افق روشن
www.ofros.com

...انتظار تعیین مزد واقعی از شورای عالی كار نمی‌رود، طومار كارگران شركت واحد و


خبرگزاری کار ایران                                                                                            دوشنبه ٧ اسفند ۱۳۹۱

انتظار تعیین مزد واقعی از شورای عالی كار نمی‌رود

یک فعال صنفی کارگری می‌گوید: از زمان اجرای قوانین هدفمند سازی یارانه‌ها و مالیات بر ارزش افزوده از قدرت خرید مزدبگیران به وی‍ژه کارگران کاسته شده است.
مازیار گیلانی‌نژاد با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: براین اساس از شورای عالی کار انتظار نمی‌رود تا با توجه به نوسانات اخیر اقتصادی مبلغ مزد سال ۹۲ را با توجه به واقعیتهای زندگی اقتصادی تامین کند.
وی با اشاره به اینكه وضع اقتصادی موجود باعث شده است تا کارگران از بابت داشتن امنیت اقتصادی و اجتماعی دچار نگرانی شوند، گفت: در این شرایط اقدام به طومار نویسی گروهی از کارگران معترض به وضعیت نامناسب صنفی و مزدی موجود یک واکنش طبیعی محسوب می‌شود.
این فعال صنفی فلزکار و مکانیک گفت: در حال حاضر کارگران مصرانه خواهان افزایش حداقل دستمزدها براساس تورم واقعی موجود، تامین شرافتمندانه سبدهزینه یک خانوار چهار نفره با دخالت نماینده‌های منتخب مجامع عمومی کارگران کارخانه ها و مراکز تولیدی و خدماتی هستند.
گیلانی ن‍ژاد بابیان اینکه همه کارگران و مزدبگیران فارغ از نوع حرفه و تشکل صنفی دغدغه تامین معاش را دارند، گفت: با توجه به اینکه دولت و مجلس از خواسته‌های مزدی و صنفی کارگران مطلع هستند از مسئولان وزارت کار و اعضای شورای عالی کار انتظار داریم تا مزد سال ۹۲ را بصورت منطقی تامین کنند.
وی گفت: با توجه به وضعیت نامناسب اقتصادی انتظار کارگران تامین هزینه‌های یک زندگی معمولی از طریق افزایش منطقی حداقل مزد و تعریف سیستم توزیع کمک‌های غیر نقدی ضروری برای تمامی مزدبیگران کارگر، کارمند، قراردادی و پیمانی هستند.

------------------------------

تعویق یکساله حقوق ۲۷ کارگر شرکت «رانه دژ»

کارگران شرکت پیمانكاری «رانه دژ»، علی‌رغم خاتمه نیافتن مدت‌زمان قرارداد کاری‌شان، در یکسال گذشته دستمزدی دریافت نکرده‌اند.
دبیر اجرایی خانه کارگر طبس با اعلام این خبر به ایلنا گفت: شرکت راه سازی «رانه دژ» وابسته به بخش خصوصی، یکی از پیمانکاران وزارت راه و شهر سازی است که به سبب پرداخت نشدن صورت وضعیت‌های مالی این شرکت توسط وزارت راه، هم اکنون تعطیل شده و حقوق معوقه ۲۷ کارگر آن به تعویق افتاده است.
او افزود: این شرکت پیمانکار جاده دیهوک (طبس) به خوشاب (فردوس) است و اغلب کارگران آن با سوابق بالا به عنوان کارگر ساده، راننده ماشین آلات سنگین و نگهبان در این واحد فعال هستند.
این فعال کارگری با بیان اینکه کارفرمای این شرکت از سال ۸۳، سه قرارداد پیمانکاری با اداره راه و شهر سازی یزد منعقد کرده است، اظهار داشت: پرداخت نشدن صورت وضعیتهای مالی این شرکت راه سازی از سوی اداره راه و شهر سازی استان یزد مشکلات مالی این کارفرمای خصوصی را دو چندان کرده است.
او میزان بدهی وزارت راه و شهر سازی به این پیمانکار را حدود ۶۰۰ میلیون تومان عنوان کرد و افزود: به گفته کارفرمای این شرکت، اداره راه وشهر سازی استان یزد این مبلغ را که صورت وضعیت مالی مربوط به قرار داد دوم (زیر سازی) بود به حساب شرکتی که تولید کننده قیر است واریز کرده تا برای شرکت رانه دژ قیر ارسال کند.
این فعال کارگری با بیان اینکه خرید قیر مربوط به قرا داد سوم شرکت رانه دژ با اداره راه وشهرسازی است که هنوز صورت وضعیت ان ارسال نشده است اضافه کرد: این در حالیست با عدم پرداخت این صورت وضعیت مالی، حدود ۱۰۰ میلیون از حقوق کارگرانی که هم اکنون بیکار و بلاتکلیف هستند پرداخت نشده و بیش از ۵۰ میلیون تومان نیز بدهی به فروشندگان و بازاریان در سطح شهر طبس دارد.
دبیر خانه کارگر طبس در خاتمه با ابراز امیدواری در خصوص رفع مشکل پیمانکار و پرداخت حقوق کارگران، گفت: پرداخت نکردن دستمزد و سایر مطالبات کارگران در سالهای اخیر به دلیل پرداخت نشدن صورت وضعیت‌های مالی شرکتهای پیمانکاری در حال افزایش است و در این زمینه هیچ مسئولی پاسخگو نیست.

