افق روشن
www.ofros.com

وعده مدیرعامل ایران خودرو برای تشكیل شورای اسلامی ‌كار


خبرگزاری کار ایران                                                                                                  شنبه ٩ بهمن ١٣٨٩

كارگران خودروسازی ایران خودرو از تصمیم كارفرمای خود مبنی بر موافقت با تشكیل شورای اسلامی‌كاردراین واحد تولید صنعتی خبرمی‌دهند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، كارگران ایران خودرو می‌گویند: جواد نجم الدین مدیرعامل گروه صنعتی خودروسازی ایران خودروگفته كه تا شش ماه آینده مقدمات لازم برای تشكیل شورای اسلامی كار را در این مجموعه صنعتی فراهم خواهد كرد.
گفته می‌شود این اقدام در پی حادثه هفته گذشته برخورد كامیون با جمعی از كارگران این شركت و به منظور فرونشاندن اعتراض‌های‌كارگران ایران خودرو صورت گرفته است.
به گفته كارگران ایران خودور، نجم‌الدین همچنین به كارگران وعده داده است تا برای حمایت و كمك به كارگران قربانی و بازماندگان آنها حداكثر تلاش خود را انجام خواهد داد. در سال‌های گذشته فعالیت یك تشكل صنفی كارگری در مجموعه ایران خودرو همواره از خواسته‌های كارگران این مجموعه بوده است.
به گفته فعالان كارگری اولین و آخرین دوره فعالیت شورای اسلامی كار درشركت ایران خودرو به سال‌های پایانی دهه ٦٠ و سال‌های آغازین دهه ٧٠ باز می‌گردد. براین اساس گفته می‌شود در سال‌های اخیر هر باركه قرار بر تشكیل شورای اسلامی كار در این مجموعه تولیدی بوده است ، مدیران و كارفرمایان وقت با شگردهایی از تشكیل مجمع عمومی نهاد كارگری ایران خودرو خودداری كرده اند.
فعالان كارگری معتقد هستند حادثه هفته گذشته در شرایطی روی داد كه مطابق قانون كار،كارفرمایان ایران خودرو باید از طریق مذاكره با شورای اسلامی كار و یا هر نهاد صنفی كارگری دیگر درخصوص اضافه كاری در روز تعطیل توافق می‌كردند.
به گفته كارگران ایران خودرو در سال‌های اخیر كار در روز تعطیل به عادتی رایج در این مجموعه تبدیل شده بود به طوری كه هیچ كارگری نمی‌توانست و حق نداشت از اضافه كاری خودداری كند.