افق روشن
www.ofros.com

تجمع كارگران مخابرات لارستان، مربیان فنی

حرفه‌ای و پیش‌دبستانی، بیکاری ۹۵ درصد مردم اهواز


خبرگزاری کار ایران                                                                                         سه شنبه ۱٧ مرداد ١٣٩١

۹۵ درصد مردم اهواز بیکار هستند

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با اعلام این که ۹۵ درصد مردم اهوازبیکار هستند گفت: باید برای کاهش این آمار کاری کرد.
به گزارش ایلنا، شکرخدا موسوی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه ۱۷ مرداد) مجلس شورای اسلامی در اخطاری با استناد به اصل۲۸ قانون اساسی با بیان این که هم اکنون موضوع و مساله مورد توجه ،تجمع معلمان در مقابل مجلس نیست، گفت: براساس بررسی‌های انجام شده عمده معلمان پیش‌دبستانی، حق‌التدریسی و دانشجویان تربیت معلم در آزمون شرکت کردند.
نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با اعلام این که هم شاکنون درملاقاتهای مردمی بیشتر مردم تقاضای کار واشتغال دارند، افزود: هم‌اکنون حدود ۹۵ درصد مردم اهوازبیکار هستند ،ازاین رو باید برای کاهش این آمار کاری کرد.
محمدحسن ابوترابی‌فرد درپاسخ به اخطار نماینده اهواز گفت: این موضوع بسیار خوب و کارشناسی است ،ولی نمی‌توان آن را درچارچوب اخطار بررسی کرد.

---------------------------------

کارگران پارکت ساری ۸ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند

یک فعال کارگری در مازندران اعلام کرد: ۸ ماه حقوق معوقه کارگران شركت پارکت ساری پرداخت نشده است.
نصرالله دریابیگی با اعلام این خبر به ایلنا گفت: شرکت پارکت ساری بعد از اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری آن به بخش خصوص دچار مشكلات مدیریتی شده و اكنون به سبب افزایش مشکلات مالی در پرداخت ۸ ماه حقوق ۳۰ کارگر خود ناتوان شده است.
دبیر خانه كارگر مازندران با بیان اینکه این واحد تولیدی در خصوص تولید مشکلی ندارد افزود: شرکت پارکت ساری که در زمینه راه سازی و آسفالت فعالیت دارد قبل از اجرای طرح خصوصی سازی تحت پوشش سازمان اقتصادی کوثر فعالیت می‌کرد که متاسفانه بعد از اجرای این طرح به جهت سوء مدیریت و با افزایش بحرانهای مالی در پرداخت حقوق کارگران خود کوتاهی کرده است.
دریابیگی با تاكید بر نظارت بیشتر بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، اظهار داشت: متاسفانه نظارت بر مدیریت واحد‌هایی که در پی اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی خصوصی شده‌اند بسیار کمرنگ بوده است.
دبیر خانه کارگر مازندران اضافه کرد: مسئولان ذیربط از جمله قوه قضائیه باید با عواملی که سبب نارضایتی هزاران کارگر شده و در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی اخلال ایجاد کرده‌اند برخورد کنند.

