افق روشن
www.ofros.com

تلاش نمایندگان جعلیِ کارگران

هیئت اعزامی جمهوری اسلامی" برای برای گسترش روابط در سازمان جهانی کار"

خبرگزاری کار ایران                                                                                       سه شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٠

حضورهیات عالی رتبه‌ای از مدیران ارشد I.L.O در ایران

ایلنا: رییس هیات اعزامی كارگران ایران دراجلاس سالانه سازمان جهانی كار(I.L.O) گفت: ٣ تشكل عالی كارگری كشور یعنی كانون عالی شوراهای اسلامی كار، مجمع عالی نمایندگان كارگری وكانون عالی انجمن‌های صنفی كارگری توافق‌كردند كه از هر تشكل ‌٢ نفردر اجلاس I.L.O شركت كنند.
سید محمدیاراحمدیان درگفت وگو با خبرنگار ایلنا افزود: با نظر این هیات ٦ نفره مقرر شدكه بنده به عنوان سرپرست اصلی هیات كارگری ایران باشم و آقای احمدرضا معینی هم به عنوان سرپرست علی‌البدل كارگران شركت‌كننده ایران در I.L.O انتخاب شد.
رییس مجمع عالی نمایندگان كارگری كشور با بیان این كه دراجلاس سال جاری I.L.O ۴ كمیته فعال بودند، اظهار داشت: كمیته استاندارد، كمیته تصویب یك مقاوله‌نامه برای تصویب كار شایسته برای كارگران خانگی، كمیته مدیریت و بازرسی كار و كمیته تامین اجتماعی ۴ كمیته فعال سازمان جهانی كار بودند.
یاراحمدیان با اشاره به دیدارهای هیات كارگری ایران با مدیران ارشد I.L.O، تاكید كردند: دیدار با دبیركل و معاون اجرایی I.L.O و مدیركل استانداردهای سازمان جهانی كار و ملاقات با مدیركل سازمان جهانی تامین اجتماعی (ISSA) از جمله این دیدارها بود.
این مقام كارگری گفت: دركمیته استانداردها نمایندگان وزارت كار (دولت) عضو هستند بنابراین در مورد مصوبات آن مسولان وزارت كار باید توضیح دهند. یار احمدیان با اشاره به كمیته مقاوله‌نامه‌ها تاكیدكرد: دراین كمیته مقاوله‌نامه كار شایسته برای كارگران خانگی تدوین ودرمجمع عمومی I.L.O تصویب شدكه ایران هم رای مثبت به این مقاوله نامه داد.
رییس مجمع عالی نمایندگان كارگری‌كشورگفت: در این كمیته بیانیه‌ای تصویب و مقرر شد تا سال آینده در دستور جلسه اجلاس سالانه I.L.O قرارگیرد. یار احمدیان گفت: دركمیته مدیریت و بازرسی كار نیز مقاوله‌نامه‌ای تصویب شد و مقرر شد تا متن مقاوله‌نامه اصلاح و به روز شود.
وی با اشاره به نطق ۵ دقیقه‌ای خود در مجمع عمومی I.L.O گفت: مواضع كارگری جمهوری اسلامی ایران در این نطق بیان شد.
سرپرست هیات اعزامی كارگران ایران به I.L.O گفت: در اجلاس امسال با مقام‌های كارگری افریقایی، آسیایی و اروپایی از جمله پاكستان، لبنان، تركیه، هند، سوئد و تانزانیا ملاقات داشتیم و مذاكراتی را در جهت توسعه همكاری‌های دو جانبه انجام دادیم.
وی در پاسخ به این سوال كه دستاورد اجلاس سال جاری I.L.O برای كارگران ایران چه بود، گفت: توانستیم مدیران ارشد سازمان جهانی كار را قانع كنیم كه نگاه تبعیض‌آمیز به ایران نداشته باشند و مقرر شد تا در اولین فرصت كه احتمالا چند ماه آینده خواهد بود هیات عالی رتبه‌ای از مدیران ارشد I.L.O در ایران حضور پیدا كنند و نسبت به رفع سوءتفاهمات اقدام كنند.
رئیس مجمع عالی نمایندگان كارگری همچنین گفت: این مجمع در نظر دارد به زودی سایت رسمی خود را با حضور مقام های ارشد كارگری كشور راه‌اندازی كند.

