افق روشن
www.ofros.com

مجموعه اخبار فاجعه کشتار کارگران فولاد غدیر یزد


خبرگزاری کار ایران                                                                                          جمعه ٢۵ آذر ماه ١٣٩٠

هفت كارگر كشته، شانزده نفر مجروح شدند

در پی انفجار كوره کارخانه نورد فولاد غدیر یزد، در ساعت بیست یكشنبه شب، هفت كارگر كشته و شانزده نفر مجروح شدند كه منابع ما در یزد حال هشت نفر آنان را وخیم گزارش كرده‌اند.
این حادثه كه در شیفت پایانی كارخانه نورد فولاد غدیر كه ٢٣ كارگر مشغول به كار بودند، رخ داد پنج كارگر بلافاصله و دو كارگر در بیمارستان جان باختند. مصدومان این حادثه که بین ۴۵ تا ٨۵ درصد دچار سوختگی شده‌اند به بیمارستان سوانح و سوختگی منتقل شدند.
بررسی‌های اولیه علت وقوع حادثه را وجود آب در آهن قراضه‌های پرس شده در کوره ذوب آهن اعلام می‌كند. اخبار تكمیلی متعاقبا ارسال خواهند شد.

------------------

مهمات اسقاط در كوره كارخانه فولاد غدیر یزد منفجر شدند

نماینده مردم یزد اعلام کرد: مهمات اسقاط موجب بروز انفجار در کارخانه نورد فولاد غدیر یزد شد.
علی اکبر اولیا در گفتگو با خبرنگار ایلنا، علت وقوع حادثه انفجار در كارخانه نورد فولاد غدیر یزد را استفاده از قراضه‌ها در ضایعات فولادی که ظاهرا از غرب کشور تهیه شده بود دانست و گفت: در بین این ضایعات مهمات اسقاط اما عمل نکرده وجود داشته كه موجب بروز انفجار در کارخانه فولاد شده است.
اولیاء تصریح کرد: در حال حاضر مجموعه نمایندگان استان یزد طی اطلاعیه‌ای ضمن ابراز تاسف از این حادثه خواستار رسیدگی فوری این موضوع شدند.
گفتنی است فرماندار یزد در گفتگویی با منابع خبری كارخانه نورد فولاد غدیر یزد را متعلق به بخش خصوصی دانسته و از بازداشت مدیران كارخانه خبر داده است. لازم به یادآوری است در انفجاری كه شب گذشته در كارخانه فولاد غدیر یزد رخ داد هفت كارگر كشته و شانزده نفر مجروح شدند كه حال مجروحان وخیم گزارش شده است.

------------------

فرماندار یزد: كپسول گاز عامل انفجار كوره بوده است

در گفتگو با كارشناسان گمانه‌زنی می‌شود تعدادی كپسول گاز میان ضایعات قابل ذوب، روانه كوره شده كه در نتیجه انفجار این كپسول‌ها كوره نیز منفجر شده است.
در حالی كه نماینده مردم یزد در مجلس خبر از وجود مهمات اسقاط عمل نكرده در میان ضایعات كارخانه فولاد غدیر یزد داده بود، فرماندار یزد از این موضوع ابراز بی‌اطلاعی كرد و از احتمال انفجار كپسول گاز خبر داد.
عزیزاله سیفی در گفتگو با ایلنا گفت: در گفتگو با كارشناسان گمانه‌زنی می‌شود تعدادی كپسول گاز میان ضایعات قابل ذوب، روانه كوره شده كه در نتیجه انفجار این كپسول‌ها كوره نیز منفجر شده است.
فرماندار یزد در پاسخ به خبرنگار ما كه از او درباره نوع و محل خریداری ضایعات پرسیده بود، ابراز بی‌اطلاعی كرد.
لازم به یادآوری است در انفجاری كه شب گذشته در كارخانه فولاد غدیر یزد رخ داد هفت كارگر كشته و شانزده نفر مجروح شدند كه حال مجروحان وخیم گزارش شده است.

