افق روشن
www.ofros.com

،سومین روز تجمع کارگران نی بر شوشتر

...۸۷هزار نفر بازنشسته فولاد ۳ ماه بدون حقوق و


خبرگزاری کار ایران                                                                                           پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۱

تجمع اعتراضی کارگران نی بر شوشتر به سومین روز رسید

کارگران نی‌بر مجتمع کشت و صنعت کارون شوشتر برای سومین روز متوالی در مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند.
به گزارش ایلنا، تعداد ۵۰۰ نفر از مجموع ۲۰۰۰ کارگر فصلی که به کار بریدن نی‌شکر در مجتمع کشت و صنعت کارون شوشتر اشتغال دارند از بامداد سه شنبه (سوم بهمن ماه) با سفر به پایتخت به اجرای نشدن طبقه‌ بندی مشاغل و بازنشستگی پیش از موعد در مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند.
این کارگران چهارشنبه و پنجشنبه (چهارم و پنجم بهمن) نیز در اعتراض به عدم پایپندی به وعده‌هایی که در سفر استانی هیئت دولت در خصوص اجرای طرح بندی مشاغل و بازنشستگی پیش از موعد به آنان داده شده بود، تجمع خود را ادامه دادند.
به گفته یکی از کارگران حاضر در این تجمع، در سه روز گذشته هیچ مقام مسئولی برای شنیدن و رسیدگی به مطالبات آنان در جمعشان حضور پیدا نکرده است.
کارگران نی‌بر مجتمع کشت و صنعت کارون شوشتر پیش از این تاکید کرده بودند تا زمانی که پاسخ قانع کننده‌ای دریافت نکنند به تجمع اعتراضی‌شان ادامه می‌دهند.

********************

۸۷ هزار نفر بازنشسته فولاد ۳ ماه حقوق نگرفته‌اند

نماینده مردم قائم شهر و جویبار گفت: ۸۷ هزار بازنشسته صنعت فولاد کشور که در معادن یا گرمای بیش از حد کار كرده‌اند، سه ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، سید هادی حسینی در تذکر شفاهی خود در شصت و سومین جلسه علنی مجلس نهم درباره كارگران نساجی مازندران نیز گفت: تدکر من خطاب به آقای غضنفری است چراکه رئیس جمهوری در سفر استانی خود به قائم شهر قول داده بودند نساجی این شهرستان را راه اندازی می‌کنند اما هنوز از سوی غضنفری در این زمینه اقدامی انجام نشده است.
وی در ادامه افزود: غضنفری می‌گوید برای راه اندازی نیازمند سرمایه گذار خصوصی هستند در حالی که سرمایه گذار خصوصی آمده ولی به دلیل نبود مدیر مسئول‌‌‌ رها کرده است و وزیر صنعت تجارت نیز برای راه اندازی نساجی امروز و فردا می‌کند.
نماینده مردم قائم و جویبار در مجلس شورای اسلامی در ادامه در تذکری دیگر به وزیر صنعت معدن تجارت بیان کرد: ۸۷ هزار بازنشسته مظلوم صنعت فولاد سه ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند آیا اگر ما یک ماه حقوق خود را دریافت نکنیم می‌توانیم مشکلات گرانی‌های موجود در کشور را تحمل کنیم. من به وزیر تذکر می‌دهم که نسبت به این موضوع رسیدگی کند و مشکلات را حل کند.

********************

کشته شدن یک کارگر در شهریار بر اثر آتش‌سوزی كارگاه

آتش سوزی در یک کارگاه مبل سازی در شهریار باعث کشته شدن یک کارگر شد.
به گزارش ایلنا، آتش سوزی عصر روز گذشته (سوم بهمن ماه) در یک کارگاه مبل سازی در سعید آباد شهریار، خیابان آزادگان باعث مرگ یک کارگر و مصدومیت دو مامور آتش نشانی شد. بر اساس این گزارش، به علت گستردگی آتش در این کارگاه مبل سازی، پس از سه ساعت و چهل و دو دقیقه این آتش خاموش شد.
گفتنی است علت این آتش سوزی توسط کار‌شناسان آتش نشانی «باغستان» تحت بررسی است.

