن
www.ofros.com

وضعیت نگران کننده معیشتی کارگران و رکود در بیش از ۵٠ درصد صنایع


خبرگزاری کار ایران                                                                                          شنبه ٣٠ مهرماه ١٣٩٠

وضعیت معیشتی کارگران نگران ‌کننده است

دبیراجرایی‌خانه‌کارگراستان خوزستان‌گفت: اصلاحیه قانون‌کار مشکل بیکاران را حل نمی‌کند بلکه باعث بیکاری بیشترکارگران می‌شود.
آقایارحسینی درگفت‌وگو با خبرنگار ایلنا افزود: خروج کارگاه‌های سه نفره و ۵ نفره و ۱۰ نفره از شمول قانون کار نتوانست مشکلی را از بیکاران حل‌کند بلکه شاهد تعدیل و اخراج زیادی از کارگران در سالهای‌گذشته بودیم.
وی گفت: آمار اخراج کارگران در سالهای اخیر در استان خوزستان بیشتر از اشتغال زایی بوده و ما شاهد اخراج کارگران و تعطیلی کارگاه‌ها در این استان هستیم.
حسینی با اشاره به خبر تعطیلی و نیمه تعطیلی برخی از واحدهای تولیدی اعم از کارخانه قند اهواز، دزفول، نوشابه سازی آرسو، خرم دوش، زمزم اهواز و خرمشهر افزود: عدم پرداخت حق بیمه‌ این كارگران باعث مشکلات فراوانی برای خانواده‌های آنان شده است.
وی همچنین میانگین تاخیر در پرداخت حقوق بعضی از کارگران شهرداری‌ها را بالای سه ماه عنوان‌کرد و گفت: وضعیت معیشتی کارگران در چند سال اخیر به مرحله نگران‌کننده‌ای رسیده است.

----------------------

بیش از ۵٠ درصد صنایع کشور راکد است

یک فعال کارفرمایی ارزش صنایع کشور را ۱۷۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: بیش از ۵۰ درصد از صنایع کشور در حالت رکود به سر می‌برد.
عباس وطن پرور در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه ۸۵ هزار میلیارد تومان از سرمایه گذاری‌ها بدون استفاده است، یاد آور شد: در طول برنامه چهارم ۶۵ درصد از جمعیت فعال کشور هیچ نقشی در تولید ناخالص ملی نداشتند.
وطن پرور با تاکید بر لزوم اجرای طرح‌های نیمه تمام افزود: تعداد طرح‌های نیمه تمام در کشور۱۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. وی وضعیت واحدهای تولیدی کشور را بحرانی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر بخش عمده‌ای از واحدهای تولیدی درگیر مشکلات نقدینگی‎ تامین مواد اولیه و سیاست‌های پولی هستند.
این فعال کارفرمایی با تاکید بر لزوم حفظ مشاغل موجود یاد آور شد: تا زمانی که در کشور رشد اقتصادی حاصل نشود دولت نمی‌تواند نسبت به ایجاد اشتغال اقدام کند.
وی با بیان اینکه خاطرنشان ساخت: امروز کلیه فضای کسب و کار در کشور بسته شده است از این رو باید به شیوه‌ای رفتار کنیم که در مقابل هجمه‌های خارجی هم افزایی داشته باشیم.
وطن پرور با انتقاد از آمارهای اعلامی ایجاد اشتغال از سوی وزارت تعاون‎ کار و رفاه اجتماعی یاد آور شد: به رغم تخصیص ۲۰ هزار میلیارد ریال بودجه به وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی آمار اشتغال در کشور منفی است.