افق روشن
www.ofros.com

قیمت مسکن، حداقل دستمزد کارگران و "دلسوزی" یکی از نمایندگان سرمایه در مجلس

خبرگزاری کار ایران                                                                                                پنجشنبه ١٠ دی ۱٣٨٨


عضو كمیسیون عمران مجلس هشتم: هیچ كارگری نمی تواند صاحب خانه شود

وقتی حداقل دستمزد ٢۶٣ هزار تومان است؛ اقساط وام مسكن ٢٠٠ هزار تومان تعیین می‌شود. كارگران و حقوق‌بگیران با دریافتی ناچیزی كه دارند هرگز نمی‌توانند خانه بخرند. ایلنا: نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از رشد بی‌رویه قیمت مسكن گفت: در شرایط فعلی كوچكترین واحد آپارتمانی در جنوبی‌ترین نقطه تهران بیش از ۴٠ میلیون تومان قیمت دارد بنابراین كارگران و حقوق‌بگیران با دریافتی ناچیزی كه دارند هرگز نمی‌توانند خانه بخرند و گویا محكوم شده‌اند كه تا آخر عمر مستاجر باقی بمانند. به گزارش ایلنا: مهرداد بائوج لاهوتی با انتقاد از رشد بی‌رویه قیمت مسكن گفت: متاسفانه رشد تورم با دریافت حقوق‌بگیران هماهنگ نیست. قیمت مسكن به یك‌باره و در عرض مدت ٢ سال حدود ٣ برابر شده اما سوال اینجاست كه آیا دستمزد نیروی كار نیز ٣برابر شده است.
وی با تاكید بر اینكه در اكثر نقاط جهان میزان تسهیلات پرداختی برای خرید مسكن ١١٠ درصد است گفت: بانك‌ها ١٠٠ درصد قیمت خانه را می‌پردازند و ١٠ درصد نیز بیشتر می‌پردازند تا خریدار با این مبلغ هزینه‌های جانبی از جمله حمل و نقل و تجهیزخانه را تامین كند.
عضو كمیسیون عمران مجلس هشتم با انتقاد از ثابت بودن سقف تسهیلات مسكن در كشور گفت: در حال حاضر بانك بیش از ١٨ میلیون تومان برای خرید مسكن نمی‌پردازد در حالی كه قیمت یك خانه ١٠٠ میلیون و قیمت خانه دیگر ۵٠ میلیون تومان است به عبارت بهتر میزان تسهیلات باید به قیمت خانه بستگی داشته باشد. وی با انتقاد از فضای بی‌ثبات مسكن كشور گفت: در یك مقطع شاهد رونق سرسام‌آور بخش مسكن هستیم و در مقطع دیگری مثل ماه‌های اخیر، شاهد ركود در این بخش هستیم كه هر دو مورد برای اقتصاد كشور زیان‌آور است.
لاهوتی فضای اقتصادی كشور را ناهماهنگ توصیف كرد و گفت: در حالی كه حداقل دستمزد نیروی كار ٢۶٣ هزار تومان است اقساط وام مسكن ٢٠٠هزار تومان تعیین می‌شود بنابراین خانه‌دار شدن برای قشر حقوق‌بگیر به ویژه كارگران در حد یك رویاست وی با اعلام اینكه در حال حاضر ۵/١٩ میلیون خانوار در سطح كشور وجود دارد كه تنها ۵/١٧ میلیون واحد مسكونی وجود دارد گفت: بنابراین ٢ میلیون واحد مسكونی كم داریم تا میزان عرضه و تقاضا در بخش مسكن برابر شود.
وی با اعلام اینكه در حال حاضر حدود یك میلیون ازدواج در سال صورت می‌گیرد گفت: اگر بپذیریم كه این افراد به خانه نیاز دارند باید این را نیز بپذیریم كه اگر سالانه یك میلیون خانه ساخته شود در همان نقطه اول قرار داریم بنابراین باید طی یك برنامه زمانبندی شده به رفع كمبودها پرداخت. عضو كمیسیون عمران مجلس با تاكید بر اینكه اقشار آسیب‌پذیر به حمایت‌های جدی نیاز دارند گفت: لازم است دولت به نحوی مدیریت كند كه در وهله اول برای اقشاری همچون كارگران خانه‌سازی شود و در مراحل بعد به سوی اقشار دیگر توجه شود.
وی با انتقاد از ضعف تعاونی‌های مسكن كارگری گفت: این تعاونی‌ها باید جدی‌تر وارد عرصه مسكن شوند و در وهله اول به فكر ساخت مسكن باشند به ویژه آنكه دولت نیز باید تسهیلات ویژه و نگاه مهربان‌تری با كارگران بی‌مسكن داشته باشد.