افق روشن
www.ofros.com

جانباختن کارگران در حین کار، تعویق دستمزد و اخراج و بیکاری کارگران


خبرگزاری کار ایران                                                                                         پنجشنبه ٢۸ دی ۱۳۹۱

بخاری نفتی باعث کشته و زخمی شدن دو کارگر شد

استفاده از بخاری نفتی اتاقک کارگری را در شهرک اکباتان به آتش کشید و باعث مرگ وی شد.
به گزارش ایلنا، این حادثه که درساعت ۲۲: ۷ صبح پنج شنبه - ۲۸ دی ماه -در شهرک اکباتان، انتهای بیمه ۳ اتفاق افتاده است باعث کشته شدن یک کارگر و زخمی شدن کارگر دیگر شد. بر اساس این گزارش، در پی آتش سوزی یک بخاری نفتی در اتاقک کارگری و سرایت آن به سیلندر گاز مایع دو کارگر محبوس شده در اتاقک در میان دود آتش گرفتار می‌شوند که در نتیجه آن یکی از کارگران در‌‌ همان لحظه اول از اتاقک بیرون می‌آید و کارگر دیگر در میان دود و آتش گرفتار می‌شود.
گفتنی است،اقدامات گروهای امداد نجات برای نجات کارگر گرفتار شده در اتاقک بی‌حاصل بوده و پس از خارج کردن وی، مرگ این کارگر توسط عوامل اورژانس تایید می‌شود.

-----------------------------

مرگ دو کارگر آهنگر بر اثر استنشاق گاز مونوکسید کربن

انتشار گاز مونوکسید کربن باعث مرگ دو کارگر در کارگاه آهنگری شد.
به گزارش ایلنا، این حادثه در ساعت ۵۱: ۱۳ دقیقه ظهر دیروز چهارشنبه ـ ۲۷ دی ماه - در جاده دماوند، روبروی بیمارستان لواسانی، مجتمع صنعتی دوستان، کارگاه آهنگری رخ داده است.
بر اساس این گزارش، در قسمت بالای یک کارگاه آهنگری اطاقکی به مساحت هشت متر مربع بدون تهویه برای اسکان کارگران آماده سازی شده بود.
طبق این گزارش، همچنین در این اطاقک نیز یک آبگرمکن دیواری با گاز مایع و بدون نصب دودکش برای سیستم گرمایشی آب و همچنین پلوپز برقی به جهت گرم کردن محیط در حال کارکردن بوده است.
گفتنی است، در نتیجه افزایش گاز مونواکسید کربن و کاهش اکسیژن بنا به اعلام عوامل اورژانس این دو برادر که از کارگران این کارگاه بوده اند بر اثر استنشاق گاز مونو کسید کربن فوت کرده‌اند.

-----------------------------

هزاران کارگر معدن در آفریقای جنوبی کار خود را از دست می‌دهند

شبکه خبری یورونیوز گزارش داد هزاران کارگر معدن در آفریقای جنوبی کار خود را از دست می دهند.
به گزارش این شبکه؛ شرکت آمریکایی انگلیسی «پلاتینوم» اعلام کرد براساس طرح دگرگونی ساختار شرکت قصد دارد چهارده هزار فرصت شغلی را حذف کند.
بیشترین اخراج ها در منطقه «رستنبورگ»، کمربند پلاتین در شمال غربی ژوهانسبورگ خواهد بود. قرار است سیزده هزار فرصت شغلی در این منطقه حذف شود. این شرکت اعلام کرده است برخی معادن آفریقای جنوبی از مدت ها قبل سوددهی ندارند و علت آن نیز کیفیت پائین و هزینه بهره برداری بالا است. البته نباید کاهش قیمت پلاتین را در بازارهای جهانی فراموش کرد.
مسئولان شرکت پلاتینوم اعلام کرده اند طرح حذف این فرصت های شغلی ربطی به اعتصاب های سپتامبر و اکتبر گذشته ندارد. کارگران معدن در آن زمان برای افزایش دستمزد خود اعتصاب کرده بودند.
سال دو هزار و دوازده سال بسیار بدی برای بخش معدن آفریقای جنوبی بود.

