افق روشن
www.ofros.com

عضو كمیسیون عمران مجلس: دستمزد كارگران ربطی به اوضاع اقتصادی كشور ندارد

خبرگزاری کار ایران                                                                                           چهارشنبه ١٦ دی ۱٣٨٨

دستمزد دریافتی كارگران باید تابع شرایط روز و اوضاع اقتصادی جاری كشور باشد. نمی‌توان تاوان گرانی قیمت‌ها را از ضعیف‌ترین اقشار جامعه یعنی كارگران مطالبه كرد. كجای دنیا رسم بر این است كه تاوان مسوولان را كارگران بپردازند.
ایلنا: نماینده خمین در مجلس شورای اسلامی با تاكید بر اینكه كارگری كه كار می‌كند باید حقوقی دریافت كنند كه هزینه‌‌های زندگی خود و خانواده‌اش را تامین كند گفت: به كارگر ربطی ندارد كه اوضاع اقتصادی كشور چگونه است و كارفرما توان پرداخت حقوق و مزایای كارگر را دارد یا ندارد بلكه باید در قبال كاری كه می‌كند حقوق پاسخگوی هزینه‌های خود و خانواده‌اش دریافت كنند.
به گزارش ایلنا: محمد حسین مقیمی با تاكید بر اینكه دستمزد دریافتی كارگران باید تابع شرایط روز و اوضاع اقتصادی جاری كشور باشد گفت: اگر قیمت كالاهای و خدمات در كشور بالاست باید حقوق و دستمزد كارگران نیز بالا باشد و نمی‌توان تاوان گرانی قیمت‌ها را از ضعیف‌ترین اقشار جامعه یعنی كارگران مطالبه كرد. وی با اعلام اینكه درآمدهای جاری كشور ناشی از تولید و دیگر فعالیت‌های اقتصادی كشور است گفت: نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم كه درآمد جاری كشور بالا باشد اما كارگران حداقل‌ها را بگیرند و در محرومیت باشند.
عضو كمیسیون عمران در پاسخ به اینكه گمان می‌كنیم كارفرمایان توان پرداخت دستمزد بالای كارگران را داشته باشند گفت: به كارگران چه ربطی دارد كه كارفرما توان پرداخت دارد یا ندارد، پاسخ این سئوال را باید مسوولان و دولت بدهد. وی با اعلام اینكه بحران‌های اقتصادی یا شكوفایی كشور تابع سیاستگذاری های دولت و مجلس است گفت: كجای دنیا رسم بر این است كه تاوان سیاستگذاری‌های مسوولان را ضعیف‌ترین فرد جامعه یعنی كارگران بپردازند.
مقیمی با تاكید بر اینكه اگر كارفرمایان بازار فروشی ندارند و به عبارت بهتر دخل و خرجشان جور نمی‌شود مشكلات خودشان را با سیاستگذاران در میان بگذارند گفت: چه كسی مجوز واردات بی‌رویه را می‌دهد، كالاهای بی‌كیفیت چگونه و با چه مجوزی وارد كشور می شود، قیمت مواد اولیه چرا افزایش می یابد و دهها سوال دیگر وجود دارد كه پاسخ همگی آنها در عملكرد دولت است. وی با تاكید بر اینكه یه جای پایین نگه داشتن دستمزد كارگران بهتر است در سیاست‌های اقتصادی تجدید نظر شود گفت: ‌اگر تولید مشكل دارد مشكلات را بررسی و معضلات را برطرف كنیم و با تجدید در سیاستگذاری‌ها، راهكارهایی را دنبال كنیم كه به افزایش تولید و درآمد منجر شود. مقیمی با تاكید بر اینكه اگر تولید و فروش محصول نهایی بالا برود درآمد نیز بالا می رود گفت: یك معادله ساده حكایت از آن دارد مشكل اقتصاد را حل و حقوق كارگران را نیز واقعی كنیم نه آنكه به بهانه مشكل اقتصادی، قشر عظیم كارگران كشور را در محرومیت قرار دهیم.