------------------------------

گودبرداری غیر اصولی باز هم باعث مرگ یک کارگر ساختمانی شد

گودبرداری غیر اصولی در کارگاه ساختمانی در حال ساخت باعث مرگ کارگر ۳۱ ساله شد.
به گزارش ایلنا، این حادثه روز گذشته در محله شاد آباد تهران، خیابان ۱۷ شهریور بر اثر گود برداری غیر اصولی رخ داده است. طی این حادثه ریزش ناگهانی ساختمان مجاور یک پروژه ساختمانی در حال ساخت در محدوده زمینی که محل استراحت کارگران بوده باعث مرگ این کارگر ۳۱ ساله شده است.
بر اساس این گزارش، با ریزش ناگهانی دیوار ساختمان مجاوراحداث یک پروژه ساختمانی، این کارگر در زیر خروار‌ها خاک محبوس شد و اقدامات اولیه گروه‌های امداد نجات که با اطلاع سایر کارگران در محل حضور یافته بودند بی‌نتیجه بوده و مرگ او از سوی عوامل اورژانس تایید شد.
گفتنی است طبق نظر کار‌شناسان امدادونجات علت این حادثه گودبرداری غیر اصولی ورعایت نکردن اصول ایمنی در هنگام تخریب و عدم شمع گذاری استانداری در ساختمانهای مجاور اعلام شده است.

------------------------------

راننده اتوبوس تبریزی کیف حاوی وجه نقد را بازگرداند

راننده امانتدار شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز و حومه که کیف حاوی وجه نقد، دسته چک، دو فقره چک امضاء شده به مبلغ ۱۶ میلیون ریال، شناسنامه و مدارک را در اتوبوس خود پیدا کرده بود، به صاحبش بازگرداند.
به گزارش ایلنا از تبریز، این راننده که جعفر ایمانی نام دارد و در مسیر تندرو در تبریز به امر خدمت رسانی به مردم مشغول است، یکم اسفندماه کیفی حاوی وجه نقد، دسته چک و شناسنامه پیدا کرد که پس از جستجو و پیدا کردن شماره تلفن از داخل کیف و تماس با آن، کیف را به صاحب اصلی آن تحویل داد.

در طومار كارگران شركت واحد تاكید شد:

تورم سال آینده را در دستمزد ۹۲ پیش‌بینی کنید

جمعی از کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه با امضا طوماری از اعضای شورای علی کار و مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستند تا برای سال ۹۲ مزدی عادلانه تعیین کنند.
به گزارش ایلنا، نوسیندگان و امضا کنندگان این طومار که از فعالان مستقل صنفی در مجموعه شرکت واحد تهران هستند اعلام کرده‌اند که رشد ناگهانی تورم در شش ماه گذشته و تاثیر آن بر بهای کالاهای اساسی دغدغه اصلی آن‌ها برای تهیه این طومار بوده است.
تهیه کنندگان این طومار می‌گویند: طومار یاد شده که تاکنون به امضای بیش از ۲ هزار کارگر شرکت واحد رسیده است روز گذشته بصورت رسمی تحویل دبیر خانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شد.

متن این طومار در ادامه می‌آید:
رانندگان و کارگران شرکت واحد همانند هزاران هزار کارگر دیگر در شرایط وحشتناک گرانی و تورم و شرایط خطرناک کار همچون الودگی هوا مشغول خدمت رسانی صادقانه به مردم و جامعه هستند.
بنابراین خواستار دریافت دستمزدی عادلانه می‌باشند، در خواست ما برای تعیین دستمزد سال ۱۳۹۲این است که علاوه بر تورم واقعی امسال تورم سال آینده در نظر گرفته شود تا طبق ماده ۴۱ قانون کار و با استفاده از روش‌های حمایتی دولتی حداقل دستمزد کارگران پاسخگوی هزینه‌های کمر شکن زندگی کارگران و بازنشستگان کارگری باشد.

