افق روشن
www.ofros.com

تجمع ١۵٠ راننده شركت واحد مقابل

شهرداری تهران، تعطیلی اخشان و بیكاری ۵٠٠ كارگر


خبرگزاری کار ایران                                                                                          سه شنبه ٢۴ اردیبهشت ۱۳۹٢

تجمع ١۵٠ راننده شركت واحد مقابل شهرداری تهران

صبح امروز ١۵٠ راننده شركت واحد اتوبوس‌رانی تهران همراه با خانواده های خود در اعتراض به افزایش قیمت ٢۵ هزار تومانی هر متر از مجتمعی كه در آن سكونت دارند، مقابل شهرداری تهران تجمع كردند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، تجمع كنندگان كه در مجتمعی ١٦۴ واحدی در شهر ورامین سكونت دارند به افزایش قیمت هر متر از این مجتمع از ۴۵٠ به ۴٧۵ هزار تومان اعتراض داشتند.
«محمدرضا عابدی» از رانندگان ناراضی به خبرنگار ما گفت: مسكن شركت واحد، ١٢ واحد تجاری مجتمع را برداشته است كه قرار بود با راه اندازی آنها و درآمدی كه از این طریق بدست می‌آید دستمزد نگهبان و خرج های جانبی دیگر تامین شود.
به گفته آقای عابدی، ١٢ واحد مذكور به حال خود رها شده‌اند و مسكن شركت واحد در این رابطه پاسخگو نیست.
همچنین كارگران معترض، نسبت به نبود آب آشامیدنی و عدم امنیت منطقه ای كه مجتمع مسكونی در آن واقع شده است نگران بودند.

--------------------

تعطیلی كارخانه اخشان شیراز و بیكاری ۵٠٠ كارگر

یك عضو شورای شهر شیراز با اعلام تعطیلی كارخانه تولید کمربند ایمنی خودرو «اخشان شیراز» با وجود اشتغال ۵٠٠ كارگر، تعطیلی كارخانه‌ها را فاجعه‌ای برای استان فارس دانست.
به گزارش خبرنگار ایلنا در شیراز، «احمدرضا نقیب زاده» در نطق پیش از دستور خود در صحتن علنی شورای شهر شیراز، با اشاره به روند تعطیلی کارخانه‌های استان فارس در سالیان اخیر افزود: کارخانه اخشان آخرین موردی است که در ادامه تعطیلی سریالی کارخانجات فارس تعطیل شده است.
این عضو شورای شهر شیراز تعطیلی كارخانه‌ها را فاجعه‌ای نامید که نشان دهنده لزوم توجه و حمایت بیشتر از صنایع موجود است.
وی افزود: تعطیلی کارخانه اخشان به عنوان یکی از سه کارخانه تولید کننده کمربند ایمنی در کشور با ۵٠٠ نفر شاغل، نشان دهنده بحران (اقتصادی) این استان است.
نقیب زاده در پایان با بیان اینكه «عدم پرداخت مطالبات توسط خودروسازان و بد حسابی آنها، عامل این تعطیلی‌ها آن بوده است»، افزود: ادامه چنین روندی که پس از تعطیلی کارخانه های «آی تی تی» و «آزمایش» اتفاق افتاده حکایت از لزوم اتخاذ تدابیر موثر برای صیانت از فعالیت های تولیدی موجود است چرا که افزایش بیکاری از اصلی ترین پیامدهای چنین وقایعی است و مهاجرت و ناهنجاری های اجتماعی در شهر شیراز را به همراه خواهد داشت.

