افق روشن
www.ofros.com

...تجمع نیروهای پیمانی هواپیمایی، كارخانجات تولید كبریت تبریز و


خبرگزاری کار ایران                                                                                         یكشنبه ٧ اسفند ماه ١٣٩٠

تجمع نیروهای پیمانی هواپیمایی كشور

جمعی از نیروهای شركت خدماتی هواپیمایی كشور در اعتراض به نحوه عقد قراردادشان مقابل وزارت راه و شهرسازی تجمع كردند.
به گزارش ایلنا، ٧٠ نفر از نیروهای خدماتی شركت خدماتی «هاس» كه تحت نظارت هواپیمایی ایران فعالیت می‌كنند، صبح امروز در اعتراض به عقد قرارداد پیمانی (با توجه به مصوبه هیات وزیران مبنی بر عقد قرارداد مستقیم با نهادهای دولتی و حدف شركتهای پیمانكاری) در مقابل دفتر معاونت نیروی انسانی ریاست جمهوری دست به تجمع اعتراضی زدند. این كارگران ظهر امروز نیز در مقابل وزارت راه و شهرسازی تجمعی برگزار كردند.
یكی از كارگران معترض كه خواست نامش فاش نشود به خبرنگار ایلنا گفت: حدود ٢٠٠٠ نیروی خدماتی در سطح كشور برای این شركت در واحدهای ترافیك، خدمات پاسخگویی، بارگیری، كابین سرویس، اپراتور وسایل سنگین، كارمندان زیر پرواز و واحد ترافیك خدمات مشغول به كارند.
او در توضیح علت تجمع این كارگران گفت: با نامه نگاری‌های بسیار به نهادهای مربوطه در خصوص تبدیل وضعیت قراردادهای‌مان به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم.
او با تاكید بر اینكه او و همكارانش كاملا از امنیت شغلی بی‌بهره‌اند، اظهار داشت: مدیر عامل ایران ایر به مشكلات ما رسیدگی نمی‌كند و ما خواستار عقد قرارداد مستقیم بدون واسطه با هواپیمایی ایران هستیم.

-------------------------------

تغییر شیوه محاسبه سنوات کارگران نساجی در مشاغل سخت و زیان‌آور

با تصویب دولت برخی ضوابط محاسبه سنوات خدمت برای کارگران نساجی در مشاغل سخت و زیان‌آور اصلاح شد.
بر اساس مصوبه جدید هیأت وزیران، ایام دریافت مقرری بیمه بیکاری کارگران صنعت نساجی در مشاغل سخت و زیان‌آور مشروط به اینکه با احتساب ایام مذکور حداکثر تا پایان سال ١٣٩٢ به شرایط بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور برسند و بازنشسته شوند به عنوان سوابق بیمه‌ای مشاغل سخت و زیان‌آور تلقی و در محاسبه سنوات خدمت برای صدور احکام بازنشستگی محسوب می‌شود.

-------------------------------

كارخانجات تولید كبریت تبریز در شرف تعطیلی

ایلنا: عضو هیئت مدیره كانون‌عالی شوراهای اسلامی كشور با اعلام اینكه كارخانجات تولیدی كبریت تبریز در شرف تعطیلی قرار دارند، اظهار كرد: استان آذربایجان‌شرقی دارای چندین واحد کبریت‌سازی از جمله ممتاز، تبریز، ٢٩ بهمن و... است که در حال حاضر به جهت افزایش قیمت حاملهای انرژی و قاچاق كبریت‌های غیراستاندارد در شرف تعطیلی قرار دارند.
چنگیز قاسمی در گفتگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینكه ١٣٠٠ كارگر در این كارخانجات فعالند، افزود: کارخانه‌های كبریت سازی هم اكنون با حداقل ظرفیت خود فعالیت می‌کند که اگر این وضعیت ادامه داشته باشد زمانی نخواهد گذشت که صنعت تولید کبریت در ایران کلاً از بین می‌رود.
به گفته این فعال كارگری متولیان و صاحبان صنعت کبریت سازی، این صنعت را در حال نابودی می‌دانند، اما آنچه در شرایط فعلی علت پرداختن به این موضوع را ضروری می‌کند، مشکلاتی است که این صنعت در حال دست و پنجه نرم کردن با آن است و بی‌توجهی به آن ضمن تعطیلی یک صنعت دیگر، بیکاری تعداد زیادی کارگر در بخش‌های مختلف آن را فراهم خواهد کرد و به مجموع بیکاران کشور رقمی قابل ملاحظه می‌افزاید.
وی همچنین تصریح کرد: به تازگی کبریت‌های غیراستاندارد و قاچاق چینی با آرم کارخانجات ایرانی تولید و به بازار ایران وارد شده‌اند.
او ادامه داد: در حال حاضر انبار كارخانه‌های كبریت سازی از كبریت‌های تولید شده انباشته است و مسئولین این واحدهای تولیدی با مشكلات فروش كالاهای خود مواجه هستند.
رئیس كانون هماهنگی شوراهای كار استان آذربایجان شرقی در ادامه افزود: دولت تهسیلاتی برای افزایش قیمت حامل های انرژی در نظر گرفته بود ولی این عوامل از ریشه دارای مشکل هستند وکمبود نقدینیگی وعدم وجود مواد اولیه با کیفیت سبب شده مشکلات بسیاری از جمله وارد شدن بسیار مواد اولیه غیر استاندارد از کشورچین برای قشر تولید کننده کشور ایجاد شده است.
وی با اشاره به اینکه ارائه نکردن این تسهیلات بر مشکلات موجود تولیدکنندگان می افزاید، ادامه داد: کمبود نقدینگی در اختیار تولید کنندگان و به تبع عدم پرداخت به موقع اقساط وام ها توسط آنان موجب ایجاد مشكلات عدیده ای برای بسیاری از کارخانه ها شده است.
قاسمی تاكید كرد: با حذف یارانه‌های برق و گاز از واحدهای صنعتی، بهای این حامل‌های انرژی ١٠ برابر افزایش یافته است و این افزایش قیمت‌ها به تولیدکنندگان فشار وارد می‌کند.

