افق روشن
www.ofros.com

٣٠٠ تن از کارگران پیمانکاری سیمان تهران اخراج شدند

خبرگزاری کار ایران                                                                                 دوشنبه ٢ آذر ۱٣٨٨


بازاری كه برای رسیدن به تعادل از كارگران قربانی می‌گیرد

یك روز پس از سالروز تصویب قانون كار به آنها گفتند: ”امروز آخرین روزکار است؛ همه شما از فردا اخراجید” و بدین ترتیب گروهی از کارگران پیمانی مجتمع سیمان تهران به دلیل اتمام قرارداد کار پیمانكار از صبح امروز بیکار شدند.
ایلنا: خبرکوتاه وتکراری بود اما اثرش برکارگرانی که به آنها ابلاغ شد شک آور بود و گیج کننده؛ دیروز به آنها گفتند: ”امروز آخرین روزکار است؛ همه شما از فردا اخراجید” و بدین ترتیب گروهی از کارگران پیمانكاری مجتمع سیمان تهران به دلیل تمام شدن قرارداد کار پیمانكار از صبح امروز بیکار شدند. به گزارش خبرنگار ایلنا، خبر این اخراج یك روز پس از آن به كارگران اعلام شد كه مسوولان خانه كارگر در مراسم بیستمین سالگرد تصویب قانون كار از تیز شدن چاقویی خبرداده بودند كه حقوق حمایتی كارگران كشور را تهدید می‌كند.
صبح امروز اخراج شده‌گان هم زمان با نخستین روز اخراج خود در اعراض به از دست دادن كار خود مقابل کارخانه تجمع کردند و خواستار بازگشت به كار خود شدند.
باوجود آنكه اخراج شده‌گان امروز حق ورود به كارخانه را نداشتند اما میان کارگران و کارفرما بر سر تعداد و علت این اخراج اختلاف نظر است. اخراج شده‌گان تعداد خود را ٣٠٠ نفر اعلام می‌کنند و می‌گویندکه همگی از ۴ تا ٧ سال پیش با مدرک دیپلم فنی و یا گواهی فنی حرفه‌ای در سیمان تهران به عنوان کارگر ماهر کار می‌کرده‌اند و در این سالها تنها پیمانکاران آنها تغییر کرده است.
اما از سوی دیگر رمضان، مسوول مجتمع صنعتی سیمان تهران می‌گوید: اخراجی در كار نیست، مجتمع سیمان تهران برای حفظ موقعیت خود در بازار رقابتی و نامساعد كنونی از تمدید قرارداد همكاری با یكی از پیمانكاران مجری خود به نام ”پیك پاكی” پایان داد و در نتیجه فعالیت ١۵۵ نفر از كاركنان این شركت که پیشتر به عنوان نیروهای پشتیبانی و خدماتی در سیمان تهران كار می‌كردند پایان یافت.
اخراج شدگان با طرح این ادعا همزمان با اخراج آنها، گروهی ٦٠ نفره با مدرک تحصیلی کاردانی از طریق اخذ آزمون به استخدام شرکت کرد آمده‌اند این پرسش را مطرح می‌کنند که چرا کارفرما حاضر نشد به جای تعیین مهلت برای ادامه تحصیل به كارگران دیپلم به پایین و یا قبول مدرک کاردانی برخی از کارگران، همه را اخراج و به جای آن کارگران تازه استخدام كرد؟
همچنین این كارگران یاداور می‌شوند كه در راستای اجرای دستور وزیر صنایع مبنی بر تبدیل وضعیت استخدامی كارگران پیمانی و قرادادی به رسمی، از آنها تست اعتیاد گرفته شده است.
اما موضع مدیر مجتمع در پاسخ به این پرسش چنین است: شرکت برای تکمیل کادر غنی و تخصصی خود ٣٠ تا ٤٠ فارغ التحصیل دوره کاردانی را از طریق مراکز کاریابی و به کمک اخذ آزمون استخدام کرده است اما تمامی اخراج شدگان یا فاقد مدرک کاردانی بودند و یا مدرک کاردانی آنها با حرفه تخصصی آنها مطابقت و همخوانی نداشت و در نتیجه امکان جذب آنها نبود.
هرچند مدیر مجتمع در پاسخ به ایلنا، ضمن تكذیب هرگونه تعدیل نیروی انسانی در سیمان تهران این اطمینان را به اخراج شدگان می‌دهد که به منظور جلوگیری از تضییع حقوق اخراج شدگان این تجمع مطالبات ۴۵ روز آخر پیمانکار را تا زمان تسویه حساب آخرین کارگر به طور موقت نگه خواهد داشت. اما از نظر کارگران این اظهارات کافی نیست، آنها خواهان اعاده کاری هستند که تا همین روز از قبل آن نان خود را تامین می‌کردند اما امروز این كار به نام حفظ تولید در بازار نامتعادل از آنها گرفته شده است.
صرفه نظر از این موضوع، دلخوری دیگر کارگران اخراج شد از رفتار همکارانی است که تا دیروز درهمین شرکت خود را نماینده صنفی آنها می‌دانستند و امروز در مقابل اخراج آنها سکوت کرده‌اند و گویا فراموش کردند که همین چندماه پیش برای تکذیب خبر این تعدیل چقدر تماس گرفتند جوابیه منتشر كردند.
اخراج کارگران پیمانی مجتمع سیمان تهران مانند همه کارگران پیمانی و قراردادی که در سالهای اخیر به دلیل اجرا نشدن کامل قانون کار کار خود را از دست داده‌اند کاملا قانونی است اما این اخراج در نخستین روز از بیست ساله شدن قانونکار تداعی کننده هشدارهایی است که همین ٢ روز پیش در سالروز تصویب قانون کار از سوی فعالان كارگری داده شد.

گزارش: پانید فاضلیان