افق روشن
www.ofros.com

تجمع کارگران صنایع فلزی ایران مقابل وزارت صنایع


خبرگزاری کار ایران                                                                                        دوشنبه ٢٨ فروردین ١٣٩١

تجمع کارگران صنایع فلزی ایران مقابل وزارت صنایع

حدود ٨٠٠ کارگر و بازنشسته صنایع فلزی ایران صبح امروز در اعتراض به عدم پرداخت بیش از ٨ ماه حقوق و بیمه معوقه، در مقابل وزارت صنایع تجمع کردند.
نماینده کارگران معترض در گفت گو با خبر نگار ایلنا گفت: بعد از تجمع کارگران صنایع فلزی ایران مقابل دفتر ریاست جمهوری مسئولین این نهاد نامه‌اي با ٦ ماده مبنی بر اینکه کارفرما موظف به پرداخت تمامی مطالباطت معوقه کارگران تا پایان ماه جاری است، به وزارت صنایع ارسال نموده است که متاسفانه تا کنون عملی نشده است.
اين كارگر افزود: وزارت صنايع کارفرما را متعهد به پرداخت مطالبات قانونی کارگران كرده است اما در حال حاضر کارفرما به بهانه اینکه سرمایه دار اصلی جهت پرداخت مطالبات کارگران تامین مالی نکرده از انجام تعهد خود طفره می‌رود.
او با اشاره به اینکه کارگران کارخانه صنایع فلزی بلحاظ مالی دچار مشکل شده اند عنوان کرد: کارگران چاره ای جز تجمع ندارند و اگر مشکلاتشان حل نشود به اعتراض خود ادامه می‌دهند.
در ادامه یکی از بازنشستگان صنايع فلزي اظهار داشت: کارخانه صنایع فلزی ایران به ١٠٠ نفر از بازنشستگان خود که از ٢ سال گذشته بازنشسته شده‌اند هیچ گونه سنوات و مزایای بازنشستگی پرداخت نکرده است.
تجمع كارگران تا لحظه تنظيم اين خبر همچنان در خيابان کلانتری، مقابل ساختمان وزارت صنایع ادامه دارد.

-----------------------------

مشكلات سال‌های گذشته مثل تاولی چركین سرباز كرده است - حاشیه‌های تجمع كارگران صنایع فلزی

ما را از مرکزیت خارج کرده‌اند، کارگر نمی‌داند از چه کسی پیروی کند، صنف خاصی نداریم، نداشتن مرکزیت دست و پای ما را بسته است.
حدود ۸۰۰ نفر از کارگران کارخانه صنایع فلزی ایران صبح امروز به دلیل عدم دریافت مطالبات قانونی‌شان در مقابل ساختمان ریاست جمهوری تجمع کردند.
تجمع کارگران کارخانه صنایع فلزی ایران که در سال گذشته چندین بار در داخل محوطه کارخانه و همچنین در مقابل وزارت صنایع و ساختمان ریاست جمهوری در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه و سایر مطالبات قانونی‌شان به وقوع پیوسته بود، با عدم تحقق وعده‌های دولت در سال جدید هم ادامه پیدا كرد.
به گزارش خبرنگار اعزامی ایلنا به این تجمع اعتراضی، حدود۸۰۰ کارگر صنایع فلزی که با روپوشهای متحد الشکل، درحد فاصل میدان پاستور تا مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کرده‌اند، خواستار رسیدگی به وضعیت حقوق، عیدی، سنوات و سایر معوقات و مطالبات خود هستند.
یکی از کارگران که اصرار داشت نامش فاش نشود، گفت: مشکل ما سالهاست که مانند یک تاول چرکین وجود داشته، اما اینك سر باز کرده است.
مشکل آنجاست که قانون کاری که به این خوبی نوشته شده از جانب کارگران عملی می‌شود اما متاسفانه با اینکه وظیفه دولت اجرای قانون است، به هر طریق از وظایفش شانه خالی می‌كند.
یکی دیگر از کارگران که مرتبا به میان حرفهای همكارش می‌پرید، گفت: ما را از مرکزیت خارج کرده‌اند، کارگر نمی‌داند از چه کسی پیروی کند، صنف خاصی نداریم، نداشتن مرکزیت دست و پای ما را بسته است.
کارگر دیگری گفت: من ۴ فرزند دارم که یکی‌شان ۱۰ سال پیش با بیماری سرطان فوت کرد و علت مرگ زود هنگامش وضعیت بد اقتصادی و مالی من بود که در ادامه معالجه‌اش کم آورده بودم و همیشه خودم را مقصر می‌دانم.
همسرم هم بیمار بود و نیاز به عمل داشت که از توانم خارج بود. بار‌ها از مسئولین کارخانه درخواست پرداخت معوقاتم را برای معالجه همسرم داشتم اما اهمیتی نمی‌دادند،. خوشبختانه همسرم با قرض گرفتن از دوستانم جراحی شد اما هنور بدهی آن عمل پرداخت نشده است.
كارگر دیگری گفت: با آنکه سالهاست کارگر قراردادی هستم، امسال هنوز با ما قراردادی امضاء نشده است و ما نگران آینده هستیم.
در ادامه این تجمع چند تن از کارگران به عنوان نماینده با مسئولین و نمایندگان دولت به گفتگو پرداخته و در ‌‌نهایت با قول و وعده رسیدگی و دریافت نامه‌ای به وزارت صنایع جهت ادامه رسیدگی متفرق شدند.