-------------------------------

کرمانشاه در جایگاه دوم بیکاری در کشور

كرمانشاه: مركز آمار ایران میزان بیکاری استان‌های کشور را به تفکیک اعلام کرد.
به گزارش ایلنا، مطابق اعلام این مرکز، کرمانشاه با ۲۰ ۱ درصد پس از استان البرز دومین رتبه نرخ بیکاری کشور را به خود اختصاص داده است و استان یزد کمترین میزان بیکاری را در کشور داراست.
در سال‌های اخیر مجمع نمایندگان استان كرمانشاه همیشه درباره میزان بالای بیکاری هشدار داده و درباره صحت برخی اطلاعات مبنی بر کاهش نرخ بیکاری و صحت آمار اشتغالزایی استان تردیدهای خود را بیان کرده است.
مسئولان استانی در ماه‌های اخیر پرداخت وام برای مشاغل خانگی را راهی در جهت کاهش بیکاری کرمانشاه دنبال کرده‌اند، وام‌هایی که بانک‌ها از پرداخت تسهیلات در بخش اعظم آن خودداری می‌نمایند.
این گزارش می‌افزاید برخی کارخانجات و کارگاههای سطح استان نیز در ماه‌های اخیر بدلایل گوناگون کارکنان خود را از تعدیل كرده‌اند و در پاره‌ای موارد عملاً تعطیل شده‌اند.

-------------------------------

تجمع كارگران قند و تصفیه شكر اهواز

یك فعال كارگری در استان خوزستان گفت: جمعی از کارگران کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز صبح امروز در مقابل استانداری تجمع اعتراض‌آمیزی برگزار کردند.
آقایار حسینی، دبیر اجرایی خانه كارگر اهواز افزود: این کارگران از آذرماه سال گذشته تاکنون حقوق، عیدی و پاداش خودرا دریافت نکرده‌اند.
وی گفت: به دلیل عدم پرداخت حق بیمه کارگران از سوی کارخانه، کارگران با مشکل تمدید نشدن دفترچه‌های بیمه خود نیز مواجه هستند.
دبیر اجرایی خانه کارگر استان خوزستان اظهارداشت: کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز حدود١٧٠ کارگر دارد كه كارگران این واحد تولیدی بجهت بلا تكلیفی در وضعیتشان برای چندمین بار دست به تجمع زده اند.

-------------------------------

مرگ کارگر ساختمانی بر اثر سقوط از طبقه پنجم

کارگر ٢٣ ساله‌ای بنام ابراهیم - ع دریک پروژه ساختمانی مشغول اسکلت بندی یک ساختمان ۵ طبقه بود که ناگهان به پایین سقوط کرد. ایلنا: ایلنا: کارگر جوانی بر اثر سقوط از طبقه پنجم یک ساختمان درحال ساخت در غرب تهران جان خود را از دست داد.
پس از اطلاع دادن این حادثه به سامانه ١٢۵ در ساعت ١٠ صبح امروز، آتش نشانان ایستگاه ٦٩ راهی محل حادثه در شهرک گلستان (راه آهن)، میدان ساحل شدند. منوچهر رهی، فرمانده آتش نشانان اعزامی در مورد این حادثه گفت: کارگر ٢٣ ساله‌ای بنام ابراهیم - ع دریک پروژه ساختمانی مشغول اسکلت بندی یک ساختمان ۵ طبقه بود که ناگهان به پایین سقوط کرد.
وی افزود: پس از معاینه عوامل اورژانس و اعلام فوت این شخص، ما جنازه این کارگر را تحویل نیروی انتظامی دادیم.
این فرمانده آتش نشانی بی احتیاطی و عدم رعایت موازین ایمنی دراین پروژه ساختمانی را علت بروز این حادثه ذکر کرد و گفت: البته تحقیقات بیشتر درمورد این حادثه مرگبار هم چنان از سوی کارشناسان این سازمان و نیروی انتظامی ادامه دارد.
هرساله حوادث مختلفی در اماکن در حال ساخت و یا مرمت برای کارگران ساختمانی اتفاق افتاده که موجب فوت و یا مصدومیت و جراحات شدید برای آنان شده است. عمده این حوادث نیز به دلیل رعایت نکردن موازین ایمنی و فراهم نکردن محیطی ایمن از سوی پیمانکاران، مالکان و مهندسین ساختمان‌ها و بکار نبستن تجهیزات ایمنی و در پاره‌ای موارد بی احتیاطی کارگران اتفاق افتاده است.
سازمان آتش نشانی ضمن درخواست از سازندگان ساختمان ها بویژه ساختمان های بلند مرتبه مبنی بر رعایت دقیق نکات ایمنی و تعبیه و تامین حفاظ و امکانات ایمنی مناسب، هشدار می دهد که به خاطر حفظ جان و سلامتی خود و کارگران دقیقاً در محیط های کاری موازین و دستورالعمل های ایمنی و بهداشت کار را رعایت کنند و کارگران هم در هنگام کار حتماً از وسایل و تجهیزات ایمنی مناسب استفاده کند.