افق روشن
www.ofros.com

جانباختن کارگر ۱٦ ساله، ۱۷ روز اعتراض

کارگران پارس سرام و بیکار شدن کارگران گوشت زیاران


خبرگزاری کارگری ایران                                                                                  دوشنبه ٢۵ اردیبهشت ١٣٩١

کارگر١٦ ساله زیر آوار كشته شد

ایلنا: تخریب غیر اصولی ساختمان دو طبقه مرگ کارگر ١٦ ساله را در جنت آباد جنوبی در پی‌داشت.
به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه خبری ١٢۵ ستاد فرماندهی آتش‌نشانی ساعت ١٨:٢۴ دقیقه روز گذشته (یكشنبه) با دریافت خبر ریزش آوار آتش‌نشانان ایستگاه ٢٧ را به محل حادثه در بلوار جنت آباد جنوبی، لاله غربی اعزام کرد.
مسلم نیکو منش افسر آماده منطقه چهار با اشاره به غیر اصولی بودن روش تخریب ساختمان گفت: در این ساختمان دو طبقه در حال تخریب دو کارگر جوان در حال تخریب قسمتی از دیواره های خر پشتک ساختمان بودند که به دلیل عدم رعایت اصول ایمنی قسمتی از دیوار و سقف خر پشته ریزش کرده بود.
وی افزود: در این حادثه یکی از کارگران در زیر آوار گرفتار شده بود که آتش نشانان در یک عملیات سریع پس از ایمن سازی محل کارگر جوان را از زیر آوار خارج کردند که پس از معاینه عوامل اورژانس مرگ وی تایید شد

------------------------------

۱۷ روز اعتراض صنفی كارگران پارس سرام

ایلنا: دبیر اجرایی خانه کارگر ورامین اعلام کرد: ۴۵۰ کارگر کارخانه پارس سرام در اعتراض به قطع اضافه کاری و سایر مزایای جانبی در داخل کارخانه تجمع کرده‌اند.
حیدر مظاهری در گفت گو با ایلنا با اشاره به تعطیلی موقت کارخانه پارس سرام افزود: ۱۷ روز است ۴۵۰ کارگران کارخانه پارس سرام قرچک در اعتراض به قطع اضافه کاری شان دست از كار كشده‌اند و در طول این مدت با تجمع در داخل کارخانه خواستار محاسبه اضافه کاری خود هستند.
این فعال کارگری دلیل قطع اضافه کاری کارگران را از جانب صاحبان کارخانه افزایش هزینه‌های کارخانه پارس سرام عنوان کرد و اذعان داشت: به دلیل اینکه از قدیم کارگران پارس سرام مزایای جانبی واضافه کاری معادل حقوق دریافتی می‌کردند با حذف این مزایا کارگران در تامین معیشت خود دچار مشکل شده‌اند.
او با اشاره به اینکه رایزنی‌هایی در خصوص مطالبات این کارگران با مسئولان صورت گرفته است عنوان کرد: مسئولان کارخانه در ابتدا پاداش و اضافه‌کاری کارگران قراردادی را حذف کردند و امسال نیز اعلام کرده‌اند توان پرداخت اضافه کاری کارگران رسمی را ندارند.
گفتنی است کارخانه پارس سرام تولید کننده چینی‌های بهداشتی در منطقه قرچک ورامین است.

------------------------------

مجتمع گوشت زیاران به طور كامل تعطیل شد

ایلنا: دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین اعلام کرد: مجتمع گوشت زیاران به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه کشتارگاهی و تولید گوشت قرمز کشور به دلیل کمبود نقدینگی و سوء مدیریت که در گذشته به صورت نیمه تعطیل درآمده بود هم اکنون به طور کامل تعطیل شده است.
عیدعلی کریمی در گفتگو با ایلنا با بیان اینکه زمانی این واحد تولیدی ۷۰۰ کارگر داشت گفت: این واحد بزرگ از اوایل مردادماه سال ۸۶ در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار شد که از‌‌ همان زمان مشکلات تولید در این واحد به تدریج خودنمایی کرد.
او با اظهار تاسف از تعطیلی این واحد بزرگ تولیدی گفت: سازمان خصوصی سازی برای پرداخت بدهی ۲۰ ماهه ۱۱۵ کارگر مجتمع گوشت زیاران پنج میلیارد تومان پرداخت کرده است این در حالیست که دولت می‌توانست با این مبلغ مجتمع گوشت زیاران را احیاء کند.
این فعال کارگری از مجتمع گوشت زیاران به عنوان معتبر‌ترین تولید کننده گوشت کشور یاد کرد و اظهار داشت: در حال حاضر ۲۰۰ هکتار از مزارع و چراه‌گاهای این واحد بزرگ تولیدی به گله‌داران محلی اجاره داده شده است.
کریمی خطاب به مسئولان گفت: جای سوال است که چرا دولت برای تسویه حساب کارگران ۵ میلیاردتومان پول پرداخت کرده است ولی برای احیاء یك واحد بزرگ كه زمینه اشتغال صدها نفر را فراهم می‌كند نمی‌تواند سرمایه‌گذاری كند.