-----------------------------

خواسته ما صنفی است، مسئولین موظف به رسیدگی هستند

در پی تجمع دیروز - یكشنبه - كارگران صنایع فلزی ایران در مقابل نهاد ریاست جمهوری، نماینده تشكل كارگری این كارخانه امروز در تماسی با خبرگزاری كار به تشریح مشكلات كارگران پرداخت.
نماینده کارگران کارخانه صنایع فلزی ایران با اشاره به افزایش مشکلات این واحد تولیدی در ماه‌های اخیر، اظهار کرد: مشکل اصلی کارخانه مشخص نبودن سهام داران و اعضای هیئت مدیره است.
او که خواست نامش فاش نشود افزود: کارگران صنایع فلزی ایران هشت ماه حقوق، عیدی و پاداش و سایر مطالبات خود را دریافت نكرده‌اند.
او ادامه داد: همچنین به مدت هشت ماه واریز حق بیمه كارگران به حساب تامین اجتماعی به تاخیر افتاده است و به همین دلیل خانواده‌های كارگران با مشكلات بیمه‌ای مواجه شده‌اند.
به گفته این نماینده كارگران، کارخانه بلاتکلیف است و کسی نیست برای تولید سفارش بگیرد تا کارگران کار کنند.
او افزود: قرارداد کارگران موقت صنایع فلزی تا پایان سال گذشته اعتبار داشته و برای قرارداد سال جدید هنوز اقدامی صورت نگرفته است.
او با اشاره به تجمع کارگران صنایع فلزی ایران در مقابل ساختمان ریاست جمهوری اظهار داشت: نمایندگان دولت در ساختمان ریاست جمهوری طی نامه‌ای به وزارت صنایع پی گیری مشکلمان را به وزارت صنایع ارجاع دادند. او ادامه داد: با حضور نمایندگان کارگران صنایع فلزی در وزارت صنایع، آن‌ها پی‌گیری مشکلات و سایر مطالباتمان را به كارگران وعده دادند. این فعال کارگری با اشاره به این نکته که ما از مرداد ماه سال گذشته به همه ارگانهای ذی‌ربط جهت حل مشکلاتمان مراجعه کرده‌ایم عنوان کرد: تا کنون از این پی گیری‌های مسالمت آمیز نتیجه‌ای نگرفته‌ایم.
او در خاتمه گفت: خواسته ما صنفی است و مسئولین باید به مشکلات ما رسیدگی کند.
گفتنی است کارخانه صنایع فلزی ایران در منطقه شادآباد تهران قرار دارد که از مجموع ۷۲۰ کارگر شاغل در دو فاز این كارخانه، ۵۰۰ نفر رسمی و مابقی با قرارداد موقت مشغول به كار هستند.

-----------------------------

تجمع كارگران صنایع فلزی ایران در مقابل ساختمان ریاست جمهوری

حدود ۸۰۰ نفر از کارگران کارخانه صنایع فلزی ایران صبح امروز به دلیل عدم دریافت مطالبات قانونی‌شان در مقابل ساختمان ریاست جمهوری تجمع کردند. یکی از کارگران که خواست نامش فاش نشود به خبرنگار ایلنا گفت: کارخانه صنایع فلزی ایران در گذشته تعداد بیش از ۱۲۰۰ کارگر داشت که هم اکنون این تعداد به ۸۰۰ نفر رسیده است.
او گفت: مدیریت جدید کارخانه ۴ ماه است که وارد این مجموعه شده و از پرداخت عیدی، سنوات و سایر مطالبات قانونی‌ ما سر باز می‌زند.
این كارگر همچنین ادامه داد: در طول سال گذشته مسئولین این واحد تولیدی بصورت منقطع حقوق و بیمه ما را پرداخت می‌کردند که در مجموع ما هشت ماه حقوق و بیمه طلبکاریم.
او با تاکید بر اینکه هر كارگر در طول ماه‌های گذشته جمعا ۵٠٠ هزار تومان حقوق دریافت کرده‌ است، تصریح کرد: هر کارگر ۴ میلیون تومان از این کارخانه طلب دارد. به گفته وی اکثر کارگران این واحد تولیدی قراردادی بوده و فقط تعداد بسیار کمی از آنان استخدام رسمی هستند.
این كارگر افزود: با توجه به پرداخت منقطع حق بیمه كارگران به سازمان تامین اجتماعی، برای بسیاری از کارگران امکان بازنشستگی تحت قانون مشاغل سخت زیان آور وجود ندارد.
تجمع كارگران تا لحظه تنظیم این خبر همچنان در خیابان پاستور تهران، مقابل ساختمان ریاست جمهوری ادامه دارد. اخبار تكمیلی متعاقبا ارسال خواهند شد.