افق روشن
www.ofros.com

نامه کارگران ارج به سازمان صنایع و نرخ بیکاری فراتر از١۴ درصد


خبرگزاری کار ایران                                                                                       سه شنبه ١٢ مهرماه ١٣٩٠

نامه کارگران ارج به سازمان صنایع تهران

برخی به دنبال تعطیل‌کردن كارخانه ارج هستند

جمعی از کارگران شرکت ارج در نامه‌ای به سازمان صنایع استان تهران از احتمال تعطیلی شرکت خبر داده و خواستار اقدام مسئولان در این زمینه شدند. به‌گزارش ایلنا، بخشی از این‌نامه به شرح ذیل است:
شرکت ارج شرکتی است وابسته به سرمایه‌گذاری توسعه ملی ایران و بانک ملی ایران با هفتاد و پنج سال سابقه؛ شرکتی‌که به عنوان اولین و بزرگ‌ترین تولیدکننده لوازم خانگی‌ کشور و خاورمیانه می‌باشد، اکنون به تصور سهامداران چون بدهی بانکی دارد مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت می‌باشد.
متاسفانه برخی به دنبال تعطیل‌کردن و نابودکردن آن بصورت بی‌سر و صدا و انتقال شرکت آن به استان قزوین هستند تا از تعهدی که به ما پرسنل رسمی مجموعه دارند‌‌ رها شده و از زمین مساعدی که در بهترین نقطه شهر تهران می‌باشد و به فروش رساندن آن به اهداف چندساله خود که انحلال شرکت ارج می‌باشد برسند و صد‌ها ...
عمده مشکل این است که متاسفانه به دلیل اینکه بیشترین سهام این شرکت متعلق به بانک ملی می‌باشد کسی صدای نابود شدن ما و خانواده‌هایمان را نمی‌شنود. قابل ذکر است که دراین شرکت غیر از نهاد شورای اسلامی کار نهاد دیگری به فکر شرکت نمی‌باشد.
طی مراجعات و سوال از همکاران شورا متوجه شدیم که این بندگان خدا هم سعیشان را می‌کنند ولی حرفشان به جایی نمی‌رسد و در پرسش از آن‌ها راست یا دروغ می‌گویند به هر مرجعی که نیاز بود اطلاع داده‌ایم ولی کسی نمی‌شنود و می‌گویند اداره کار مخالف این انتقال می‌باشد ولی آن‌ها بی‌توجه به نظر اداره کار دنبال انتقال می‌باشند.
درآذر ماه سال قبل خط مونتاژ کولر را به قزوین انتقال دادند و حتما می‌دانید که انتقال خط مونتاژ کاری ساده و در بحث انتقال راحت‌ترین مرحله کاری می‌باشد و حدود ۱۰۰ نفر از کارگران را به صورت پیمان‌کاری در قزوین جذب‌کردند و این درحالی است که تمامی قطعات اولیه درتهران یعنی درهمین شرکت ارج تولید و جهت مونتاژ کردن روزانه با تریلی به قزوین انتقال می‌یافت سوال اینجاست که واقعا چقدر به صرفه است که این چنین تولید شود و واقعا آیا این کار توجیه اقتصادی دارد؟

-----------------------

نرخ بیکاری فراتر از١۴ درصد است

عضو هیات مدیره كانون شوراهای اسلامی كار استان تهران اعلام كرد: نرخ بیكاری در حال حاضر فراتر از ١۴ درصداست.
علی دهقان كیا درگفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با بیان این كه نرخ اعلامی مركز آمار در خصوص بیكاری منطبق با واقعیت نیست، تصریح كرد: به رغم اخبار اعلامی درخصوص ایجاد یك میلیون فرصت شغلی از سوی دولت هم اكنون ما شاهد هستیم كه تنها ٢٠ تا ٢۵ درصد از یك میلیون فرصت شغلی محقق شده است.
وی خواستار افزایش سیاست های حمایتی دولت از بنگاه های تولیدی شد و افزود: در صورتی كه دولت در خصوص پرداخت یارانه به بنگاه های تولیدی كمكی نكند نرخ بیكاری به بیش از ١٧ درصد افزایش می یابد.
وی وضعیت واحدهای تولیدی را در سراسر كشور بحرانی بیان كرد و افزود: در صورت عدم اجرای سیاست های حمایتی دولت از واحدهای تولیدی در سال آینده تعداد زیادی از كارگران فعال در واحدهای تولیدی اخراج خواهند شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بیش از ۴٠ درصد از جامعه كنونی كشور را قشر كارگر دانست و گفت: كارگران به دلیل افزایش بی رویه نرخ تورم در شرایط بدی گذران معیشت می كنند.