افق روشن
www.ofros.com

تجمع كارگران واگن پارس اراك در اعتراض به عدم پرداخت ٤ ماه حقوق

خبرگزاری کار ایران                                                                             دوشنبه ٢ شهریور ۱٣٨٨

كارگران شركت واگن پارس اراك برای ششمین بار در طول ٤ ماهه اخیر در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و دستمزد ماهیانه در محوطه داخل شركت تجمع كردند. به گزارش خبرنگار ایلنا، كارگران با سردادن شعار «الله اكبر» و «یا الله به فریاد ما برس»، با تحصن در مقابل در ورودی شركت از مسؤولان استان رسیدگی به حقوق صنفی خود را خواستار شدند.
مداحی عضو شورای اسلامی شركت در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به اینكه كارگران در طول ۵ ماهه اول سال‌جاری تنها در سه مرحله مجموعاً ۵٠٠ هزار تومان، در مقابل شیفت كاری روزانه و اضافه كاری دریافت كرده‌اند، گفت: كارفرما مطالبات كارگران را به صورت درصدی و فقط برای ساكت كردن موقتی پرداخت می‌كند و مسؤولان استان نیز كه در جریان موضوع هستند؛ نه تنها تا به حال كوچكترین قدمی برای حل مشكل برنداشته‌اند بلكه اوضاع را بدتر هم كرده‌اند.
وی به نمایندگی از ١٧٠٠ كارگر شاغل در واگن پارس درخواست‌های كارگران را علاوه بر مطالبات خصوصی آنان، تحویل كارگاه احیا صنعت از متصرفان جدید در بخش خصوصی به شركت، پرداخت حقوق و مزایای معوقه، حل مشكل پرداخت سنوات بازنشستگان و مابه التفاوت كسری خدمت برای تسریع در بازنشستگی ٣۵٠ پرسنل آماده بازنشستگی، بررسی وضعیت ٢٠٠ كارگری كه به بهانه مرخصی‌های ساعتی و به هم خوردن توالی در قانون كارهای سخت و زیان‌آور از لیست بازنشستگی حذف شده‌اند و بازگشت مجدد نیمی از سهام شركت كه به ایران خودرو فروخته شده به دولت عنوان كرد. مداحی تصریح كرد: مشكل این شركت بحث جدیدی نیست و امروز دو سال است كه كارگران به دلیل عدم پرداخت به موقع دستمزدها با كارفرمایان گذشته و جدید مشكل دارند، اما تاكنون هیچ مسؤولی اقدامی برای حل این مشكل نكرده است.
وی با بیان این كه برای رفع این مشكل مراجع ذی‌صلاح باید رسیدگی كنند، گفت: فروش نیمی از سهام واگن پارس به ایران خودرو كه در صنعت تولید حمل و نقل زمینی فعال است، بزرگ‌ترین آسیب را به تولید شركت وارد ساخته و سهام‌داران ایران خودرو با احداث یك سالن و دو سوله در ابهر، بخشی از تولید ریلی واگن پارس را به آن‌جا منتقل و نسبت به آینده كارگران این شركت بی‌تفاوت هستند. گفتنی است در بازدیدی كه هفته گذشته وزیر راه و ترابری از واگن پارس داشت، در مقابل فریادهای اعتراض كارگران ابراز داشت كه برای حل مشكل شما نیامده‌ام و بحث ما توسعه خطوط ریلی است. در این بازدید استاندار و جمعی از مدیران استان نیز وی را همراهی می‌كردند.