-----------------------------

تاخیر چندماهه در پرداخت حقوق کارگران آب منطقه‌ای گیلان

ایلنا- گیلان: یک عضو مجمع نمایندگان گیلان در نامه‌ای خطاب به وزیر نیرو با تاکید بر اینکه از تعطیلی پروژه‌های کلان شرکت آب منطقه‌ای گیلان جلوگیری شود، از تاخیر چندماهه در پرداخت حقوق کارگران این شرکت انتقاد کرد.
به گزارش ایلنا از گیلان، متن غلام علی جعفر‌زاده خطاب به مجید نامجو به شرح ذیل است:

جناب آقای مهندس نامجو وزیر محترم نیرو
اتخاذ تدابیر لازم به منظور جلوگیری از تعطیلی پروژه‌های کلان شرکت آب منطقه‌ای گیلان از جمله سد مخزنی شهر بیجار و سد مخزنی پلرود
کمبود نقدینگی و عدم تزریق بموقع اعتبار موجب افزایش مطالبات پیمانکاران، تاخیر چندماهه در پرداخت حقوق کارگران، عدم امکان تامین مصالح مورد نیاز کارگاه، عدم امکان تملک و آزاد سازی اراضی محدوده پروژه و احتمال تعطیلی تمام یا بخشی از پروژه‌های کلان شرکت آب منطقه‌ای گیلان از جمله پروژه در حال احداث سد مخزنی شهر بیجار در حوزه شهرستان رودبار و پروژه احداث سد مخزنی پلروددر حوزه شهرستان رودسر (با هدف تامین آب شرب و زراعی بیش از ۸۰ درصد مناطق استان) و … گردیده است.
قرارگاه خاتم الانبیاء، موسسه ثاراله، پیمانکاران پروژه احداث سد مخزنی پلروددر طی ماه‌های گذشته با انجام مکاتباتی با شرکت آب منطقه‌ای گیلان، احتمال تعطیلی بخشی از پروژه مذکور را بعلت عدم وجود بنیه مالی و عدم دریافت مطالبات یکصدوپنجاه میلیارد (۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۱۵۰) ریالی خود هشدار داده بودند.
با توجه به اینکه تعطیلی پروژه‌ها قطعاً هزینه اتمام پروژه‌ها را چندین برابر افزایش می‌دهد وخسارات غیر قابل جبرانی را بعضاً وارد می‌نماید وچه بسا توجیه اقتصادی پروژه را نیز از بین می‌برد. لازم است مدیریت منابع مالی در زمان تحریم بنحوی صورت پذیرد که حداکثر بهره وری از آن صورت پذیرد. و تعطیلی پروژه‌ها راحت‌ترین کار است نه صحیح‌ترین اقدام.

-----------------------------

حکم لغو مسئولیت سعید مرتضوی به وزیر کار ابلاغ شد

مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دیوان عدالت اداری اعلام کرد: امروز حکم لغو مسئولیت سعید مرتضوی به صورت کتبی به آقای شیخ الاسلام وزیر تعاون، رفاه و امور اجتماعی ارسال شد.
علی اکبر بختیاری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به ابلاغ حکم دیوان عدالت اداری در خصوص لغو مسئولیت سعید مرتضوی گفت: نیازی نیست که این حکم به شخص آقای مرتضوی ابلاغ شود بلکه مراحل کار دیوان این گونه است که این حکم را امروز به صورت کتبی به وزیر تعاون، رفاه و امور اجتماعی ارسال کرده است چراکه در واقع دیوان با این حكم تصمیم وزیر را لغو کرده است.
وی ادامه داد: حکم ارسال شده رای هیات عمومی دیوان است که روزهای آینده در روزنامه رسمی کشور نیز منتشر خواهد شد.

-----------------------------

انتخابات کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شهرستان قائمشهر و بابلسر

انتخابات کانون کارگران بازنشسته و مستمری بگیران تأمین اجتماعی شهرستان قائمشهر وبابلسر برگزار می‌شود.
به گزارش ایلنا،دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران در این زمینه گفت: انتخابات کانون کارگران بازنشسته تأمین اجتماعی این شهرستان‌ها با حضور جمعی از کارگران بازنشسته برگزار خواهد شد.
نصرالله دریابیگی با بیان اینکه انتخابات کانون کارگران بازنشسته تأمین اجتماعی هر دو سال یکبار برگزار می‌شود اظهار داشت: وظیفه اساسی این کانون، استیفای حقوق صنفی و خواسته‌های مشروع و قانونی بازنشستگان و همچنین ارائه خدمات بهداشتی و درمانی، انجام امور بیمه تکمیلی، اختصاص وام‌ها، هماهنگی برای اعزام بازنشستگان به سفرهای زیارتی و سیاحتی، ایجاد صندوق تعاون و نیز تامین منافع و رفاه مستمری بگیران و بازنشستگان است.