********************

تجمع اعتراضی کارگران نی‌بر شوشتر برای دومین روز متوالی

كارگران نی‌بر مجتمع كشت و صنعت شوشتر برای دومین روز متوالی در مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع كردند.
به گزارش ایلنا، با پیوستن جمع دیگری از كارگران كه برای همراهی همكاران خود از خوزستان به تهران سفر كرده‌اند، این اعتراض صنفی امروز وارد مرحله جدیدی شده است.
بامداد دیروز (سوم بهمن) جمع کثیری از کارگران فصلی نی بر مجتمع کشت صنعت کارون شوشتر با سفر به پایتخت در اعتراض به اجرای نشدن طرح بندی مشاغل و بازنشستگی پیش از موعد در مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کرده بودند.
صبح امروز نیز این کارگران به همراه جمع دیگری كه از بامداد به جمع آنان پیوسته‌اند، مجددا در مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری دست به تجمع زده‌اند.
یكی از این كارگران معترض امروز به ایلنا گفت: با وجود اینکه شب گذشته را با سختی در تهران به صبح رسانده‌ایم در صورت عدم رسیدگی به مشکلات‌مان توسط مسئولان ارشد دولتی و دریافت یك جواب قانع كننده، به تجمع خود ادامه می‌دهیم.
گفتنی است دو هزار كارگر فصلی «نی‌بر» مجتمع كارون شوشتر ظرف شش سال گذشته ضمن اعتراضات مكرر در مقابل ارگانهای وابسته به دولت در استان خوزستان، برای دومین بار به تهران آمده و در مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کرده‌اند.

********************

۴۷ کارگر نساجی درخشان یزد در انتظار حقوق ۲۳ سال گذشته

یک فعال کارگری در یزد از پرداخت نشدن معوقات حقوقی ۴۷ کارگر کارخانه نساجی درخشان یزد طی ۲۳ سال گذشته خبر داد.
علی دهقانی، دبیر خانه کارگر یزد با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: ۴۷ کارگر نساجی درخشان یزد علی رغم پی گیری‌های متعدد خود طی ۲۳ سال گذشته از ارگانهای دولتی در خصوص معوقات حقوقی خود كه از سال ۶۸ طلب دارند، هنوز موفق به دریافت نشده‌اند و کسی به آنان پاسخگو نیست.
او افزود: معوقات این کارگران مربوط به دستمزد، عیدی، پاداش و سایر مطالباتی است که طی چندین سال گذشته توسط کارفرما پرداخت نشده و قانونا باید این مطالبات به حساب کارگران واریز شود.
این فعال کارگری با بیان اینکه کارخانه نساجی درخشان یکی از مطرح‌ترین واحد‌های نساجی در استان بود اظهار داشت: این واحد در طول سالهای گذشته با مشکلات زیادی مواجه بوده که پس از انتقال کارخانه با ماشین الات از مرکز شهریزد به شهرک صنعتی اشک زرد بر مشکلات این واحد تولیدی افزوده شد.
او گفت: کارفرما با به فروش رساندن کارخانه در مرکز شهر و زمین‌های حاشیه‌ای آن قرار بود مطالبات چندین ساله کارگران خود را پرداخت کند که تا هم اکنون این امر محقق نشده است.
دبیر خانه کارگر یزد میزان مطالبات معوقه این ۴۷ کارگر را بیش از ۶ میلیارد و نهصد میلیون تومان عنوان کرد و گفت: این تعداد کارگر هم اکنون در شرایط سخت مالی به سر برده و در تامین معیشت خانوار خود دچار مشكل‌اند.