--------------------

تجمع کارگران فولاد زاگرس/ وعده پرداخت بخشی از حقوق معوقه

بیش از یکصد و پنجاه کارگر شرکت پیمانکاری «خوان گل» وابسته به کارخانه ذوب آهن فولاد زاگرس به نمایندگی از ٢٧٣ کارگر این كارخانه دیروز (٢١ اردیبهشت ماه) در اعتراض به عدم دریافت حقوق سه ماهه گذشته خود در مقابل فرمانداری قروه تجمع کردند.
به گزارش ایلنا، این کارگران که دارای سوابق كاری بین ۱۰ تا ۲۰ سال هستند نسبت به تهدید امنیت شغلی‌شان معترض بوده و مدعی هستند پیمانکار علاوه بر پرداخت نکردن سه ماه حقوق (از بهمن ماه سال ٩١) هیچ گونه قراردادی با آنان امضاء نمی‌کند.
یکی از کارگران این واحد تولیدی که به نمایندگی از سایر کارگران سخن می‌گفت اظهار كرد: بیش از ٢٧٣ کارگر شاغل در این مجموعه تولیدی علاوه بر اینکه از بهمن ماه سال گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند، هیچ گونه قرار دادی نیز با كارفرمای خود ندارد.
نماینده كارگران فولاد زاگرس در تشریح جزئیات مشکلات این کارگران افزود: از سال ٨٦ با واگذاری بخشی از فعالیت کارخانه ذوب آهن فولاد زاگرس به شرکت پیمانکاری خوان گل مشکلات کارگران افزون تر شد.
او با بیان اینکه نداشتن قرار داد کاری نگرانی این کارگران را به سبب افزایش مشکلات شغلی‌شان افزایش داده است، افزود: این کارخانه از مرداد ماه سال گذشته فعالیت تولیدی ندارد و کارگران آن فقط برای حضور و غیاب در کارخانه حضور پیدا می‌کنند.
این کارگر درباره سایر مشکلات کارگران افزود: بخش دیگری از مشکلات کارگران شرکت پیمانکاری خوان گل مربوط به سوابق کاری و بیمه ای کارگران است. با آنکه از سوی کارفرما به کارگران گفته می شود که سوابق بیمه ای سخت وزیان آور آنان مرتبا واریز می شود ولی زمانی که کارگران پی گیر سوابق خود در تامین اجتماعی می شوند هیچ سابقه‌ای مبنی بر سخت و زیان آور بودن شغل ثبت نشده است.
او با اشاره به تجمعات مکرر کارگران در مقابل فرمانداری قروه اظهار داشت: کارگران در اعتراض به دریافت مطالبات صنفی خود بارها در اعتراض به کارفرما در مقابل نهاد های دولتی تجمع کرده اند و مسئولان این نهادها بارها قول داده اند امنیت شغلی کارگران را حفظ کنند اما تاکنون در این زمینه هیچ اقدام مثبتی مشاهده نشده است.
نماینده کارگران در پایان گفت: از مسئولان می‌خواهیم پیش از اینکه این واحد نیز بطور جدی‌تری دچار مشکل شود بداد کارخانه و کارگران برسند.

وعده پرداخت بخشی از حقوق معوقه
در این زمینه «محمدرضا امامی» مدیر عامل شرکت پیمانکاری خوان گل معوقات حقوقی ٢٧٣ کارگر این شرکت را یک ماه و نیم ذکر کرد و گفت: بخش زیادی از معوقات حقوقی کارگران امروز یکشنبه ٢٢ اردیبهشت ماه به حسابشان واریز می‌شود.
او افزود: از شهریور ماه سال گذشته (٩١) تولید کارخانه به سبب تعمیرات اساسی کوره بلند متوقف شده است و ادامه این تعمیرات به سبب فراهم کردن بخشی از مصالح همانند آجرهای نسوزی که باید از خارج از کشور وارد شود زمان بر شده است و امکان دارد تا سه ماه آینده هم تولید از سر گرفته نشود.
او با اشاره به اینکه سهام این کارخانه (فولاد زاگرس) به صندوق بازنشستگی کشور واگذار شده است، تصریح کرد: با واگذاری سهام این واحد تولیدی به صندوق بازنشستگی اعضای هیئت مدیره تغییر کرده‌اند.
او در مورد قرار داد کارگران اضافه کرد: با مشخص شدن اعضای هیئت مدیره، هفته آینده با کارگران قرار داد کاری منعقد می‌شود و سایر مشکلات هم به مرور رفع خواهد شد.
مدیر عامل شرکت پیمانکاری خوان گل در پایان سخنان خود درباره بلاتکلیفی کارگران گفت: این شرکت با وجود اینکه تولید ندارد مرتبا حقوق و سایر مزایای کارگران خود را پرداخت کرده است و در این مورد نمی توان گفت کارگران بلا تکلیف هستند چرا که مرتبا بر سر کار خود حاضر هستند.

--------------------

افزایش بیش از ٩٠ درصدی كشته شدگان حوادث كار در كرمانشاه

پزشکی قانونی استان کرمانشاه اعلام کرد: در سال گذشته مرگ ناشی از حوادث کار در استان ٩٠.٦ درصد افزایش یافته است.
به گزارش ایلنا، پزشکی قانونی کرمانشاه روز یکشنبه گزارش داد: ٦١ نفر سال گذشته در استان بر اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند که این رقم در سال قبل از آن (سال ١٣٩١) ٣٢ نفر بوده است.
براساس این گزارش، در سال ١٣٩٠ در استان کرمانشاه ٣١ مرد و یک زن و در سال ١٣٩١، ۵٧ مرد و سه زن در حوادث کار جان باختند.