-----------------------------

افزایش مشكلات معیشتی كارگران با عدم پرداخت معوقات حقوقی

مسئول امور اعضا و آموزش خانه کارگر طبس اعلام کرد: پرداخت نشدن معوقات حقوقی کارگران علاوه بر افزایش مشکلات معیشتی، ضربات جبران ناپذیری به خانواده کارگری وارد می‌کند.
به گزارش ایلنا، علی محمدی در مراسم کنگره شهرستانی خانه کارگر طبس گفت: پرداخت نکردن معوقات حقوقی کارگران توسط بعضی کارفرمایان بی‌قانونی است و کوتاهی در این زمینه برای کارگران عواقب جبران ناپذیری را بهمراه دارد.
محمدی از استقبال کارگران در چند سال اخیر برای عضویت در خانه کارگر طبس خبر داد و گفت: در چند سال اخیر به دلیل اتخاذ مواضع اصولی در قبال مسائل صنفی، آموزشی، رفاهی و درمانی، حقوقی، فرهنگی، ورزشی، اجتماعی و سیاسی کارگران، تعداد اعضای خانه کارگر طبس رشد چشمگیری پیدا کرده و اکنون این رقم قابل توجه شده است.
او در ادامه نشست فعالان تشکلات کارگری در تشریح مشکلات کارگران طبسی گفت: اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، بازنشستگی پیش از موعد و سخت وزیان آور، همسان سازی حقوق و... از مشکلات اقشار مختلف جامه کارگری در این شهرستان است.
او در زمینه اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در بعضی از واحد‌های تولیدی اظهار داشت: در بحث طبق بندی مشاغل بسیاری از واحد‌ها بصورت سلیقه‌ای عمل می‌کنند چرا که اجرایی شدن این طرح برای واحد‌های بیش از ۵۰ نفر الزامی است.
محمدی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به افزایش تعداد بازرسین ونظارت بیشتر بر کار واحد‌های تولیدی تاکید کرد و گفت: طبق ماده ۱۰۵ قانون کار، بازرسان کار باید در خصوص اجرای ایمنی در کارگاه‌ها قاطع بوده و از کوچک‌ترین قصوری در زمینه ایمنی کار کوتاهی نکند.
محمدی اضافه کرد: همچنین یکی دیگر از وظایف بازرسان کار پیگیری معوقات حقوقی کارگرانی است که بعضی از کارفرمایان واحد‌های متخلف به بهانه پلمب شدن کارگاهشان در پرداخت دستمزد به کارگران خود کوتاهی می‌کنند.
این فعال کارگری در مورد امکانات ورزش کارگری این شهرستان نیزاظهار داشت: شهرستان طبس از امکانات ورزش کارگری بی‌بهره بوده وبا آنکه طی مصوبات ریاست جمهور قرار شده بود که یک مجموعه ورزشی در این شهرستان ساخته شود هنوزهیچ اقدامی در این زمینه برای کارگران این شهرستان فراهم نشده است.
این مسئول همچنین با انتقاد از اجرایی نشدن قوانین بازنشستگی پیش از موعد و مشاغل سخت و زیان آور اضافه کرد: سازمان تأمین اجتماعی ملزم به اجرای آرای کمیته استانی در خصوص بازنشستگی پیش از موعد کارگران است که در بعضی موارد مشاهده شده که تامین اجتماعی از اجرای ان خودداری می‌کند.
محمدی در ادامه سخنان خود در خصوص امکانات درمانی سازمان تامین اجتماعی در شهرستان طبس نیز تصریح کرد: شهرستان طبس فاقد امکانات درمانی تخصصی تامین اجتماعی است و این شهرستان با داشتن تعداد زیادی بیمه شده شاغل و مستمری بگیر فقط یک درمانگاه باامکانات محدود دارد.
او در این مورد ادامه داد: تشکلات کارگری این شهرستان به نمایندگی از شاغلین و بازنشستگان این شهرستان بار‌ها پیگیر دریافت امکانات درمانی تامین اجتماعی همانند ساخت بیمارستان و اعزام متخصین درمانی شده‌اند که متاسفانه با بی‌توجهی مسئولان این امکانات تا به امروز محقق نشده است.
او غیر فعال بودن واحد‌های تولید در شهرک صنعتی وبه تبع آن بیکاری کارگران را به نفع جامعه کارگری شهرستان ندانست و گفت: فعالیت مجدد واحد‌های تعطیل شده باعث رونق اقتصادی شهرستان خواهد شد ومسئولان در این زمینه باید پیگیری کنند تا علاوه بر بازگشت فعالیت تولیدی در کارخانه‌ها نیروهای بیکار شده نیز مجددا شاغل شوند.
محمدی در خاتمه واگذاری تسهیلات کم بهره به واحد‌های تولیدی بحرانزا را راهکاربازگشت فعالیت مجدد واحد‌ها عنوان کرد وافزود: مسئولان برای واحد‌های بزرگی که در شرایط سخت فعلی دچار بحران شده‌اند زمینه‌ای فراهم کنند تا بتوانند مشکلاتشان را مطرح کنند.