------------------------------

شکایت ۶۰ کارگر رسمی ایران‌پویا از بازخرید اجباری

پس از اعلام انحلال کارخانه یخچال‌سازی ایران پویا در ۱۶ دی ماه سال جاری، علاوه بر اخراج ۹۰ کارگر قراردادی، ۲۰ کارگر رسمی بازنشسته و ۶۰ کارگر رسمی دیگر نیز در واكنش به آنچه «بازخرید اجباری» عنوان كرده‌اند اكنون در اداره كار طرح شكایت كرده‌اند.
یکی از اعضای شورای اسلامی کار کارخانه ایران پویا با اعلام این خبر به ایلنا گفت: اخراج و بازخرید خدمت ۱۵۰ کارگر رسمی و قراردادی ایران پویا به دلیل آنچه از سوی کارفرمای این واحد تولیدی «نداشتن توجیه اقتصادی تولید» عنوان شده صورت گرفته است.
این فعال کارگری افزود: تعداد ۲۰ نفر که دارای شرایط بازنشستگی پیش از موعد بوده‌اند بازنشسته شده و کارفرما از ورود ۶۰ کارگر که سابقه کمتری (حدود ۱۷سال) داشته‌اند جلوگیری کرده و آنان مجبور به پذیرش بازخرید خدمت شده‌اند.
این کارگر که خود نیز اخراج شده است انحلال کارخانه ایران پویا را غیر قانونی خواند و گفت: کارخانه ایران پویا تولیدی کننده انواع لوازم خانگی یکی از پر درامد‌ترین واحدهای نمونه کشور است که اکنون به دلایلی که کارگران از آن بی‌اطلاعند منحل اعلام شده است.
او ادامه داد: بازخرید کردن تعداد ۶۰ کارگر رسمی این کارخانه (که تعدادی از آنان نیز از جانبازان دوران جنگ تحملی هستند) در آستانه سال نو غیر اخلاقی است و حق بازنشستگی این تعداد کارگران بعد از سال‌ها کارکردن از آنان گرفته شده است.
او اضافه کرد: بیکاری تعداد ۹۰ نفر از کارگران قرار دادی با سوابق بین ۸ تا ۱۸ سال کار مستمر در ایران پویا نیز غیر قانونی است و اکنون تمامی این کارگران نگران تامین معیشت زندگیشان هستند.
این فعال کارگری در خاتمه عنوان کرد: هم اکنون کارگران قراردادی این کارخانه با تشکیل پرونده در اداره کار منتظر دریافت مقرری بیمه بیکاری بوده و کارگران رسمی این کارخانه نیز با طرح شکایت به اداره کار و سایر ارگانهای ذیربط خواستار احقاق حقوق صنفی خود شده‌اند.

------------------------------

افزایش اخراج رانندگان در آستانه پایان سال

یک فعال کارگری در تهران از افزایش اخراج رانندگان موسسات كرایه اتومبیل به دلیل كاهش قدرت خرید طبقه متوسط خبر داد.
اسماعیل حق پرستی، دبیر خانه كارگر تهران در این باره به ایلنا گفت: تعداد قابل توجه‌ای از كارگران شاغل در بخش‌های خدماتی همچون موسسات کرایه اتومبیل و مسافرتی بدلیل كاهش ارزش پول ملی و به تبع كاهش قدرت خرید طبقات مزد بگیر مخصوصا طبقه متوسط در آستانه سال جدید اخراج شده‌اند.
او افزود: این رانندگان با مراجعه مكرر به خانه کارگر تهران با اعلام اخراج خود خواستار پی گیری مطالبات قانونی خود از طریق این نهاد كارگری شده‌اند.
دبیر خانه كارگر تهران دلیل دیگر اخراج این رانندگان را «شانه خالی كردن كارفرمایان از پرداخت مطالبات پایان سال كارگران» خواند و گفت: این دسته از مالكان موسسات خدماتی پس از اخراج رانندگان قدیمی، رانندگان تازه‌ای استخدام می‌كنند و به این ترتیب از پرداخت مطالبات پایان سال رانندگان شانه خالی می‌كنند.
حق پرستی اضافه کرد: در شرایط تحریم و عدم امکان جدی توسعه واحدهای تولیدی، اخراج کارگران ازواحدهای خدماتی به بهانه افزایش مشکلات مالی، غیر اخلاقی است.
این فعال كارگری درباره تبعات اخراج این كارگران گفت: بیكاری در شرایط فعلی به معنی نابودی كامل منبع درآمد خانوار است و این وضعیت برای كارگران جز نابودی تدریجی خود و خانواده‌شان پیامد دیگری نخواهد داشت.
دبیر خانه كارگر تهران درباره شرایط كار این رانندگان اظهار كرد: این کارگران با سوابق زیاد علاوه بر آنکه قرارداد معینی ندارند میزان حقوق و دستمزدشان نیز نامشخص است، به این جهت وقتی اخراج می‌شوند نمی‌توانند برای دریافت مطالبات صنفی‌شان به طور قانونی اقدام کنند.
حق پرستی درخاتمه تاكید كرد: با کاهش و حذف هزینه‌های غیر ضروری بنگاه‌های خدماتی امکان حفظ اشتغال این نیرو‌ها وجود دارد اما حال با اخراج بی‌مسئولانه آنان شاهد افزایش نارضایتی این قشر آسیب پذیر هستیم که انتظار می‌رود مسئولین امر وارد عمل شده و مانع بروز یک بحران جدی شوند.