------------------

شناسایی عوامل مقصر در حادثه فولاد غدیر یزد

یزد: خانه کارگر خواستار شناسایی عوامل مقصر در حادثه فولاد غدیر یزد شد.
به گزارش ایلنا، خانه کارگر استان یزد طی بیانیه‌ای ضمن تسلیت بمناسبت درگذشت جمعی از کارگران مظلوم در حادثه انفجار کوره ذوب کارخانه فولاد غدیر شهر یزد خواستار پیگیری دقیق و سریع موضوع و شناسایی عوامل مقصر در این حادثه شده است.
گفتنی است در حادثه انفجار کوره ذوب کارخانه فولاد غدیر ٧ نفر از کارگران کشته شده‌اند.

------------------

تلفات به هشت نفر رسید

دقایقی قبل با مرگ یكی دیگر از مجروحان انفجار كوره کارخانه نورد فولاد غدیر یزد، تعداد تلفات به هشت نفر رسید.
به گزارش ایلنا در پی انفجار كوره این كارخانه در ساعت بیست یكشنبه شب، هفت كارگر كشته و شانزده نفر مجروح شده بودند كه حال هشت نفر آنان وخیم گزارش شده بود اما با مرگ یكی دیگر از این مجروحان تا این لحظه تعداد تلفات به هشت نفر رسیده است.

------------------

انفجار مهمات یا كپسول گاز

با وقوع انفجار در كوره کارخانه نورد فولاد غدیر یزد و كشته شدن هشت كارگر، حال یازده نفر از مجروحان وخیم گزارش می‌شود.
به گزارش ایلنا با كشته شدن یكی دیگر از كارگران آخرین اخبار از تجمع خانواده‌های حادثه دیدگان در مقابل بیمارستان سوانح و سوختگی یزد حكایت دارد. این حادثه كه در ساعت بیست یكشنبه، در شیفت پایانی كارخانه نورد فولاد غدیر كه ٢٣ كارگر مشغول به كار بودند رخ داد، پنج كارگر بلافاصله، دو كارگر در راه بیمارستان و یكی دیگر از مجروحان امروز در بیمارستان جان باختند. مصدومان این حادثه با ۴۵ تا ٨۵ درصد، سوختگی به بیمارستان سوانح و سوختگی یزد منتقل شده بودند.

احتمال انفجار مهمات یا كپسول گاز
بررسی‌های اولیه علت وقوع حادثه را وجود آب در آهن قراضه‌های پرس شده در کوره ذوب آهن اعلام می‌كرد اما نماینده مردم یزد در مجلس به ایلنا خبر داد: مهمات اسقاط موجب بروز انفجار در کارخانه نورد فولاد غدیر یزد شده است.
علی اکبر اولیا علت وقوع این حادثه را استفاده از قراضه‌ها در ضایعات فولادی که ظاهرا از غرب کشور تهیه شده بود دانسته و گفته است: در بین این ضایعات مهمات اسقاط اما عمل نکرده وجود داشته كه موجب بروز انفجار در کارخانه فولاد شده است.
در حالی كه نماینده مردم یزد در مجلس خبر از وجود مهمات اسقاط عمل نكرده در میان ضایعات كارخانه فولاد غدیر یزد داده بود، فرماندار یزد از این موضوع ابراز بی‌اطلاعی كرد و از احتمال انفجار كپسول گاز خبر داد.
عزیزاله سیفی گفت: در گفتگو با كارشناسان گمانه‌زنی می‌شود تعدادی كپسول گاز میان ضایعات قابل ذوب، روانه كوره شده كه در نتیجه انفجار این كپسول‌ها كوره نیز منفجر شده است.
فرماندار یزد در پاسخ به خبرنگار ما كه از او درباره نوع و محل خریداری ضایعات پرسیده بود، ابراز بی‌اطلاعی كرد.