-----------------------------

گودبرداری غیر اصولی جان یك كارگر را گرفت

گود برداری غیر اصولی باعث مرگ یک کارگر و مصدومیت سه کارگر دیگر شد. به گزارش ایلنا، این حادثه درساعت ۱۵: ۲۱شب گذشته - بیست وششم دی ماه - در محله نیاوران، خیابان صادقی قمی بر اثر گود برداری غیر اصولی رخ داده است.
بر اساس این گزارش، طی این حادثه، ریزش ساختمان در حال ساخت باعث کشته شدن یک کارگر ومصدومیت سه کارگر دیگر شده است.
این گزارش حاکی است، ضلع شمالی یک ساختمان گودبرداری شده به عمق ۱۰متر و ارتفاع ۲۰ متر مکعب که در حال اسکلت بندی بوده دچار ریزش شده و ۴ کارگر که در حال کار بودند در میان انبوهی از خاک و آجر مدفون می‌شوند.
طبق این گزارش با حضور امداد گران امداد ونجات در ابتدا دو کارگر زنده از زیر آوار بیرون کشیده می‌شوند وبعد از شش ساعت جستجو وتلاش این گرو‌ها دو کارگر دیگر نیز به بیرون از خاک انتقال می‌یابند.
گفتنی است، شدت صدمات وارده باعث مرگ یک کارگر و مجروح شدن سه کارگر دیگر شده است.

-----------------------------

نارضایتی کارگران کارخانه الیاف خاوران پارسیان از کارفرمای چینی

نماینده کارگران کارخانه الیاف خاوران پارسیان اعلام کرد: کارفرمای چینی کارخانه الیاف خاوران پارسیان نیشابور بدون در نظر گرفتن شرایط تعیین شده در قانون کار، کارگران را وادار به کار می‌کند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، این کارگر که به نمایندگی از ۱۶۰ کارگر این کارخانه سخن می‌گفت، با اعلام مطلب فوق افزود: کارفرمای چینی کارخانه الیاف خاوران پارسیان بدون در نظر گرفتن مطالبات قانونی کارگران این کارخانه، حتی روزهای تعطیل آنان را بدون پرداخت حق اضافه کاری وادار به کار می‌کند.
وی در تشریح وضعیت کارگران این کارخانه اظهار داشت: ۱۶۰ کارگر این کارخانه در سال فقط روز اول فروردین و روز عاشورا تعطیل هستند و مابقی ایام سال کارگران برای دریافت مرخصی با کارفرمای چینی خود دچار مشکل هستند.
این کارگر با بیان اینکه کارگران برای رسیدگی به مشکلات زندگی خود نمی‌توانند از مرخصی قانونی استفاده کنند، افزود: این کارفرما به ازای هر یک روز غیبت مبلغ ۳۰ هزار تومان از حقوق کارگران کسر می‌کند این در حالیست که اگر این تعداد غیبت بیشتر از دو روز شود علاوه بر کسر ۹۰ هزار تومان از حقوق، تهدید به اخراج نیز می‌شوند.
او گفت: جندی پیش که یکی از کارگران برای درمان بیماری خود قصد مسافرت به تهران را داشت كه با مرخصی وی از سوی کارفرمای کارخانه موافقت نشد واین کارگر به ناچار چون بیش از دوروزغیبت برای درمان خود استفاده کرده بود از سوی کارفرما اخراج شد.
این کارگر یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های کارگران این کارخانه را رعایت نکردن بهداشت کار در این واحد تولیدی عنوان کرد وگفت: آلودگی‌های بیش ازحد محیطی و صوتی باعث نارضایتی کارگران شده است.
این کارگر اضافه کرد: این کارفرما بیش از ۳۰ نفر از کارگران چینی را در این کارخانه تحت عنوان سرپرست به كار گرفته كه هیچکدام برخورد لفظی خوبی با کارگران ندارند و در پاسخ به هر یک از سوالهای کارگران با لحنی بد و توهین آمیز پاسخ می‌دهند.
این کارگر با طرح این سوال که چگونه یک کارفرمای خارجی در کشورمان بدور از چشم بازرسان کار اینگونه با کارگران خود برخورد می‌کند، ادامه داد: با پیگیری کارگران از طریق اداره کار وقتی بازرس کار به کارخانه مراجعه می‌کند بدون بازرسی کارخانه و حل مشکل کارگران نحوه بازرسی وی از‌‌ همان دفتر خاتمه می‌یابد.

