افق روشن
www.ofros.com

قانون كار در جهت تامین منافع دولت و

... كارفرما، ۸۰ درصد کارگران مازندران قرارداد سفید امضاست و


خبرگزاری کار ایران                                                                                          دوشنبه ٣٠ مرداد ١٣٩١

رئیس شورای اسلامی کار سیمان مازندران:

قانون كار در جهت تامین منافع دولت و كارفرما تغییر می‌كند

رئیس شورای اسلامی کار كارخانه سیمان مازندران پیش نویس اصلاح قانون کار را مغایر با سیاست‌های حمایتی دولت از کارگران دانست و گفت: پیش نویس فعلی اصلاح قانون کار برخلاف مقاوله نامه‌های بین المللی کار تدوین شده است.
غلامعلی نوپور وضعیت واحدهای تولیدی کشور را بحرانی دانست و به ایلنا گفت: پیش نویس اصلاحی قانون کار در راستای اهداف دولت و کارفرما تدوین شده است.
این فعال كارگری در ادامه وضعیت واحدهای تولیدی کشور را بحرانی توصیف کرد و افزود: به علت کمبود نقدینگی در واحدهای تولیدی از ابتدای سال جاری تا کنون بخش زیادی ازکارگران اخراج شده‌اند.
او معتقد است دولت به منظور ایجاد اشتغال در کشور باید نسبت به پرداخت یارانه واحدهای تولیدی اقدام کند.

-----------------------------

رئیس کانون شوراهای اسلامی کار این استان:

۸۰ درصد قرارداد‌های کارگران مازندران سفید امضاست

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار مازندران اعلام كرد: بیش از ۸۰ درصد کل قرارداد‌های کارگران و کارفرمایان در مازندران سفید امضا منعقد می‌شود و در شرایط کنونی فقدان امنیت شغلی مهم‌ترین دغدغه جامعه کارگری است.
میرعلی شیر افکن با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد کل بنگاه‌های کشور خرد و کوچک هستند، به خبرنگار ایلنا در ساری گفت: گسترش قراردادهای سفید امضا در این بنگاه‌های اقتصادی نشان از بی‌اعتبار شدن قراردادهای کاری و فقدان امنیت شغلی کارگران دارد.
این مقام كارگری در مازندران با اشاره به افزایش تعداد کارگران قرارداد موقت در بنگاه‌های تولیدی‌ای که فعالیت مستمر انجام می‌دهند، خواستار انعقاد قراردادهای رسمی و دائمی کار با این کارگران شد و خاطرنشان ساخت: با انعقاد قراردادهای رسمی کار، کارگران از امنیت شغلی بیشتری برخوردار می‌شوند.
او با بیان این مطلب که کارگران پیمانی از امنیت شغلی پایداری برخوردار نیستند، ادامه داد: دولت باید از موضع کارگران مسئله امنیت شغلی را مورد توجه قرار دهد.

-----------------------------

کمیسیون کارگری گیلان تصویب کرد:

