افق روشن
www.ofros.com

هدفمند كردن یارانه‌ها باعث افزایش اخراج كارگران می‌شود

خبرگزاری کار ایران                                                                                  یکشنبه ۲٦ مهر ۱٣٨٨


یک فعال کارگری درگفت‌وگو با ایلنا: هدفمند كردن یارانه‌ها باعث افزایش اخراج كارگران می‌شود

بدون شک در جریان آزادسازی، دستمزد کارگران و حداقل بگیران ثابت می‌ماند که دراین صورت از قدرت خرید این قشر کم خواهد شد. ایلنا: به گفته یک فعال کارگری در صورت اجرای طرح هدفمندکردن یارانه‌ها وافزایش بهای بنزین هزینه کالاهای اساسی برای اقشار ضعیف به ویژه کارگران به طور تصاعدی افزایش خواهد یافت.
کاظم فرج‌اللهی درگفت‌وگو با خبرنگارایلنا، گفت: با آزادسازی بهای بنزین اقشار زحمتکش و کم‌درآمد بیش از امروز دچار زحمت خواهند شد؛ زیرا فقط کافی است که قیمت سوخت برای حمل و نقل کالای اولیه افزایش یابد تا بدین طریق بهای کالای مصرفی به طور تصاعدی گران شود.
وی با یادآوری این که در حال حاضر هزینه حمل و نقل حدود ٢٠ درصد قیمت تمام شده کالا است، گفت: از قرار معلوم پس از تصویب لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها و آزادسازی بهای انرژی قیمت بنزین تا چند برابر بهای فعلی افزایش خواهد یافت که در این صورت در هر مرحله از جابجایی، بهای کالای مصرفی به صورت ضریبی از قیمت بنزین گران خواهد شد.
وی تاکید کرد: بدون شک در جریان آزادسازی، دستمزد کارگران و حداقل بگیران ثابت می‌ماند که دراین صورت از قدرت خرید این قشر کم خواهد شد. فرج‌اللهی گفت: این وضع در حالی به وجود خواهد آمد که بدون شک پس از هدفمندشدن یارانه‌ها به دلیل سخت‌تر شدن شرایط برای تولیدکنندگان داخلی باید شاهد ریزش نیروی انسانی بیشتر باشیم.

رئیس اتحادیه کارگران شهرداری تهران درگفت‌وگو با ایلنا:

طرح هدفمند سازی یارانه‌ها زندگی کارگران را فلج می‌کند

اگر این طرح با مشکلی مواجه شود زندگی میلیون‌ها کارگروکارمند به خطر می‌افتد و این موضوع می‌تواند کشور را با بحران جدی مواجه کند/ باید یارانه‌ها افراد آسیب‌پذیر همچنان ادامه یابد.
ایلنا: رئیس اتحادیه کارگران شهرداری تهران با بیان این که دولت و مجلس درخصوص طرح هدفمندسازی یارانه‌ها اطلاع‌رسانی خوبی انجام نداده‌اند،گفت: کارگران نمی‌دانند یارانه آنها آیا به صورت مستقیم به آنان پرداخت خواهد شد واگر این گونه است چه مبلغی به آنان تعلق می‌گیرد. عبدا... مختاری درگفت‌وگو با خبرنگارایلنا با اشاره به این که حذف یارانه دولت در قبوض آب، برق وگاز تورم موجود را افزایش خواهد داد افزود: دراین میان به طور قطع بیشترین آسیب به مصرف‌کنندگان و کارگران وارد خواهد شد.
رئیس شورای اسلامی کار شهرداری منطقه ٨ تهران طرح هدفمندسازی یارانه‌ها را طرحی حساس عنوان کرد و خاطرنشان كرد: اگر این طرح با مشکلی مواجه شود زندگی میلیون‌ها کارگروکارمند به خطر می‌افتد و این موضوع می‌تواند کشور را با بحران جدی مواجه کند.
به گفته مختاری در وضعیت فعلی معیشت کارگران با مشکلات بسیاری روبرو است حال کافی است که یارانه‌ها هم حذف شود تا زندگی کارگران فلج شود. او گفت: بهترین راه شناسایی اقشار آسیب‌پذیر قبوض مصرفی خانوار است زیرا افرادی که از توان مالی خوبی برخوردارند مصرف انرژی آنها بیشتر است بنابراین به نظر می‌رسد باید یارانه‌ها افراد آسیب‌پذیر همچنان ادامه یابد و افرادی که مصرف انرژی بالایی دارند باید هزینه تمام شده انرژی را بپردازند.