کارگران این کارخانه از کارفرمای خود رضایت ندارند
دبیر خانه کارگر نیشابور نیز ضمن تایید گفته‌های این کارگر افزود: کارفرمای کارخانه الیاف خاوران پارسیان نیشابور واقع در شهرک صنعتی عطار، چینی است و کارگران آن از نحوه مدیریت این کارفرمای خارجی رضایت ندارند.
محمد عمارلو با اشاره به اینکه تعدادی از کارگران کارخانه الیاف پارس نیشابور به نمایندگی از سایر کارگران این کارخانه چندین بار به خانه کارگر نیشابور برای عنوان مشکلاتشان مراجعه کرده‌اند، افزود: این کارگران نسبت به نحوه مدیریت کارفرمای این کارخانه و همچنین عدم اجرای قوانین کار در این واحد تولیدی معترض هستند.
او افزود: به گفته کارگران، کارفرمای این کارخانه علاوه بر اینکه با درخواست مرخصی هیچ کارگری موافقت نمی‌کند و در صورت غیبت به ازاء هر روز ۳۰ هزار تومان از حقوق کارگر غایب کسر می‌کند.
او اضافه کرد: این عمل کارفرما در حالیست که اگر تعداد ایام غیبت یک کارگر به سه روز در ماه برسدعلاوه بر کسر ۹۰ هزار تومان از دستمزد، آن کارگر تهدید به اخراج نیز می‌شود.
این فعال کارگری وضعیت کارگران این کارخانه را اسفبار توصیف کرد و اظهار داشت: همچنین کارگران این کارخانه ازامکانات تعطیلی‌ها برخوردار نبوده ودر هیچ تعطیلی حتی در ایام رسمی هم تعطیل نیستند وبه گفته کارگران آنان فاقد مزایای قانونی هستند.

-----------------------------

دومین شركت هوایی آلمان ٩٠٠ نیروی كار خود را اخراج می‌كند

«ایر برلین» دومین شرکت پروازهای مسافری آلمان، در نظر دارد تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی ۹۰۰ کارمند خود را اخراج کند. به گزارش ایلنا به نقل از دویچه‌وله، ایر برلین تصمیم دارد شمار هواپیماهای خود را کاهش داده و شبکه پروازهای خود را نیز محدودتر کند.
این شرکت پروازهای مسافری آلمان اعلام کرده است که تصمیم کاهش پرسنل بخشی از اقدام‌های صرفه‌جویی مالی است که در ماه نوامبر اعلام شده بود. br> ایر برلین مدت‌ها است سوددهی ندارد و مدیریت این شرکت امیدوار است با کاهش پرسنل موقعیت مالی آن را بهبود بخشد.

-----------------------------

گیر کردن انگشتان دست یک کارگر کبابی در چرخ گوشت

دست یک کارگر رستوران در حین کار درون چرخ گوشت صنعتی گیر کرده و باعث مصدومیت وی شد.
به گزارش ایلنا، این حادثه، صبح روز سه شنبه ۲۶ دی ماه در یکی از رستورانهای کبابی در خیابان شریعتی، بالا‌تر از پل رومی اتفاق افتاد و انگشتان دست این کارگر به شدت آسیب دید.
طبق این گزارش، دست این کارگر توسط امداد گران با برش دادن بخشی از چرخ گوشت خارج شده و وی به بیمارستان انتقال داده می‌شود.
در این زمینه یکی از کار‌شناسان سازمان آتش نشانی تشریح کرد: همواره به خانواده‌ها و کسانی که با چرخ گوشت‌های خانگی و صنعتی سر و کار دارند توصیه می‌شود هنگام کار با این وسیله خطرناک، احتیاط کرده و دست خود را بیش از حد مجاز درون گلویی چرخ گوشت قرار ندهید.
همچنین طبق تاکید این کار‌شناس در صورتیکه دست شخصی در چرخ گوشت گیر می‌کند و امکان خارج شدن آن وجود ندارد، کوچک‌ترین حرکتی را به دست آسیب دیده و چرخ گوشت وارد نکنید وهمواره سعی کنید در اولین فرصت با عوامل اورژانس و گروهای امداد نجات تماس بگیرید.

-----------------------------