------------------------------

مرگ کارگر ۲۰ ساله‌ در عمق چاه ۱۰ متری

کارگر جوانی به دلیل رعایت نشدن اصول ایمنی هنگام کار، در عمق ۱۰ متری چاهی درخیابان گلبرگ تهران جان سپرد.
به گزارش ایلنا، کارگر ۲۰ ساله‌ای به نام «غفار -ق» در محوطه زمینی دو هزار متری به همراه تعداد زیادی کارگر در حال کار و کندن چاه برای پی ساختمانی بود که بر اثر جدا شدن گیره و در نتیجه خارج شدن ناگهانی دلوی پر از خاک و سنگ، این محموله به سر و گردن او برخورد کرد و باعث مصدومیت شدید او شد.
بر اساس این گزارش، تلاش امدادگران با اجرای کمک‌های اولیه و تنفس مصنوعی برای نجات این کارگر که بی‌هوش شده بود بی‌نتیجه ماند و مرگ این کارگر توسط عوامل اورژانس تایید شد.

------------------------------

مرگ کارگر ۳۰ ساله زیر آوار کارگاه تراشکاری

ریزش آوار در کارگاه تراشکاری مرگ کارگر ۳۰ ساله را رقم زد.
به گزارش ایلنا، سخنگوی سازمان آتش نشانی درباره این حادثه گفت: ساعت ۱۶ و ۴۸ دقیقه دیروز حادثه ریزش آوار در محله شادآباد به سازمان آتش نشانی اطلاع داده شد. در ادامه آتش نشانان ایستگاه ۶۲ و گروه نجات ۵ خود را به محل حادثه رساندند.
وی افزود: در بررسی‌ها مشخص شد، یک کارگاه تراشکاری در کنار یک زمین که به عمق پنج متر گودبرداری شده بود ریزش کرده است. در محل گودبرداری شمع بندی و اسکلت سازه نگهبان رعایت نشده بود که این موضوع و بافت فرسوده کارگاه باعث این حادثه شده بود.
ملکی ادامه داد: یکی از کارگران کارگاه تراشکاری زیر آوار محبوس شده بود که سریع عملیات آوار برداری در محل آغاز شد. پس از دقایقی پیکر این مرد ۳۰ ساله از زیر آوار خارج شد که عوامل اورژانس مرگ او را تائید کردند. ساعت ۱۸ و ۵ دقیقه با پایان عملیات آتش نشانان به ایستگاه بازگشتند.

------------------------------

یک کارگر ساختمانی زیر چرخ های بونکر جان باخت

یك كارگر ساختمانی در تبریز بر اثر تصادف با بونكر بتن جان خود را از دست داد.
به گزارش ایلنا از تبریز، مسئول روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی آذربایجان شرقی با اشاره به چگونگی وقوع این حادثه در روز گذشته، گفت: این کارگر جوان در حال راهنمایی بونکر در حال حرکت با دنده عقب بوده که خودش زیر چرخ های آن قرار گرفت و در دم جان باخت.
حبیب حسین‌قلی‌زاده با اشاره به حوادث متعدد مربوط به مصدوم شدن یا جان باختن کارگران ساختمانی در روزهای اخیر گفت: با توجه به نزدیکی فصل کارهای ساختمانی، کارگران باید نکات ایمنی را رعایت کنند.