---------------------------------

تجمع مربیان فنی حرفه‌ای و پیش‌دبستانی در مقابل مجلس

بیش از ۵۰۰ مربی پیش دبستانی و مربیان حق التدریسی‌ سازمان فنی و حرفه‌ای در اعتراض به وضعیت استخدام و شرایط كار خود صبح امروز در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
یکی از مربیان حق التدریس آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای که بیش از ۱۱ سال سابقه تدریس در زمینه فیزیک هسته‌ای را دارد در تشریح این اعتراض به خبرنگار ایلنا گفت‌: مشکل مااز آنجایی که شروع شد که در سال ۸۸ مجلس قانونی را تصویب کرد مبنی بر تکلیف وضعیت معلمان حق التدریسی. در آن سال آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای زیر مجموعه آموزش و پرورش بودند اما اقدامی در رابطه با استخدام حق التدریسی‌های فنی و حرفه‌ای صورت نگرفت‌. ‌ او ادامه داد: در ابتدای سال ۹۰ مجلس مصوبه دیگری را تصویب کرد که براساس آن آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای که زیر مجموعه آموزش وپروش بودند به وزارت علوم ملحق شدند و در حال حاضر وزارت علوم مارا با این شرایط نمی‌پذیرد ‌. ‌
این مربی در ادامه بیان کرد‌: تاکنون برای حل مشکل خود با وزیر آموزش و پرورش نیز صحبت‌هایی داشته‌ایم ولی حاجی بابایی بیان کرد «ما آش را با جاش به وزارت علوم تقدیم کردیم و در حال حاضر نیز باید وزارت علوم تکلیف شمارا مشخص کند»‌. ‌
این مربی با سابقه در ادامه گفت‌: در طول دو سالی که از مصوبه تعیین تکلیف وضعیت حق التدریس‌های آموزش وپرورش می‌گذرد به وضعیت ما رسیدگی نشده است در حالی که ما در طول دو سال زیر نظر آموزش و پرورش فعالیت می‌کردیم‌.
‌ یکی دیگر از مربیان حق التدریس در تشریح روند پیگیری این مشكلات گفت‌: تاکنون برای حل مشکلات خود در دوره هشتم با نمایندگان مجلس صحبت‌هایی را انجام داده‌ایم که همه آن‌ها اذعان داشتند در حق ماظلم شده است و درصدد هستیم تا از امروز با کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی رایزنی‌های خود را انجام دهیم تا به حق خود برسیم‌. ‌
وی در رابطه با مشکلات حق التدریسی‌های آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای گفت‌: مشکل اساسی ما این است که وزیر آموزش و پرورش هربار یک موضوع را با نمایندگان مجلس مطرح می‌کند و برای تعیین تکلیف وضعیت ما پاسخ مناسبی به نمایندگان مجلس نمی‌دهد‌. ‌
در تجمع امروز در مقابل مجلس همچنین طبق روال یك ماه و نیم گذشته مربیان پیش‌دبستانی نیز حضور داشتند. این مربیان با سردادن شعارهایی همچون «نیروی پیش دبستانی استخدام استخدام»، «مجلس با کفایت حمایت حمایت»، «ما منتظر لطف خداییم روزه داریم دست به دعایم» از نمایندگان مجلس خواستار استخدام خود در آموزش و پرورش شده‌اند‌. ‌
یکی از مربیان پیش دبستانی به ایلنا گفت‌: یک ماه و نیم است که درمقابل مجلس تجمع کرده‌ایم و به دنبال این هستیم که در آموزش و پرورش استخدام شویم‌. ‌
وی گفت‌: ما مربیان پیش دبستانی با چندین سال سابقه کار در مراکز دولتی انتظار داریم که در آموزش وپرورش استخدام شویم چرا که برای کار خود کلاس‌های ضمن خدمت گذرانده‌ایم‌. ‌

---------------------------------

كارگر فضای سبز مشهد در حین كار كشته شد

برخورد شدید خودروی پراید و سانتافه جان یک کارگر فضای سبز را گرفت.
به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی آتش نشانی مشهد، این حادثه‌ در حالی اتفاق افتاد که دو خودروی پراید و سانتافه در مسیر میدان انقلاب مشهد به سمت گاراژدار‌ها در حرکت بودند که به دلیل نامعلومی با یکدیگر برخورد می‌کنند و با پرتاب هر دو خودرو به لاین وسط خیابان، منجر به مرگ کارگر شهرداری می‌شوند که در آن محدوده مشغول آبیاری فضای سبز بود.
به گفته معاون عملیات سازمان آتش نشانی مشهد، ماموران آتش نشانی پس از رسیدن به محل حادثه، بعد از انجام اقدامات نخستین برای پیشگیری از حریق احتمالی به واسطه نشت بنزین از هر دو خودرو، سرنشینان را از خودرو خارج كردند.
مسعود ظهوریان ادامه داد: آتش نشانان در پایان ۵ مجروح و۱ کشته بر جای مانده از این حادثه را تحویل عوامل اورژانس دادند.

---------------------------------

تجمع كارگران مخابرات لارستان در مقابل فرمانداری

بیش از ۴۰ کارگر و کارگزار شرکت مخابرات شهرستان لارستان در اعتراض به تبدیل قرارداد كاری‌شان به پاره وقت و ساعتی در مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.
دبیر خانه کارگر شهرستان لار با اعلام این خبر به ایلنا گفت: بیش از ۴۰ کارگر شرکت مخابرات شهرستان لارستان نسبت به تغییر قرارداد خود از سالانه به ۱۵ روز در ماه اعتراض کرده‌ و با ارائه طوماری که یک نسخه از آن دراختیار خبرگزاری ایلنا قرار گرفته است خواستار رفع مشکلاتشان از مسئولان شده‌اند.
محمد حسن قوامی در ادامه افزود: کارگران مخابرات شهرستان لارستان با سوابق پنج تا ۲۶ سال در اعتراض به اقدام کارفرمای خود نسبت به تغییر قرارداد خود به ۱۵ روز ابراز نارضایتی کرده و از تغییر شرایط كار و تهدید امنیت شغلی خود ابراز ناامیدی کرده‌اند.
به گفته قوامی از کارگران خواسته شده است با امضاء فرم و تقاضای همکاری (بدون قرارداد قانونی) روزانه فقط ۴ ساعت کار کنند و بطور ماهانه فقط ۲۰۰ هزار تومان به آنان دستمزد داده می‌شود.
او با بیان اینکه اجرای این طرح از سوی شرکت مخابران استان فارس برای همه شهرستان‌ها ابلاغ شده است افزود: در حال حاضر شرکت مخابرات شهرستان لارستان نسبت به اجرای این طرح پیش قدم بوده است و اقدام تجمع کارگران در مقابل فرمانداری شهرستان تا هم اکنون بی‌نتیجه بوده است.