بازداشت مدیران كارخانه
همچنین منابع خبری ما به نقل از فرماندار یزد، كارخانه نورد فولاد غدیر یزد را متعلق به بخش خصوصی دانسته و از بازداشت مدیران كارخانه خبر داده‌اند. آنان گزارش می‌دهند سال گذشته در حادثه مشابه‌ای در كارخانه نورد فولاد غدیر یزد یكی از كارگران نیز جان باخته است.
منابع خبری ما در یزد از وقوع پنج حادثه دیگر در این كارخانه از زمان بهره‌برداری از این كارخانه در سال ٨٦ خبر می‌دهند كه اخبار آن در زمان وقوع انتشار نیافته‌ بودند.
با توجه به وقوع پنج حادثه مشابه ظرف چهار سال گذشته، به نظر می‌رسد مالكان كارخانه و همچنین نهاد بازرسی كار در استان یزد اقدامی برای رفع نواقص ایمنی كار جهت حفاظت از جان كارگران به عمل نیاورده بودند كه این بی‌توجهی شب گذشته به كشته شدن هفت كارگر و جراحت شدید شانزده كارگر دیگر انجامید.
بررسی‌های انجام شده در خصوص انفجار در كارخانه غدیر، تا این لحظه از نقض آشكار اصول ایمنی در هنگام ذوب ضایعات فولادی حكایت می‌كنند.

------------------

احتمال كشته شدن باقی مصدومان انفجار فولاد غدیر یزد

در پی كشته شدن هشتمین كارگر كارخانه نورد فولاد غدیر یزد، نماینده مردم تفت و میبد با توجه به وخامت حال مصدومان از احتمال کشته شدن ١۵ مصدوم باقی مانده حادثه خبر داد.
سید جلال یحی زاده در گفتگو با خبرنگار ایلنا علت اصلی وقوع حادثه انفجار را قرار نگرفتن دو تن قراضه در محل اصلی اعلام کرد و گفت: به علت بی‌احتیاطی متصدی بخش که یک كارگر هندی بود حادثه انفجار رخ داد.
او خواستار رسیدگی مسئولین به روند وقوع حوادث كار در کشور شد و خاطرنشان ساخت: وقوع اتفاقاتی مانند انفجار در یک کارخانه فولاد شایسته مدیریت کشور نیست.

------------------

هیاتی مامور رسیدگی و بررسی حادثه فولاد غدیر شدند

یزد: استاندار یزد هیاتی از کارشناسان و دستگاه‌های اجرایی را مامور رسیدگی به حادثه فولاد غدیر کرد.
به گزارش ایلنا، سردار محمد رضا فلاح زاده استاندار یزد ظهر دیروز و پس از عیادت از مجروحان حادثه انفجار کوره ذوب کارخانه فولاد غدیر، هیاتی از کارشناسان و دستگاه‌های اجرایی را مامور رسیدگی به این حادثه کرده است.
استاندار یزد همچنین طی پیامی کشته شدن تعدادی از کارگران را در این حادثه به خانواده های آنان تسلیت گفته است.
گفتنی است بر اثر انفجار کوره ذوب این کارخانه ٨ نفر از کارگران جان خود را از دست داده‌اند.

------------------

آخرین اخبار فاجعه انفجار كارخانه فولاد غدیر یزد

تایید كشته شدن ده كارگر/ ارائه گزارش كارگروه ویژه ظرف دو روز آینده

فرماندار یزد آمار امروز كشته شدگان را كه پیش از این توسط اداره كار این استان مورد تردید قرار گرفته بود، تایید كرد.
به گزارش ایلنا پیش از ظهر امروز (سه شنبه) خبر كشته شدن دو نفر دیگر از مصدومان حادثه انفجار كوره در كارخانه نورد فولاد غدیر یزد منتشر شد كه اداره كار یزد در صحت فوت یكی از كارگران ابراز تردید كرده بود اما در آخرین تماس، عزیزاله سیفی فرماندار یزد ضمن تایید خبر ایلنا از ارائه گزارش دقیق در خصوص علت وقوع حادثه ظرف دو روز آینده خبر داد.
فرماندار یزد با توجه به كشته شدن دو كارگر دیگر، آمار كشته شدگان را تا لحظه تنظیم این خبر ده نفر اعلام كرد و از تشكیل كارگروه ویژه‌ای متشكل از تمامی نهادهای مرتبط با این حادثه و ارائه گزارش ظرف دو روز آینده خبر داد.