پرداخت دو ماه حقوق كارگران ایران برك و نوپوش

جلسه كمیسون كارگری استان گیلان با هدف بررسی مسائل و مشكلات كارخانجات ایران برك و نوپوش به ریاست استاندار گیلان برگزار شد.
به گزارش ایلنا از رشت، در این نشست که جمعی از اعضای هیئت مدیره و مدیران عامل این دو كارخانه حضور داشتند مقرر شد با توجه به تسهیلاتی که کمیسیون کارگری برای شرکت ایران برک و نوپوش فراهم کرده است این كارخانه‌ها در مدت دو هفته ۷۰۰ میلیون تومان، معادل دوماه حقوق ۵۲۰ کارگر خود را پرداخت کنند.
استمهال بدهی مالیاتی به مدت یکسال، تقسیط بدهی و همکاری بانکهای عامل از دیگر مصوبات نشست کمیسون کارگری استان بود.
استاندار گیلان در این نشست تاکید کرد: معاونین برنامه ریزی و سیاسی امنیتی بر نحوه اجرای صحیح و به موقع مصوبات کمیسون کارگری نظارت دقیق داشته باشند.
مهدی سعادتی افزود: تیمی به سرپرستی معاون برنامه ریزی در مدت ۲۰ روز گزارش جامعی از وضعیت ترکیب و اعضای سهام دار ایران برک و نوپوش تهیه کند تا با فراخوان همه این افراد تصمیمات لازم به منظور حل مشکلات گرفته شود، ضمن اینکه ضرورت دارد مدیران این دو کارخانه برای حل مشکلات نقشه راه مناسبی تهیه کنند. وی تاکید کرد: بی‌شک در کنار حمایت مسئولان اگر ایران برک ونوپوش کیفیت محصولات خودرا افزایش دهند در بازاریابی بهتر و حل مشکل کمبود نقدینگی این دو شرکت موثر خواهد بود.
استاندار گیلان در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در سال تولید ملی مدیران استان و بانک‌ها با کار آفرینان واقعی ‌‌نهایت همکاری را داشته باشند، اذعان داشت: باید ازهمه توان برای ایجاد اشتغال در جامعه بهره برد.

-----------------------------

شمار تعدیل نیروی کار عقاب افشان به ۳۴۰ نفر رسید

در پی انتشار خبر بیکار شدن ۳۰۰ کارگر کارخانه عقاب افشان، دبیر خانه کارگر سمنان اعلام کرد این کارخانه با تمدید نکردن قرارداد ۴۰ کارگر دیگر، شمار کارگران تعدیلی خود را به ۳۴۰ نفر رساند.
حبیب الله محقق با اعلام این خبر به ایلنا گفت: کارخانه عقاب افشان که از ابتداي سال جاری ۳۰۰ کارگر قراردادی خود را به دلیل افزایش مشکلات مالی کارخانه تعدیل و اخراج کرده بود، هم اکنون با عدم تمدید قرارداد ۴۰ کارگر قراردادی دیگر تعداد کارگران اخراجی خود را افزایش داده است.
این فعال کارگری با اشاره به اینکه ۶۰ کارگر دیگر نیز در لیست عدم تمدید قرارداد وجود دارند، اضافه کرد: پیش بینی می‌شود ظرف چهار ماه آینده این واحد تولیدی به دليل افزایش مشکلاتش قرارداد بیش از ۷۰۰ کارگر خود را تمدید نکند.
گفتنی است کارخانه عقاب افشان تولید کننده اتوبوسهای عقاب (اسکانیا) به دلیل واردات گسترده اتوبوس‌های ارزان‌قیمت چینی و همچنین ناتوانی در تهیه مواد اولیه تولید و قطعات ساخت اتوبوس که از کشور سوئیس تامین می‌شد، با تعدیل نیروهای کار بخشی از مشکلات مالی خود را جبران کند.

-----------------------------

سقوط مرگ‌بار كارگری در چاه آسانسور

کارگر میانسالی بر اثر سقوط به چاهک آسانسور یک ساختمان ۴ طبقه در حال احداث جان خود را از دست داد.
به گزارش ایلنا، پس از اطلاع این حادثه به سامانه ۱۲۵، در ساعت ۱۴: ۲۲ روز گذشته نیروهای ایستگاه ۶۱ رهسپار محل حادثه در خیابان پاسداران، خیابان دولت شدند.
غلامعلی دیرمینا مسئول تیم اعزامی در مورد چگونگی وقوع این حادثه گفت: بنا به اظهار سرکارگر، این کارگر در قسمت تأسیسات آسانسور در طبقه چهارم ساختمان در حال ساخت، سرگرم کار بود که ناگهان به داخل چاهک آسانسور افتاد.
وی افزود: این کارگر که بیژن-ب نام داشت بدنبال این حادثه از طبقه چهارم تا انتهای این چاهک در زیرزمین ساختمان فروافتاد و در دم جان سپرد.
براساس گزارش سایت آتش نشانی، دیرمینا در ادامه اظهار داشت: پس از معاینه عوامل اورژانس و تشخیص مرگ این کارگر، جنازه وی جهت بررسی بیشتر تحویل عوامل انتظامی شد.