----------------------------

حضور وزیر كار در مجمع اصلی سازمان بین المللی کار

ایلنا: یکصدمین اجلاس کشورهای عضو سازمان بین المللی کار با حضور نمایندگان ١۵٠ کشور از ١٨٣ کشور عضو در محل دائمی این سازمان در ژنو در حال برگزاری است.
به گزارش ایلنا، پیش از این نمایندگان کارگری و کارفرمایی کشورهای مختلف در این کنفرانس حضور یافته و دیدگاهها و مطالبات خود را از دولتهای متبوعشان بیان نموند و از روز شنبه مقامات رسمی دولتی در این کنفرانس حضور یافته و به بحث و تبادل نظر در خصوص مقوله های مورد علاقه یکدیگر پرداخته‌اند.
همچنین ایراد سخنرانی در مجمع عمومی سازمان بین المللی کار و مجامع فرعی نظیر جنبش عدم تعهد از عمده ترین مشغله وزاری کار در این روز ها است.
وزیر کار و امور اجتماعی جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در مجمع اصلی سازمان بین المللی کار حاضر شد و در این کنفرانس سخنرانی کرد.
دکتر عبد الرضا شیخ الاسلامی در سخنرانی خود به موضوعاتی از قبیل توسعه اشتغال و بهبود بازار کسب و کار و تعامل بین کارگر ، کارفرما و دولت در جمهوری اسلامی ایران پرداخت.
وی همچنین در مجمع جنبش عدم تعهد حضور پیدا کرد و مواضع جمهوری اسلامی ایران و وزارت کار را در مورد مسایل جاری در داخل و خارج از کشور تبیین کرد.
وزیر کار همچنین دیدارهایی با وزاری کار عراق و چین در دستور کار خود داشت و پس از دیدار با این مقامات دو کشور از ابراز تمایل آنها برای همکاری بیشتر و نیز اعزام نیروی کار و همچنین توسعه روابط فیمابین خبر داد.
وزیر کار همچنین صبح امروز با وزرای کار برزیل و عمان دیدار و گفت و گو کرد.

----------------------------

انتخاب ایران به عنوان عضو هیات مدیره سازمان بین المللی کار

ایلنا: اعضای سازمان بین المللی کار در یکصدومین نشست خود با اکثریت آراء جمهوری اسلامی ایران را به عنوان عضو هیات مدیره سازمان بین المللی کار انتخاب کردند. به گزارش ایلنا، وزیر کار و امور اجتماعی که در یکصدو مین اجلاس سازمان بین المللی کار شرکت کرده است با اعلام این خبر گفت: انتخاب جمهوری اسلامی ایران با بالاترین رای یعنی ٢١٠ رای به عنوان عضو هیات مدیره سازمان بین المللی کار جز موفقیت های ما است و انشاء الله با این عضویت بتوانیم در روند آتی تصمیم گیریها و تصمیم سازیهای سازمان بین المللی کار نقش موثرتری را ایفا کنیم.
حضور در جمع وزیران کار آسیا و اقیانوسیه به منظور بررسی آخرین تلاش ها برای مقابله با بیکاری از دیگر برنامه های دکتر شیخ الاسلامی بود.
وزیر کار و امور اجتماعی در این نشست به تلاش های جمهوری اسلامی ایران در زمینه مقابله با بیکاری اشاره کرد و گفت : تاسیس سازمان ملی مهارت ، تدوین سند ملی توسعه اشتغال، برگزاری دوره های آموزشی پیشرفته همچون مدیریت کسب و کار و کارآفرینی ، کمک به راه اندازی بنگاههای کوچک و متوسط توسط متقاضیان جوان و راه اندازی خوشه های صنعتی از جمله این اقدامات است.