وزیر كار باید پاسخگو باشد
در این ارتباط نماینده مردم یزد با اشاره به وظیفه بازرسی مداوم توسط وزارت كار، اعلام کرد: وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی باید پاسخگوی وقوع سانحه انفجار در کارخانه نورد فولاد یزد باشد.
علی اكبر اولیا نماینده مردم یزد در گفتگو با ایلنا با اظهار تاسف از وقوع سانحه انفجار در کارخانه فولاد یزد اظهار داشت: با توجه به این که وقوع سوانح این چنینی در کوره‌های ذوب دارای سابقه است؛ از این رو از وزیر درخواست کردیم که ضوابطی را برای کوره های ذوب پیش بینی کند.

احتمال فوت سایر مصدومان
همچنین نماینده مردم تفت و میبد با توجه به وخامت حال مصدومان از احتمال کشته شدن مصدومان باقی مانده حادثه خبر داد. سید جلال یحی زاده علت اصلی وقوع حادثه انفجار را قرار نگرفتن دو تن قراضه در محل اصلی اعلام کرد و گفت: به علت بی‌احتیاطی متصدی بخش که یک كارگر هندی بود حادثه انفجار رخ داد.

واكنش فراكسیون كارگری مجلس
فراکسیون کارگری مجلس نیز با صدور پیامی نسبت به كشته و مجروح شدن كارگران در حادثه کارخانه فولاد غدیر یزد واكنش نشان داد. در این پیام آمده است: فاجعه اخیر بار دیگر نشان داد که کم توجهی به ایمنی و جان کارگران رو به افزایش است و کارفرمایان حداقل هزینه را در مورد مهم‌ترین اصل قانون کار یعنی ایمنی و حفاظت فنی مصروف ‌می‌دارند.
اعضای فراكسیون كارگری خاطر نشان كرده‌اند: حسب گزارشات رسیده حادثه به علت انفجار مواد منفجره موجود در آهن قراضه‌های ریخته شده در دیگ ذوب بوده است.
اگر این گزارش که نیازمند تحقیق و اعلام فوری مراجع ذی ربط است صحیح باشد عمق فاجعه بیش از پیش خواهد شد چرا که ما به عنوان حامیان کارگران از مسوولان ذیربط اعم از مسوولان کارخانه و مسوولان فنی دستگاههای ناظر ‌می‌پرسیم مواد منفجره آن هم به این حجم که باعث تبدیل شدن حداقل هشت کارگر زنده به ذغال گردیده به چه میزان بی‌توجهی و عدم بازرسی و نظارت مسوولان ذیربط نیازمند بوده است.

------------------

شمار كشته‌شدگان به ١٣ تن رسید

١٧ امروز با مرگ سه نفر دیگر از كارگران، تعداد كشته های حادثه انفجار كوره فولاد غدیر به ١٣ نفر رسیده است كه ۵ نفر از آنان در صحنه حادثه، دو نفر یك روز بعد، ٣ نفر در دومین روز بعد از حادثه و سه نفر نیز امروز جان سپردند.
آخرین شمار كشته شدگان حادثه انفجار كوره فولاد یزد كه عصر یكشنبه ٢١ آذر رخ داد، با یك نفر افزایش به ١٣ نفر رسید.
بر اساس گزارش‌های رسیده امروز با مرگ سه نفر دیگر از كارگران، تعداد كشته های حادثه انفجار كوره فولاد غدیر به ١٣ نفر رسیده است كه ۵ نفر از آنان در صحنه حادثه، دو نفر یك روز بعد، ٣ نفر در دومین روز بعد از حادثه و سه نفر نیز امروز جان سپردند.
گفتنی است هم اكنون ٦ مجروح این حادثه همچنان در بیمارستان بستری هستند.
طبق اعلام پزشكی قانونی یزد اسامی كشته شدگان این حادثه به شرح زیر است:

١ - عدنان عزیزی ٢ - عبدالحمید صادقی ٣- مصیبت كریمی راد ۴ - مراد خالقپور ۵- ایرج مهاجری ٦- ولی محمدی ٧- رحم‌الدین نورزهی ٨- خداررحم اولیازهی ٩- محمد ایزدی ١٠- هاشم عابدینی
و تعیین هویت شده های جدید
١١- رضا خالقپور فرزند علیداد ١٢- رضا خالقپور فرزند چراغ ١٣- پویا عزیزی

