افق روشن
www.ofros.com

تجمع کارگران نیشکر کارون و دستمزد كارگران جوابگو نیست


خبرگزاری کار ایران                                                                                           شنبه ٧ آبان ماه ١٣٩٠

کارگران کشت صنعت نیشکر کارون شوشترمقابل مجلس تجمع کردند

جمعی از کارگران کشت و صنعت نیشکرکارون شوشتر، در اعتراض به عدم محاسبه سوابق بیمه‌ای وسنوات و عدم اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور مقابل درب شمالی مجلس شورای اسلامی‌تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، این کارگران با سابقه ۲۰ الی ۳۰ سال کار به صورت قراردادی در شرکت کشت صنعت کارون به شغل نی بری اشتغال دارند که در محاسبات سابقه بیمه با تامین اجتماعی دچار مشکل شده‌اند.

یکی از کارگران حاضر در تجمع در گفت‌و‌گو با ایلنا با اشاره به اینکه با توجه به اینکه کارگران فصلی هستند مدت ۴ روز است که دست از کار کشیده‌اند و قبلا هم دست به تجمع زده‌اند، افزود: نتیجه این تجمعات تصویب مصوبه‌ای است بین تامین اجتماعی وکارفرمایان دو شرکت، که با نظارت کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی‌صورت پذیرفت که تامین اجتماعی متعهد به پی گیری محاسبات بیمه‌ای و سنوات کارگران این شرکت شده است که تاکنون اقدامی از سوی تامین اجتماعی صورت نگرفته است.
وی اظهار داشت: از مسوولین و نمایندگان مجلس درخواست داریم نسبت به حل مشکلاتمان اقدام کنند.

----------------------------

دستمزد فعلی كارگران جوابگوی هزینه‌های اقتصادیشان نیست

دبیر اجرایی خانه کارگر پاکدشت گفت: اصلاح قانون کار اصلاح نیست بلکه تغیراست و دولت می‌تواند با رعایت اصل سه جانبه گرایی در روند تدوین قانون کار وارد میز مذاکره شود در غیر این صورت اصلاح قانون کار‌، تیشه به ریشه قانون کار می‌زند.
عوض سلطانی در گفت‌و‌گو با ایلنا در ارتباط با دستمزد اظهار داشت: دستمزد فعلی کارگران جوابگوی هزینه‌های اقتصادی کارگران نیست و کارگران ناراضی هستند.
وی اضافه کرد: عدم نظارت دولت بر کارگاه‌ها برای پرداخت دستمزد باعث می‌شود بعضی ازکارفرمایان‌‌ همان حداقل حقوق را به کارگران پرداخت نکنند.
این فعال کارگری در ارتباط با بازنشستگی پیش از موعد کارگران نیز تصریح کرد: کارگران با اجرای این طرح موافق هستند و سوابق بیمه‌ای بیشتر کارگران برای اجرای این طرح تکمیل شده است.
وی ادامه داد: اگر این طرح درست اجرا شود یعنی در ازای یک بازنشسته یک نیروی کار جدید استخدام شود تاثیر بسزایی در روند اشتغال بیکاران خواهد داشت.
سلطانی در پایان تاکید کرد: مجریان قانون در خصوص حل مشکلات کارگران تلاش کنند.