افق روشن
www.ofros.com

نرخ واقعی بیکاری ١۵.۶ درصد است


خبرگزاری کار ایران                                                                                         شنبه ۲٧ فروردین ١٣٩٠

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی گفت:‌اگر دولت در مورد تعدیل قیمت های حامل های انرژی به خصوص در بخش تولید و کشاورزی اقدام عاجل وجدی انجام ندهد بسیاری از صنایع كشورتعطیل و کشاورزان بسیاری هم بیکار خواهند شد.
قدرت ا... علیخانی درگفت‌وگو با خبرنگار ایلنا افزود: متاسفانه دولت مصوبه مجلس شورای اسلامی در مورد هدفمند سازی یارانه ها را به صورت دقیق و کامل اجرا نکرده است و قیمت ها را بیشتر ازمصوبه های مجلس افزایش داده است.

بیكاری ۵ هزار كارگردر كوره پزخانه های بوئین زهرا
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: به دلیل گرانی گاز و سوخت، فقط در بوئین زهرا ۵ هزار نفر از کارگران کوره پزخانه های آجرپزی بیکارشده‌اند. علیخانی تاکید کرد: دولت باید هر چه سریعتر فکری کند تا ازخسارت بیشتر به بخش تولیدو کشاورزی جلوگیری شود. نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی گفت: خبردارم آب چاه کشاورزان که ساعتی ٢ هزار تومان بوده به ١١ هزار و ١۵ هزار تومان رسیده است که دلیلش هم افزایش بی رویه قیمت سوخت است.
علیخانی تاکید کرد: مجلس برای طرح هدفمند کردن رایانه ها مصوب کرده بود که سالانه افزایش ٢٠ درصدی قیمت ها را داشته باشیم در صورتی که دولت می خواهد همه افزایش قیمت را یکجا اجرا کند.
وی با اشاره به این که در برخی موارد افزایش یکجای قیمت ها اثرات خوبی داشته است،گفت: یکی از این موارد مربوط به مقوله نان و آرد است که در قزوین باعث کاهش ۵٠درصدی مصرف شد اما درسایر موارد مثل سوخت اثرات افزایش یکباره قیمت ها مشکل ساز شده و برای مردم دل نگرانی هایی جدی بوجود آورده است. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که در گذشته هم برخی کارخانه ها و واحدهای تولیدی با مشکلات متعدد مواجه بودند، اظهار داشت: در سفر سوم ریاست جمهوری وهیات دولت به استان قزوین به کارگران این واحدها قول داده شد که مشکلات آنها برطرف شود اما درنهایت به هرکارگردرواحدهای بحران زده مبلغ یک میلیون تومان داده شد و اصل مشکل به فراموشی سپرده شد.
نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حدود ٧٠ شرکت وکارخانه دراستان قزوین با مشکلات عدیده ای مواجه هستند ، تصریح کرد: عدم نقدینگی ،‌عدم بازسازی دستگاهها ، عدم پرداخت حقوق پرسنل و ضعف مدیریت از جمله مشکلات این واحد های بحران زده است. کسی به فکر حل اساسی مشکلات کارخانه های بحران زده نیست
علیخانی با تاکید بر اینکه کسی به فکر حل اساسی مشکلات کارخانه های بحران زده نیست ،‌خاطرنشان کرد: کارخانه هایی هم که درحال حاضر فعال هستند به دلیل گرامی پیش از حد سوخت قادر به ادامه تولید نخواهند بود و از دولت می خواهند که افزایش قیمت معقول و عادلانه ای را در تولیدات خود داشته باشند تا بتوانند به تولید خود ادامه دهند. وی با اشاره به کارخانه مهرام گفت: با وجودی که دراین شرکت فیش گاز ۵ برابرشده است اما محصولات آن با همان قیمت های قبلی به فروش می رسد ومراجعات مکرر مسوولان کارخانه به ادره بازرگانی هم برای افزایش قیمت تولیداتشان بی نتیجه مانده است که به همین دلیل از ٣۵٠ کارگر مهرام تعداد ١۴٠ کارگر تعدیل شده اند که این موضوع برای سایر واحدهای تولیدی نیزصدق می کند.
نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیکاری در قزوین غوغا می کند ،‌خاطرنشان کرد: آمارهای دولت مبنی بر کاهش نرخ بیکاری در کشور صحیح نیست.
علیخانی با اشاره به اظهارات مسوولان وزارت کار که میزان بیکاری را حدود ١٠ درصد اعلام می کنند،‌اظهار داشت: گزارشات نمایندگان مجلس که از مراجع رسمی هم می باشد بیانگر بیکاری ١۵.۶درصدی است که می شود ۴ میلیون بیکار در کشور.
وی تاکید کرد: با گفتن ایجاد اشتغال یک میلیون و ٦٠٠ هزار موردی در سال ٨٩ و ٢ میلیون و ۵٠٠ هزار نفری برای سال جاری نمی توان اشتغال واقعی و محسوس برای افراد ایجاد کرد.
علیخانی گفت: این که برخی امامان جمعه مثل امام جمعه شیراز که منطقه فقیری هم نیست از بیکاری گلایه دارد بیانگر این است که آمارهای دولت در موردکاهش نرخ بیکاری صحت ندارد و مردم این موضوع را احساس نمی کنند.
وی با اشاره به این که در سالهای اخیر دولت سالانه ١٠٠ میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است ،‌گفت: اگر مدیریت درست و علمی بر هزینه کرد این پول ها می شد امروز مشکل بیکاری بسیار کمتر از وضع فعلی بود.