------------------

تعداد جان باختگان به ١۴ نفر افزایش یافت

یزد: با کشته شدن یکی دیگر از گارگران فولاد غدیر یزد تعداد کشته شدگان به ١۴ نفر رسید و هم اکنون شش کارگر دیگر از مصدومان حادثه با مرگ دست و پنجه نرم می کنند.
به گزارش ایلنا، مدیرکل پزشکی قانونی استان یزد از افزایش شمار كشته شدگان حادثه انفجار كوره فولاد یزد كه یكشنبه شب ٢١ آذر رخ داده بود، خبر داد.
علی سلیمان پور با اعلام این خبر افزود: تعداد كشته شدگان در ساعات اولیه پس از وقوع این حادثه ٧ نفر وتعداد مجروحان ١۴ نفر اعلام شده بود كه طی چند روز اخیر ٧ نفر از مجروحان نیز به دلیل شدت سوختگی جان خود را از دست دادند. سلیمانپور در ادامه خاطر نشان كرد هم اكنون تعداد كشته های حادثه انفجار كوره فولاد غدیریزد به ١۴نفر رسیده است كه ۵ نفر از آنان در صحنه حادثه، دو نفر یك روز بعد، ٣ نفر در دومین روز بعد از حادثه و چهار نفر دیگر نیز در سومین روزپس از حادثه جان سپردندكه اجساد كشته شدگان پس از طی مراحل قانونی جهت خاكسپاری تحویل بستگان آنان گردید.
وی همچنین در خصوص یكی از تبعه های كشور هندوستان كه از جمله مصدومین این سانحه دلخراش بود افزود: یكی از اتباع كشور هندوستان به نام جاسبیر سینك كه در حادثه روز یك شنبه به شدت دچار سوختگی شده و به بیمارستان سوانح سوختگی یزد منتقل گردیده بود ، علی رغم تلاش فراوان پرسنل این بیمارستان به دلیل شدت و وسعت سوختگی متاسفانه درگذشت كه جسد وی امروز به پزشكی قانونی یزد ارجاع شد.
گفتنی است از میان مصدومین حادثه هم اكنون شش مجروح این همچنان در بیمارستان بستری و دو نفر نیز در همان روزهای اول مداوا و از بیمارستان ترخیص شده اند.

------------------

شمار كشته شدگان فولاد غدیر به ١٦ نفر رسید

صبح امروز با كشته شدن دو كارگر دیگر از كارگران نورد فولاد غدیر یزد، تعداد كشته شدگان این حادثه به ١٦ نفر رسید.
به گزارش منابع خبری ایلنا در یزد، این دو كارگر تبعه ایران بوده‌اند اما هنوز نام آنان منتشر نشده است.
لازم به یادآوری است در حادثه انفجار كوره ذوب ضایعات فولادی در كارخانه غدیر یزد كه شامگاه یكشنبه (٢١ آذر) اتفاق افتاد پنج كارگر در صحنه حادثه و تا كنون ١١ كارگر دیگر در بیمارستان سوانح سوختگی شهید صدوقی یزد جان باخته‌اند و با توجه به وخامت سوختگی مصدومان باقی مانده، منابع خبری ما احتمال می‌دهند سه مصدوم دیگر این حادثه نیز فوت كنند.

------------------

آمار جان باختگان انفجار فولاد غدیر یزد به ١٧ نفر رسید

ایلنا: -یزد: مدیركل پزشكی قانونی استان یزد از افزایش آمار كشته شدگان حادثه كارخانه فولاد غدیر یزد خبر داد.
به گزارش ایلنا، دکتر سلیمانپور آمار نهایی كشته شدگان حادثه فولاد غدیر یزد را در حال حاضر ١٧ نفر اعلام و اضافه کرد :جلیل مكارم فرزند محمدعلی، بهروز علی چشم برزمین فرزند علی باز و سید مسعود هاشمی فرزند سید منصور سه نفری هستند که دیروز و امروز بر اثر شدت سوختگی جان خود را از دست دادند.
گفتنی است از حادثه انفجار دیگ ذوب کارخانه فولاد غدیر در روز ٢١ آذر ماه تنها دونفر در بیمارستان به سر می‌برند.