--------------------

مرگ ٩۵ كارگر بر اثر حوادث كار در فارس

روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اعلام کرد:مرگ ومیرحوادث ناشی از کاردراین استان سال گذشته ٦/١٣ درصد کاهش یافت.
بر اساس گزارش دریافتی ایلنا به نقل از این روابط عمومی پزشکی قانونی استان فارس، درسال گذشته ٩۵ نفر دراستان فارس بر اثرحوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند در حالی که این رقم در سال قبل از آن ١١٠ نفر بود.
از کل فوتی های ناشی ازحوادث کارسال گذشته استان فارس ٩٠ نفر مرد و پنج نفر زن بودند این درحالی است که در سال ١٣٩٠ تمامی ١١٠ نفری که براثر حوادث ناشی از کار در این استان فوت کردند، مرد بودند.

--------------------

تجمع ۴٠٠ كارگر ساختمانی در اعتراض به نظام‌مند نبودن پرداخت مزد

عضو هیئت رئیسه انجمن صنفی کارگران و استادیاران ساختمانی استان تهران از تجمع روز گذشته ی ۴٠٠ كارگر ساختمانی در مسجد سیدالشهدا واقع در خیابان شریعتی محله ی تهرانپارس خبر داد.
«محمد باقری» در این باره به ایلنا گفت: ۴٠٠ كارگر ساختمانی، عصر جمعه مورخ ٢٠ اردیبهشت ماه سال جاری در اعتراض به عدم رسیدگی به مشكلات بیمه ای و نبود یك چارچوب مشخص برای پرداخت مزدشان، در مسجد سیدالشهدا واقع در محله ی تهرانپارس تجمع كردند.
به گفته ی این فعال كارگری، این كارگران نسبت به عدم رسیدگی نهادهای دولتی به خواسته هایشان معترض‌اند.

--------------------

یك كارگر ساختمانی در كرج جان خود را از دست داد

روز گذشته یک کارگر ساختمانی بر اثر ریزش‌آوار در کرج جان خود را از دست داد.
بر اساس اخبار دریافتی ایلنا، این حادثه صبح روز جمعه در حسین‌آباد مهرشهر کرج در حالی رخ داد كه كارگران مشغول كار در یك ساختمان نیمه كاره بودند.
این گزارش می‌افزاید: مصدومان این حادثه دو نفر بودند كه با ورود نیروهای امدادی به بیمارستان شریعتی منتقل شدند اما یکی از مصدومان حادثه بر اثر شدت جراحات جان خود را از دست داد.
گفتنی است معاون مرکز فوریت‌های پزشکی استان البرز دلیل وقوع این حادثه را «رعایت نکردن اصول ایمنی ساخت و ساز» ذكر كرده است.

--------------------

افزایش ١٠٠ درصدی مرگ‌‌های ناشی از كار در بوشهر

اداره کل پزشکی قانونی استان بوشهر اعلام کرد: در سال گذشته ۴٦ نفر در استان بوشهر بر اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند.
به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی بوشهر، در سال گذشته مرگ‌های حوادث ناشی از کار در استان بوشهر افزایش یافت.
در سال گذشته ۴٦ نفر در این استان بر اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند، در حالی که این رقم در سال قبل از آن ٢٠ نفر بود.
بر اساس این گزارش در سال ١٣٩٠ در استان بوشهر همگی ٢٠ فوتی مرد بودند، در حالی که در سال ١٣٩١، ۴۵ مرد و یک زن در حوادث کار این استان جان باختند.

--------------------

مزایای كارگران تبدیل قرارداد شده پرداخت نمی‌شود

بازرس اصلی اتحادیه كارگران قراردادی و پیمانی پتروشیمی بندر امام نسبت به عدم پرداخت مزایای كارگران تبدیل قرارداد شده انتقاد كرد.
«ناصر احمدی» در این باره به ایلنا گفت: به كارگران قرارداد موقتی كه از زیر نظر پیمانكاری خارج شده و به صورت مستقیم با كارفرمایان قرارداد بسته‌اند هیچ گونه مزایایی تعلق نگرفته و حقوثشان افزایش نیافته است.
وی در ادامه به عدم پرداخت مزایایی همچون نفت كار، حق پرواز و حق جذب اشاره كرد.
این فعال كارگری در پایان از نصف شدن عیدی كارگران تبدیل قرارداد شده انتقاد كرد و افزود: عیدی كارگران قرارداد موقت دو برابر پایه حقوق بود اما به كارگرانی كه مشمول تبدیل قرارداد شده اند عیدی كارمندی معادل ۴٠٠ هزار تومان پرداخت شده است.