------------------

گفتگو با برادر یكی از قربانیان کارخانه فولاد غدیریزد

كسانی كه به این كارخانه اجازه كار داده‌اند بدون اینكه بازرسی و نظارت بر امنیت جانی كارگران داشته باشند از مقصران حادثه‌اند.
برادر محمد ایزدی، یکی از قربانیان انفجار کوره کارخانه فولاد غدیر یزد گفت: مسئولان نمی‌توانند با وعده‌های مالی خانواده قربانیان را تطمیع کنند و ما برای مشخص شدن مقصران این حادثه تا آخر می‌ایستیم.
حسن ایزدی در گفتگو با ایلنا، وضعیت ایمنی کار در کارخانه فولاد غدیر را اسف‌بار توصیف کرد و گفت: مالکان این کارخانه صرفا روی فقر کارگران حساب باز می‌کردند و آنان را به کار می‌گرفتند؛ به بیان دیگر کار را با جان کارگران معاوضه می‌کردند.
او مسئولین نظارت بر امنیت کار را مسئول کشته شدن برادرش دانست و افزود: کسانی که به این کارخانه اجازه کار داده‌اند بدون اینکه بازرسی و نظارت بر امنیت جانی کارگران داشته باشند از مقصران حادثه‌اند.
حسن ایزدی به سخنان ابراهیم نظری جلالی معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز واکنش نشان داد. این مقام دولتی چندی پیش از تشکیل هیئتی جهت دیدار با خانواده‌های قربانیان خبر داده و یکی از وظایف این هیئت را رسیدگی به وضعیت معیشتی بازماندگان عنوان کرده بود.
برادر محمد ایزدی، وعده‌های معیشتی را در شکستن عزم خانواده برای پیگیری شکایت خود بی‌تاثیر دانست و افزود: مسئولان قبل از اینکه برادرش به خاطر نیاز به کار کشته شود می‌بایست پیشگیری می‌کردند و رسیدگی به وضعیت فعلی معیشت خانواده او در حوزه مسئولیت آنان نیست.
حسن ایزدی با اشاره به اینکه برادرش تنها از دو ماه پیش در این کارخانه استخدام شده بوده، به نقل از او وضعیت ایمنی کار در فولاد غدیر یزد را چنان بد توصیف کرد که هر روز کارگران شاهد حوادثی نسبتاَ سطحی بوده‌اند به طوری که خانواده از او می‌خواهند کارش را‌‌ رها کند و محمد نیز برای ترک کار در انتظار پایان ماه و دریافت حقوقش بوده که این حادثه فجیع در ۲۱ آذرماه اتفاق می‌افتد.
حسن ایزدی با اشاره به اینكه برادرش نان‌آور مادر و برادر كوچك دیگرشان بوده، وضعیت معیشتی خانواده‌های سایر كشته‌شدگان و بازماندگان را چنان تاسف‌بار دانست كه خانواده او با دیدن فقر آنان درد خود را فراموش می‌كرده‌اند.
لازم به یادآوری است كه در انفجار كوره ذوب ضایعات در كارخانه نورد فولاد غدیر یزد كه ۲۱ آذر اتفاق افتاد تا كنون ١٧ نفر كشته شده‌اند و اگر چه نظرات مختلفی در خصوص علت حادثه مطرح است اما تا امروز - شش روز بعد از حادثه - اظهار نظر رسمی درباره علت انفجار اعلام نشده است

------------------

تنها یك نفر باقی مانده است

یزد: مدیركل پزشكی قانونی استان یزد از فوت هجدهمین مصدوم حادثه كوره فولاد غدیر یزد خبر داد.
به گزارش ایلنا بنا بر اعلام این اداره کل، دکتر علی سلیمانپور با بیان افزایش آمار تلفات حادثه كارخانه فولاد غدیر یزد یادآور شد: هجدهمین مصدوم بنام احسان صالحی نژاد فرزند داد محمد كه بعلت مشكل حاد تنفسی به بیمارستان گودرز یزد منتقل شده بود شب گذشته فوت كرد.
گفتنی است با گذشت شش روز از حادثه انفجار کوه ذوب کارخانه فولاد غدیر یزد، تنها یك نفر از مصدومین این حادثه در حال حاضر در بیمارستان سوانح و سوختگی یزد بستری است.